Προς το περιεχόμενο

Φακοί επαφής


stratukos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 961
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

να ρωτησω κατι? εχω το εξης προβλημα: κοκκινιζουν τα ματια μου μετα απο μερικες ωρες που φοραω τους φακους...καποια στιγμη το κοκκινισμα εγινε εντονο και ακομη κ οταν δε φορουσα φακους..ο γιατρος μου ειπε επιπεφυκιτιδα κ μου εδωσε κολλυριο...μετα απο αυτο τα ματια μου ηταν οκ..την πρωτη φορα που εβαλα φακους μετα την θεραπια ειδα παλι ενα ελαφρυ κοκινισμα...τη δευτερη φορα, σημερα μετα απο μερικες ωρες που ημουν εξω, οταν γυρισα σπιτι τα ειδα παλι πολυ κοκκινα οπως πριν..

 

τι να φταιει..εχω δοκιμασει πολλους φακους..αυτοι π πηρα τωρα ειναι πολοι καλοι νομιζο, ειναι λεπτοι..κ υγρα εχω δοκιμασει..δε βρισκω ακρη...

 

το προβλημα το εχω παρατηρησει κυριως οταν ειμαι εξω...ειδικα οταν φυσαει τοτε νιωθω σαν να ανεβαινει η πιεση στο ματι..και τοτε κοκκινιζουν εντονα..αυτο το προβλημα ειναι πολους μηνες...ξερει κανεις κατι? εχει καποιος παρομοιο προβλημα?

 

σκεφτομουν το λειζερ αλλα το φοβαμαι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα ρωτήσω κάτι χαζό.

Πως τους βγάζετε τους φακούς? Είναι εύκολο?

 

Και by the way,υπάρχει περίπτωση να πέσει απ'το μάτι? (πχ. άμα τρέχω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα ρωτήσω κάτι χαζό.

Πως τους βγάζετε τους φακούς? Είναι εύκολο?

 

Και by the way,υπάρχει περίπτωση να πέσει απ'το μάτι? (πχ. άμα τρέχω)

 

θα μαθεις γρηγορα..δεν ειναι τιποτα..κοιτα προς τα πανω η προς οπου βολευει και τσιμπα το!!;-) παντως μην κοιτας τον εαυτο σου και το ματι σου ενω τους βγαζεις..αλλου κοιτα.

 

εμενα δε μου εχει πεσει ποτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω κατι? εχω το εξης προβλημα: κοκκινιζουν τα ματια μου μετα απο μερικες ωρες που φοραω τους φακους...καποια στιγμη το κοκκινισμα εγινε εντονο και ακομη κ οταν δε φορουσα φακους..ο γιατρος μου ειπε επιπεφυκιτιδα κ μου εδωσε κολλυριο...μετα απο αυτο τα ματια μου ηταν οκ..την πρωτη φορα που εβαλα φακους μετα την θεραπια ειδα παλι ενα ελαφρυ κοκινισμα...τη δευτερη φορα, σημερα μετα απο μερικες ωρες που ημουν εξω, οταν γυρισα σπιτι τα ειδα παλι πολυ κοκκινα οπως πριν..

 

τι να φταιει..εχω δοκιμασει πολλους φακους..αυτοι π πηρα τωρα ειναι πολοι καλοι νομιζο, ειναι λεπτοι..κ υγρα εχω δοκιμασει..δε βρισκω ακρη...

 

το προβλημα το εχω παρατηρησει κυριως οταν ειμαι εξω...ειδικα οταν φυσαει τοτε νιωθω σαν να ανεβαινει η πιεση στο ματι..και τοτε κοκκινιζουν εντονα..αυτο το προβλημα ειναι πολους μηνες...ξερει κανεις κατι? εχει καποιος παρομοιο προβλημα?

 

σκεφτομουν το λειζερ αλλα το φοβαμαι..

 

α.μπορει να εχεις καποια δυσανεξία στους φακούς επαφής.Καποια άτομα δε μπορούν να βαλουν φακούς εξαιτίας αυτής της δυσανεξίας

β.το πιο πιθανό είναι να μην εκκρίνεις πολλά δάκρυα με αποτέλεσμα να σου προκαλούν οι φακοί ξηρότητα στα μάτια καικατα συνέπεια κοκκίνισμα κλπ.Σε αυτη την περίπτωση ίσως βρεις τη λύση αλλάζοντας τυπο φακών.Υπάρχουν διάφοροι τύποι οσον αφορά την περιεκτικότητά τους σε νερό.

γ.να ελέγξεις μήπως πρόκειται για ξηροφθαλμία αν νιώθεις τα μάτια σου πολύ στεγνά και γενικώς μια επίσκεψη σε οφθαλμίατρο ίσως σου λύσει πολλές απορίες.Κατα προτίμηση όχι στον ίδιο που είχες παει...

δ.Το λειζερ εχει εξελιχθεί πολυ.Δε νομιζω ότι υπάρχει σοβαρός λόγος ανησυχίας.Βρες ενα καλό χειρουργό οφθαλμίατρο και μην το σκέφτεσαι.Jump into it!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To να τους βγαλεις ειναι το ευκολο. Δεν εστιαζεις καπου συγκεκριμενα, χαλαρωνεις, "τσιμπας" και τραβας με προσοχη προς τα εξω, αποφευγοντας να βαλεις νυχι.

Οι φακοι δεν πρεπει να πεφτουν.

Αλλα καποιες φορες, αν το ματι εχει ξεραθει σημαντικα-για διαφορους λογους, οχι οτι υπαρχει απαραιτητα προβλημα-μπορει να αισθανθεις οτι ειναι ετοιμοι να φυγουν. Τεχνητο δακρυ, και καθαρισες.

Αλλος λογος για τον οποιο μπορει να ξεφυγουν, ειναι αν δεν ειναι τοποθετημενοι σωστα. Πχ, αν τοποθετηθηκαν αναποδα, οποτε προσοχη, μπορει να ακουγεται αστειο, αλλα ειναι πιθανο.

@azio, δεν φοβασαι την τσιμπλα και την ενοχληση, και φοβασαι το laser?

Για να επιμενει η κατασταση κατι φταιει. Μπορει να εχεις ευαισθησια στο υγρο. Μπορει να πιστευεις οτι τους καθαριζεις σωστα, αλλα αυτο να μην συμβαινει.

Μπορει το ματι να μην ειχε καθαρισει με την αντιβιωση, να εδειχνε καθαρο, και φορωντας τους το προβλημα να επανηλθε. Μπορει να μην εχεις καλη ποιοτητα στο δακρυ σου, να εχεις καποια βλεφαριτιδα και αυτο να οδηγει στην εξελιξη της ενοχλησης.

Γενικως, χιλια δυο πραγματα, που μονο γιατρος μπορει να σου βρει, εφοσον κι εσυ εισαι ειλικρινης μαζι του. Αν δεν εισαι ευχαριστημενος μαζι του, πηγαινε και σε αλλον.

Απο εδω μαντεψιες, δεν γινονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το μεγαλύτερο πλέον πρόβλημα το έχω με τον κίνδυνο να μου πέσουν οι φακοί, είτε όταν γυρίζει το μάτι τέρμα δεξιά ή αριστερά και κυρίως στο δρόμο που ξεραίνεται πιο εύκολα το μάτι. Το να τους βγάλω είναι πανεύκολο, ειδικά αυτόν που έχει τη συνήθεια να μη στέκεται καλά (είναι πλέον λίγο δύσκολο να το καταλάβεις, αλλά προσέχετε μην είναι ανάποδα ο φακός. Τις περισσότερες φορές, γι' αυτό πέφτουν).

 

Πάντως, προσοχή στους ορούς που χρησιμοποιείτε. Χρησιμοποιούσα Complete (ο οποίος πλέον αποσύρθηκε, όχι τυχαία) και για 3 χρόνια φοβόμουν ειλικρινά να βάλω τους φακούς μου. Τι να μην κάθονται στο μάτι, τι να πέφτουν συνέχεια, τι να πέφτει κλάμα (από τον ερεθισμό) στην προσπάθεια να μπουν και να κάτσουν εκεί...

 

Από εκεί και πέρα, Μου έχει τύχει να προσπαθήσω να στερεώσω τα γυαλιά μου στο πρόσωπό μου καλύτερα ενώ φοράω τους φακούς :P Ουκ ολίγες φορές, λοιπόν, είναι φοβερά βολικοί. Μόνο που όταν τους βγάζω, που γυρνάω σπίτι, τα μάτια μου με ψιλοφαγουρίζουν, όπως όταν νυστάζεις πολύ και θες να τα κλείσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα ρωτήσω κάτι χαζό.

Πως τους βγάζετε τους φακούς? Είναι εύκολο?

 

Και by the way,υπάρχει περίπτωση να πέσει απ'το μάτι? (πχ. άμα τρέχω)

 

Δεν πέφτουν ευκολα οι φακοί... όπως βλέπουμε σε μερικές ταινίες για παράδειγμα:-D

Δεν μου έχει τύχει ποτέ τα τελευταία 10 χρόνια.

 

Το μόνο πρόβλημα με τους φακούς είναι οτι δεν είναι για πολύωρη χρήση... μέχρι 8 ώρες περίπου αντέχουν χωρίς να δημιουργούν ενοχλήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωπω κατι μισογυνηδες εδω μέσα! :P

 

ένας είμαι όλος κι όλος!

 

Ζημια' date=' ε?

Ποσο αφορητα κλισε.[/quote']

 

Ναι όταν οι γυναίκες πιστεύουν ότι το μόνο που μπορεί να προκαλέσει χιουμοριστικά ορμώμενο μίσος απέναντι τους είναι το αναπόφευκτο fallout από όταν σπάνε καρδούλες (και καλά σκληρές μαύρες χήρες αφήνω πίσω μου συντρίμμια) είναι αφόρητα κλισέ.

 

Δεν έχω γνωρίσει καμία γυναίκα καν. όλοι μου λένε ότι υπάρχουν αλλά ως τώρα τίποτα. Πιστεύω ότι είναι λογοτεχνικό κατασκεύασμα.

 

Ον τοπικ έχω να πω: δεν θα φόραγα ποτέ φακούς επαφής, επειδή θα ξέχναγα να τους συντηρώ. Εδώ ξεχνάω να φάω ενίοτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...