Προς το περιεχόμενο

Πώς δουλεύει το ADSL/VDSL από το σπίτι μας μέχρι το DSLAM: Αναλυτικός οδηγός με φωτογραφίες


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

poulinos τρομερό το 1ο post.

Πιστεύεις ότι ADSL 12Mbps κλείδωμα γραμμής είναι φυσιολογικό για μέσα στην πόλη ή να αρχίσω να ψάχνομαι;

δεν υπαρχει φυσιολογικο ή οχι.δηλαδη πρεπει να μας πεις attenuation για να δουμε αν πραγματι ειναι σωστη η ταχυτητα με βαση την αποσταση.τα χαρακτηριστικα της γραμμης θελουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα πρέπει να δουλεύει.

παιζεις στα12,5mbit  με 21 attenuation>δεν ειναι και οτι καλυτερο.τι παροχο εχεις?cyta? παρε τον παροχο και πεστου αν μπορει να σου βαλει 6 margin αντι για 9 λογικα που εχεις για να παρεις τα μεγιστα.θα πας κοντα στα 14 λογικα.παλι θα πρεπε παραπανω but...

μετα αν πιανουν τα χερια σου δοκιμαζεις στον κατανεμητη/χωνευτη για να δεις τι σου φερνει ο οτε και για να βεβαιωθεις οτι δεν φταιει κατι με την εσωτερικη σου καλωδιωση.αν εχεις συναγερμο θελει φιλτρο οπως και οι υπολοιπες συσκευες.επισης τα φιλτρα να μην ειναι αναποδα που το κανουν πολλα ατομα και βαζουν το φιλτρο να κοιταει την τηλεφωνικη συσκευη αντι για τον τοιχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω σε παλαιότερους παρόχους είχα 6 margin και έκανε 20 disconnects την ημέρα αν θυμάμαι καλά.

Τουλάχιστον τώρα με τη cyta disconnects δεν έχω.

Ο συναγερμός τι σχέση έχει;

 

 

PS : Κατανεμητή εννοείς το κουτί στο ισόγειο με τα καλώδια;


Επίσης στην πράξη ενώ κλειδώνω στα 12Mbit σε downloading συνήθως το max που πιάνω είναι στα 0.9 mb.

Είναι δηλαδή σα να βάζει κόφτη η cyta.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω σε παλαιότερους παρόχους είχα 6 margin και έκανε 20 disconnects την ημέρα αν θυμάμαι καλά.

Τουλάχιστον τώρα με τη cyta disconnects δεν έχω.

Ο συναγερμός τι σχέση έχει;

 

 

PS : Κατανεμητή εννοείς το κουτί στο ισόγειο με τα καλώδια;

Επίσης στην πράξη ενώ κλειδώνω στα 12Mbit σε downloading συνήθως το max που πιάνω είναι στα 0.9 mb.

Είναι δηλαδή σα να βάζει κόφτη η cyta.

μπορεις να το δοκιμασεις το 6.δεν χανεις τιποτα.αν εχεις dc's σε γυρνανε στο 9.οτι αν υπαρχει συναγερμος θελει φιλτρο και αυτος διοτι ειναι σαν τηλεφωνο.ο συναγερμος συνδεεται με την εταιρεια για να στελνει τα σηματα διαμεσω τηλεφωνικης γραμμης.βεβαια εσυ επειδη εχεις cyta εχεις voip οποτε δεν χρειαζονται φιλτρα.απλα το ειπα γιατι α.δεν ηξερα αν εχεις Cyta.β.εχω πετυχει περιπτωσεις που ο αλλος εχει αφησει το συναγερμο συνδεδεμενο ασχετα που δεν το χρησιμοποιει με αποτελεσμα να κανει προβληματα στην γραμμη.δηλαδη  μπορει να εχεις cyta να εχεις γυρισει ταπαντα σε voip και ο συναγερμος επειδη δεν τον χρησιμοποιεις να εχει παραμεινει συνδεδεμενος παραλληλα πανω στην γραμμη.εκει πρεπει να αποσυνδεθει.

ναι το κουτι με τα καλωδια απλα θες εργαλεια και να πιανουν τα χερια σου.

λογικα αν συγχρονιζεις 12 θα πρεπει να κατεβαζεις (οχι με speedtest) κοντα στα 1200 Kilobytes max.δοκιμες με καλωδιο οχι wireless.Και επισης την ωρα των tests να μην κατεβαζει καποιος αλλος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Πήγα προχθές σε αυτόν που μένει πάνω και αριστερά από εμένα στην πολυκατοικία και είδα ότι και αυτός κλείδωνε στις ίδιες ταχύτητες με εμένα (αυτός είναι wind). Οπότε μάλλον μάλλον μέχρι εκεί αντέχουν τα καλώδια της πολυκατοικίας φαντάζομαι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα καλωδια του οτε οχι της πολυκατοικιας.βεβαια μπορει αυτος να εχει αλλο margin και να συγχρονιζει σε αυτην την ταχυτητα.μην εχει πχ κανα profile 15 ari και παιζει στα ιδια με σενα διοτι αν αυτος βαλει 9 αρι τοτε θα ανεβει.επισης μπορει απλα να ετυχε και αυτος σε χαλια ζευγαρι .βεβαια μετα μπορει να χανει και λογω καποιου προβληματος μεσα στο σπιτι ή καποιας οξειδωσης στον κατανεμητη/χωνευτη ή να μην εχει καπου φιλτρο πχ σε συναγερμο ή δεν ξερω τι αλλο.η σωστη μετρηση θα ηταν σε 2-3 πελατες και στον κατανεμητη ή στην χωνευτη με τον ιδιο εξοπλισμο.μπορει να ειναι ολα τα απερχομενα προβληματικα μετα οποτε δεν υπαρχει λυση.


υπομονη για κανα vdsl απο το kv για να δεις καλυτερη ταχυτητα και ελπιζω να μην φταινε τα απερχομενα και εχεις και εκει θεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαζή ερώτηση, αν στην περιοχή μας ο ΟΤΕ έχει βάλει αυτές τις ωραίες καινούριες λαχταριστές καμπίνες και θεωρούμε ότι τα καλώδια από το KV μέχρι τον κατανεμητή αλλά και πάνω στο διαμέρισμα είναι σε υποφερτή έστω κατάσταση και πιάνουμε ήδη 10-11 Mbps 2 χιλιόμετρα από το κέντρο, αν βάλω VDSL 50 είναι βέβαιο ότι θα πιάσω 50; Έστω 45. Ή υπάρχουν κι άλλοι παράγοντες;

 

Να φανταστώ ότι πριν κάνω την αίτηση, δεσμευθώ για συμβόλαια κλπ και έρθει ο τεχνικός να μετρήσει τη γραμμή, δεν υπάρχει κανένας τρόπος να διασφαλιστώ ότι δεν θα ακούσω τίποτα του στιλ "τα ποντίκια έχουν φάει το χαλκό, οι γραμμές είναι χάλια κλπ και δεν πας πάνω από 30 με τίποτα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαζή ερώτηση, αν στην περιοχή μας ο ΟΤΕ έχει βάλει αυτές τις ωραίες καινούριες λαχταριστές καμπίνες και θεωρούμε ότι τα καλώδια από το KV μέχρι τον κατανεμητή αλλά και πάνω στο διαμέρισμα είναι σε υποφερτή έστω κατάσταση και πιάνουμε ήδη 10-11 Mbps 2 χιλιόμετρα από το κέντρο, αν βάλω VDSL 50 είναι βέβαιο ότι θα πιάσω 50; Έστω 45. Ή υπάρχουν κι άλλοι παράγοντες;

 

Να φανταστώ ότι πριν κάνω την αίτηση, δεσμευθώ για συμβόλαια κλπ και έρθει ο τεχνικός να μετρήσει τη γραμμή, δεν υπάρχει κανένας τρόπος να διασφαλιστώ ότι δεν θα ακούσω τίποτα του στιλ "τα ποντίκια έχουν φάει το χαλκό, οι γραμμές είναι χάλια κλπ και δεν πας πάνω από 30 με τίποτα".

αν το kv ειναι κοντα που συνηθως ειναι 200-300 μετρα σε μια νορμαλ περιοχη και τα καλωδια σε μια χαρα κατασταση και η καλωδιωση σου εχει φτιαχτει για vdsl

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf τοτε ναι το πιανεις το 50 η πολυ κοντα σε αυτο.απλα πρεπει να φτιαχτει το βασικο και η καλωδιωση μεσα στο σπιτι οπως λεει το pdf.αν τωρα τα απερχομενα εινα ολα διαλυμενα ναι μπορει να μην τα πιασεις.αλλα τωρα τοσο ατυχος να ειναι ολα διαλυμενα το κοβω δυσκολο.οχι δεν μπορεις να διασφαλιστεις.ισως αμα δεν παιξεις πχ κοντα στα 50 να μπορεις να κανεις υποαναχωρηση αλλα δεν το ξερω.σε καθε περιπτωση και 30 να παιξεις θα ειναι καλυτερα απο τα 10 και θα εχεις και καλυτερο upload.αλλα υπο νορμαλ συνθηκες ειναι δυσκολο να μην παιξεις 45-50.αλλοι εχουν attainable 100mbit.μπορει τα απερχομενα να ειναι ενταξει και να φταινε τα κεντρικα που στο vdsl δεν σε νοιαζει καν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση (όχι που θα αργούσες να απαντήσεις! :P)

 

Κάπως έτσι το φαντάζομαι κι εγώ. Αφού γενικά δεν έχω υπερβολικό ή ανεξήγητο θόρυβο, η γραμμή είναι μέσες-άκρες σταθερή, το κλείδωμα στα 10-11 Mbps που έχω ένα χρόνο τώρα είναι ανάλογο της απόστασης από το κέντρο, πρακτικά χρησιμοποιώ μόνο μία πρίζα στο σπίτι (την κεντρική που έρχεται από τον κατανεμητή), το KV είναι καινούριο και βρίσκεται στα ~120 μέτρα απόσταση κλπ, λογικά και να μην πάει 50, άντε να πάει 5-10 Mbps πιο κάτω άρα λογικά θα αξίζει τον κόπο (και το υπερδιπλάσιο πάγιο σε σχέση με όσα δίνω τώρα στη Cyta, την οποία δεν την βλέπω να βάζει VDSL στα Μελίσσια, αλλά και να βάλει η απόσταση από το κέντρο της Πεντέλης είναι τέτοια που χλωμό το κόβω να πιάνει bandwidth VDSL).

 

ps: πολύ ωραίο το PDF που ανέφερες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση (όχι που θα αργούσες να απαντήσεις! :P)

 

Κάπως έτσι το φαντάζομαι κι εγώ. Αφού γενικά δεν έχω υπερβολικό ή ανεξήγητο θόρυβο, η γραμμή είναι μέσες-άκρες σταθερή, το κλείδωμα στα 10-11 Mbps που έχω ένα χρόνο τώρα είναι ανάλογο της απόστασης από το κέντρο, πρακτικά χρησιμοποιώ μόνο μία πρίζα στο σπίτι (την κεντρική που έρχεται από τον κατανεμητή), το KV είναι καινούριο και βρίσκεται στα ~120 μέτρα απόσταση κλπ, λογικά και να μην πάει 50, άντε να πάει 5-10 Mbps πιο κάτω άρα λογικά θα αξίζει τον κόπο (και το υπερδιπλάσιο πάγιο σε σχέση με όσα δίνω τώρα στη Cyta, την οποία δεν την βλέπω να βάζει VDSL στα Μελίσσια, αλλά και να βάλει η απόσταση από το κέντρο της Πεντέλης είναι τέτοια που χλωμό το κόβω να πιάνει bandwidth VDSL).

 

ps: πολύ ωραίο το PDF που ανέφερες

α.η wind δινει απο kv Ο οτε δινει απο kv ή Hol δινει απο kv και λιαν συντομως οσο ξερω και η forthnet.

κατα τα αλλα αν εισαι και κοντα στα 120 μετρα για να μην πιασεις 50 αρι θα πρεπει να ειναι κατεστραμμενα τελειως τα απερχομενα που τοτε δεν θα επαιζες ουτε 3 mbit τωρα.ενα πριζακι εχεις οποτε εισαι μια χαρα.απο το ιδιο ακ παιρνουμε:P.απο το αστικο κεντρο δινουν αρκετες εταιρειες αλλα το ξεχνας λογω αποστασης/ποιοτητας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...