Προς το περιεχόμενο

The Last of Us [PS3][PS4]


karubas13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, d_gkal είπε

Κολλησα σε ενα σημειο με κλικερς.(αν θυμαμαι καλα πρεπει να παω σε ενα κτιριο, ειμαι στο κεντρο της πολης μαζι με μια τυπισα και ενα κοριτσακι)

Κανα τιπ να τους ξεκανω?

Βασικά δεν πρέπει να κάνεις θόρυβο. Δεν είναι ανάγκη να σκοτώσεις κάθε κλίκερ που βρίσκεις. Σε κάποια σημεία που δεν αποφεύγεις τη συμπλοκή, εκεί θέλει λίγη προσπάθεια.

Για την τύπισσα και το κοριτσάκι μήν σκάς, είναι δευτερεύοντες χαρακτήρες άνευ ουσίας.

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

@d_gkal έχω την αίσθηση ότι παίζεις το game για τους λάθους λόγους. Χάνεις ελαφρώς την ουσία. Υπάρχουν άλλα games με τα οποία θα περάσεις πολύ καλύτερα αν θες να ρίχνεις σκέτο ξυλίκι χωρίς να χρειάζεται να παρακολουθείς την υπόθεση όπως σε ένα character drama που είναι το tLoU.

Γνώμη μου, ε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με παρεξήγησες....

 

Μαρεσει το στορυ και το ειδος του παιχνιδιού

 

Απλα μονο σε αυτο το σημείο το "εχασα"

 

(Δε παίζω μονο για να παιξω δηλαδη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 2/27/2018 στις 4:59 ΜΜ, d_gkal είπε

Με παρεξήγησες....

Μαρεσει το στορυ και το ειδος του παιχνιδιού

Απλα μονο σε αυτο το σημείο το "εχασα"

(Δε παίζω μονο για να παιξω δηλαδη)

Κοίτα, είναι περισσότερο Interactive Novel, παρά action game. Ίσως είμαι λίγο υπερβολικός αλλά παίζεται καλύτερα έτσι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Κοίτα, είναι περισσότερο Interactive Novel, παρά action game. Ίσως είμαι λίγο υπερβολικός αλλά παίζεται καλύτερα έτσι.

Εντελως φιλικα θα παρατηρησω πως την τερματισες ελαφρως την υπερβολη...

Το οτι εχει μια τρομερη ιστορια να διηγηθει η ομαδα αναπτυξης και ακρως κινηματογραφικη θα προσεθετα, δεν υποβαλλει οτι δεν παιζεις. Στα υψηλα επιπεδα δυσκολιας ειδικα ισχυει μαλλον το αντιθετο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, kostiger είπε

Εντελως φιλικα θα παρατηρησω πως την τερματισες ελαφρως την υπερβολη...

Το οτι εχει μια τρομερη ιστορια να διηγηθει η ομαδα αναπτυξης και ακρως κινηματογραφικη θα προσεθετα, δεν υποβαλλει οτι δεν παιζεις. Στα υψηλα επιπεδα δυσκολιας ειδικα ισχυει μαλλον το αντιθετο.

Παίζεις, αλλά παίζεις κάτι σαφέστατα On rails. Αυτό εννοώ και δεν έχω άδικο.

Αν δεν δώσεις σημασία στην ιστορία, τσάμπα παίζεις. Βρες κάτι άλλο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνω, αλλά δεν πειραζει. Για βιντεοπαιχνιδια προκειται, εστω και στην κορυφαια μορφη τους, ενω η ωρα προχωρα επικινδυνα προς το ξημερωμα. Την καλημερα μου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχουν δύο «σχολές» gamers: όσοι παίζουν κάτι για να σκοτώσουν την ώρα τους κι όσοι αντιμετωπίζουμε τα games πιο «σοβαρά». Για παράδειγμα ο κουνιάδος μου είναι ο τύπος που θα κάνει skip στο αρχικό cutscene για να μπει κατευθείαν στο ψητό, πράγμα που εμένα με κάνει να πετάω σπυράκια. «Μα καλά, δεν θες να μάθεις για ποιό λόγο πρέπει να σφάξεις;», του λέω και μου απαντάει «όχι, απλά να σφάξω θέλω». Αν και πάντα το βρίσκω εντυπωσιακό, πλέον το κατανοώ απόλυτα.

Αντίστοιχα υπάρχουν pure fun games και πιο serious games. Αυτό δε σημαίνει ότι ο «σοβαρός» gamer δεν μπορεί να παίξει και Candy Crush, αλλά ούτε σημαίνει ότι ο πιο «ελαφρύς» δεν μπορεί να παίξει Witcher 3. Σίγουρα όμως αυτός που δεν θέλει και πολλά πολλά φιλοσοφικά θα πέρναγε καλύτερα με ένα Bayonetta, παρά με ένα Baldur's Gate.

Καλώς ή κακώς, το tLoU είναι χτισμένο πάνω στη σκηνοθεσία του και στην ανάπτυξη των χαρακτήρων του. Δεν έχει και πολλά να προσφέρει σε όποιον θέλει mindless hack 'n' slash, κατά την άποψή μου. Πιο ενδιαφέροντα θα έβρισκε κάποιος τα Uncharted π.χ.

Επεξ/σία από Malthador
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ναι οκ, ο διαχωρισμός που ήθελα να κάνω είναι στο ποιος ασχολείται σοβαρά και στο ποιος όχι. 

Οι mmo-αδες ασχολούνται πολύ σοβαρά με το άθλημα. Πιο πολύ ταιριάζουν στη δεύτερη κατηγορία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, Sheogorath said:

Κοίτα, είναι περισσότερο Interactive Novel, παρά action game. Ίσως είμαι λίγο υπερβολικός αλλά παίζεται καλύτερα έτσι.

Πολυ υπερβολικος χαρακτηρισμος το interactive novel, για μενα ισως ειναι το καλυτερο παιχνιδη που ενω εχει να διηγηθει μια ιστορια το κανει με αρτιο τροπο χωρις να ξεχναει οτι ειναι παιχιδη, οσω παιζεις π.χ. να μιλανε οι χαρακτηρες κατα την διαρκεια του παιχνιδιου και χωρις να πεφτει στην παγιδα να σου παρουσιαζει ολη την ιστορια μεσω cutscenes οπως γινετε με πολλα αλλα linear aaa games, το gameplay του εχει την καταλληλη ποικιλια stealth, καθαρο shooting σε καποιες αναμετρησεις με ανθρωπους, μαχη σωμα με σωμα ειτε με μπουκετα ειτε με αντικειμενα του περιβαλλοντος εξερευνηση και λιγο platforming και ολα αυτα με 15 ωρες διαρκεια που οι 13 ειναι καθαρο gameplay. Αμα δηλαδη το last of us ειναι interactive, παιχνιδια σαν το alan wake και το spec ops και το the order τι ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/27/2018 στις 2:33 ΠΜ, d_gkal είπε

Νομιζω πως είμαι σε σημειο οπου πρεπει να παιξω ξυλο...

Με την πρωτη ευκαιρια θα παιξω το game και βλεπουμε

Αν είναι στον σιδηροδρομικό σταθμό/μετρό, νομιζω παιζεις με το σκοτάδι και με το να πετάς αντικείμενα για να πανε οι κλικερς αλλού. Στην αρχή που πήγαινα μονο με ξυλίκι έχανα πάντα. Γενικά το καλό αυτού του παιχνιδιού είναι ότι θα παίξεις και το ξυλίκι, αλλα αλλες φορές θέλει να χρησιμοποιήσεις πιο πολύ το μυαλο σου. Είναι συνδιασμός των 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...