Προς το περιεχόμενο

Πώς δουλεύει το ADSL/VDSL από το σπίτι μας μέχρι το DSLAM: Αναλυτικός οδηγός με φωτογραφίες


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν λες σε ποια περιοχή είσαι για να μαθαίνουμε που επεκτείνεται το νέο δίκτυο του ΟΤΕ.

 

1, Με τη μεταφορά στη νέα καμπίνα του παλιού χάλκινου δικτύου δεν αλλάζει τίποτε στη συνδεσμολογία τηλεφωνίας και adsl και επομένως θεωρητικά παραμένουν οι ίδιες ταχύτητες.

2. Εάν συνδεθείς με 30 η 50, αφού είσαι στον ΟΤΕ, θα πιάνεις αυτές τις ταχύτητες δεδομένου ότι δεν έχεις ουσιαστικές απώλειες χάλκινου δικτύου στα 30μ που απέχεις από την καμπίνα.

3. Δεν χρειάζεται αλλαγή καλωδίωσης στο σπίτι αλά προσεκτική συνδεσμολογία στη κεντρική ροζέτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα ο θείος μου στην περιοχη του Κουβαρα Αττικής μεταφέρθηκε στον Οτε και μιλήσαμε εχτές και συνχρονιζε στα 4096 και up 896 . Ενώ του είχανε πει ότι θα πληρώνει 26 ευρώ και κάτι λεπτά τον μήνα λόγω ότι είναι από φορητότητα. Για γραμμή έως 24. Έχω βάσιμες υποψίες ότι τον έχουν συνδέσει στην έως 4. Εγώ. Θα πρέπει να κάνει παράπονα? . Δεν έπρεπε να τον συνδέσουν στην 24 ? . Πάντως η αδελφή του που είναι στον Οτε χρόνια συγχρονίζει στα 6. Εκείνος με hol συγχρονίζε στα 2.50 και με wind στα 4. Και πριν μια εβδομάδα που ήτανε ακόμα στην wind συγχρονίζε στα 5. Δεν είναι κουλό να πιάνει λιγότερα? Στον Οτε? . Στην περιοχή περνάνε οπτικές ίνες και τώρα αλλάζουν την καμπίνα που είναι πολύ κοντά στο σπίτι του, στο τέλος του δρόμου, είναι λογικό λόγω εργασιών να συμβαίνει αυτό? .επίσης η υπηρεσία my Wi-Fi ήτανε απενεργοποιημένη και κάλεσε το 13888 να την ενεργοποιησει ! Αλλά το pass word δεν του το έχουν δώσει! Γιατί? Όσο για το user name το βρήκαμε μέσα στο 192.168.1.1 . Τέλος θέλω να ρωτήσω τα δωρεάν SMS από τον otenet mail ξέρω ότι μπορείς να στείλεις και να φτιάξεις έως 5 email που μπορώ να βρω πληροφορίες? . Επίσης, τώρα που βάζουν καινούργιες καμπίνες όταν ενεργοποιήθόυν μπορεί να κλειδώσει κοντά στα 20-22 ? Αν παίρνει από μακρινά? . Όσο για το αστικό κέντρο είναι της Κερατέας διότι η περιοχή δεν έχει δικό της αστικό κέντρο. Και στην Κερατέα περνάνε οπτικές ίνες και είδα και φρεάτια cyta .αλλά ούτε η cyta δίνει ακόμα διαθεσιμότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πατρα ειμαι.Περιοχη πλησιον της Αχαια Κλαους.

Δηλαδη makfil μου λες οτι σε adsl θα συνεχισω να εχω το ιδιο attenuation και με το καινουργιο καφαο?

Αλλα αν παω σε 30 ή 50 τοτε θα αλλαξουν το καλωδιο απο το καφαο μεχρι το σπιτι μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Σε adsl θα είσαι στα ίδια πάνω κάτω. Αναγκαστικά σε VDSL αν θες να έχεις κέρδος. 

 

Όχι, αλλάζει το καλώδιο από το Αστικό Κέντρο (που ήταν το dslam) μέχρι το ΚΑΦΑΟΥ, από χαλκό σε οπτική. Από το ΚΑΦΑΟΥ μέχρι το σπίτι παραμένει χαλκός, αλλά είναι σημαντικά μικρότερη η απόσταση οπότε δεν σε απασχολεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε adsl Θα πιανεις το ίδιο γιατι θα παίρνεις πάλι από το αστικό κέντρο.
Όταν κάνουν στη περιοχή σου μεταγωγές από το αστικό κέντρο στη καμπίνα (που θα γίνει καποια στιγμη) γιατί θα έχουν ενεργοποιήσει το adsl  της καμπίνας τότε θα είσαι πολύ ψηλα :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρώτησα στο 13888 άμα δίνουν ίντερνετ adsl από καμπίνα και μου είπανε ότι δεν γίνεται σε όλους το τεχνικό τμήμα εφόσον κρίνει ότι υπάρχει πρόβλημα με την ευρυζωνικη τηλέφωνια τότε συνδεει την γραμμή adsl σε καμπίνα! καινούργια ατάκα είναι αυτή στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών; μου λέει και να το ζητήσει ο πελάτης δεν γίνεται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν είναι νέο.

Ο ΟΤΕ μπορεί να δώσει και adsl από KV αλλά μόνο σε ειδικές περιπτώσεις απομακρυσμένων συνδρομητών του.

Όπως καταλαβαίνεις, αυτό μπορεί να γίνει σε σπάνιες περιπτώσεις γιατί έτσι δεσμεύει θέσεις του minidslam του KV που προορίζονται, βασικά, για συνδρομητές vdsl.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Γεια σας και απο μενα,

Ειμαι λιγο ασχετος και απο οτι καταλαβα με τις καινουργιες καμπινες δεν παιζει πια ρολο η αποσταση απο το dslam αλλα απο την καμπινα !!

Αυτη τη στιγμη ειμαι 3km απο το dslam και με 24αρα συνδεση πιανω 4-5mbps σε σπιτι κατασκευης 30 ετων.

Ο γειτονας σε καινουργιο σπιτι με 24αρα πιανει 6mbps.

Οτε εχουμε και οι δυο.

 

Τα νεα ειναι ευχαριστα καθως ο Οτε βαζει καινουργια καμπινα σε αποσταση περιπου 30 μετρων απο τα σπιτια μας.

Ο τεχνικος του Οτε μου ειπε οτι σε ενα μηνα θα εισαστε ετοιμοι για την 50αρα!

Ερωτηση1:Αν μεινω με την 24αρα θα πιανω κοντα στο 20?

Ερωτηση2:Αν βαλω 50αρα ποσο περιπου θα πιανω ?

Μεγαλε γκουρου poulino μπορεις να κανεις μια εκτιμηση βαση των στοιχειων που πιανω τωρα?

 

Η αλλαγη καλωδιωσης στο σπιτι ειναι μεγαλη ιστορια?Και ποσο μπορει να κοστισει σε σπιτι 140 τετραγωνικων?

α.ναι μετραει η αποσταση απο την καμπινα.

β.οχι αν μεινεις adsl ο οτε δεν θα σου δωσει adsl απο την καμπινα για διαφορους λογους.υπαρχουν εξαιρεσεις σε περιοχες που το ιντερνετ επαιζε 1 Mbit οποτε εκει ο οτε εδωσε adsl ή vdsl 24/1 απο το kv.και σε μερη που μπορει να μην υπαρχει εναλλακτικος.

γ.αν ειναι στα 30 μετρα θα πιανεις 50 ακομα και να μην φτιαξεις σωστα την καλωδιωση.

το τι πιανεις τωρα δεν θα εχει σχεση με μετα για να πεις αν θα πιανεις τα 50 ΄ή οχι αφου μετραει η αποσταση απο την καμπινα που δεν το ξερουμε ποσο ειναι στην πραξη.δεν χρειαζεται αλλαγη στην καλωδιωση.σκοπος ειναι η υπαρχουσα να φτιαχτει σωστα οπως στο guide της cyta

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μπορείτε να μου πείτε γιατί με ΟΤΕ κλειδώνε η γραμμή στα 17 και με forthnet στα 15

μιλα με forthnet Και ρωτα σε τι dslam πεφτεις.αν σου πουν alcatel ζητα αντι για 6 free profile Να σε βαλουν σε 6 free no rfi για να κερδισεις σε ταχυτητα.αν εισαι σε siemens δεν κανεις τιποτα τοτε.

Όχι δεν είναι νέο.

Ο ΟΤΕ μπορεί να δώσει και adsl από KV αλλά μόνο σε ειδικές περιπτώσεις απομακρυσμένων συνδρομητών του.

Όπως καταλαβαίνεις, αυτό μπορεί να γίνει σε σπάνιες περιπτώσεις γιατί έτσι δεσμεύει θέσεις του minidslam του KV που προορίζονται, βασικά, για συνδρομητές vdsl.

Και πολλες φορες τους βαζει σε vdsl 24/1 για να μην εχει θεμα με το output power που το μειωνει υποχρεωτικα για θεματα crosstalk των παροχων που δινουν adsl απο το αστικο κεντρο

 Τέλος θέλω να ρωτήσω τα δωρεάν SMS από τον otenet mail ξέρω ότι μπορείς να στείλεις και να φτιάξεις έως 5 email που μπορώ να βρω πληροφορίες? . 

http://my.otenet.gr/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

poulinos  : Μιας και γέμισε καινούριες vdsl καμπίνες η Λάρισα πως μπορούμε να ξέρουμε ότι κάποια από αυτές ξεκίνησε να λειτουργεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

poulinos  : Μιας και γέμισε καινούριες vdsl καμπίνες η Λάρισα πως μπορούμε να ξέρουμε ότι κάποια από αυτές ξεκίνησε να λειτουργεί;

δεν μπορεις να το ξερεις ακριβως.στην πραξη η καμπινα θα ειναι διαθεσιμη οταν δωθει διαθεσιμοτητα.απο εκει και περα ξερεις οτι μια καμπινα ψιλολειτουργει αμα ακουσειςκαι τα φαν να δουλευουν που εχει το dslam.οποτε ξερεις οτι εχει δωθει ρευμα ξερεις οτι εχει μπει dslam και θεωρητικα εχει τερματιστει και η ινα.οποτε ειναι σε καλο δρομο.γιατι στην αρχη μπαινει το kv και απλα μπαινουν οι ρεγκλετες.μετα ειναι τα ρευματα,το dslam< οι οπτικες κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ρωτήσω κάτι
Η ίνα που τερματίζει στα καφαο από που αρχίζει? Πχ έχω απέχω 4,5 χιλιόμετρα από το κέντρο του ΟΤΕ αν ποτέ αλλάξουν την καμπίνα μου η ίνα θα πρέπει να αρχίζει από το κέντρο του ΟΤΕ?

Αν και δεν νομίζω να ισχύει αυτό γιατί πχ στο χωριό μου από όσο γνωρίζω δεν είχε κανένα κέντρο και όμως έβαλαν vdsl άρα το ερώτημα μου είναι

Το dslam που βάζει ο ΟΤΕ στις καμπίνες χρειάζεται συγκεκριμένα "μέτρα" ίνας για να "δουλέψει"?

Επεξ/σία από solidsnake222
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...