Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; (2)


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Δεν είναι μόνο ότι εξελίσσεται σε έναν χώρο. Είναι πολύ διαφορετικό το αυτοκίνητο σε σχέση με ένα δωμάτιο. Και η πλοκή προχωράει με τηλεφωνήματα.

 

Αλλά προφανώς το σπουδαίο είναι ότι είναι καλοφτιαγμένο και πετυχημένο (άσχετα αν κάποιος ενδιαφέρεται ή όχι να δει κάτι τέτοιο, αυτό είναι προσωπικό θέμα, η ταινία πετυχαίνει τους στόχους της). Μια πειραματική ιδέα μπορούν να τη σκεφτούν και εκατοντάδες φοιτητές avant garde κινηματογράφου. Η εκτέλεση είναι το παν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν ειναι προτωτυπο το locke. Ουκ ολιγες ταινιες εξελισονται σε εναν μονο χωρο. Και η ιστορια σχετικα απλη ειναι

 

Η μαγκια του ομως ειναι οτι με εναν καλο ηθοποιο και εναν φωτογραφο, καταφερε να βγαλει αυτο το αποτελεσμα

E ναι. Δεν αποδιδει ο ηθοποιος σε μια τετοια "περιοριστικη" κατασταση, παει κατα διαολου εντελως το εργο.

 

 

Ειδα χθες το Manhattan Night

 

Περιμενες οτι καποια στιγμη θα γινοταν ενα twist, μια σκηνη που θ'αλλαξει το μονοτονο ρυθμο της ταινιας αλλα δεν ηρθε ποτε. Κατι πηγε να γινει προς το τελος αλλα ηταν μαλλον αργα και δε ειχε την ζητουμενη επιδραση imo.

 

Κραταμε την υπεροχη Στραχοφσκι ομως  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικα με την πρωτοτυπια του μιας και εχει γυριστει ολο σε ενα αμαξι...Δεν ειχε γυρισει πριν χρονια ενα εργο ο Ηθαν Χωκ που ολα εξελιχθηκαν σε ενα δωματιο ξενοδοχειου ή κατι αναλογο; Δεν θυμαμαι ακριβως.

 

Δεν το εχω δει το locke αλλα θα το τσεκαρω σιγουρα.Αυτο που λες μου θυμιζει λιγο το buried με τον Ryan Raynolds που ολη η ταινια εξελισσεται μεσα σε ενα φερετρο που ειναι θαμενος ζωντανος,πολυ ωραια ταινια.

http://www.imdb.com/title/tt1462758/?ref_=nv_sr_1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Locke μου άρεσε πολύ. Ο Hardy είναι άψογος και μόνο το γεγονός πως η ταινία σου κρατάει το ενδιαφέρον με τόσο συγκεκριμένες συνθήκες σημαίνει πως κάτι κάνει πολύ σωστά. Το έχω δει δυο φορές και πέρασα το ίδιο καλά και τις δύο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13Hours: 7.5/10 - Καλή ταινία με δράση και ωραία πλοκή. Πιστεύω θα αρέσει στους περισσότερους.

 

Eye In The Sky: 5.5/10 - Χωρίς να θέλω να κάνω σποϊλερ, θα πω απλά ότι προσπαθεί να σε κάνει να "νιώσεις" ένα δίλημμα, χωρίς όμως να το πετυχαίνει. Δείτε το καμιά μέρα που δεν θα ξέρετε τι να δείτε. :D

 

Get A Job: 3/10 - Αν εξαιρέσω κανά δυο σκηνές που γέλασα με το ζόρι για να νιώσω κι εγώ ότι δεν χάνω απλά το χρόνο μου (μαζοχισμό το λένε), η ταινία ήταν μέτρια έως κακή.

 

Allegient: 5/10 - Το πρώτο και το δεύτερο μου είχαν αρέσει αρκετά, χωρίς να τα θεωρώ βέβαια κάτι ιδιαίτερο ή must-see. Το τρίτο μέρος (το πρώτο από τα 2 τελευταία δηλαδή) δυστυχώς είναι κατώτερο. Ίσως να ήθελαν απλά να προετοιμάσουν το "έδαφος" για την τελευταία ταινία... dont know.

 

Grimsby Brothers: 3/10 - Η χειρότερη ταινία του Cohen για μένα. Κράτησε όλα τα "too-much" στοιχεία από τις άλλες ταινίες, αλλά ξέχασε το χιούμορ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Wild Tales (a.k.a Ιστορίες για Αγρίους): 8/10

 

Μαύρο χιούμορ που αξίζει. Κάποιες ιστορίες χιουμοριστικά -και μακάβρια- προβλέψιμες, κάποιες άλλες εντελώς απρόβλεπτες. Πολύ καλή και κυλάει εύκολα.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Wild Tales (a.k.a Ιστορίες για Αγρίους): 8/10

 

Μαύρο χιούμορ που αξίζει. Κάποιες ιστορίες χιουμοριστικά -και μακάβρια- προβλέψιμες, κάποιες άλλες εντελώς απρόβλεπτες. Πολύ καλή και κυλάει εύκολα.

 

Απτις αγαπημενες μου ταινιες 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Wild Tales (a.k.a Ιστορίες για Αγρίους): 8/10

 

Μαύρο χιούμορ που αξίζει. Κάποιες ιστορίες χιουμοριστικά -και μακάβρια- προβλέψιμες, κάποιες άλλες εντελώς απρόβλεπτες. Πολύ καλή και κυλάει εύκολα.

Δεν το'χω δει αλλα thanks για την ταινια. Φαινεται αρκετα ενδιαφερον .

 

Γι'αυτο αγαπαω το thread αυτο. Αρκετες ταινιες παντος ειδους, προελευσης κτλ. Εχω δει αρκετες προτεινομενες απο εδω που δεν ειχα καν ιδεα οτι υπηρχαν.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lore (Τα Παιδιά του Πολέμου): 7/10, και το 7 με ανοχή, γιατί ήταν ένα θέμα που το έχουμε δει από παντού, δοσμένο από μια άλλη οπτική και χωρίς να είναι μελόδραμα. Αν και, Ευρωπαϊκή ταινία είναι, οπότε το μελόδραμα δεν είναι του στιλ μας έτσι κι αλλιώς.

Την γενικότερη άρνηση του πληθυσμού σχετικά με το τι συνέβη τη δέχομαι. Άντε και να δεχτώ ότι δεν υπήρχε ένας Γερμανός στους τόσους που είδαμε να πει αυτό που τόσοι άλλοι Γερμανοί έχουν πει σε συνεντεύξεις, ότι ξέραμε αλλά κάναμε τα στραβά μάτια από φόβο κ.τ.λ.Έστω ότι ήταν όλοι πωρωμένα mindless drones που ξαφνικά ξυπνάνε και καταλαβαίνουν ότι τελικά ήταν εφιάλτης το όνειρο και δεν μπορούν να το δεχτούν.

Το γεγονός ότι οι Αμερικανοί στρατιώτες, που μόλις είχαν δει την κόλαση στα στρατόπεδα συγκέντρωσης, δεν συνειδητοποίησαν ότι τα ξανθά με τα ροδαλά μάγουλα και το αθώο βλέμμα παιδάκια δεν θα μπορούσαν σε καμία περίπτωση να έχουν περάσει αυτή την κόλαση, δεν το δέχομαι με τίποτα. Ήταν και η σκηνή αρκετά νωρίς στην ταινία και με έριξε εντελώς εκτός. Και ξενέρωσα και λίγο με το τέλος, γιατί μου φάνηκε μικρή η κάθαρση για όλο αυτό το χάος. Βέβαια η ηρωίδα δεν ήταν και πολύ συναισθηματική, και δεν πέρασε και πολλά εδώ που τα λέμε (για WWII), οπότε το "went with a whimper and not with a bang" ίσως και να ταίριαζε. Μπορεί στην τελική να ήταν και ένα σχόλιο για το πόσο λίγο πλήρωσε η Γερμανία τα εγκλήματά της τότε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

The color of money

 

Αποσυρμένος μπιλιαρδόρος γοητεύεται από το εξαιρετικό ταλέντο ενός νεαρού μπιλιαρδόρου και αναλαμβάνει να του μάθει τα κολπα ώστε να βγάζει χρήματα από στοιχήματα.

Ως πιτσιρικάς είχα λειώσει την βιντεοκασέτα από τις προβολές, αλλά πλέον είχα να την δω 25 χρόνια. Παραμένει από τις πιο αγαπημένες μου ταινίες και, για εμένα, από τις καλύτερες του Scorsese. Σχετικά απλή, εξαιρετικά στυλάτη, με υπέροχα σκηνικά και πολύ καλές ερμηνείες. Κυρίως για αγοράκια κάθε ηλικίας.

Επεξ/σία από Voodooman
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενω ειχα επιλογες για καινουριες ταινιες να δω το Π/Σ/Κ ,τελικα ξανα ειδα το

 

The Raid Redemption   http://www.imdb.com/title/tt1899353/?ref_=nv_sr_3

 

The Raid 2: Berandal    http://www.imdb.com/title/tt2265171/?ref_=tt_rec_tt

 

Δεν τις χορταινω!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...