Προς το περιεχόμενο

Φακοί επαφής


stratukos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνήθως 1,5 με 2 χρόνια.

 

Το ιδανικό φαντάζομαι θα ήταν ίσως και λιγότερο, αλλά εγώ πάντα τους κρατάω γύρω στα 2 χρόνια.

Η συνιστωμενη διαρκεια χρήσης απο τους κατασκευαστες ειναι ένας χρόνος.

Στην πράξη βέβαια αναλόγως το μάτι μπορεί να διατηρηθούν και για περισσότερο χρόνο σε καλή κατάσταση. Σε καποιους ανθρώπους πχ τα δάκρυα περιέχουν πολλά άλατα κάποιες φορές οι φακοί κατακρατούν ιζήματα και καταστρέφονται γρήγορα, ισως και νωριτερα απο ενα χρονο. Και φυσικά εξαρτάται και από το πόσο σχολαστικά γίνεται ο καθαρισμός τους το αν θα κρατησουν περσσότερο απο την προτεινομενη διαρκεια χρήσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...
  • Απαντ. 961
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αλο...το θέμα ξέρω ότι το ξέθαψα αλλά αποφάσισα κ εγώ να βάλω φακούς....ακόμα δν έχω πάρει...σκέφτομαι να προτιμήσω χρωματιστούς...κπς π εχει χρησιμοποιήσει χρωματιστούς μπορεί να μ πει αν υπάρχει διαφορά ως προς την εφαρμογή κλπ με τους απλούς + πχ αν πάρω μπλε φακούς πόσο "πειστικό" είναι στους άλλους ? δλδ αποδίδουν μπλε χρώμα ή φαίνεται ότι δν είναι φυσικά μπλε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε εμένα πάντως δν με έχει ξεγελάσει κανείς απ' όσους γνώρισα.

Κ δν είμαι κ το μεγαλύτερο τσακάλι σε κάτι "τα βάφει;" "είναι φυσικά φουσκωτά;" "φοράει μέηκαπ;" ζητήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο φυσικο και να δειχνει το αποτελεσμα, με μια κοντινη επιθεωρηση ο φακος στο ματι φαινεται. Για καποιον εμπειρο φαινεται και το οτι δινει χρωμα.

Εγω που φοραω χρονια, και εχω δοκιμασει και αυτους που χρωματιζουν, καταλαβαινω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω εχω δοκιμασει μπλε και δεν το καταλαβαινε κανενας ήταν πολυ φυσικο, εκτος αν με κοιτουσε καποιος πολυ κοντα.

Στην εφαρμογη δεν εχει καμια διαφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και το εξης. Το φυσικο, δεν εχει να κανει μονο με το ποσο φυσικο δειχνει το χρωμα απο μονο του, που σιγουρα μετραει. Υπαρχουν "εγχρωμοι" και "εγχρωμοι".

Ειναι και το πως καθονται στα υπολοιπα χρωματα του ατομου που τους φοραει.

Π.χ. σε μια χωρα που μια σημαντικη πλειοψηφια εχει καστανα χαρακτηριστικα, ενα εντονο, "εξωπραγματικο" ανοιχτοχρωμο μπλε, κανει λιγο μπαμ, ετσι?-οχι οτι δεν υπαρχει, αλλα φωναζει-. Οπως το αφυσικο πακοτινι ξανθο των ελληνιδων, ενα πραγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με την ΒΙΑΡ!Aν επιλέξεις ένα αφύσικο χρώμα(κάτι πολυ βαθύ μπλε και πράσινο που δύσκολα το βρίσκεις και σε φυσικό χρώμα ματιών) θα χτυπήσει άσχημα και από μακριά!Ενώ αν προτιμήσεις κατι πιο φυσικό που να ταιριάζει με τα χρώματα σου κιολας θα είναι καλύτερα!Αλλά γιατί να βάλεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστα μαλλον παιζει ρολο τι σου παει και οχι ο φακος.Εγω εχω ανοιχτα καστανα αλλα ειμαι ξανθια φυσικη και ανοιχτοχρωμη ισως γιαυτο ηταν φυσικο.

Παντως οι καινουργιοι εχουν πολλες αποχρωσεις- (διαβαθμισεις χρωματος?) μεσα και δινει την εντυπωση οτι αλλαζει φυσικα οταν μεγαλωνει/μικραινει η ιριδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τα ματια σου ειναι σκουρα δε θα μπορεσεις να πετυχεις φυσικό αποτέλεσμα.

Αν μεν παρεις αποχρςση ανοιχτο γαλαζιο η σκοθρα βαση που δινουν τα ματια θα σκουραινει το αποτελεσμα,χαλωντας την αποχρωση, αν δε επιλεξεις πιο σκουρα μπλε αποχρωση απλά δε θα είναι φυσική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τα ματια σου ειναι σκουρα δε θα μπορεσεις να πετυχεις φυσικό αποτέλεσμα.

Αν μεν παρεις αποχρςση ανοιχτο γαλαζιο η σκοθρα βαση που δινουν τα ματια θα σκουραινει το αποτελεσμα,χαλωντας την αποχρωση, αν δε επιλεξεις πιο σκουρα μπλε αποχρωση απλά δε θα είναι φυσική.

 

Όντως έτσι είναι....Φοράω φακούς τα τελευταία 4 χρόνια (όχι έγχρωμους) και θα σε συμβούλευα να πάρεις κ εσύ φακούς αναλόγως με το προβλημα που έχεις(προφανώς μυωπία).Το απτέλεσμα με τουσ έγχρωμους είναι πολύ ψεύτικο μωρέ.Άσε που προσωπικά δε θα ήθελα νε έχω κάτι ψεύτικο πάνω μου,(πέρα από τα βαμμένα μαλλιά μου....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σπαστικό με τα βαμμένα μαλλιά σας, είναι πως όταν σας ρωτάμε "τι χρώμα μαλλιά έχετε" μας απαντάτε "φούξια". Δε ρωτάμε αυτό.

 

Πάντως γενικά είναι καλύτερη φάση να κοιμάσαι κ να ξυπνάς και η κοπελιά παραδίπλα να μην έχει αλλάξει χρώμα ματιών κατά τη διάρκεια της νύχτας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω μ αυτο Luci μου....Αλλά δεν κατάλαβα τι ακριβώς θες να μάθεις όταν ρωτάς μια κοπέλα τι χρώμα είναι τα μαλλιά της?Τι χρώμα είναι βαμμένα ή ποιο είναι το φυσικό της?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...