Προς το περιεχόμενο

Ποιά κάρτα γραφικών είναι καλύτερη;


Narayan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν διαφωνώ Ailuros αλλά με χαμηλής συχνότητας 128bitDDR3 δεν θα υπάρξει bottleneck σε αναλύσεις >1280? Αυτό ισχύει και για τις Ati και τις nvidia. Όσο αφορά τους pixel processors η διαφορά είναι όντως χαώδης και όσο βγαίνουν πιο φορτωμένα σε ps και vs games η πλάστιγα θα γέρνει στην νέα γενιά. Εγώ εξετάζω απόδοση σε todays games (με το oblivion μια εξαίρεση-LOL) για αυτό δεν πιστεύω g84>g71 σε μεγάλες αναλύσεις. Σε ένα μήνα θα ξέρουμε στα σίγουρα...

 

Μα οι μεσαίες κάρτες δεν έχουν σχεδιαστεί για μεγαλύτερες αναλύσεις μακροχρόνια και ούτε η τιμή τους ενδεικνύει κάτι τέτοιο. Στην 8600 θα υπολογίζεις περίπου διπλάσιες επιδόσεις από ότι σε μια 7600 και αυτό γιατί αυτός είναι ο συνηθισμένος στόχος των εταιριών (εξαίρεση εδώ είναι η Χ1600 που μας είχε βγει λίγο "ταπεινή").

 

Στην μια περίπτωση αδειάζει το εύρος μνήμης και στην άλλη η αριθμητική επάρκεια. Στο τέλος η διαφορά που απομένει είναι μικρή. ΄Οπως είπα υποθέτω σε γενικές γραμμές να ξεπερνάει μια 7900GS για παράδειγμα, για παραπάνω το βλέπω λίγο αισιόδοξο.

 

P.S. Ναι και οι καταναλώσεις έχουν ξεφύγει πλέον πριν 2-3 χρόνια η 9600pro έκαιγε 15-20W.

 

Nothing comes for free in 3d (Kristof Beets) ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω μολις ανοιξα το κουτι μου και ειδα οτι το τροφοδοτικο μου ειναι στα 300W!!

Εχω εναν pentium 4 στα 3.2 και η καρτα γραφικων που εχω τωρα ειναι μια geforce 6200LE!!Επισης εχω 512 ram!Ελεγα αυριο να παω να παρω την sapphire 1950 pro sta 512mb pci-express και μια ακομα 1gb μνημη ram,και σκεφτομαι...''Θα χρειαστω οπωσδηποτε τροφοδοτικο καινουριο???Μαυτο υπαρχει περιπτωση να κανει τσουφ και να καει?''

 

Ευχαριστω προκαταβολικα...!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω μολις ανοιξα το κουτι μου και ειδα οτι το τροφοδοτικο μου ειναι στα 300W!!

Εχω εναν pentium 4 στα 3.2 και η καρτα γραφικων που εχω τωρα ειναι μια geforce 6200LE!!Επισης εχω 512 ram!Ελεγα αυριο να παω να παρω την sapphire 1950 pro sta 512mb pci-express και μια ακομα 1gb μνημη ram,και σκεφτομαι...''Θα χρειαστω οπωσδηποτε τροφοδοτικο καινουριο???Μαυτο υπαρχει περιπτωση να κανει τσουφ και να καει?''

 

Ευχαριστω προκαταβολικα...!!

 

Τί μάρκα είναι το τροφοδοτικό? Πιστεύω πως θα χρειαστείς μεγαλύτερο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω ιδεα να σου πω την αληθεια!!Μου ειπαν οτι ο επεξεργαστης μου δε θα σηκωσει αυτη την καρτα...συμφωνεις??

Καμια ιδεα για ενα οχι και πολυ ακριβο τροφοδοτικο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω ιδεα να σου πω την αληθεια!!Μου ειπαν οτι ο επεξεργαστης μου δε θα σηκωσει αυτη την καρτα...συμφωνεις??

Καμια ιδεα για ενα οχι και πολυ ακριβο τροφοδοτικο??

 

Αποκλείεται να γλιτώσεις την αγορά νέου τροφοδοτικού (ακόμα και αν το υπάρχον 300αρι είναι επώνυμο).Προτείνω τουλάχιστον αυτό.

Αλλά αυτό είναι η καλύτερη επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα οι μεσαίες κάρτες δεν έχουν σχεδιαστεί για μεγαλύτερες αναλύσεις μακροχρόνια και ούτε η τιμή τους ενδεικνύει κάτι τέτοιο. Στην 8600 θα υπολογίζεις περίπου διπλάσιες επιδόσεις από ότι σε μια 7600 και αυτό γιατί αυτός είναι ο συνηθισμένος στόχος των εταιριών (εξαίρεση εδώ είναι η Χ1600 που μας είχε βγει λίγο "ταπεινή").

 

Στην μια περίπτωση αδειάζει το εύρος μνήμης και στην άλλη η αριθμητική επάρκεια. Στο τέλος η διαφορά που απομένει είναι μικρή. ΄Οπως είπα υποθέτω σε γενικές γραμμές να ξεπερνάει μια 7900GS για παράδειγμα, για παραπάνω το βλέπω λίγο αισιόδοξο.

 

Αν και δεν ξέρω κατά πόσο είναι έγκυρο (1-είναι για την 8600gt όχι την gts 2-ίσως προκύπτει θέμα drivers 3-προτιμώ real life apps απο synthetic benchmarks) 8600gt 3dmark scores. Συμπέρασμα η κάρτα τρώει καθαρά throttle από τον συνδυασμό 128bit/χαμηλό χρονισμό μνήμης. Για την 8600gts κάπου πήρε το μάτι μου 5500 3d mark06 score δηλαδή 1000+ πάνω από 1950pro/7900gt βρήκαμε το must buy?

 

-edit1 Εδώ με ανησυχεί 13fps στο fear πίσω από x1950pro/7900gt. Μιλάει το memory bandwidth μήπως (points to Ailuros)?//Αν εξαιρέσουμε το stalker και το riddick παντού είναι κατώτερη λίγο εως πολύ.

-edit2 από το δεύτερο άρθρο τα περιθώρια για oc στην gts ειναι μικρά με αέρα (5500->5800). Η 7900gt->gtx χτυπάει κοντά 6000.

-edit3 τα 200+ μαρούλια που φημολογούνται για το launch της 8600gts μάλλον θα στείλουν αρκετό κόσμο στην 8800gts.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οντος γυρο στα 200 ερο θα κοστιζει,εχεις μαθει ποτε βγενει?

 

Το launch δεν νομίζω να έχει πάει πίσω από την Cebit, April 17. Υπολόγιζε 7-15 μέρες μετά σε stock. Τα reviews είναι από stock που ήδη υπάρχουν σε Ν.Αφρική και Αυστραλία. Η άποψη μου είναι οτί η μόνη που αξίζει τα λεφτά της από την σειρά θα είναι η gts αρκεί να μην είναι πολύ κοντά τα λεφτά της στην 8800gts. Πάντως θα περίμενα και τις προτάσεις της Ati.

 

P.S. Κάτι μου λέει ότι όταν βγουν πραγματικοί DX10 τίτλοι καμία midrange κάρτα (αυτής της γενιάς) δεν θα είναι αρκετή.//Hint fx series?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

na rotiso gia mid range karta i 8600GT sta 120 euro pos sas fainetai? kali epilogi?

 

Gia deite edo ti leei http://www.dailytech.com/ATI+Radeon+HD+2900+XTX+Doomed+from+the+Start/article7052.htm

 

Mipos leo mipos i agapimeni sas i ATI ton Ipie? NVIDIA FOREVER RE 8-). KAI PANATHA FISIKA OLA STO PRASINO :razz::razz::razz: (I AMD mas ta xalase allios tha imoun kai ekei PRASINOS :razz:)

 

Update: Tora eida oti to exete anaferei se allo topic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

i kaliteri eteria ine anamfibola ine i ati. ena tha sas po i ati briskete pantou kai sto xbox kai sto wii kai panta itan kai ien ena bima mprosta sti texnologia kai perimenete ligaki mexri na bgoun drivers na tin ipostirixoun. mia x2900xt kani poli kali doulia kai exi xamilitimi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

1)Στο Ps3 ποια ειναι ΟΕΟ? (γιατι νομιζω οτι εκει ειναι Ati X1800series το RSX? και στο X360 ειναι αλλη>)

2)Βημα μπροστα στην απεικονιση ειναι, οχι στην τεχνολογια... εκανε πανω απο μισο χρονο να βγαζει απαντηση στις 8xxx...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Σε μια υλοποιηση οχι. (σε διπλη: 7900GX2, 7950GX2).

Αλλωστε κανενα παιχνιδι δεν εκμεταλλευεται πανω απο 500-600ΜΒ vga ram τωρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...