Προς το περιεχόμενο

Πώς δουλεύει το ADSL/VDSL από το σπίτι μας μέχρι το DSLAM: Αναλυτικός οδηγός με φωτογραφίες


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σωστος sunrise telecom sunset mtt.το ιδιο analyzer και στο θεμα για τα profiles.

σε καποιο αλλο θεμα κατι για vdsl ειχα σηκωσει απο argus 142.(το νεο αποκτημα).

Καλοδούλευτο!! 

Προς το παρόν ARGUS 42

Εσύ (σαν καταναλωτής) δεν κερδίζεις τίποτα, μάλλον χάνεις θα έλεγα, γιατί δεν έχεις δική σου γραμή.

Ο ΟΤΕ κερδίζει γιατί αντί αν δεν του φτάνουν οι γραμές, βρίσκει μια απλή γραμή τηλεφώνου και φορτώνει πάνω και την ISDN. Μπορεί να συμβεί και το ανάποδο. Να υπάρχει η ISDN και να μπεί μετά η απλή γραμή. Η ουσία είναι ότι σε ένα ζεύγος καλωδίων μεταφέρονται 2 γραμές τηλεφώνου.

Έπειτα μέσα στον κατανεμητή βάζει αυτό το spliter και τις χωρίζει. Το ανάποδο συμβαίνει μέσα στο κέντρο όπου γίνεται η συγχώνευση, όπως γίνεται περίπου με τις DSL.

Η γραμή ISDN δεν μεταφέρει τάση, μόνο συχνώτητα, η οποία είναι ψηλότερη από το εύρος φωνής που έχει μια PSTN οπότε μπορείς να τις μιξάρεις χωρίς να μπερδεύονται. Εάν τώρα αυτός που έχει την PSTN ζητήσει internet, ο οποίος δεν ξέρει ότι η γραμή του κουβαλάει και άλλη μια γραμή, θα πάρει διάφορες απαντήσεις, όχι όμως internet.

Και αν δεν κάνω λάθος δεν έχει ούτε αναγνώριση κλήσεων(με φερέσυχνο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 491
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλοδούλευτο!! 

Προς το παρόν ARGUS 42

Και αν δεν κάνω λάθος δεν έχει ούτε αναγνώριση κλήσεων(με φερέσυχνο)

το 142 οκ ωραιο αλλα το tdr δεν μαρεσει και τοσο.προτιμω του sunrise.επισης οι μετρησεις χαλκου οχι σαν μετρησεις αλλα σαν διαδικασια ειναι λιγο απαραδεκτη που δεν εχει απευθειας t-r-g οποτε πρεπει να κανεις εναλλαγες.

αν παρεις τo copper box που ειναι εξτρα hardware = εξτρα λεφτα τοτε οκ κανεις ωραιες και ευκολες μετρησεις αφου υπαρχει και σαν auto test  που στις τρεχει ολες.

 

στα τελευταια  Pcm που εβαζαν  λενε οτι ειχαν κανονικα αναγνωριση.τι να την κανεις βεβαια την αναγνωριση πλεον αμα δεν εχεις adsl:P

Πολυ καλη δουλεια εχεις κανει poulinos.Μπραβο και απο εμενα!

thank you

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

καλησπερα

εχω τον  312 12  

θελω να ρωτησω εαν αυτος ο κατανεμητης υποστηριζει  και δευτερη γραμμη εαν θελω να  βαλω και δευτερη γραμμη.

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα

εχω τον  312 12  

θελω να ρωτησω εαν αυτος ο κατανεμητης υποστηριζει  και δευτερη γραμμη εαν θελω να  βαλω και δευτερη γραμμη.

 

ευχαριστω

δεν παει με βαση τον κατανεμητη και τα νουμερα του.το 312 ειναι το καφαο που πεφτις και το 12 ο αριθμος ρεγκλετας.αν υπαρχει ελευθερο ζευγαρι στην ρεγκλετα ναι μπορεις να βαλεις δευτερη γραμμη με την προυποθεση παντα οτι εχεις και δευτερο ζευγαρι καλωδιου μεχρι πανω στο σπιτι.τα περισσοτερα σπιτια εχουν δευτερο ζευγαρι μεχρι πανω αλλα συνηθως δεν εχουν δευτερο ζευγαρι προς τα υπολοια πριζακια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερωτηση οταν λεμε ενας εναλλακτικος εχει ιδοκτητο δικτυο σε μια περιοχη ενοουμε οτι εχει εγκαταστησει δικα της DSLAM σωστα? εχω δει στο χωριο μου οταν ηρθε η cyta εσκαψε και περασε δικο της καλωδιο το δικο της καλωδιο που συνδεεται με τον δικτυο χαλκου του ΟΤΕ? στον αστικο κεντρο στην Καστορια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά πολύ ωραίο, πρώτη φορά το είδα αυτό!

:)

 

ερωτηση οταν λεμε ενας εναλλακτικος εχει ιδοκτητο δικτυο σε μια περιοχη ενοουμε οτι εχει εγκαταστησει δικα της DSLAM σωστα? εχω δει στο χωριο μου οταν ηρθε η cyta εσκαψε και περασε δικο της καλωδιο το δικο της καλωδιο που συνδεεται με τον δικτυο χαλκου του ΟΤΕ? στον αστικο κεντρο στην Καστορια?

οταν λεμε ιδιοκτητο δικτυο εννοουμε οτι εχει εγκαταστησει δικα της dslam ειτε μεσα στο κτιριο του οτε σαν φυσικη συνεγκατασταση ειτε με την χρηση καμπινας  (φαντασου το σαν πιο μεγαλο καφαο,kv) που ειναι καπου εξω απο τον οτε.αν ειναι καμπινα επειδη ειναι εξω απο το κτιριο του οτε ο οτε σε συνεργασια οτε και παροχου ριχνουν ενα πολυζευγο καλωδιο απο μεσα απο τον οτε μεχρι την καμπινα για να ενωθουν οι πελατες.αν ειναι φυσικη συνεγκατασταση παλι υπαρχει χαλκος απλα ειναι μεσα στο κτιριο του οτε (δεν βγαινει  εξω στο δρομο ο χαλκος).επισης μεχρι την καμπινα οπως και στην περιπτωση της φυσικης συνεγκαταστασης(μεχρι το dslam) υπαρχει οπτικη ινα (για αυτο και το σκαψιμο) που ειναι για να συνδεσει το αστικο κεντρο με τον παροχο.τα καλωδια που πανε στο καφαο και στο σπιτι σου ειναι παντα μα παντα του οτε οταν μιλαμε για adsl/vdsl/shdsl και οτι παιζει σε χαλκο.αν τωρα ενας παροχος δεν εχει ριξει οπτικη ινα μεχρι εκει επειδη μπορει να ειναι μεγαλο το κοστος τοτε νοικιαζει ινα απο καποιον αλλον παροχο που εχει ηδη.αρα το σκαψιμο που ειδες ειτε ειναι χαλκος μεχρι το γενικο κατανεμητη (αν μιλαμε για cabin)του οτε ειτε ειναι η ινα αναλογως την περιπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο χωριο εχουμε κτηριο του ΟΤΕ απο εξω εχει καμπινα η cyta αυτο το κτηριο συνδεεται με χαλκο απο τον ΟΤΕ Καστοριας? η ο πολη της Καστοριας απεχει περιπου 10 χιλιομετρα. και σε ολη την διαδρομη ο δρομος ειναι σκαμμενος απο την cyta

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο χωριο εχουμε κτηριο του ΟΤΕ απο εξω εχει καμπινα η cyta αυτο το κτηριο συνδεεται με χαλκο απο τον ΟΤΕ Καστοριας? η ο πολη της Καστοριας απεχει περιπου 10 χιλιομετρα. και σε ολη την διαδρομη ο δρομος ειναι σκαμμενος απο την cyta

η καμπινα με χαλκο με το κτιριο του οτε στο χωριο.και λογικα η cyta τραβηξε ινα απο την καστορια αν ειχε εκει και εφερε μεχρι την καμπινα στο χωριο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μονο κακο με τις καμπινες ειναι μονο αμα η καμπινα ειναι αρκετα πιο μακρυα απο το αστικο κεντρο.αν και δυσκολο αυτο αλλα αμα ειναι πχ 300 μετρα μακρυα αυτο ειναι εξτρα χαλκος οποτε θα χασεις λιγο σε ταχυτητα.συνηθως ειναι σε μικρη αποσταση με λιγες εξαιρεσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 6 μήνες μετά...

Παιδιά , πάντα είχα μια απορία. Αφού το σήμα μας από το σπίτι πάει πρώτα στο αστικό κέντρο (DSLAM) ή καφάο , γιατί δεν είναι αυτό το δεύτερο hop στο tracert / traceroute μας;  Π.χ , εγώ που είμαι Πάτρα με cyta , το 2ο μου hop είναι το b1.met.cyta.gr [46.103.127.1] το οποίο βρίσκεται Αθήνα , σύμφωνα με το ping που έχω σε αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά , πάντα είχα μια απορία. Αφού το σήμα μας από το σπίτι πάει πρώτα στο αστικό κέντρο (DSLAM) ή καφάο , γιατί δεν είναι αυτό το δεύτερο hop στο tracert / traceroute μας;  Π.χ , εγώ που είμαι Πάτρα με cyta , το 2ο μου hop είναι το b1.met.cyta.gr [46.103.127.1] το οποίο βρίσκεται Αθήνα , σύμφωνα με το ping που έχω σε αυτό.

οτι περνας απο το αστικο κεντρο δεν σημαινει υποχρεωτικα οτι πρεπει να φαινεται κατι στο tracert >καποια πραγματα ειναι transparent.οποτε πολυπλεκτες και Switch και τετοια σε αστικα κεντρα δεν τα βλεπεις.

φαντασου πχ οτι εσενα ο χαλκος σου κουμπωνει στην Data card η data card επικοινωνει με την διαχειριστικη του dslam  μετα παει πχ σε metro ethernet switch και μετα σε καποιον πολυπλεκτη και μετα βλεπεις το δευτερο Hop ενω εσυ μπορει να εχεις περασει απο 3 διαφορετικα μηχανηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...