Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; (2)


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Επίσης η Geneviève Grad όλα τα λεφτά :wub:

 

 

χεχε, την προσεξες και εσυ ε; ναι, δυνατο εργαλειο η γαλλιδουλα. και η ηθοποιος που εκανε την τρελεγκω συζυγο του Louis de Funes, ηταν πολυ ομορφη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης

Personal Shopper.

To πρόβλημα δεν είναι το Κριστινάκι που βγάζει και φιλότιμα έξω τα βυζάκια του μπας και σωθεί τίποτα στα εισιτήρια.

Το πρόβλημα είναι αυτό το παλικάρι που έγραψε το σενάριο και έκανε τη σκηνοθεσία.

Αν υπάρχει έστω και ένας άνθρωπος στον πλανήτη που κατάλαβε τι είδους ταινία ήθελε να γυρίσει και τι διάολο ήθελε να μας πει, ας κάνει τον κόπο να στείλει ένα pm.

5/10

 

https://www.youtube.com/watch?v=aHzxCOee1Mo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα το raw http://www.imdb.com/title/tt4954522/?ref_=nv_sr_1

 

Καλά τώρα σοβαρά μιλάμε; Γιατί αυτή η ταινία έχει τόσο υψηλή βαθμολογία; Καταρχήν από άποψη ηθοποιίας είμαστε εντάξει χωρίς να υπάρχει κάτι σουπερ. Η ταινία είναι ενοχλητική. Γιατί; Οχι για τη θεματολογία, όχι για τα gore effects αλλά για την εκτέλεση. Ολοι οι χαρακτήρες είναι απολύτως αντιπαθητικοί, παράλογοι, δήθεν, δεν υπάρχει πουθενά κανένα νόημα στις πράξεις τους (συμπεριλαμβανομένου των καθηγητών της σχολής που αν ήταν πραγματικοί θα έριχνα μπόλικο ξύλο) και εν τέλη η όλη ταινία είναι μια αναρχία μέσα στην ασχήμια. Αν αυτός ήταν ο στόχος τότε συγχαρητήρια, στόχος 100% επιτυχία. 

 

Προσωπικά έχασα το νόημα, ασχολιόμουν με όλα τα υπόλοιπα της ταινίας εκτός από τη θεματολογία. Τόσο πολύ με ενόχλησε το "γύρο". Δεν θα ασχοληθώ παραπάνω, από εμένα 3/10 μόνο και μόνο για κάποια gore effects. Αν έπρεπε να την χαρακτηρίσω με μια μόνο λέξη εις την αγγλική θα την χαρακτήριζα ως obnoxious. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Link.png Site: Slither(2006)

 

Αυτό που προσπαθώ να αποφασίσω από τότε που είδα την ταινία είναι το ποιός είναι χειρότερος; Αυτός που την έγραψε/σκηνοθέτησε; Οι ηθοποιοί που δέχτηκαν παίξουν σε αυτή; Ή εγώ που έκατσα και την είδα μέχρι το τέλος; Μάλλον καταλήγω στο τελευταίο να πω την αλήθεια. Εντελώς χαριστικά:

 

2/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pirates of silicon valley

 

MV5BNDc2NTE0NzE4N15BMl5BanBnXkFtZTgwMDQ5

 

https://www.youtube.com/watch?v=lEyrivrjAuU

 

Η πραγματική ιστορία της Microsoft & Apple για το πως ξεκίνησαν.

Καταπληκτική ταινία με ωραίες ερμηνείες και μεγάλες αλήθειες που μερικές φορές πονάνε  :devil:

Μην περιμένετε να τη δείτε στη τηλεόραση δεν θα παιχτεί ποτέ .  :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχει αναφερθεί ακόμη είδα πρόσφατα το A Cure for Wellness

 

Τρόμερή πλοκή. Σχεδόν καμία τρύπα η κοιλιά, μεγάλου μήκους ταινία (δυόμιση ώρες περίπου) που μόλις τελειώσει κοιτάς το ρολόι μήπως την δεις ξανά. Πολύ μα πάρα πολύ έξυπνο σενάριο οι ηθοποιοί τα σπάνε γνωστοί και άγνωστοι, και πρέπει να έχεις ΓΕΡΑ νεύρα για να το δεις. Από το πρώτο λεπτό ως το τέλος με τράβηξε σαν μαγνήτης.

 
Όσοι δεν το έχουν δει να το δουν και θα με θυμηθούν.
 
 
α... και απλώς αγνοήστε εντελώς την βαθμολογία της στο imdb... από εμένα 8/10 

Echelon Conspiracy. Αυτή τη στιγμή αυτή βλέπω και έκανα μια παύση γιατί μου ήρθε μήνυμα. Ίσως η δέκατη φορά που την βλέπω. Δείτε την οπωσδήποτε και εννοείται αγνοήστε την βαθμολογία στο imdb.
 
Από εμένα 7/10 και ας φέρνει λίγο αμερικανιά.. είναι πολύ καλό το σενάριο και οι ηθοποιοί.
 
Αυτό και το The Nerve ίσως οι καλύτερες ταινίες που έχω δει με υπολογιστές (ε... αφήστε το μάτριξ απέξω δεν είναι απλά μια ταινία :D ).
 
Και μιας και είπα το The nerve θα το δω το βράδυ ξανά (τέταρτη φορά αν θυμάμαι καλά ;))

post-55729-0-84035600-1499350200_thumb.jpg

post-55729-0-01842500-1499350202_thumb.jpg

post-55729-0-65642000-1499350202_thumb.jpg

post-55729-0-14006500-1499350203_thumb.jpg

post-55729-0-63643000-1499350203_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Transformers: The Last Knight (2017) 3/10

 

Τελευταία μαρβελο/francise ταινία που βλέπω, όλα τα παιδικά μόνο και μόνο αν ακούσω πολύ καλά λόγια αλλιώς στο καλάθι των αχρήστων.

 

Jawbone (2017) 5/10 Λίγο βαρετή και αδιάφορη, συνολικά μέτρια.

 

Aftermath (2017) 5/10 Κάτι ήθελε να πει αλλά δυστυχώς… όχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Okja, στην οποία corporate μεταλλαγμένο γουρουνάκι που έιναι πιο έξυπνο κι από τον Babe, μεγαλώνει στα βουνά της Κορέας, έρχεται το πλήρωμα του χρόνου να το πάρουν πίσω στην Αμερική να γίνει μπέικον, η 14χρονη αγρότισα έχει δεθεί μαζί του, κάπου μπλέκεται και το animal liberation front και είμαστε όλοι μια χαρούμενη ατμόσφαιρα.

 

Nετφλιξοταινία του Κορεάτη σκηνοθέτη του Snowpiercer που προσπαθεί να δώσει μια αισθητική Disney, λίγη τζούρα Wes Anderson και μπόλικο live action anime καταλήγοντας σε ένα δίωρο συνονθύλευμα καρικατούρας και τρομερά άχαρου animal welfare activism. Δυστυχώς αποτυγχάνει σε ό,τι ήθελε να δώσει. 2/10 για την άρτια οπτική αισθητική.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o σκηνοθετης/σεναριογραφος ειναι ο ιδιος σκηνοθετης/σεναριογραφος των δυο Guardians of the Galaxy ταινιων..

Δεν τις έχω δει τις συγκεκριμένες οπότε δεν το γνώριζα αυτό. Βέβαια αυτό εξηγεί και τις πιο αστείες σκηνές που είχε στην ταινία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Okja, στην οποία corporate μεταλλαγμένο γουρουνάκι που έιναι πιο έξυπνο κι από τον Babe, μεγαλώνει στα βουνά της Κορέας, έρχεται το πλήρωμα του χρόνου να το πάρουν πίσω στην Αμερική να γίνει μπέικον, η 14χρονη αγρότισα έχει δεθεί μαζί του, κάπου μπλέκεται και το animal liberation front και είμαστε όλοι μια χαρούμενη ατμόσφαιρα.

 

Nετφλιξοταινία του Κορεάτη σκηνοθέτη του Snowpiercer που προσπαθεί να δώσει μια αισθητική Disney, λίγη τζούρα Wes Anderson και μπόλικο live action anime καταλήγοντας σε ένα δίωρο συνονθύλευμα καρικατούρας και τρομερά άχαρου animal welfare activism. Δυστυχώς αποτυγχάνει σε ό,τι ήθελε να δώσει. 2/10 για την άρτια οπτική αισθητική.

 

Γνωρίζοντας τον σκηνοθέτη, είμαι βέβαιος ότι η ταινία έχει κοινωνικοπολιτικές προεκτάσεις και δεν αφορά στην πραγματικότητα τα ζώα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζοντας τον σκηνοθέτη, είμαι βέβαιος ότι η ταινία έχει κοινωνικοπολιτικές προεκτάσεις και δεν αφορά στην πραγματικότητα τα ζώα.

 

Με αυτό το σκεπτικό πήγα να τη δω, όπως δηλαδή και το Snowpiercer δεν το βλέπεις αποκλειστικά ως ένα survival horror film αλλά σαν μια προσπάθεια αφήγησης των υπαρκτών ταξικών διαφορών σε μια κοινωνία και τους διάφορους ρόλους που έχουν οι άνθρωποι κοντά στην εξουσία.

 

Μπορείς και στο Okja να βρεις διάφορους παραλληλισμούς, το γουρουνάκι είναι ο μετανάστης εργάτης (εξάλλου από τη Χιλή έρχεται για να μαντρωθεί στην Αμερική) που θα λύσει το πρόβλημα της παγκόσμιας διατροφής/παραγωγής, ότι ουσιαστικά στο μοντέρνο οικονομικό σύστημα μια πολυεθνική δεν μπορεί να έχει ανθρώπινο πρόσωπο, ότι τόσο η κακιά εταιρεία όσο και οι αγαθιάρηδες "τρομοκράτες" είναι καρικατούρες κτλ κτλ. Απλά στη σούμα δεν μου κάθησαν καλά τα όλα μηνύματα και προεκτάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...