Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; (2)


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Λονδινο επεσε

 

Η ταινια ειχε τα κλασσικα-αναμενομενα κλισε που τα αποδεχεσαι κι ετσι δε σε ξενιζουν. Πολυ καλοι ηθοποιοι που της εδωσαν ακριβως τη διασταση που χρειαζοταν. Ωραια πλοκη, γρηγορη, δε σε κουραζε καπου. Ωραια πλανα, καλα εφε.

 

7-8/10 απο μενα για το ειδος της

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Link.png Site: Thehateful eight

 

To ογδοο φιλμ του Tarantino και σιγουρα  ενα απο τα καλυτερα του .

Προκειται για μια ωδη στα spaggeti western και στα B movies με παμπολες κινηματογραφικες αναφορες .

Οι  βασικοι 8 χαρακτηρες του ειναι αριστουργματικα  τοποθετημενοι μεσα σε ενα εγκλωβισμενο και περιφραγμενο σκηνικο απο το χιονι  μιας καλυβας/πανδοχειου  στο πουθενα.

Οι διαλογοι ειναι αιχμηροι ,πανεξυπνοι και βριθουν πολιτικων αναφορων .

Στην ουσια  περι αυτου προκειται , ενα καθαρα πολιτικο φιλμ με  εντονες νυξεις  σχετικα με την εξωθεσμικη  η ' θεσμικη  απονομη της δικαιοσυνης .

Η ευφυεστατη  δομη της ταινιας  με τις ανατροπες  , την υποβοσκουσα θεατρικη οπτικη ,τον κατακλυσμο βιας που χαρακτηριζει  ολα τα εργα του Τarantino  μαζι με την pop αισθητικη -ακομα και σε γουεστερν-  τα πολυ σοβαρα θεματα που θιγονται και πως το κατορθωνει αυτο μεσα στο  συγκεκριμενο setting  , κανουν  to Hatefull eight  κατα την γνωμη μου μια απο τις πιο σημαντικες του δημιουργιες .

Αλλωστε παντα ξεχωριζε με το ιδιαιτερο  στυλ του .

Εξαιρετικη η  βραβευμενη με οσκαρ μουσικη του  Μorricone ,Samuel jackson sta καλυτερα του αποτελει  εδω και χρονια πουλεν του σκηνοθετη ,αξιοσημειωτη και η  ερμηνεια της Leigh.

 

8,4/10

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Southbound 2015 - ανθολογια (5 μερη) σε μια ταινια, indie, σκηνοθετημενα απο 4 διαφορετικο ατομα. Ετσι κι ετσι αλλα οσο να'ναι ειχε ενα παραξενο appeal να πω την αληθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Big Short

TheBigShortCSHeader.jpg

http://www.imdb.com/title/tt1596363/?ref_=fn_al_tt_1

Αρκετα καλη ταινια που δειχνει τα πραγματα οπως πραγματικα ειναι και ποιος κυριαρχει σε αυτο τον σκαρτο κοσμο και ποιος την πληρωνει για τις απατεωνιες των αλλων.Εχει αρκετα δυσκολους ορους και θα φανει δυσνοητη σε οσους δεν ειναι συνηθισμενοι με αυτα.Το γενικο νοημα θα το πιασετε ομως. 8/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Four Brothers

 

Ανάλαφρη ταινιούλα. Φάση είχε. Την είδα με παρέα, οπότε είχε χαβαλέ. Κατάλληλη για στιγμές που δεν έχετε τίποτα να κάνετε.

 

Νομίζω την παράσταση την κλέβει η Sofia Vergara με το ρόλο που υποδίεται. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα με τον 5χρονο γιο μου το 

Pan 3D

http://www.imdb.com/title/tt3332064/

 

Ωραίο 3d, μαγευτικά τοπία, σκηνικά και κοστούμια. Ωραίο παραμύθι. Βέβαια δεν έχει νοήματα όπως πχ "Τα μυαλά που κουβαλάς", είναι κατα βάση δράση συνεχώς, αλλά σε αυτή την ηληκία δεν τα πιάνουν και πολύ. Καλό ήταν πάντως.

 

Είδαμε και το βράδυ με την σύζυγο και έναν φίλο το 

The Big short

 

Όπως έγραψε κάποιος φίλος παραπάνω είναι δυσνόητο για όποιον δεν έχει υπόψιν την σχετική ορολογία. Μέσες άκρες καταλαβαίνεις τι γίνεται αλλά τελικώς δεν ξετρελάθηκα. Οι ερμηνείες μπορεί να ήταν καλές αλλά τελικά θα έλεγα πως ήταν διεκπεραιωτικό, όπως και το spotlight. Πιο πολύ ενδιαφέρον θα έχει για ανθρωπους που παρακολουθούν τον χώρο. 

 

Απο τις φετινές οσκαρικές ταινίες που έχω δει έως τώρα θα έλεγα καλύτερη το "the room", που όπως είπα με τάραξε. Ακόμα δεν έχω δει τον di Caprio...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειδα εχθες το Link.png Site: παράνομοι δεν την ειχα δει και ουτε καν την ηξερα!Μου εκανε κλικ λογο crime και του τομ!Η ταινια ειναι παρα μα παρα πολυ καλη απο αυτο που περιμενα..πολυ καλο σεναριο,σκηνοθεσια και προσωπικα μου εκανε να καταλαβω λιγο πως ηταν η εποχες που το ποτο ηταν παρανομο! φοβερη ερμηνεια απο τους τομ ,labeouf ,jason και του guy!Επος δεν ειναι αλλα ειναι καλο διαμαντακι για να περασει ωραια το 2 ωρακι...στο μονο που θεωρο υπερβολη ειναι η παρουσια του gary oldman οπου εμφανιζεται με το ζορι 10-15 λεπτα στην ταινια..βαθμολογια 8,5 απο εμενα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ταινια ειναι παρα μα παρα πολυ καλη απο αυτο που περιμενα..πολυ καλο σεναριο,σκηνοθεσια και προσωπικα μου εκανε να καταλαβω λιγο πως ηταν η εποχες που το ποτο ηταν παρανομο! 

χαχα . σχεδον καθε μου μερα εως το σημερα ειναι τετοια (και οχι μονο εμενα αλλα εκατονταδων χιλιαδων μεσα στην ελλαδα ) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Green Lantern 3D

 

Ωραίο ήταν. Καλό 3D, αν και λίγο σκοτεινό. Ωραία ηχητικά, ωραία (computer generated) σκηνικά και κοστούμια. Και η ιστορία ωραία αν και προβλέψιμη. Πέρασε ευχάριστα το 2ωρο. Πολύ καλύτερο από το άλλο Green (hornet).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gods of Egypt

http://www.imdb.com/title/tt2404233/

 

Γιατι πρεπει αυτοι οι αμερικανοι να βιαζουν ολες τις μυθολογιες ρε παιδι μου!(ισως γιατι δεν εχουν οι ιδιοι).

Κλασσικη αμερικανια,προβλεπομενη απο την αρχη μεχρι το τελος.Σεναριο κλασσικο και στην ουσια ανυπαρκτο.Αν και δεν ξερω παρα πολλα απο Αιγυπτιακη μυθολογια η ταινια εχει να παρουσιαση καποια θετικα.

Ισως το 3D (την ειδα απο καμερα οποτε θα ειναι σε καλυτερη αναλυση εννοειτε) οπου απεικονιζει πολυ καλα θα ελεγα την αρχαια Αιγυπτο.

Ενα αλλο αρνητικο ειναι οι στολες των θεων η η πραγματικη τους μορφη που θυμησαν gundam στην κυριολεξια!

Θα βαλω ενα 5/10 μονο και μονο γιατι αν εισαι με παρεα η ταινια βλεπετε ανετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά δεν μπορέσαμε να δούμε Ip man 3 χτες αλλά είδαμε Solace. 

 

http://www.imdb.com/title/tt1291570/?ref_=nv_sr_1

 

Λοιπόν η ταινία είναι στην ίδια κατηγορία με το Seven. Παρά το γεγονός ότι η ταινία δεν φτάνει ούτε στα μισά από το επίπεδο του Seven γενικά είναι διασκεδαστική αν και κλισέ και χωρίς ιδιαίτερο βάθος αν και το προσπαθεί ανεπαρκώς. Η ηθοποιία δεν είναι άσχημη αλλά η σκηνοθεσία είναι μέτρια. Οταν έχεις τόσο χαρισματικούς ηθοποιούς τότε το γεγονός ότι δεν μπορούν να "δείξουν" έχει να κάνει με τον σκηνοθέτη. Ούτε η ατμόσφαιρα προσδίδει αυτό το συναίσθημα μυστηρίου που είναι απαραίτητο για να λειτουργήσουν τέτοιες ταινίες. Εχω δει θεωρητικά κατώτερες ταινίες που όμως το καταφέρνουν αυτό μια χαρά.

 

Από εμένα 5/10, εντελώς μέτρια αλλά διασκεδαστική με παρέα αν δεν θέλετε να σκεφτείτε και πολύ.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Green Lantern 3D

 

Ωραίο ήταν. Καλό 3D, αν και λίγο σκοτεινό. Ωραία ηχητικά, ωραία (computer generated) σκηνικά και κοστούμια. Και η ιστορία ωραία αν και προβλέψιμη. Πέρασε ευχάριστα το 2ωρο. Πολύ καλύτερο από το άλλο Green (hornet).

Damn χαμηλά ο πήχης, μέχρι κι ο Ryan Reynolds το ξεφτυλίζει στο Deadpool κι όπου βρεθεί σε συνέντευξη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...