Προς το περιεχόμενο

Πώς δουλεύει το ADSL/VDSL από το σπίτι μας μέχρι το DSLAM: Αναλυτικός οδηγός με φωτογραφίες


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

poulinos συγχαριτήρια!!

αν και...μου ξύπνησες δύσκολες μνήμες...υπερωρίες χωμένος στα rack[sAP S.A/Space Hellas ect] να πατσάρω UTP[or FTP,SFTP cat5e-6] ώρες ατελείωτες! :fear:

Μετα πιστοποίηση...σε ποιο μετρο και ποιο καλώδιο ειναι τσακισμένο,λάθος συνδεσμολογία[απο Α σε Β],

UPS σαν πλυντήρια και control room παγωμένα απο τα a/c......

Τεςπαν...πάλιες εποχές περάσαν.

Ξέρεις τί σκεφτόμουν?Ελεγα να αλλάξω το κόκκινο/μπλέ καλώδιο που βάλαν κάποτε οι ηλεκτρολόγοι στην εγκατάσταση[το "ραζιμάκι" που λέμε],πιστεύω πως μετά τα καινούργια καφάο αυτο ειναι το bottleneck στην συνδεσμολογία.

Ευτυχώς εκτος απο γνώσεις που εχω[δομημένης καλωδίωσης],μένω και στο ισόγειο οπότε ο [ξύλινος] κατανεμιτής ειναι ευκολα προσβάσιμος

Αξίζει να το κάνω?Θα δώ καμια διαφορά??

Αν το κάνω λέω μετά να τερματίσω το καλώδιο[sftp]σε  εξωτερική rj45 μεσα στο σπίτι μου**.

να πάρω το 1 ζευγος[σαν ενισχημένο διπολικο ενα πραγμα+twisted+seald+γείωση] και να το πάω ρουτερ,απο εκει sftp επίσης μεχρι το κομπιουτερ και διπολικό στο τήλ.

 

 

Υ.Γ 1. Νομίζω σε μια φωτο,εκει που δείχνει το κουτί με τα καλώδια έξω,κάτω απο το μέτωπο του μπαλκονιου[`η παραθυρου?]

το κουτι δεν ειναι "χωνευτο".Εξωτερικό μεταλλικό ειναι,κατα πάσα πιθανότητα IP32[αν εχουν βάλει τα ρακόρ,αλλιως... :confused: ]

 

Υ.Γ 2. Και πάλι μπράβο για το αρθρο,κατατοπιστικότατο,εύγε!!!

 

**Το σπίτι ειναι ιδιοκτητο,δεν υπάρχει θέμα,θα μου μεινει η δουλεια σε `μενα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα ο οτε το λεει σαν χωνευτη καποιες φορες ενω αλλες φορες μπορει να το γραψει πιο γενικα οτι μεχρι χκ=χαλυβδινο κουτι ασχετα αν ειναι χωνευτο η οχι..στην πραξη ναι δεν ειναι χωνευτο το κουτι μεσα στον τοιχο αλλα ειναι εξωτερικο με φλατζα(σε οσα εχει μεινει) για να μην περναει νερο μεσα.και το χωνευτο μπορει να ειναι το ιδιο πραγμα απλα να εχουν βαλει το κουτι μεσα στον τοιχο.στην πραξη χαλυβδινο αναφερεται γιατι και στις 3 περιπτωσεις το κουτι ειτε μεσα στρογγυλο ειτε εξω στρογγυλο ειτε εξω τετραγωνο(ειναι χαλυβδινο).σε καποιες περιπτωσεις μπορει να πετυχεις και πλαστικο που να το εχει βαλει ο ιδιοκτητης με ρεγκλετα μεσα.θα το δω στο guide να το διορθωσω.

τωρα αμα αλλαξειις το καλωδιο γενικοτερα μην περιμενεις να δεις καμια διαφορα εκτος αν το υπαρχον καλωδιο εχει προβλημα για χ ψ λογο που αυτο το τσεκαρεις ευκολα αν μετρησεις συγχρονισμο κατω και συγχρονισμο πανω.το μονο που θα βοηθησει το καλωδιο θα ηταν αμα ηθελες να ανεβασεις και δευτερη και τριτη γραμμη μεχρι πανω.απλα σκεψου οτι μονο σε vdsl αμα πας θα αναγκαστεις να κανεις αλλαγες.και οχι ως προς το καλωδιοαλλα ως προς την συνδεσμολογια.οτι δηλαδη η γραμμη του οτε θα πρεπει να παει πρωτα στο splitter απο το splitter να παει στο vdsl το ρουτερ και απο το splitter να κανει επιστροφη πισω απο τον τοιχο για να παει σε ολα τα υπολοιπα πριζακια.δηλαδη ολα τα τηλεφωνα θα πρεπει να παιρνουν απο το σπλιττερ και οχι παραλληλαπισω απο τον τοιχο.

αν αυτο δεν μπορει να γινει διοτι η δικια σου πριζα δεν ειναι η κεντρικη και δεν εχεις ουτε δευτερο ζευγαρι καλωδιο για να γινει η επιστροφη εκει το Utp μπορει να σε βοηθησει.δηλαδη να μπει το splitter εξω στο χαλυβδινο και απο εκει ενα Utp να παει μεχρι το ρουτερ και ολο το ραζιμ που παει στο σπιτι σου να χρησιμοποιηθει σαν τηλεφωνο.


space δεν εχει τυχει ακομα να παω .εχω παει med nautilus μεταμορφωση και εχω παει και lamda helix στο κορωπι.με το δευτερο να ειναι το αγαπημενο μου για διαφορους λογους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

ερώτηση. πού ακριβώς γίνεται ο διαχωρισμός τηλέφωνο - ιντερνετ? δλδ το σήμα μου φτάνει μέχρι το dslam, απο μια συχνότητα και πανω είναι internet ενώ απο μια και κάτω είναι σήμα ομιλία? πόσο είναι αυτή? με πολύπλεξη παίζει?fdm?   το splitter που βάζουμε στις isdn ουσιαστικά χωρίζει τις συχνότητες? θενκ γιου.

 

α ναι. ειδα φωτο με οπτικές ίνες. πως ακριβώς γίνεται η σύνδεση δυο οπτικών ινών χωρίς να χάσουμε σήμα?αν δε κανω λάθος πρέπει να περάσει το φώς με συγκεκριμένη γωνία απο μέσα...

είδα νομίζω κάτι συνδέσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερώτηση. πού ακριβώς γίνεται ο διαχωρισμός τηλέφωνο - ιντερνετ? δλδ το σήμα μου φτάνει μέχρι το dslam, απο μια συχνότητα και πανω είναι internet ενώ απο μια και κάτω είναι σήμα ομιλία? πόσο είναι αυτή? με πολύπλεξη παίζει?fdm?   το splitter που βάζουμε στις isdn ουσιαστικά χωρίζει τις συχνότητες? θενκ γιου.

 

α ναι. ειδα φωτο με οπτικές ίνες. πως ακριβώς γίνεται η σύνδεση δυο οπτικών ινών χωρίς να χάσουμε σήμα?αν δε κανω λάθος πρέπει να περάσει το φώς με συγκεκριμένη γωνία απο μέσα...

είδα νομίζω κάτι συνδέσεις...

α.στο αστικο κεντρο υπαρχει μια καρτα που βγαζει voice και μια που βγαζει κεντρο.μεσα στην αιθουσα παροχων γινεται η ενωση απο 2 ζευγαρια (ενα data ενα voice) σε ενα ζευγαρι που ερχεται μεχρι εσενα και εχει και τα 2 μαζι.εσυ αφηνεις χωρις φιλτρο το ρουτερ και περναει η συχνοτητα του adsl ενω στο τηλεφωνο βαζεις φιλτρο για να μην περασει η συχνοτητα του adsl στα τηλεφωνα.για τις συχνοτητες πρεπει να το δω και να δω αν εχω και φωτογραφια.το splitter ειτε adsl over pots ειτε adsl over isdn κανει το ιδιο πραγμα απλα η διαφορα ειναι στις συχνοτητες

β.οι οπτικες κολλανε μεταξυ τους με συγκεκριμενο τροπο/μηχανημα ακριβως για να υπαρχει το μικροτερο δυνατο Loss.στην ουσια χανεις κατι αλλα ειναι αμελητεο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης πρωτα ειναι οι συχνοτητες της φωνης μετα του upload και μετα του download.ειτε splitter για pstn ειτε για isdn ιδια δουλεια απλα διαφορετικες συχνοτητες.

μια εικονα για τις συχνοτητες.

http://en.wikipedia.org/wiki/File:ADSL_frequency_plan.svg

και εδω εχει και αλλες εικονες

http://en.wikipedia.org/wiki/Asymmetric_digital_subscriber_line

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις είδα το θέμα.. Ένα τεράστιο ευχαριστώ στον δημιουργό.. είχα ενα μικρό πέρασμα απο τον κατανεμητή του Πειραιά ως συμβασιούχος του ΟΤΕ πρίν πολλά χρόνια και ...συγκινήθηκα βλέποντας τις εικόνες. Να σαι καλά παληκάρι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Πολύ ωραίο το άρθρο σου.

Το διάβασα όλο, αλλά είναι αδύνατο να διαβάσω όλα τα posts, οπότε δεν ξέρω αν το έχει γράψει κάποιος άλλος.

 

(ΚΑΤΑΝΕΜΗΤΗΣ ΟΤΕ  Το μικρό κουτάκι πάνω δεξια της Intracom δεν ξέρω τι είναι)

 

Αυτό είναι ένα στάδιο πριν το φερέσυχνο. Φορτώνει μια ISDN πανω σε μια PSTN, και βάζει αυτό το spliter για να τα χωρίσει.

 

Πολλά συγχαρητήρια για τη δουλειά, την υπομονή, το υλικό & τις γνώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίο το άρθρο σου.

Το διάβασα όλο, αλλά είναι αδύνατο να διαβάσω όλα τα posts, οπότε δεν ξέρω αν το έχει γράψει κάποιος άλλος.

 

(ΚΑΤΑΝΕΜΗΤΗΣ ΟΤΕ  Το μικρό κουτάκι πάνω δεξια της Intracom δεν ξέρω τι είναι)

 

Αυτό είναι ένα στάδιο πριν το φερέσυχνο. Φορτώνει μια ISDN πανω σε μια PSTN, και βάζει αυτό το spliter για να τα χωρίσει.

 

Πολλά συγχαρητήρια για τη δουλειά, την υπομονή, το υλικό & τις γνώσεις.

εγω το εχω γραψει και σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια.αυτο για το κουτακι δεν το ηξερα οποτε σε ευχαριστω που το εγραψες.απλα παλι δεν μπορω να καταλαβω τι ακριβως κανει και τι κερδιζεις?αν μπορεις πιο αναλυτικα.το εχω πετυχει μια αντε max 2 φορες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Εσύ (σαν καταναλωτής) δεν κερδίζεις τίποτα, μάλλον χάνεις θα έλεγα, γιατί δεν έχεις δική σου γραμή.

Ο ΟΤΕ κερδίζει γιατί αντί αν δεν του φτάνουν οι γραμές, βρίσκει μια απλή γραμή τηλεφώνου και φορτώνει πάνω και την ISDN. Μπορεί να συμβεί και το ανάποδο. Να υπάρχει η ISDN και να μπεί μετά η απλή γραμή. Η ουσία είναι ότι σε ένα ζεύγος καλωδίων μεταφέρονται 2 γραμές τηλεφώνου.

Έπειτα μέσα στον κατανεμητή βάζει αυτό το spliter και τις χωρίζει. Το ανάποδο συμβαίνει μέσα στο κέντρο όπου γίνεται η συγχώνευση, όπως γίνεται περίπου με τις DSL.

Η γραμή ISDN δεν μεταφέρει τάση, μόνο συχνώτητα, η οποία είναι ψηλότερη από το εύρος φωνής που έχει μια PSTN οπότε μπορείς να τις μιξάρεις χωρίς να μπερδεύονται. Εάν τώρα αυτός που έχει την PSTN ζητήσει internet, ο οποίος δεν ξέρει ότι η γραμή του κουβαλάει και άλλη μια γραμή, θα πάρει διάφορες απαντήσεις, όχι όμως internet.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν τώρα αυτός που έχει την PSTN ζητήσει internet, ο οποίος δεν ξέρει ότι η γραμή του κουβαλάει και άλλη μια γραμή, θα πάρει διάφορες απαντήσεις, όχι όμως internet.

 

Χαχαχα επικό! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εσύ (σαν καταναλωτής) δεν κερδίζεις τίποτα, μάλλον χάνεις θα έλεγα, γιατί δεν έχεις δική σου γραμή.

Ο ΟΤΕ κερδίζει γιατί αντί αν δεν του φτάνουν οι γραμές, βρίσκει μια απλή γραμή τηλεφώνου και φορτώνει πάνω και την ISDN. Μπορεί να συμβεί και το ανάποδο. Να υπάρχει η ISDN και να μπεί μετά η απλή γραμή. Η ουσία είναι ότι σε ένα ζεύγος καλωδίων μεταφέρονται 2 γραμές τηλεφώνου.

Έπειτα μέσα στον κατανεμητή βάζει αυτό το spliter και τις χωρίζει. Το ανάποδο συμβαίνει μέσα στο κέντρο όπου γίνεται η συγχώνευση, όπως γίνεται περίπου με τις DSL.

Η γραμή ISDN δεν μεταφέρει τάση, μόνο συχνώτητα, η οποία είναι ψηλότερη από το εύρος φωνής που έχει μια PSTN οπότε μπορείς να τις μιξάρεις χωρίς να μπερδεύονται. Εάν τώρα αυτός που έχει την PSTN ζητήσει internet, ο οποίος δεν ξέρει ότι η γραμή του κουβαλάει και άλλη μια γραμή, θα πάρει διάφορες απαντήσεις, όχι όμως internet.

σαν pcm δηλαδη παιζει απλα με την διαφορα οτι μπορει να περασει και isdn γραμμη πανω??pcm εχω δει και τα εχω βαλει στο guide αλλα το  φερεσυχνο (Pcm) το γνωστο που εχω δει ειναι για αναλογικες γραμμες.η isdn οσο ξερω εχει τις ιδιες συχνοτητες που εχει και η Pstn αλλα εχει και λιγες ακομα προς τις ψηλες συχνοτητες.δηλαδη ξεκιναει απο την ιδια συχνοτητα που ειναι το Pstn αλλα παει πιο μακρυα.αυτος ειναι και ο λογος που οταν εχεις adsl over isdn παιζεις λιγο πιο χαμηλα σε Upload απο οτι σε adsl over pstn.επειδη μερικα tones του upload δεν πανε στο upload αλλα πανε στο isdn.ναι και στο pcm φερεσυχνο αν ζητησεις ιντερνετ σου λενε οτι εισαι σε φερεσυχνο και δεν μπορεις.σε καποιες περιπτωσεις που ειναι φερεσυχνο και οχι αυτο που εβαλα στην φωτο η μονη λυση για να σε βγαλουν απο το φερεσυχνο ειναι να ζητησεις isdn.εκει επειδη πανω στο φερεσυχνο δεν παιζει το isdn πρεπει να σε βγαλουν απο εκει και ειτε να βαλουν καποιον αλλον αμα δεν υπαρχει αλλο ζευγαρι ειτε να γινει επαυξηση.εκτος αν σου πουν οτι παλι δεν γινεται.

Χαχαχα επικό! :D

και ομως υπαρχει ακομα κοσμος που δεν μπορει να βαλει adsl Λογω φερεσυχνου και μπαινουν σε αναμονη μηπως βρεθει ζευγαρι απο καποιον που θα διακοψει ή περιμενουν επαυξηση.το καλο ειναι οτι σε γενικες γραμμες σιγα σιγα τα pcm καταργουνται

Επεξ/σία από poulinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Το analyser είναι sunset?

Πολύ αναλυτικός οδηγός. Μπράβο!!

σωστος sunrise telecom sunset mtt.το ιδιο analyzer και στο θεμα για τα profiles.

σε καποιο αλλο θεμα κατι για vdsl ειχα σηκωσει απο argus 142.(το νεο αποκτημα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...