Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; (2)


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Thief (1981)

 

Ένας ανεξάρτητος ληστής θησαυροφυλακίων συνεργάζεται πρώτη φορά με αφεντικό της μαφίας για μία μόνο μεγάλη δουλειά, ώστε να αποσυρθεί και να αφοσιωθεί στην νέα του οικογένεια. Προφανώς τα πράγματα δεν πάνε συμφωνα με το σχέδιο...

 

Ως φαν των ταινιών του Michael Mann είχα διαβάσει προτάσεις και για αυτή την ταινία του, που είναι και η πρώτη του. Η χαρακτηριστική ατμόσφαιρα των ταινιών του είναι παρούσα κι εδώ, ο James Cann είναι ο απόλυτος badass και το τέλος επικό μαζί με το εξαιρετικό soundtrack. Αξιομνημόνευτη ταινία.

 

7/10

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πραγματικά όπως το είπες, οι "παλιές μέρες" δεν υπάρχουν πια... όσο προχωράμε χώνουνε κι άλλους στις ταινίες. Βγάλε δυο-τρια σόλο και μετά πήγαινε και κάνε ένα avengers και χώστους όλους μέσα. Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί δεν βγάζουν πια ταινίες για τους άλλους ήρωες. Μόνο Captain, Thor και Avengers βλέπουμε πια, εναλλαξ ασχέτως ότι παίζουν 10 ήρωες στη καθεμια μέσα. Και άλλο ένα παράπονο που έχω προς την Marvel: γιατί όχι Hulk 2; Στο επόμενο Thor χαίρομαι που τον βάλανε μέσα.

Φιλε μην αγχωνεσαι,για ολους θα κανουνε ταινιες solo.Εχει ηδη ανακοινωθει ταινια solo του black panther,καλα προφανως και spiderman καινουργιο,antman επισης,οπως ειπες θα βγαλουνε και καινουργιο thor...,μεχρι να καταντησει αηδια θα συνεχισουνε να αρμεγουνε την χρυση αγελαδα.Το θεμα δεν ειναι να βγαζεις απλα μια ταινια ετσι για το fan service η για τα εκατομμυρια.Σκοπος ειναι να βγαλεις μια ταινια με εναν σκηνοθετη που θα πιστευει σε αυτην,σεναριογραφους με μια καλα δομημενη και εξυπνη ιστορια με βαθος,μια ταινια οπου θα ειναι αποτελεσμα χρονων αφοσιωσης,οχι ενος 6μηνιαιου χρονοδιαγραμματος μιας τεραστιας επειχειρησης οπως η Marvel,που βγαζει πια ταινιες σαν καραμελες,

lol, σε 2 χρόνια το πρώτο μέρος και σε 3 το δεύτερο, aka το Avengers 3  :P

 

 

MCUPhase3-4.jpg

 

wow δεν ειχα ιδεα....

Τι να πω....μετα απο αυτο ομως τι αλλο θα εχουνε να κανουνε?Οταν θα εχουνε φτασει πια στο υψιστο της φαντασιας και των δυνατοτητων των κομικς?Ισως μετα αρχισει επιτελους η πτωση την ταινιων υπερηρωων...να υπαρξει μια αγραναπαυση ετσι ωστε να βγουνε στο μελλον νεα αριστουργηματα οπως το dark knight.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Link.png Site: TheConjuring

 

 

 

Eιπα να δω το αρχικο  μετα απο τον ντορο και την φημη που  απεκτησε .

Επιβεβαιωθηκε για μια ακομα φορα πως δεν μπορω να τα παρω στα σοβαρα  και να επηρεαστω  απο την ατμοσφαιρα ενος θριλερ  με το ζορι κρατιομουν  να μην γελασω  διοτι το εβλεπα και με αλλους.

Ανεξαρτητα απο αυτο ομως διοτι ειναι δικο μου θεμα -αλλωστε δεν πιστευω σε τιποτα μεταφυσικο -δεν μπορω να παραγνωρισω πως  ηταν καλα στημενο και  κυριως ατμοσφαιρικο .

Καταλαβαινω  γιατι αρεσει στους fan του ειδους και οσους φοβουνται απο τα θριλερ  για αυτο θα ειμαι δικαιος  και  θα του δωσω ενα επτα  ετσι και αλλιως τσαμπα ειναι .

 

 

 

7/10

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Link.png Site: Ιστοριαενος Εγκληματος

Αστυνομικη ταινια με πολυ καλο σεναριο και ερμηνειες .. Προταθηκε για 7 οσκαρ και κερδισε τα 5 !!

Σιγουρα απο τις καλυτερες αστυνομικες ταινιες που εχω δει !! Οσοι ειναι φιλοι του μυστηριου και του ΄κλασσικου΄  κινηματογραφου ας κανουν εναν κοπο να την δουν ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ant-man

Ιδιοφυές κλεφτρόνι-looser αποκτά μία στολή που τον μικραίνει και σώζει τον κόσμο από έναν κακό.

Έχοντας δει όλες τις ταινίες με υπερήρωες (εκτός του deadpool), μόνο για αυτήν ένοιωσα την ανάγκη να γράψω. Αυτό γιατί η ταινία βγάζει μία γλυκύτητα, μια αθωότητα και έναν αυθορμητισμό που έχω να δω από την εποχή του πρώτου Spiderman. Εϊναι η μόνη που τα παιδιά μου βλέπουν ξανά και ξανά. Ευχάριστο διάλειμμα μέσα σε όλη αυτήν τη φάμπρικα με τους υπερήρωες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

The Great Beauty. Ιταλικό, παραγωγής 2013 που πήρε και Όσκαρ ξενόγλωσσου. Θυμίζει λίγο το πολύ παλιότερο La Dolce Vita όπου στηλιτεύει την υψηλή κοινωνία και το lifestyle της αρλούμπας και της δηθενιάς. Εικαστικά είναι ένα αριστούργημα. Πιθανότατα οι περισσότεροι εδώ μέσα θα το βρουν βαρετό, οπότε να πω ότι έχει κι ωραίες γκόμενες :-D

 

http://www.imdb.com/title/tt2358891/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Conguring (2013) http://www.imdb.com/title/tt1457767/

 

Μετρια ταινια για το ειδος της. Και λεω μετρια γιατι αρκετες σκηνες δεν βγαζουν νοημα. Κατα τα αλλα βλεπετε.

Αρχιζει καλα αλλα δεν κρατα το επιπεδο.

 

5/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες βαλτε και καμια βαθμολογια βοηθαει καλυτερα!

 

Ορίστε να βάλω εγώ βαθμολογία!

The Great Beauty 8/10 (τουλάχιστον).

Αλλά αν δεν σ' αρέσουν αυτού του είδους οι ταινίες, μάλλον δεν θα σε βοηθήσει πουθενά. B)

 

Ο Σορεντίνο έχει γυρίσει ίσως τις δύο καλύτερες ταινίες που έχω δει τα τελευταία χρόνια. The Great Beauty και το Youth.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The grimbsy brothers.

 

Αρκετά καλή (για τούς λάτρεις του χοντροκομενου χιούμορ παντα) αστεία εκεί που πρέπει αλλα και με τις σπόντες -μηνυματα της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Locke

 

Καλη ηταν χωρις να τρελαθω βεβαια. Πηρε ρισκο ο filmmaker να γυρισει ολη την ταινια σε ενα setting ουσιαστικα αλλα του βγηκε just και αρκετα λογω Tom Hardy.

 

Πραγματι, μια αποφαση που παιρνει αλλαζει τη ζωη του πρωταγωνιστη σε διαφορα επιπεδα και ηταν ωραια νοτα ισως καλυτερο μερος τη ταινιας ηταν να προσθεσει τον

μονολογο προς τον πατερα του. Εξηγει αρκετα για το πως εφτιαξε τη ζωη του και πως τον επηρεαζει ακομα και τωρα στις αποφασεις του.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Το Locke είναι πολύ καλό. Και πρωτότυπο, όλη η ταινία είναι ο πρωταγωνιστής μέσα σε ένα αυτοκίνητο να μιλά στο τηλέφωνο με διάφορους. Ούτε που καταλαβαίνεις πότε περνά μιάμιση ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Link.png Site: TheConjuring

 

 

 

Eιπα να δω το αρχικο  μετα απο τον ντορο και την φημη που  απεκτησε .

Επιβεβαιωθηκε για μια ακομα φορα πως δεν μπορω να τα παρω στα σοβαρα  και να επηρεαστω  απο την ατμοσφαιρα ενος θριλερ  με το ζορι κρατιομουν  να μην γελασω  διοτι το εβλεπα και με αλλους.

Ανεξαρτητα απο αυτο ομως διοτι ειναι δικο μου θεμα -αλλωστε δεν πιστευω σε τιποτα μεταφυσικο -δεν μπορω να παραγνωρισω πως  ηταν καλα στημενο και  κυριως ατμοσφαιρικο .

Καταλαβαινω  γιατι αρεσει στους fan του ειδους και οσους φοβουνται απο τα θριλερ  για αυτο θα ειμαι δικαιος  και  θα του δωσω ενα επτα  ετσι και αλλιως τσαμπα ειναι .

 

 

 

7/10

 

Δεν ήταν καλό το 1ο

 

Σε αντίθεση με το Annabelle και το 2ο που ήταν απίστευτα καλοφτιαγμένα! 

 

 

The Conjuring 2.

 

Δεν έχω λόγια για τους προταγωνιστές οι οποίοι μου αρέσουν πάρα πολύ και ο ρόλος τους ταιριάζει απίστευτα!

 

Γενικά καθώς έχω δει ΠΟΛΛΑ θρίλερ και horror κτλ, το έργο κατάφερε να μου αναστατώσει τα συναισθήματα και να με "τρομάξει".

 

Το θεωρώ απο τα καλύτερα στο είδος του μετά το Insidius. Έχουν βάλει το πήχη πολύ ψηλά και αυτό είναι καλό γιατι το συγκεκριμένο genre είναι σε κρίση.

Επίσης το οτι είναι βασισμένο σε πραγματικά γεγονότα (όπως και τα προηγούμενα) το κάνει ακόμα πιο ενδιαφέρων!  

 

9/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...