Προς το περιεχόμενο

The Last of Us [PS3][PS4]


karubas13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

44 λεπτά πριν, Gkostas2007 είπε

Αν είναι στον σιδηροδρομικό σταθμό/μετρό, νομιζω παιζεις με το σκοτάδι και με το να πετάς αντικείμενα για να πανε οι κλικερς αλλού. Στην αρχή που πήγαινα μονο με ξυλίκι έχανα πάντα. Γενικά το καλό αυτού του παιχνιδιού είναι ότι θα παίξεις και το ξυλίκι, αλλα αλλες φορές θέλει να χρησιμοποιήσεις πιο πολύ το μυαλο σου. Είναι συνδιασμός των 2.

Λογικά θα είναι μέσα στο πρώτο  μεγάλο κτηριο που κατεβαίνεις κάτω μόνος και έχει 1 κλικερ και 4 που πηγαίνουν πέρα δώθε και πρέπει να τους φας με stealth. Εκεί είναι νομίζω και η πρώτη φορά που συναντάς κλικερ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

16 ώρες πριν, steveevo είπε

Αμα δηλαδη το last of us ειναι interactive, παιχνιδια σαν το alan wake και το spec ops και το the order τι ειναι?

Όχι δεν είναι όπως δεν είναι και αυτά που ανέφερες. Τα games της Telltale είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
5 minutes ago, {TDi}Dj2k..infc said:

Όχι δεν είναι όπως δεν είναι και αυτά που ανέφερες. Τα games της Telltale είναι.

Ούτε το Alan Wake, ούτε το Order, ούτε τα games της Teltale είναι «interactive novels». Games σαν το Heavy Rain και το Until Dawn μπορούν να θεωρηθούν τέτοια. Τα games της Telltale είναι πιο «κλασικά» adventures και περιέχουν γρίφους, το gameplay τους είναι στημένο πάνω στους γρίφους και στα puzzles (τουλάχιστον σε κανά δυο που έχω παίξει) και το story προχωράει με αυτό τον τρόπο. Τα interactive novels είναι πιο απλοϊκά, σου λένε «πάτα το Α για να πας δεξιά ή το Β για να πας αριστερά» και άρα να δεις την ιστορία να διαφοροποιείται αναλόγως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γρίφους και puzzles?! Όχι dude, QTEs και διάλογοι είναι της Telltale για αυτό το είπα. Το Heavy Rain ναι σίγουρα έχει adventure στοιχεια μέσα. Το Until Dawn είναι σίγουρα.Anyways φύγαμε way off topic. ;)

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 minutes ago, {TDi}Dj2k..infc said:

Γρίφους και puzzles?! Όχι dude, QTEs και διάλογοι είναι της Telltale για αυτό το είπα. Το Heavy Rain ναι σίγουρα έχει adventure στοιχεια μέσα. Το Until Dawn είναι σίγουρα.Anyways φύγαμε way off topic. ;)

Α ναι; Ε, τότε θυμάμαι κάτι λάθος στα games της Telltale.

Το Heavy Rain πάντως δεν καταλαβαίνω γιατί το εξαιρείς. Δύο πράγματα μου έχουν μείνει από αυτό, το εξωφρενικό tearing που εμφάνιζε στο PS3 και κάτι αστεία QTE's που έπαιζαν υπερβολικά μεγάλο ρόλο στην εξέλιξη της ιστορίας. Δεν μπορώ να πω ότι θυμάμαι adventure στοιχεία μέσα, εκτός από κάτι αστεία πράγματα με τον μπάτσο που φόραγε τα γυαλιά αλά Minority Report.

Επεξ/σία από Malthador
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν το εξαιρώ απλά ήταν λίγο πιο "open", δηλαδή είχες επιλογές σε σχέση με το Until Dawn, για παράδειγμα στο διαμέρισμα ή στο εργοστάσιο ενέργειας που ναι ήταν QTEs αλλα υπήρχε υποτυπώδες ελευθερια, τα αλλα είναι τελείως on rails εκεί θέλω να καταλήξω ;) Το Until Dawn είναι pure interactive movie game που ανέφερε ο φίλος.

p.s. indeed το tearing ήταν τραγικό :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Just now, {TDi}Dj2k..infc said:

p.s. indeed το tearing ήταν τραγικό :D

Εντελώς off-topic, το ξέρω, αλλά μιας και το έφερε η κουβέντα, στο PS4 το έφτιαξαν ή ακόμα ματώνουν τα μάτια σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω ιδέα, όταν ξες τον δολοφόνο χάνεται όλο το νόημα. Νομίζω αυτό ήταν και το λάθος του game, ενώ έχεις τόσες επιλογές δεν αλλάζει ποτε ο δολοφόνος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Έχω το δισκάκι μέσα (στο PS3), έχοντας ανακαλύψει τις τελευταίες μέρες περί τίνος επρόκειτο, καθώς τόσα χρόνια αγνοούσα την ύπαρξή του.

Να πατήσω το power button να εκκινήσει η κονσόλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, περισσότερο ήταν ρητορικό το ερώτημά μου.

Σοβαρά τώρα, κάποια συμβουλή (οποιασδήποτε φύσεως) για τη βέλτιστη εμπειρία μετά από τόσα χρόνια; Οτιδήποτε, κάποιο update π.χ.. Δηλώνω άσχετος με PS3 και μεταγενέστερες κονσόλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμβουλη να εχεις ελευθερο χρονο να απολαυσεις το παιχνιδι.Εχει κυκλοφορησει και ένα dlc για το παιχνιδι που αξιζει να το παιξεις.Στο ps store το εχει πολύ φθηνα για αγορα.4 ευρω νομιζω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι είπε ο τρόμος από πάνω και να θυμάσαι πως σε αυτό το παιχνίδι δεν πας χύμα στο κύμα για ντου. Υπομονή, ηρεμία, εκμεταλευσου τα διαθεσιμα όπλα και να ψάχνεις όλα τα συρτάρια, ντουλάπια κλπ

καλό κάψιμο. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...