Προς το περιεχόμενο

Ποιό αλυσοπρίονο να πάρω;


Narayan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, Gatilaras είπε

Το πηρες τελικα? Αξιζει? Θελω να παρω κ εγω για κατι ελιες που εχω,καμια 70αρια δεντρα συγκεκριμενα για κλαδεμα αλλα δεν παιζουν λεφτα για husq,stihl,makita κλπ.

Το είχα πάρει το καλοκαίρι, άφησα στην μέση την συναρμολόγηση γιατί έπρεπε να φύγω και ακόμη δεν το έχω δουλέψει για να πω εντυπώσεις.

Δυστυχώς η άδεια μου για τις ελιές αργεί. Αλλά με την πρώτη ευκαιρία θα ενημερώσω το παρόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Απο την εμπειρία σας, κάποιο κινέζικο κονταροπρίονο για καμιά 20ρια ελιές ψηλές που θέλουν απαραίτητα κλάδεμα ανανέωσης και είναι σε πλαγιά και εγώ με τη σκάλα δεν τα πάω πολύ καλά.
Kraft, Nakayama, Nagea, Miyake, Parkside, κάποιο να προτιμήσω/αποφύγω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/2/2023 στις 7:35 ΜΜ, teo_3 είπε

Απο την εμπειρία σας, κάποιο κινέζικο κονταροπρίονο για καμιά 20ρια ελιές ψηλές που θέλουν απαραίτητα κλάδεμα ανανέωσης και είναι σε πλαγιά και εγώ με τη σκάλα δεν τα πάω πολύ καλά.
Kraft, Nakayama, Nagea, Miyake, Parkside, κάποιο να προτιμήσω/αποφύγω ?

Εγω προσωπικά πηρα το nagea. Μονος το συναρμολογησα,μονος το δουλεψα απλα μετα το πρωτο δουλεμα-κοψιμο θελουν σφίξιμο λιγο οι βιδες του.Κατα τα αλλα τσακμακι ειναι κ ελαφρυ κ κοβει μια χαρα ξεκουραστα απλα πάρε ξεχωρα εαν δεν εχεις μια εξαρτηση της προκοπής,ο ιμάντας που εχει μεσα δεν κανει για τίποτα 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρων λόγω της τιμης του αλλά χλωμό το κόβω να έχει υποστήριξη Θεσσαλονίκη. Κάτι προς Hyundai, Kaiser με βλέπω να πηγαίνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, teo_3 είπε

Ενδιαφέρων λόγω της τιμης του αλλά χλωμό το κόβω να έχει υποστήριξη Θεσσαλονίκη. Κάτι προς Hyundai, Kaiser με βλέπω να πηγαίνω.

Καλα και Λαμια που ειμαι εγω δεν εχει κατι στη Πατρα ειναι το καταστημα αλλα λογικα εαν χρειαστει σε οποιο μαστορα να το πας που ασχολειται με επισκευες-σερβις τετοιων εργαλειων θα στο φτιαξει.Τα πραγματα ετσι κ αλλιως που φορανε ολα αυτα ψιλοφασον ειναι.Απο 'κει κ περα για τα nakayama οι γνωμες ειναι 50-50,αλλοι λενε σκυλια αλλοι λενε μακρια.Τα parkside οπως κ να εχει(κ απο την πεμπτη το εχει και σε προσφορα το lidl αρκετα συμφερουσα) εχουν κ μια στοιχειωδη πιστοποιηση κ εγγυηση η οποια συνηθως ειναι αντικατασταση κ οχι επισκευη οποτε ισως κ να συμφερει καλυτερα.

Επεξ/σία από Gatilaras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Gatilaras said:

Καλα και Λαμια που ειμαι εγω δεν εχει κατι στη Πατρα ειναι το καταστημα αλλα λογικα εαν χρειαστει σε οποιο μαστορα να το πας που ασχολειται με επισκευες-σερβις τετοιων εργαλειων θα στο φτιαξει.Τα πραγματα ετσι κ αλλιως που φορανε ολα αυτα ψιλοφασον ειναι.Απο 'κει κ περα για τα nakayama οι γνωμες ειναι 50-50,αλλοι λενε σκυλια αλλοι λενε μακρια.Τα parkside οπως κ να εχει(κ απο την πεμπτη το εχει και σε προσφορα το lidl αρκετα συμφερουσα) εχουν κ μια στοιχειωδη πιστοποιηση κ εγγυηση η οποια συνηθως ειναι αντικατασταση κ οχι επισκευη οποτε ισως κ να συμφερει καλυτερα.

Το είδα το Parkside, αλλά είναι πολυμηχάνημα με μειονέκτημα το αυξημένο βάρος του κάτι που στο κονταροπρίονο που χρειάζομαι είναι λούκι. Και πιο δυνατό όμως.
Έπιασα σήμερα το Hyundai HCS 2517LG και είναι πραγματικά πολύ ελαφρύ και πολύ καλά ζυγισμένο, πραγματικά με εντυπωσίασε για 2,42μ μήκος. Αλλά και 180€.
Και το Kaiser PNT250 δείχνει καλό αλλά πιο βαρύ στα 155€.
Ένα Gardy GAK-02510 επίσης στα 100€ προσφορά , αλλά αμοντάριστο, δεν το έπιασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω να παρω ενα αλυσοπριονο για να κοβω λαιμαργα κλαδια απο ελαιωνα και διαφορα αγριοχορτα/αγριοδεντρα γυρω γυρω εχετε να προτεινετε κατι μεχρι 70€ ευρω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά μια ερώτηση σε όσους ξέρουν γιατί μου έκανε εντύπωση...

 

Αγόρασα ένα βενζινοκινητο  stihl ms 170 με 35αρα αλυσίδα.

 

Έκοψα καμια 20αρια κλαδιά, διάμετρο 4-5 πόντους,  2 παλετες(τις βάσεις μόνο εννοω), και καμια 6-8 κοψίματα συκιά, διάμετρο από 15 έως 25εκαστοστα(2 κομμάτια ).

 

Η αλυσίδα τα παίξε. Δε κόβει.

Εννοείται δεν ακουμπησσ καρφιά η στο πάτωμα κλπ  . Ίσως μόνο αν επηρέασε που το ένα κομμάτι είχε χώματα.

 

Τόσο γρήγορα θέλουν τροχισμα?

Η αλυσίδα ήταν καινουρια stihl

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν ακουμπησε χωμα λογικο ειναι να μην κοβει πλεον.Το χωμα ειναι ο χειροτερος εχθρος της αλυσιδας.Καλυτερα να χτυπησεις καρφι η πετρα που λεει ο λογος παρα χωμα.

Εν τω μεταξυ εκανες πολυ χαλια επιλογη σε αλυσοπριονο.Αυτο εδω ειναι χιλιαδες φορες καλυτερο:

https://www.skroutz.gr/s/8769708/Oleo-Mac-GS-350C-Αλυσοπρίονο-Βενζίνης-4-6kg-με-Λάμα-41cm.html

Επεξ/σία από LouCi4er
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε το ήξερα για το χώμα ότι είναι τόσο κακό... οι πέτρες κλπ καταλαβαίνω ότι τρώνε την αλυσίδα...

Το χώμα πως τη τρώει...?

 

Η επιλογή έγινε για τον εξής μοναδικό λόγο. Πίστεψε με πολλά ειδα σαν καλυτερη επιλογη. Και από δύναμη και εγγύηση κλπ.

Αλλά όταν ms 170 kai 180 από συγγενή που τα δουλεύουν 7 χρόνια και τα κακομεταχειριζονται όσο δε φαντάζεστε και τελικά δε χαλάει ούτε βίδα, είναι και το κριτήριο επιλογής...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, pug_f_e είπε

Δε το ήξερα για το χώμα ότι είναι τόσο κακό... οι πέτρες κλπ καταλαβαίνω ότι τρώνε την αλυσίδα...

Το χώμα πως τη τρώει...?

 

Η επιλογή έγινε για τον εξής μοναδικό λόγο. Πίστεψε με πολλά ειδα σαν καλυτερη επιλογη. Και από δύναμη και εγγύηση κλπ.

Αλλά όταν ms 170 kai 180 από συγγενή που τα δουλεύουν 7 χρόνια και τα κακομεταχειριζονται όσο δε φαντάζεστε και τελικά δε χαλάει ούτε βίδα, είναι και το κριτήριο επιλογής...

Αν βρεις χώμα χαλάει η κόψη, πρέπει να 'χεις λίμα μαζί σου και να την ακονίζεις. Δες το παρακάτω βίντεο (αυτό το σετάκι έχω και εγώ και είμαι ευχαριστημένος) 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά τα ηλεκτρικά τροχιστικα λένε τίποτα...?

Παρατήρησα βέβαια ότι πέρα από το μεγάλο δόντι, πρέπει να λιμαρεις το φλατ σημείο στο πάνω μέρος στο μικρό δόντι.

 

Αυτά τα ηλεκτρικά το κάνουν?

https://www.skroutz.gr/s/9744654/Kraft-691010-Ηλεκτρικό-Τροχιστικό-85W.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

 

https://www.skroutz.gr/s/11087699/Einhell-GC-CS-85-E-Ηλεκτρικό-Τροχιστικό-85W.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

Επεξ/σία από pug_f_e
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ξέρεις να τα δουλεύεις κάνουν παρά πολύ καλή δουλειά και παρά πολύ γρήγορα. Έχω ένα τέτοιο από το Lidl και αν αξαιρεσεις στην αρχή που δεν το δούλευα καλά οποτε δεν τεοχιζοντουσαν καλά. Μετά βρήκα τις γωνιές και πως θέλει αλλά κράταγα παραπάνω το δίσκο στο τροχισμα με αποτέλεσμα να κάψω πόσες αλυσίδες. Ναι μεν ήταν κοφτερές στην αρχή αλλά μετά είχαν χάσει την σκληρότητα τους και έχαναν την κόψη γρήγορα. Πλέον τις φτιάχνω στο λεπτό και με πολύ καλη απόδοση. Σαν το χέρι όμως δεν έχει είναι η αλήθεια εάν ξέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Χουζβάρνα βενζίνη 25ετίας και γκαρντένα ηλεκτρικό πρίζας 10ετίας παρέδωσαν πνέυμα. Είμαι σε διαδικασία αναζήτησης νέου αλυσοπρίονου, η χρήση θα είναι περιστασιακή, 2 με 3 φορές το χρόνο χρήση, κυρίως για κλάδεμα στα περισσότερα δέντρα (10 δέντρα) αλλα και για κανένα κόψιμο για καυσόξυλο από λεύκες. Σκέφτομαι τη λύση των αλυσοπρίονων μπαταρίας, έχει εμπειρία κανείς; Θαρρώ πως στα κλαδιά δεν θα έχω θέμα (αμυγδαλιά-κερασιές-συκιά-ροδακινιά-βερικοκιά), η διάμετρος είναι μικρή, θα κόβει όμως και καμία λεύκα; Ο κορμοί τους έχουν φτάσει περίπου στα 15 - 18εκ διάμετρο αυτή τη στιγμή. Αλλιώς να πάω πάλι σε βενζίνη, έχετε κάποια πρόταση;

Μπάτζεντ για μπαταρίας 150ε και για βενζίνης 100-120.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...