Προς το περιεχόμενο

Φακοί επαφής


stratukos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

....Μερικές φορές' date=' ο μισός φακός κολάι στο βλέφαρο και καθώς ανοιγοκλείνω το μάτι μου ανεβοκατεβαίνει και ο φακός. Εάν τον βγάλω τον φακό τον πλύνω και τον ξαναβάλω πάλι θα κωλύσει....[/quote']

 

Αυτό μου συμβαίνει όποτε είναι ξηρή η ατμόσφαιρα ή όταν το μάτι μου δεν είναι αρκετά υγρό(σε περιπτςσι αϋπνίας ας πούμε).

 

fakoi7qn.jpg

 

Δύο άλλοι τρόποι για να ελέγξει κανείς αν είναι στη σωστή πλευρά οι φακοί είναι οι εξής:

1)Όπως είναι οι φακοί στην εικόνα πάνω,αν πας να φέρεις σε επαφή τα δύο άκρα μεταξύ τους και κολλήσουν,τότε είναι στη σωστή θέση.Αν είναι ανάποδα δεν κολλάνε καθόλου.

2)Συνήθως έχουν γραμμένα με πολύ μικρά γράμματα πάνω το όνομα του κατασκευαστή.Ας πούμε οι CIBA.Αν τα γράμματα διαβάζονται με την κανονική τους φορά,οι φακοί είναι στην κανονική τους θέση,αλλιώς θα φαίνονται γραμμένα ανάποδα.

Όσο για το αν υπάρχουν ακόμα σκληροί, εγώ χρησιμοποιώ μηνιαίους σκληρούς και έχω καταλήξει στο ότι είναι πιο εύχρηστοι.Τους μαλακούς δεν μπορώ να τους κάνω κουμάντο και εκτός αυτού οι σκληροί έχουν καλύτερη εφαρμογή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 961
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2)Συνήθως έχουν γραμμένα με πολύ μικρά γράμματα πάνω το όνομα του κατασκευαστή.Ας πούμε οι CIBA.Αν τα γράμματα διαβάζονται με την κανονική τους φορά' date='οι φακοί είναι στην κανονική τους θέση,αλλιώς θα φαίνονται γραμμένα ανάποδα.

[/quote']

 

Αυτό συγκεκριμένα το βλέπω και πάνω σε μερικούς φακούς σαν τρόπο διαχωρισμού...

Συγνώμη, για να φοράω φακό, ή χρώμα στο μάτι θέλω να αλλάξω ή είμαι στραβός, ωραία;

Ε αν είμαι στραβός, πώς στον άνεμο θα διαβάσω τα μικροσκοπικά εκείνα γράμματα;;;;

Θα φοράω τα γυαλιά μου, θα βλέπω τη σωστή πλευρά και μετά θα τους φοράω;

 

Μια χαρά με βολεύει ο γνωστός "κουποειδής" τρόπος :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο πάνω είχατε αναφέρει κάτι ότι πρέπει να ξεκουράζω τα μάτια μου .Εγώ που δεν έχω γυαλιά μήπως τα κουράσω περισσότερο;;;

 

Και κάθε πότε πρέπει να ξεκουράζω τα μάτια μου και για πόσες ώρες\μέρες

 

 

 

Μου τελείωσε το καθαριστικό υγρό , μπορώ να βάλω λίγο σαπούνι και μετά να τον ξεπλύνω καλά με νερό, μέχρι να αγοράσω καινούριο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορώ πώς κανένας δεν ανέφερε ακόμα το καλυτερο υγρό φακού το OptiFree;

 

Επισης αυτες τις θεωρείες για να καταλαβαίνεις εάν ο φακός ειναι ανάποδα πριν τον βάλεις είναι μπαρούφες. Μόνο εάν τον φορέσεις τον καταλαβαίνεις αμέσως.

 

Αλλά επειδή βαρεθηκα τους βρωμοφακούς θα πάω να κάνω Laser να τελειώνω μια για πάντα. Το μόνο που φοβάμαι είναι ότι έρχετε καλοκαίρι και από ότι έχω ακούσει δεν πρέπει να κυκλοφορείς με πολύ ηλιο ή να πηγαινείς στη θάλασσα για κανα μήνα. Μπορεί να με διαφωτήσει κανένας που έχει κάνει ηδη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα. κοίτα το λειζερ είναι η καλύτερη λύση και πάνω απ'όλα μόνιμη. Σκέφτομαι και εγώ αλλά από 2007. Τεσπα, έκανε πριν 2 χρόνια μία φίλη μου και σαφώς ισχύει το ότι πρέπει να είσαι ιδιαίτερα προσεκτικός στην αρχή. Την πρώτη εβδομάδα δεν έπρεπε να δει καθόλου φως.Ακόμα και στο σπίτι πρόσεχε τον φωτισμό. Επίσης πρέπει να βάζεις κάποια κολλύρια και τις πρώτες 20 μέρες όπου και να πας με γυαλιά. Δε συζητάω για ηλιοθεραπεία....

Αλλά αξίζει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

msnhulk, αυτα με τα σαπουνια ουτε να τα σκεφτεσαι.

αν δεν εχεις υγρο, καταχρηστικα, φυσιολογικο ορο.[αν δεν υπαρχει βρασε νερο με λιγο αλατι και βαλε στις θηκες και ξεπλυνε]Αλλα μιλαμε για στιγμες πανικου, μην παραμελεις το υγρο καθαρισμου.

Το καθε ποτε θα ξεκουρασεις τα ματια σου, το κρινεις εσυ, αναλογα με την καταπονηση που υπαρχει και τις ιδιαιτερες συνθηκες καθε φορα. Αν εισαι σπιτι, για παραδειγμα, μπροστα απο τηλεοραση/υπολογιστη, βαλε τα γυαλια σου. Αν ησουν σε χωρο με καπνο, νιωθεις τα ματια ξηρα, κτλ κτλ βαλε για καποιες ωρες, η μια μερα τα γυλια σου. Θα δεις τι σε βολευει καλυτερα. Μπορεις επισης να ενυδατωνεις τα ματια σου και οταν δεν φορας φακους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

msnhulk' date=' αυτα με τα σαπουνια ουτε να τα σκεφτεσαι.

αν δεν εχεις υγρο, καταχρηστικα, φυσιολογικο ορο.[αν δεν υπαρχει βρασε νερο με λιγο αλατι και βαλε στις θηκες και ξεπλυνε']Αλλα μιλαμε για στιγμες πανικου, μην παραμελεις το υγρο καθαρισμου.

Το καθε ποτε θα ξεκουρασεις τα ματια σου, το κρινεις εσυ, αναλογα με την καταπονηση που υπαρχει και τις ιδιαιτερες συνθηκες καθε φορα. Αν εισαι σπιτι, για παραδειγμα, μπροστα απο τηλεοραση/υπολογιστη, βαλε τα γυαλια σου. Αν ησουν σε χωρο με καπνο, νιωθεις τα ματια ξηρα, κτλ κτλ βαλε για καποιες ωρες, η μια μερα τα γυλια σου. Θα δεις τι σε βολευει καλυτερα. Μπορεις επισης να ενυδατωνεις τα ματια σου και οταν δεν φορας φακους.

 

Έλα όμως που δεν έχω γυαλιά !!!

Τι να κάνω ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τυχη και μονο ξεκινησα πριν απο ενα μηνα την συζητηση αυτη και εκεινη την ημερα πηρα το υγρο optifree. Δεν εχω καποιο προβλημα μεχρι στιγμης αλλα δεν εχω δοκιμασει και καποιο αλλο. Σκεφτομουν να παρω το renu αλλα πριν 2 μερες ακουσα οτι το αποσυρουν εντελως απο την αγορα. Να συνεχισω με το ιδιο η να δοκιμασω καποιο αλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Εχω ενα προβλημα τις τελευταιες ημερες με τους νεους φακους επαφης που πηρα αφου η προηγουμενη μαρκα που χρησιμοποιουσα σταματησε να υπαρχει(!!!) στο καταστημα οπτικων που πηγαινω. Πλεον εχω τους Gemalens και κατα περιοδους μετα απο αρκετη χρηση και στο τελος της ημερας αρχιζουν και θολωνουν. Τι μπορει να φταει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Καλησπέρα!

Πριν λίγες μέρες αγόρασα για πρώτη φορά φακούς επαφής.

Έχω 2 βαθμούς μυωπία και 0,5 αστιγματισμό.

Πήγα στον οπτικό και μου έκανε κάποιες μετρήσεις και μου έδωσε τους:

http://www.optical.gr/optical_direct/clNSLensDetails.asp?ProdID=77

με τα εξής χαρακτηριστικά:

- BC 8.9 (νομίζω είναι η καμπυλότητα)

- PWR -2.25 (νομίζω είναι οι βαθμοί της μυωπίας)

- DIA 14.0 (νομίζω είναι η διάμετρος)

 

Έχω, λοιπόν, τις εξής απορίες:

1) Το - είναι για τη μυωπία για το + για την πρεσβυωπία;

2) Ο αστιγματισμός πώς συμβολίζεται; Το PWR -2.25 συμβολίζει μόνο τη μυωπία ή και τον αστιγματισμό μαζί;

3) Όταν φοράω τους φακούς και είμαι στον Η/Υ τα βλέπω θολά. Είναι φυσιολογικό αυτό;

4) Απ' ό,τι κοίταξα στο διαδίκτυο έχω την εντύπωση ότι οι φακοί αυτοί δεν είναι και αστιγματικοί. Μήπως αντί να μου δώσει αστιγματικούς, μου έδωσε τους απλούς της μυωπίας και απλώς αύξησε τη μυωπία κατά 0.25 και μου έδωσε 2.25 (αντί για 2 που έχω κανονικά); Μήπως γι' αυτό δεν βλέπω καλά στον Η/Υ;

5) Τι λέτε, να πάω στον οπτικό να του το πω ότι το κουτάκι λέει PWR -2.25 ενώ έχω 2 μυωπία και 0.5 αστιγματισμό ή να πάω πρώτα στον οφθαλμίατρο να του δείξω τους φακούς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν συνηθιζω να προτεινω γιατρους εγω εμεινα απολυτα ικανοποιημενος στην περιπτωση της κορης μου απο το www.orasis.gr και τον γιατρο Γ.Χαρωνη (υπαρχουν 3 αδερφια οφθαλμιατροι εκει).

 

με τη διαφήμιση που τους κάνεις θα πρεπε να σου κάνουν και άλλη έκπτωση.

 

 

ps: 9/10 Posts σου περιέχουν αναφορά στην κόρη σου.

ps2: δεν θα γίνω κακός σήμερα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω, λοιπόν, τις εξής απορίες:

3) Όταν φοράω τους φακούς και είμαι στον Η/Υ τα βλέπω θολά. Είναι φυσιολογικό αυτό;

 

Και εγώ την πρώτη φορά που έβαλα φακούς στον υπολογιστή δεν έβλεπα καλά (γενικώς κοντά δεν έβλεπα!).Μην ανησυχείς θα συνηθίσει το μάτι σου.

Εγώ φοράω φακούς ένα χρόνο περίπου και ακόμα μερικές φορές βλέπω θολά και πρέπει να ανοιγοκλείσω το μάτι μου για να καθαρίσουν.

Εάν του πλένεις καλά τους φακούς (και όταν τους βγάζεις και όταν τους βάζεις) δεν θα έχεις προβλήματα με θολούρες !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι φυσιολογικο να θολωνουν οι φακοι οταν εισαι μπροστα στο pc επειδη ανοιγοκλεινεις τα ματια σου 2 φορες πιο αργα απο οτι πρεπει και ετσι μαζευεται δακρυ στον φακο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@cool_alex Οι φακοί σου παίζει να μην έχουν καθόλου αστιγματισμό μέσα. Συνήθως για τόσο μικρούς βαθμούς δεν βάζουνε, γιατί δε συμφαίρει και στην τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@cool_alex Οι φακοί σου παίζει να μην έχουν καθόλου αστιγματισμό μέσα. Συνήθως για τόσο μικρούς βαθμούς δεν βάζουνε, γιατί δε συμφαίρει και στην τιμή.

 

Μάλλον κάτι τέτοιο παίζει. Αλλά γιατί μου έδωσε φακούς 0,25 βαθμούς περισσότερη μυωπία; Για να αντισταθμίζει τον 0,5 αστιγματισμό; Είναι όμως σωστό αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...