Προς το περιεχόμενο

Πώς δουλεύει το ADSL/VDSL από το σπίτι μας μέχρι το DSLAM: Αναλυτικός οδηγός με φωτογραφίες


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 μήνες μετά...

poulinos σε ευχαριστώ για το άρθρο!

 

Ερώτηση:

 Έχει βρει κανείς λύση για δοκιμαστικό βύσμα για τις 3Μ αντίστοιχο των Krone;

 

Ευχαριστώ.-

υπαρχουν 2 .το ενα ειναι αυτο που δινει η 3m και το δευτερο ειναι Custom made που μπορεις να φτιαξεις.

το αριστερο στην φωτο ειναι που δινει η 3m που ειναι για πεταμα.το βαζειςκαι απο την μπροστα πλευρα αλλα και απο την πισω αμα βγαλεις το φιλτρο.γενικως δεν κουμπωνει καλα και εχω δει πολλες φορες Low sync για αυτο το λογο.δεν θυμαμαι αλλα μπορεις να τσεκαρεις τα παντα με αυτο.δεν το χρησιμοποιησα σχεδον ποτε.και παμε στο Custom made το οποιο ειναι ενα φιλτρακι 3m το οποιο το ανοιγεις βγαζεις οτι εχει μεσα και κρατας μονο τα Pin του.ενωνεις τα Pin του με Utp και σε 3 ζευγαρια απο το utp βαζεις rj11.

το ενα ζευγαρι θα παει στα πανω pin το δευτερο στα μεσαια Pin και το τριτο στα κατω Pin.ετσι θα μπορεις αντιστοιχα να τσεκαρεις την τηλεφωνια να τσεκαρεις το ιντερνετ και να τσεκαρεις τον βροχο προς τα εξω.οταν κανεις δοκιμες βγαζεις το φιλτρακι απο πισω βεβαια.

το Custom made παιζει και απο την μπροστα πλευρα και απο την πισω πλευρα της 3m.το μονο που δεν μπορεις να τσεκαρεις ουτε με αυτο αλλα νομιζω ουτε με το Original ειναι την υπηρεσια μετα το φιλτρο.δηλαδη την υπηρεσια μετα το φιλτρο αλλα πριν βγει εξω.σε αφηνει να δοκιμασεις την υπηρεσια πριν το φιλτρο ή να μετρησεις προς τα εξω.για να μετρησεις και να παρεις την υπηρεσια φιλτραρισμενη θα πρεπε να βγαλεις το καλωδιο που παει προς τα εξω και με καποιο τροπο να μετρησεις πανω στα Pins της 3m.ελπιζω να βοηθησα

IMG_20160322_110243.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!

 

Από την στιγμή που για να μετρήσεις πρέπει να έχει βγει το splitterάκι από πίσω, πιστεύω ότι δεν γίνεται να μετρήσεις το φιλτραρισμένο Line-Out της ρεγκλέττας ΜΕ ΚΑΝΕΝΑ βύσμα.

Αν ισχύει, είναι μεγάλη μ@λακ!α, μια και τις περισσότερες φορές αυτό είναι το πρώτο που θέλεις να ελέγξεις.

 

Δεν ξέρω εσύ αλλά εγώ όσες φορές έχω αναγκαστεί να βγάλω καλώδια, βλέπω αυτά τα ψιλά "δαγκωμένα" καλωδιάκια και φοβάμαι ότι αν απλά τα "ξανασπρώξω" στην ρεγκλέττα η σύνδεση δεν θα είναι της ίδιας ποιότητας με μια "παρθένα" (δεν ξέρω τη γνώμη σου γι'αυτό).

Έτσι καταλήγω πάντα να κόβω λίγο την άκρη αλλά αυτό όπως καταλαβαίνεις υπονομεύει την υποδομή (κόβε-κόβε στο τέλος...)

Άσε που μερικές φορές δεν υπάρχει καθόλου "μπόσικο" οπότε άστα να πάνε!

 

Έχω ακούσει για ΟΤΕτζήδες να χρησιμοποιούν το φρακτικό (Disconnection Plug) για τις 3Μ αλλά δεν νομίζω ότι μπορεί να βοηθήσει πουθενά για την μέτρηση που ζητάμε - αν ξέρει κανείς ας με διαψεύσει!

 

 

Επίσης, αντί για το splitter μπορώ να χρησιμοποιήσω το bridge module στην κατασκευή του δοκιμαστικού βύσματος;

Είναι και τα δύο ίδια; (σε φυσικές διαστάσεις εννοείται!)

Ρωτάω γιατί έχω ακούσει ότι το bridge θέλει λιμάρισμα, αλλά όταν το σύγκρινα με το splitter μου φάνηκαν ολόιδια.

Επεξ/σία από Gk.Theodore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!

 

Από την στιγμή που για να μετρήσεις πρέπει να έχει βγει το splitterάκι από πίσω, πιστεύω ότι δεν γίνεται να μετρήσεις το φιλτραρισμένο Line-Out της ρεγκλέττας ΜΕ ΚΑΝΕΝΑ βύσμα.

Αν ισχύει, είναι μεγάλη μ@λακ!α, μια και τις περισσότερες φορές αυτό είναι το πρώτο που θέλεις να ελέγξεις.

 

Δεν ξέρω εσύ αλλά εγώ όσες φορές έχω αναγκαστεί να βγάλω καλώδια, βλέπω αυτά τα ψιλά "δαγκωμένα" καλωδιάκια και φοβάμαι ότι αν απλά τα "ξανασπρώξω" στην ρεγκλέττα η σύνδεση δεν θα είναι της ίδιας ποιότητας με μια "παρθένα" (δεν ξέρω τη γνώμη σου γι'αυτό).

Έτσι καταλήγω πάντα να κόβω λίγο την άκρη αλλά αυτό όπως καταλαβαίνεις υπονομεύει την υποδομή (κόβε-κόβε στο τέλος...)

Άσε που μερικές φορές δεν υπάρχει καθόλου "μπόσικο" οπότε άστα να πάνε!

 

Έχω ακούσει για ΟΤΕτζήδες να χρησιμοποιούν το φρακτικό (Disconnection Plug) για τις 3Μ αλλά δεν νομίζω ότι μπορεί να βοηθήσει πουθενά για την μέτρηση που ζητάμε - αν ξέρει κανείς ας με διαψεύσει!

 

 

Επίσης, αντί για το splitter μπορώ να χρησιμοποιήσω το bridge module στην κατασκευή του δοκιμαστικού βύσματος;

Είναι και τα δύο ίδια; (σε φυσικές διαστάσεις εννοείται!)

Ρωτάω γιατί έχω ακούσει ότι το bridge θέλει λιμάρισμα, αλλά όταν το σύγκρινα με το splitter μου φάνηκαν ολόιδια.

σε Duratell πχ γινεται οπως και σε κυπριωτη.σε 3m ισως να μπορει να γινει αν  στο Φιλτρακι δεν κοψεις ολες τις επαφες απο μεσα.δεν το εχω δοκιμασει.δηλαδη σκοπος ειναι να παρεις το voice και το data πριν ακουμπησουν στο σιδερακι που παει προς τα εξω.ναι πολλες φορες θες να τσεκαρεις και τα 2 ταυτοχρονα οτι παιζει voice και data.

οπως το ειπες ειναι.οταν βγαζεις καλωδιο μετα υποχρεωτικα κοβεις λιγο πιο κατω.αυτο ειναι και το κακο της duratell.οταν καει και καιγεται πιο ευκολα απο 3m τοτε αλλαζεις ολη την κασετινα και υποχρεωτικα καθε φορα κοβεις και απο λιγο.και για αυτο θα δεις σε διαφορους παροχους καποιες φορες να υπαρχουν scotchlok και να εχουν βαλει επεκταση στο καλωδιο.ναι δυστυχως πολλες φορες δεν υπαρχει μποσικο ή θα πρεπει να κοψεις κανα tie wrap απο πισω για να σου δωσει.

η ρεγλετα θα ξυσει το καλυμμα του καλωδιου για να κανει επαφη με το σιδερακι.αν το πατησεις ακριβως στο ιδιο σημειο πιστευω οτι θα παιξει οκ αν και σπανια θα το κανει καποιος.εχει το μειονεκτημα οτι το καλωδιο ειναι που ειναι ηδη λεπτο αν το βγαλεις και το ξαναβαλεις στο ιδιο σημειο στο σημειο επαφης μπορει να εχει λυγισει λιγο παραπανω οταν πας να το βγαλεις και να ειναι πιο ευθραστο.οπως και επειδη η ρεκλετα θα το ξαναπιασει ισως στο ιδιο σημειο παλι το κανει πιο ευαισθητο στο να σπασει.δηλαδη το ιδιο σημειο καταπονειται οποτε δεν θα αντεξει.ειναι λυση εκτακτου αναγκης αυτη δηλαδη.συνηθως ναι κοβεις ελαχιστα πιο κατω.

disconnection plug εχω για κυπριωτη και duratel οχι για 3m.παλι αν το βαλεις θα σου χωρισει την υπηρεσια για να στην μονωσει κατι σαν το custom βυσμα που εβαλα στην φωτο αλλα καπως πρεπει παλι να παρεις το voice και το data ενωμενα.αν δεν βαλεις φιλτρο ολα ειναι στον αερα στο μπροστα τμημα.αν βαλεις ενα φιλτρακι θεωρητικα παιρνεις το voice παιρνεις και το Data και στα μεσαια Pin βγαινει αυτο που ακουμπαει στο line.οποτε αν εσυ παρεις ενα φιλτρακι και βγαλεις τα πινακια του Line Σε καλωδιο θα μπορεις να παρεις τις δυο υπηρεσιες ξεχωριστα.απλα θα θες μετα δυο καλωδια.ενα τελειως κομμενα ολα για να μετρας προς τα εξω για να μετρας μονο voice και μονο Data και ενα δευτερο για την υπηρεσια voice και data Μαζι.το φρακτικο μονο ειναι σαν να μην θες να βγαλεις το φιλτρακι απο πισω.αν ειχε ακροδεκτες απο την μια ισως να μπορουσε με πλαστικο κομματι να μην αφηνει να ακουμπαει το line στην εξοδο του φιλτρου και ταυτοχρονα με καλωδια να στο βγαζε μπροστα για να μετρας.

ποιο bridge module?δεν εχει τυχει να δω τετοιο.αν ειναι στο ιδιο μεγεθος και τα Pins ειναι ιδιο παχος τοτε για ποιο λογο να το λιμαρεις?

απλα οπως ειπα στην φωτογραφια που εβαλα με το εργαλειο της 3m που ειναι για να τσεκαρεις και οχι το Custom που ειναι δεξια  ειχα διαφορα θεματα.Low sync σαν να μην παταγε καλα μεσα και να μην εκανε καλη επαφη.το ειχαν δει και αλλα ατομα και για αυτο φτιαχτηκε το custom.και δεν ειναι να πας για βλαβη και να μην παιζει σωστα αυτο που δοκιμαζεις και να ψαχνεις μετα αν φταιει καλωδιωση αν φταιει καρτα στο dslam και δεν ξερω τι αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Γεια στην περιοχή μου βάζουν vdsl καμπινες δεν θα έχω αναβαθμιστη η ταχύτητα μου.εχω 6md Γιατη είμαι πάνω από 5 xιλιμετρα από τo dslam.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια στην περιοχή μου βάζουν vdsl καμπινες δεν θα έχω αναβαθμιστη η ταχύτητα μου.εχω 6md Γιατη είμαι πάνω από 5 xιλιμετρα από τo dslam.

 

 

Δεν είναι αρκετές οι απαντήσεις στο ίδιο θέμα που άνοιξες;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια στην περιοχή μου βάζουν vdsl καμπινες δεν θα έχω αναβαθμιστη η ταχύτητα μου.εχω 6md Γιατη είμαι πάνω από 5 xιλιμετρα από τo dslam.

αν δεν ζητησεις vdsl δεν θα αναβαθμιστει.το dslam θα ειναι στο Kv μετα και οχι στο αστικο κεντρο που ειναι τωρα.οποτε σιγουρα το kv  θα ειναι πιο κοντα σου οποτε θα παιξεις καλυτερα.αν ειναι πανω απο 1 km ξεχνας το vdsl αλλα θα εχεις καλυτερο adsl απο οτι τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια στην περιοχή μου βάζουν vdsl καμπινες δεν θα έχω αναβαθμιστη η ταχύτητα μου.εχω 6md Γιατη είμαι πάνω από 5 xιλιμετρα από τo dslam.

Με ποιον μαγικό τρόπο έχεις 6Mbps στα 5 χιλιόμετρα; Σε κάποια τιμή από τις 2 έχεις κάνει σίγουρα λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γραψε τα χαρακτηριστικα της γραμμης διοτι 6 km δυσκολα θα επαιζες 1 Mbit αλλο τοσο εσυ που εχεις 6.


Από το αστικό κέντρο μου έχουν πει ότι ειναι 6χιλιομετρα..η frotnet

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλημέρα στην κοινότητα...Δεν ξέρω εαν είναι το σωστό thread γι'αυτό που θέλω να ρωτήσω,ωστόσο κάνω μια προσπάθεια..

Υπάρχει κανείς που να γνωρίζει εαν προτίθενται να κάνουν επέκταση του vdsl για την πόλη των Πατρών (κέντρο)...

Υπάρχουν περιοχές με 300 μόνιμους κατοίκους που έχουν vdsl και παραπάνω από το μισό κέντρο της πόλης δεν έχει πρόσβαση..

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλημέρα στην κοινότητα...Δεν ξέρω εαν είναι το σωστό thread γι'αυτό που θέλω να ρωτήσω,ωστόσο κάνω μια προσπάθεια..

Υπάρχει κανείς που να γνωρίζει εαν προτίθενται να κάνουν επέκταση του vdsl για την πόλη των Πατρών (κέντρο)...

Υπάρχουν περιοχές με 300 μόνιμους κατοίκους που έχουν vdsl και παραπάνω από το μισό κέντρο της πόλης δεν έχει πρόσβαση..

Ευχαριστώ!

δυστυχως δεν εχω δει καπου να βγαινει προγραμμα με το τι θα κανει ο οτε.αν δεν εχεις δει να αλλαζουν παντως καφαο και να μπαινουν οι καινουριες καμπινες τοτε εχεις μελλον ακομα.και εννοειται ο οτε προσπαθει να χτυπησει τις μαζες παρα τις εξαιρεσεις για θεματα of course χρηματων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποτε αφου δεν εχει το κεντρο της κερατεας vdsl αλλα βλεπω στο δρομο να περνανε καλωδια δεν βλεπω ποτε στο Δασκαλειο κερατεας να δουμε vdsl και καμπινες vdsl!  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...