Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; (2)


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Demolition

 

Γιάπης (πού την θυμήθηκα αυτήν την λέξη) χάνει την γυναίκα του σε αυτοκινητιστικό και με την βοήθεια μιας χήρας και του γιου της αναθεωρεί την ζωή του.

Δεν είναι από τις ταινίες που θα έβλεπα, αλλά Gyllenhaal και Watts δεν τους αφήνω. Ακούγεται τετριμμένο, αλλά δεν είναι τόσο, στα πρώτα 5-10 λεπτά έχουμε μία αποκάλυψη που αλλάζει την τροπή της ταινίας, και άλλη μία προς το τέλος. Στο ενδιάμεσο έχουμε μία αρκετά ενδιαφέρουσα ταινία με καλές και κακές στιγμές (οι καλές είναι περισσότερες), πικρές και αστείες σκηνές, καλή σκηνοθεσία και, για άλλη μια φορά, εξαιρετική ερμηνεία από τον Gyllenhaal. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Special Correspondents

 

Την είδα επειδή βαρέθηκα να ψάχνω τι να δώ και είπα να δώσω μια ευκαιρία στον gervais σε ταινία. Δεν είναι οτι χειρότερο έχω δεί ποτέ αλλα οριακά πλησιάζει τη μετριότητα. Έχει αρκετές ωραίες φάσεις αλλα έχει και πολλά cringeworthy moments τα οποία ναι μεν είναι χαρακτηριστικά του ricky αλλα εγώ ποτέ δε τα συμπάθησα. 

 

Όπως και να'χει πέρασε ευχάριστα μιαμιση ώρα. Ούτε καλή, ούτε κακή. Ένα 6/10. Βλέπεται.

 

Μετά έβαλα να ξεκινήσω το Derek (σειρά πάλι με gervais και τον (πλέον) λατρεμένο μου karl pilkington) για το οποίο θα επανέλθω μόλις τελειώσω την πρώτη season.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά το 'ιστοριες για αγρίους' εχει ασχετες ιστορίες μεταξυ τους με μονο κοινό σημείο επαφης την αυτοδικία,

κάποιες ιστορίες μ αρεσαν πολυ (10/10 η πρωτη αν θυμαμαι καλα , με το σκασμένο λαστιχο) και κάποιες αλλες ηταν γτπ !

Συνολικά ενα 7ρακι απο μενα ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Special Correspondents

 

Την είδα επειδή βαρέθηκα να ψάχνω τι να δώ και είπα να δώσω μια ευκαιρία στον gervais σε ταινία. Δεν είναι οτι χειρότερο έχω δεί ποτέ αλλα οριακά πλησιάζει τη μετριότητα. Έχει αρκετές ωραίες φάσεις αλλα έχει και πολλά cringeworthy moments τα οποία ναι μεν είναι χαρακτηριστικά του ricky αλλα εγώ ποτέ δε τα συμπάθησα. 

 

Όπως και να'χει πέρασε ευχάριστα μιαμιση ώρα. Ούτε καλή, ούτε κακή. Ένα 6/10. Βλέπεται.

 

Μετά έβαλα να ξεκινήσω το Derek (σειρά πάλι με gervais και τον (πλέον) λατρεμένο μου karl pilkington) για το οποίο θα επανέλθω μόλις τελειώσω την πρώτη season.

Ο Ρικι κουραζει με το επαλαμβανομενο μοτιβο και αυτες οι στιγμες που ηταν cringeworthy αλλα τις χωνευες τωρα πια δεν πανε ευκολα κατω.

 

Race (2016)

 

Θα μπορουσαν να ειχαν συγκεντρωθει περισσοτερο στον Οουενς τον ιδιο να βλεπαμε λιγο περισσοτερο τον χαρακτηρα, τι περασε, πως μεγαλωσε. Τουλαχιστον εδειξαν τον ρατσισμο και απο τις δυο πλευρες.

 

Σουντεκις για προπονητης is a nope για μενα. Καλος ο πρωταγωνιστης, καλος και ο ηθοποιος που επαιξε τον Γκεμπελς. Ισως η χειροτερη απεικονιση Χιτλερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Ρικι κουραζει με το επαλαμβανομενο μοτιβο και αυτες οι στιγμες που ηταν cringeworthy αλλα τις χωνευες τωρα πια δεν πανε ευκολα κατω.

 

Race (2016)

 

Θα μπορουσαν να ειχαν συγκεντρωθει περισσοτερο στον Οουενς τον ιδιο να βλεπαμε λιγο περισσοτερο τον χαρακτηρα, τι περασε, πως μεγαλωσε. Τουλαχιστον εδειξαν τον ρατσισμο και απο τις δυο πλευρες.

 

Σουντεκις για προπονητης is a nope για μενα. Καλος ο πρωταγωνιστης, καλος και ο ηθοποιος που επαιξε τον Γκεμπελς. Ισως η χειροτερη απεικονιση Χιτλερ.

ωραια ταινια περναει ευκολα και η ωρα!Αλλα πολυ Αμερικανια....για ολα φταιει ο χιτλερ κτλ....πραγμα που κουραζει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Conjuring 2,ωραια ταινια αν και το πρωτο μερος καθως και η annabelle μου αρεσε περισσοτερο,ομως γουστα ειναι αυτα.Η ταινια σε κραταει σιγουρα σε εγρηγορση στο μεγαλυτερο κομματι της ,εχοντας ωραια jump scares και αυτο το αγχωδες συναισθημα που βγαζουν οι ταινιες τρομου.Δυο πραγματικα που δεν μου πολυ αρεσαν ειναι οτι ο δαιμονας δεν ηταν τοσο ρεαλιστικος,δηλαδη μου εβγαζε κατι το ψευτικο το ολο στησιμο του, και το οτι υπηρχαν αν θυμαμαι καλα πανω απο 2 σκηνες που ενω η ταινια εχτιζε ενταση και ελεγες τωρα θα ερθει ο δαιμονας και θα γινει της ...... ,στο τελος δεν γινοταν τιποτα,ξημερωνε και συνεχιζε η μερα.Μια φορα το καταλαβαινω αλλα και δευτερη και τριτη,εε μετα ξενερωνεις λιγο σε καποια σημεια.Η ταινια στο συνολο της ηταν καλη,ειχε καλες ερμηνιες και σου προσφερε μια καλη δοση τρομου και αγχους οπως πρεπει να κανουν ολες οι σοβαρες ταινιες τρομου,ωστοσο ειχε καποιες ατελειες και για αυτο μενει λιγο πιο πισω απο το conjuring 1.

 

Συνολικη βαθμολογια:7/10 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες είδαμε το Hardcore Henry, τρελή actionιά απ'την αρχή ως το τέλος και ιδιαίτερη σκηνοθεσία!

 

Άρεσε σε όλους, και η συνεχής δράση και οι ατάκες :)

 

Δεν έχω κανένα παράπονο, 10/10, δεν βαρέθηκα ούτε λεπτό, η καλύτερη action movie που έχω δει ποτέ και δεν είμαι καν μεγάλη φαν του συγκεκριμένου είδους!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

6523_4837.jpg

http://www.imdb.com/title/tt4172430/?ref_=nv_sr_1

Ειχα καιρο να δω τοσο καλη ταινια.Απο το πρωτο λεπτο μεχρι το τελος σε καθηλωνει και παρ' όλο τη μεγαλη της διαρκεια κυλαει νερακι.Η ιστορια εχει να κανει με μια επιχειρηση στη Λιβυη το 2012 η οποια πηγε στραβα.Η δραση δεν σταματαει ουτε λεπτο ο ηχος ειναι εξαιρετικος και το woofer βαραει υπερωριες πραγματικα σας βαζει στο πεδιο της μαχης.Αρκετες στιγμες νομιζα οτι επαιζα battlefield.Οι ηθοποιοι επισης παρα πολυ καλοι στο ρολο τους.Αξιζει να την δειτε ολοι.Ειναι ευκολα μεσα στις καλυτερες ταινιες του 2016. 10/10

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Rushmore (1998) [imdb:7.7] Μια ακομα ταινια του wes anderson (the grand budapest hotel). Ωραια χαλαρωτικη ταινια σε σουρεαλιστικη παντα γραμμη που προσθετει μια μαγικη ομορφια σε μια αληθοφανη μα τοσο κοντινη καθημερινοτητα.

Τη συστηνω ανεπιφυλακτα και για τα ωραια soundtrack.

http://www.imdb.com/title/tt0128445/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

6523_4837.jpg

http://www.imdb.com/title/tt4172430/?ref_=nv_sr_1

Ειχα καιρο να δω τοσο καλη ταινια.Απο το πρωτο λεπτο μεχρι το τελος σε καθηλωνει και παρ' όλο τη μεγαλη της διαρκεια κυλαει νερακι.Η ιστορια εχει να κανει με μια επιχειρηση στη Λιβυη το 2012 η οποια πηγε στραβα.Η δραση δεν σταματαει ουτε λεπτο ο ηχος ειναι εξαιρετικος και το woofer βαραει υπερωριες πραγματικα σας βαζει στο πεδιο της μαχης.Αρκετες στιγμες νομιζα οτι επαιζα battlefield.Οι ηθοποιοι επισης παρα πολυ καλοι στο ρολο τους.Αξιζει να την δειτε ολοι.Ειναι ευκολα μεσα στις καλυτερες ταινιες του 2016. 10/10

 

 

Προσωπικά έχω βαρεθεί τέτοιου είδους 'αμερικλανιές' γεμάτο κλισέ: αγαπάμε τον κόσμο, προστατεύουμε τους άμοιρους Λίβυους, etc etc...

 

Δείτε το μόνο για τις σκηνές δράσεις... 6/10 για αυτό που είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Remember (2015)

 

Πολύ καλή ταινία, δε λέω περισσότερα για να μην spoil-εριάσω!

 

Περιγραφή: Μετά τον θάνατο της συζύγου του, ένας ηλικιωμένος άνδρας, ο Zev (Κρίστοφερ Πλάμερ),αποφασίζει να φύγει από το γηροκομείο και να αναζητήσει τον υπεύθυνο στρατιωτικό για την εκτέλεση της οικογένειας του στο στρατόπεδο συγκέντρωσης του Άουσβιτς, πριν από 70 ολόκληρα χρόνια. Στόχος του είναι να τον σκοτώσει. Γνωρίζει το όνομα αυτού που αναζητά αλλά για να είναι σίγουρος θα πρέπει να ελέγξει από κοντά τέσσερις διαφορετικούς ανθρώπους που έχουν το ίδιο όνομα.

 

8/10

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει αυτή την εργαρα το Leon στο σκάι

 

Συγνώμη...θα καθόσουν να δεις ταινία από τηλεοπτικό κανάλι;;; Εκτός κι αν έχεις περιέργεια να διαπιστώσεις, αν είναι δυνατόν το Leon να διαρκέσει 4 ώρες...

 

(...είναι! Μη μαζοχίζεσαι...)

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Anomalisa

 

Ανωμαλία. Ύπνος. Αλλά και ιδιαίτερη αισθητική. Έχει ένα ενδιαφέρον. Σίγουρα όχι τέλεια, αλλά ίσως αξίζει μια θέαση για το περίεργο του εγχειρήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Bill Cunningham New York

Μιας και ο συγκεκριμένος πέθανε το προηγούμενο σαββατοκύριακο σκέφτηκα να βάλω εδώ την ταινία για όποιον ενδιαφέρεται. Ένα ντοκιμαντέρ για τη ζωή του διασημότερου φωτογράφου μόδας. Αν και έχω μαύρα μεσάνυχτα από μόδα το είδα ευχάριστα και θα το ξανάβλεπα άνετα.  Ο τύπος γυρνούσε με ένα ποδήλατο στη Νέα Υόρκη και φωτογράφιζε ανθρώπους που θεωρούσε καλοντυμένους. Εργάστηκε στους New York Times για σαράντα χρόνια, μέχρι και το θάνατο του.

 

Βαθμολογία 8/10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...