Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; (2)


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

Captain America: Civil War (2016)

 

5/10 Είμαι φαν της Marvel, του Marvel Universe και αγαπημένος μου ήρωας είναι ο Spiderman. Δεν ξέρω πάλι γιατί έγινε τόσος ντόρος για το Civil War. Για μένα ήταν πιο βαρετό ακόμα και από το Captain 2 που ήταν από τα χειρότερα της Marvel. Μπλα μπλα μπλα, ξύλο ξύλο ξύλο, υπόθεση 0. 5/10 για τον Spiderman που μου άρεσε μετά τον αηδία Amazing Spiderman.

 

 

Αυστηρουλης εισαι.Δηλαδη ποιες ειναι ακριβως οι απαιτησεις σου απο μια τετοια ταινια με εφτακοσιους χαρακτηρες-πρωταγωνιστες?

Προφανως θα υπαρχει ενα σχετικο χαος επειδη πρεπει να τους δειξουνε ολους τους ηρωες και να εχουνε ολοι τις στιγμες τους,πραγμα που κατα τη γνωμη μου το πετυχανε πληρως.

Δεν σου αρεσε η υποθεση?Δηλαδη ποσες φορες ακομα πρεπει να ερθουνε εξωγηινοι στην Γη, η να εμφανιστει ενας ΚΑΚΟΣ που θελει να εξουσιασει τα παντα, μεχρι να το βαρεθειτε ρε παιδια??Στην ταινια αυτη η διαμαχη που υπηρχε αναμεσα στους χαρακτηρες ηταν κυριως ηθικη,γιαυτο και συνεχως αμφιταλαντευομασταν για το ποια μερια εχει δικιο.Κατα τη γνωμη μου πλοκες οπως αυτη με λιγο βαθος,δινουνε στις ταινιες υπερηρωων την σοβαροτητα που τους ελειπε ως τωρα.

Και το ξυλο ξυλο ξυλο που αναφερεις....εχεις δει πολλες ταινιες υπερηρωων με καλυτερες σκηνες δρασης?Αντε ισως το winter soldier...αλλα εκει δεν εχεις antman και spiderman για να ελαφρυνουνε λιγο την κατασταση  με το χιουμορ τους.

 

Εμενα προσωπικα το μονο μου προβλημα με την ταινια ειναι οτι εχει απλα παρα πολλους χαρακτηρες,και σε καποιες περιπτωσεις η κατασταση γινεται χαοτικη,ειδικα για ατομα οπως εγω που δεν εχω ασχοληθει με κομικς.Αλλα τι να κανουμε Marvel ειναι αυτη,πρεπει να κανει fan service ,και να βγαλει ταινια για καθε νεο χαρακτηρα που εισαγαγει στους avengers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Με 6/10 στο SA πιο πάνω? lol :P

 

 

SA? Sorry τι ειναι αυτο?

 

η αληθεια ειναι οτι το CW δεν εχει υποθεση η χαρακτηρες που εξελισσονται κατα την διαρκεια της.

Δηλαδη ποσο εξελιξη χαρακτηρων θελετε?Στα προηγουμενα avengers ειχανε εξελιξη?Οι solo ταινιες εχουνε σοβαρες εξελιξεις χαρακτηρων επειδη δινεται αρκετη ωρα σε καθε χαρακτηρα,διοτι ειναι λιγοτεροι οι ηρωες.

Και καλα οκ θα πουνε καποιοι οτι και το civil war ταινια του captain ηταν,αλλα για να λεμε την αληθεια ταινια avengers ηταν που εγινε κυριως για να εισαγαει spiderman και black panther στο cast,ετσι ωστε να εχουνε solo ταινιες στο μελλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συμμορια των μαγων 2

 

Παρα το οτι δεν εχω δει το 1, η ταινια με κρατησε μεχρι το τελος. Ειχε δραση, ειχε σασπενς, ειχε λιγο χιουμορ και γενικα μου αρεσε που σαν ιδεα ξεφευγε απο τα τετριμμενα. Οι ηθοποιοι μου φανηκαν να ταιριαζαν στους ρολους τους, ο μονος που μου τη σπαει ειναο Ραντκλιφ δε τον παω καθολου, μονο ως Χαρι Ποτερ μπορω να τον δω....

 

 

Δεν μπορώ να πω ότι μου άρεσε όσο το πρώτο αλλά και πάλι είναι πολύ καλή ταινία.

8/10 από εμένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυστηρουλης εισαι.Δηλαδη ποιες ειναι ακριβως οι απαιτησεις σου απο μια τετοια ταινια με εφτακοσιους χαρακτηρες-πρωταγωνιστες?

Προφανως θα υπαρχει ενα σχετικο χαος επειδη πρεπει να τους δειξουνε ολους τους ηρωες και να εχουνε ολοι τις στιγμες τους,πραγμα που κατα τη γνωμη μου το πετυχανε πληρως.

Δεν σου αρεσε η υποθεση?Δηλαδη ποσες φορες ακομα πρεπει να ερθουνε εξωγηινοι στην Γη, η να εμφανιστει ενας ΚΑΚΟΣ που θελει να εξουσιασει τα παντα, μεχρι να το βαρεθειτε ρε παιδια??Στην ταινια αυτη η διαμαχη που υπηρχε αναμεσα στους χαρακτηρες ηταν κυριως ηθικη,γιαυτο και συνεχως αμφιταλαντευομασταν για το ποια μερια εχει δικιο.Κατα τη γνωμη μου πλοκες οπως αυτη με λιγο βαθος,δινουνε στις ταινιες υπερηρωων την σοβαροτητα που τους ελειπε ως τωρα.

Και το ξυλο ξυλο ξυλο που αναφερεις....εχεις δει πολλες ταινιες υπερηρωων με καλυτερες σκηνες δρασης?Αντε ισως το winter soldier...αλλα εκει δεν εχεις antman και spiderman για να ελαφρυνουνε λιγο την κατασταση  με το χιουμορ τους.

 

Εμενα προσωπικα το μονο μου προβλημα με την ταινια ειναι οτι εχει απλα παρα πολλους χαρακτηρες,και σε καποιες περιπτωσεις η κατασταση γινεται χαοτικη,ειδικα για ατομα οπως εγω που δεν εχω ασχοληθει με κομικς.Αλλα τι να κανουμε Marvel ειναι αυτη,πρεπει να κανει fan service ,και να βγαλει ταινια για καθε νεο χαρακτηρα που εισαγαγει στους avengers.

 

Βασικά έχω παρατηρήσει κάτι. Όσα Marvel έχω δει στο σινεμά δεν μου άρεσαν πολύ. Ειδικά τα τελευταία (Winter Soldier, Age of Ultron και Civil War, εξαιρείται το Antman που δεν έχω δει ακόμα και είμαι σίγουρος πως θα μ' αρέσει). Μήπως με χαλάει το σινεμά και πρέπει να τα ξαναδώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cell 2016

 

Οπως πολλες μεταφορες δουλειων του King στην μεγαλη οθονη ή την μικρη, αποτυχια. Ακομα και το καστ, που ειχε Samuel L Jackson και Cusack, ηταν μετριοτατο στις ερμηνειες του. Σα να βαριοντουσαν πραγμα. Οσο για το αν ενδιαφερεσαι για κανενα χαρακτηρα, ουτε λογος. Επισης το ολο premise cell phone zombies ειναι καπως...

Ειχε καποιες (ελαχιστες) καλες σκηνες αλλα και αυτες υπεφεραν απο το καkο CGI.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cell 2016

 

Οπως πολλες μεταφορες δουλειων του King στην μεγαλη οθονη ή την μικρη, αποτυχια. Ακομα και το καστ, που ειχε Samuel L Jackson και Cusack, ηταν μετριοτατο στις ερμηνειες του. Σα να βαριοντουσαν πραγμα. Οσο για το αν ενδιαφερεσαι για κανενα χαρακτηρα, ουτε λογος. Επισης το ολο premise cell phone zombies ειναι καπως...

Ειχε καποιες (ελαχιστες) καλες σκηνες αλλα και αυτες υπεφεραν απο το καkο CGI.

δεν το εχω δει αλλα αν εξαιρεσουμε τα ζομπι ,ετσι οπως διαβαζω την περιγραφη μου θυμησε το bells του 1982 (αμυδρα το θυμαμαι και δεν το βρισκω να το ξανα αξιολογησω ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cell 2016

 

Οπως πολλες μεταφορες δουλειων του King στην μεγαλη οθονη ή την μικρη, αποτυχια. Ακομα και το καστ, που ειχε Samuel L Jackson και Cusack, ηταν μετριοτατο στις ερμηνειες του. Σα να βαριοντουσαν πραγμα. Οσο για το αν ενδιαφερεσαι για κανενα χαρακτηρα, ουτε λογος. Επισης το ολο premise cell phone zombies ειναι καπως...

Ειχε καποιες (ελαχιστες) καλες σκηνες αλλα και αυτες υπεφεραν απο το καkο CGI.

1408 και Secret window ήταν καλούτσικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά έχω παρατηρήσει κάτι. Όσα Marvel έχω δει στο σινεμά δεν μου άρεσαν πολύ. Ειδικά τα τελευταία (Winter Soldier, Age of Ultron και Civil War, εξαιρείται το Antman που δεν έχω δει ακόμα και είμαι σίγουρος πως θα μ' αρέσει). Μήπως με χαλάει το σινεμά και πρέπει να τα ξαναδώ;

Μην αγχωνεσαι φιλε.Δεν φταει το σινεμα,οι ταινιες της Marvel,Fox,DC,Sony κτλπ φταινε.

Για αρκετα ατομα εχει αρχιζει και γινεται υπερβολικα κουραστικο το γεγονος οτι ανα τριμηνο πια βγαινει και ενα καινουργιο blockbuster υπερηρωων.Προσωπικα για εμενα υπερβολικα κουραστικο ειναι αυτη η αναγκη που νιωθουνε στο Hollywood,να ενωσουνε συμπαντα υπερηρωων για να εχουμε τεραστιες μαζωξεις χαρακτηρων(βλεπε Avengers,Justice League).Μου λειπουνε οι "παλιες μερες",που ειχαμε εναν ηρωα (πχ Spiderman,Batman)και τον αντιπαλο του.Τωρα πια ακομα και στις solo ταινιες που βγαζουνε νιωθουνε για καποιο λογο αναγκασμενοι μαζι με τον κεντρικο ηρωα,να χωσουνε και αλλους 3-4 υπερηρωες τουλαχιστον.Δηλαδη τι νομιζουνε,θα πει ο κοσμος "ωωω η ταινια αυτη εχει μονο Captain America και κανεναν αλλο?Δεν παω να την δω".

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

SA? Sorry τι ειναι αυτο?

San Andreas :P

Μην αγχωνεσαι φιλε.Δεν φταει το σινεμα,οι ταινιες της Marvel,Fox,DC,Sony κτλπ φταινε.

Για αρκετα ατομα εχει αρχιζει και γινεται υπερβολικα κουραστικο το γεγονος οτι ανα τριμηνο πια βγαινει και ενα καινουργιο blockbuster υπερηρωων.Προσωπικα για εμενα υπερβολικα κουραστικο ειναι αυτη η αναγκη που νιωθουνε στο Hollywood,να ενωσουνε συμπαντα υπερηρωων για να εχουμε τεραστιες μαζωξεις χαρακτηρων(βλεπε Avengers,Justice League).Μου λειπουνε οι "παλιες μερες",που ειχαμε εναν ηρωα (πχ Spiderman,Batman)και τον αντιπαλο του.Τωρα πια ακομα και στις solo ταινιες που βγαζουνε νιωθουνε για καποιο λογο αναγκασμενοι μαζι με τον κεντρικο ηρωα,να χωσουνε και αλλους 3-4 υπερηρωες τουλαχιστον.Δηλαδη τι νομιζουνε,θα πει ο κοσμος "ωωω η ταινια αυτη εχει μονο Captain America και κανεναν αλλο?Δεν παω να την δω".

Παλιά με τον Spiderman η Sony είχε έτσι κι αλλιώς τα δικαιώματα μόνο για αυτόν, οπότε πως να βάλει άλλους? :P

 

Στους X-Men που είναι πόσοι μαζεμένοι γιατί δεν υπάρχει πρόβλημα, οι Avengers και η JLΑ πείραξε?

 

Δεν υπάρχει "ανάγκη", αλλά αν θέλουν να περάσουν κομβικά σημεία των comics, αναγκαστικά θα δούμε και ταινίες που οι μαζεμένοι ήρωες είναι αναπόφευκτοι.

 

Που να δεις τι έχει να γίνει στα Avengers Infinity Wars με τον Thanos, που θα μαζευτούν ΟΛΟΙ... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στους XMen δεν υπαρχει προβλημα επειδη εξαρχης αποσο θυμαμαι τους ειχανε παρουσιασει ως ομαδα.Και ενω εκαναν προσπαθειες για solo ταινιες με wolverine ,αποσο ξερουμε ολοι δεν ηταν και οτι καλυτερο.... :-D .Οι Xmen δουλεουνε καλυτερα στις ταινιες ως ομαδα.

Εχω για παραδειγμα προβλημα με το Suicde Squad ως ομαδα?Η με τους guardians of the galaxy?Οχι.

 

Και εγω δεν νομιζω οτι θα δουλεψουνε επανω σε ταινια με Thanos και Infinity wars, τουλαχιστον για την επομενη 5ετια.Θα το καθυστερησουνε οσο παει,επειδη δεν νομιζω να τους συμφερει η δημιουργια μιας τετοιας τρελης ταινιας.Κατα τη γνωμη μου παει σε πολυ επιστημονικη φαντασια η φαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1408 και Secret window ήταν καλούτσικα.

Mε μια πρωτη σκεψη, τα μονα πραγματικα που μ'αρεσαν και λατρεψα ηταν το The Shining και The Shawshank Redemption. Αραγε το πρωτο θα ηταν τοσο κορυφη αν δεν ειχε αναλαβει σκηνοθεσια και screenplay ο τεραστιος Κιουμπρικ;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην αγχωνεσαι φιλε.Δεν φταει το σινεμα,οι ταινιες της Marvel,Fox,DC,Sony κτλπ φταινε.

Για αρκετα ατομα εχει αρχιζει και γινεται υπερβολικα κουραστικο το γεγονος οτι ανα τριμηνο πια βγαινει και ενα καινουργιο blockbuster υπερηρωων.Προσωπικα για εμενα υπερβολικα κουραστικο ειναι αυτη η αναγκη που νιωθουνε στο Hollywood,να ενωσουνε συμπαντα υπερηρωων για να εχουμε τεραστιες μαζωξεις χαρακτηρων(βλεπε Avengers,Justice League).Μου λειπουνε οι "παλιες μερες",που ειχαμε εναν ηρωα (πχ Spiderman,Batman)και τον αντιπαλο του.Τωρα πια ακομα και στις solo ταινιες που βγαζουνε νιωθουνε για καποιο λογο αναγκασμενοι μαζι με τον κεντρικο ηρωα,να χωσουνε και αλλους 3-4 υπερηρωες τουλαχιστον.Δηλαδη τι νομιζουνε,θα πει ο κοσμος "ωωω η ταινια αυτη εχει μονο Captain America και κανεναν αλλο?Δεν παω να την δω".

 

Πραγματικά όπως το είπες, οι "παλιές μέρες" δεν υπάρχουν πια... όσο προχωράμε χώνουνε κι άλλους στις ταινίες. Βγάλε δυο-τρια σόλο και μετά πήγαινε και κάνε ένα avengers και χώστους όλους μέσα. Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί δεν βγάζουν πια ταινίες για τους άλλους ήρωες. Μόνο Captain, Thor και Avengers βλέπουμε πια, εναλλαξ ασχέτως ότι παίζουν 10 ήρωες στη καθεμια μέσα. Και άλλο ένα παράπονο που έχω προς την Marvel: γιατί όχι Hulk 2; Στο επόμενο Thor χαίρομαι που τον βάλανε μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Και εγω δεν νομιζω οτι θα δουλεψουνε επανω σε ταινια με Thanos και Infinity wars, τουλαχιστον για την επομενη 5ετια.Θα το καθυστερησουνε οσο παει,επειδη δεν νομιζω να τους συμφερει η δημιουργια μιας τετοιας τρελης ταινιας.Κατα τη γνωμη μου παει σε πολυ επιστημονικη φαντασια η φαση.

 

lol, σε 2 χρόνια το πρώτο μέρος και σε 3 το δεύτερο, aka το Avengers 3  :P

 

 

MCUPhase3-4.jpg

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...