Προς το περιεχόμενο

iPhone 4s ή Samsung Galaxy S II


Daliar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Ο θεος και η apple να τον έχει καλα! Ή μήπως αυτά τα 2 ταυτίζονται; Εχω μπερδευτεί..

It's showtime...

 

android.png

 

Ε όχι και ο Θεός! Σε έβρισα εγώ;

 

"Ο Steve και η Apple" έπρεπε να πεις. B)

 

Τώρα για να σοβαρευτούμε λίγο, το έχω εξηγήσει άπειρες φορές αλλα ή δεν με προσέχετε ή τελικά είστε χειρότερα fanboys απο μένα! Προφανώς το iPhone δεν είναι η τέλεια συσκευη. Έχει ελλείψεις και αδυναμίες και εκνευριστικα πράγματα (αυτός που έφτιαξε την αυτόματη διόρθωση θέλω να πάθει κάτι κακό), αλλα απο την άλλη, αυτά που κάνει καλα τα κάνει εκνευριστικα απλά και σταθερά και έξυπνα, που προσωπικά με κάνουν να παραβλεψω τα αρνητικά του. Ο μέσος όρος της ικανοποίησης δηλαδή είναι θετικός και για αυτο το επέλεξα και παραμενω σταθερός σε αυτο. Ενδιάμεσα, ως άρρωστος gadgetακιας, φροντιζω να παίρνω και άλλες συσκευές (android, Symbian, windows mobile) αλλα πάντα επιστρέφω στο iPhone. To μόνο τηλέφωνο που το κρατησα για σχεδόν 4 μήνες, ήταν το πρώτο nexus το οποίο για κάποιο λόγο το είχα ερωτευτεί.

 

Πάμε τώρα στα links και στις παραθεσεις κειμένων κλπ. Είναι το ίδιο ένα review απο επίσημο δικτυακό τόπο με επαγγελματικές μετρήσεις και δοκιμές, με την άποψη του Μητσου, που γράφτηκε σε ένα φόρουμ για να πει πως ο ξαδερφος, του ανηψιου της αδερφής της γκομενας του, πήρε ένα iPhone που έκανε 200 reboot την εβδομάδα; Προφανώς και μπορεί να παρουσιαστούν αστοχίες υλικού ή και ο ίδιος ο χρήστης να το κατέστρεψε και ριχνει τις ευθύνες αλλού. Ας είμαστε σοβαροί λοιπόν γιατι μπορώ επίσης εύκολα να αρχίσω να γράφω σενάρια επιστημονικής φαντασίας.

 

Το S2 είναι απο τις καλύτερες συσκευές android που κυκλοφορούν, αλλα είμαι εδώ για να περιγράψω τους λόγους που τελικά δεν κατάφερε να με κερδίσει. Αισθάνθηκα πως πλήρωσα πολλά για μια συσκευη (γιατι μάλλον ξεχάσατε πόσο έκανε όταν κυκλοφόρησε πρώτη φορά) η οποία δεν ήταν έτοιμη να δείξει τις δυνατότητες της out of the box. Η Samsung δεν την πρόσεξε στις λεπτομέρειες, είχε θέματα με την οθόνη, με τις επιδόσεις, με την κάμερα, με τη θερμοκρασία και έπρεπε να καταστρεψω την εγγύηση μιας συσκευής που μόλις την είχα αγοράσει, για την κάνω root και να περάσω firmware, απο ομάδες που δεν είναι επίσημοι κατασκευαστές αλλα σχεδόν ...ερασιτέχνες! Αυτά σε συνδυασμό με την έλλειψη του ...smoothness που έχω συνηθίσει τόσα χρόνια ακόμη και απο το πρώτο iPhone, καθώς και με την ποιότητα των εφαρμογών που μοιάζουν ...πρόχειρες (οι περισσότερες), με έκαναν να απομακρυνθω.

 

Το iPhone το παίρνεις και συμπεριφέρεται πάντα το ίδιο σταθερά όπως την πρώτη μέρα. Με το S2 δεν μπορούσα να προβλεψω τι θα πήγαινε στραβά και θα έτρωγε σκαλωμα είτε η μπαταρία είτε η λειτουργικότητα του. Επίσης δεν με ικανοποίησε ποτέ ως mp3 player μιας και ακούω συνεχώς μουσική στο δρόμο. Τα ακουστικά του ήταν χάλια, τα άλλαξα με καλα αλλα και παλι ο ήχος δεν έφτανε καν την ποιότητα του iPhone καθώς και ο χειρισμός ήταν κυριολεκτικά της πλάκας (με το χειριστήριο των ακουστικων) με αποτέλεσμα να χρειάζεται να ψάχνω τη συσκευη στην τσέπη ή την τσάντα μου. Η κάμερα αντίστοιχα υστερεί πολυ σε σχέση με του 4s και στην ποιότητα και στην ταχύτητα και στην ακρίβεια του κλειδωματος στο focus. Όση ώρα έκανε να ξεκινήσει η κάμερα του s2, να βγάλει την πρώτη φωτό και να την αποθηκευσει, με το 4s είχα βγάλει ήδη 3-4 φωτογραφίες!

 

Και πάμε τέλος στο μεγάλο πλεονέκτημα του s2, την οθόνη! Μεγάλη, εντυπωσιακή, με ωραία χρώματα, contrast, μαύρο κλπ. Προσωπικά όμως δεν με βόλεψε στο μέγεθος για μια συσκευη που έχω συνεχώς μαζί μου και χρειάζεται να τη χρησιμοποιήσω στο δρόμο, πολλές φορές με ένα χέρι κλπ. Το ιδανικό θα ήταν κάπου στις 4 ιντσες για μένα. Στο λευκό του όμως και στα ανοιχτά ενιαία χρώματα, παρουσίαζε διάφορες αποχρώσεις και σε κάποια σημεία αλλοιώσεις, πράγμα που με ξενερωνει απίστευτα για μια συσκευη που χρυσοπληρωσα. Το κινητο μου θέλω να το χρησιμοποιω έξω εκτός σπιτιού και στη δουλειά μου και όχι στο σπίτι που έχω το laptop μου ή το tablet για να αραξω στον καναπέ.

 

Και τέλος δεν καταλαβαίνω που σας φαίνεται εξωφρενικό που χρησιμοποιω σχεδόν όλες τις συσκευές της Apple! Απο τη στιγμή που συνεργάζονται άψογα μεταξύ τους και μετα την αρχική εγκατάσταση δεν χρειάζεται να ασχοληθώ ξανά με την παράμετροποίηση τους, για μένα είναι εξαιρετικά σημαντικό. Και μιας και ένα μέρος αυτών των συσκευών τις χρησιμοποιω και στη δουλειά μου και βγάζω χρήματα με αυτές, είναι εξίσου σημαντικο το γεγονός πως ασχολούμαι μόνο με το αντικείμενο της δουλειάς και όχι με το να ψάχνω ποιος driver μου κατέστρεψε το PC ή ποιο update με καθυστερεί απο το να κλείσω βιαστικά το laptop και να τρεξω σε ένα ραντεβού κλπ κλπ. Αντίστοιχα όταν επιστρέψω σπίτι, με το που θα μπω, οι συσκευές μου θα συνδεθούν στο wifi, θα κάνουν sync ασύρματα, το time capsule θα πάρει backup αυτόματα και αν έχω κατεβάσει κανά ενδιαφέρον κομμάτι απο το iTunes store, θα πάτησω απλά το play στο iPhone και θα επιλέξω αν η μουσική θα ακούγεται απο το κεντρικό σύστημα στο σαλόνι ή απο την κρεβατοκάμαρα μέσω των airport express!

 

Πειράζει που αισθάνομαι ωραία με όλα αυτά;

 

B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 320
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Talk to the hand billdanos...

Σε ό,τι έγραψες σου έχουμε ήδη απαντήσει στις προηγούμενες σελίδες που spamαρες.

Και κάτι ξέχασες πάλι. Μιλάμε ΜΟΝΟ για το iPhone 4s. Δεν μας νοιάζουν οι άλλες Apple συσκευές και τι κάνει με αυτές. Μόνο του μας ενδιαφέρει τί κάνει το iPhone σε σχέση με το Galaxy S II.

Βέβαια εσύ θα προτείνεις στον υποψήφιο αγοραστή να αγοράσει όλα τα προϊόντα της Apple για να χαρεί το iPhone μιας και μόνο έτσι μπορεί να το αξιοποιήσει.

Πάλι το έχασες, επιμελώς βέβαια.

 

Πειράζει που δεν γίνεται να σε πάρουμε στα σοβαρά;

cool.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Talk to the hand billdanos...

 

Πειράζει που δεν γίνεται να σε πάρουμε στα σοβαρά;

cool.png

 

Απο 2-3 σαφώς και δεν με πειράζει. Μου αρκεί που με καταλαβαίνουν οι υπόλοιποι.

 

B)

 

Ps: έχω και μια απορία που έπρεπε να τη ρωτήσω απο την αρχη! Τι ηλικίες έχετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω τη γνώμη μου;

 

-Θες την καλύτερη και απολαυστικότερη οθόνη για ταινίες, φωτογραφίες, καλύτερη πλοήγηση στο ίντερνετ και μια πιο κοντινή σε αυτά που ξέρεις από τα pc εμπειρία με άπειρες δυνατότητες παραμετροποίησης; Παίρνεις Samsung Galaxy S2.

-Θες το καλύτερο κατασκευαστικά και πιο καλαίσθητο (αλλά και ακριβότερο) κινητό της αγοράς, την καλύτερη κάμερα, όσο το δυνατόν περισσότερες και ποιοτικότερες εφαρμογές και δε γουστάρεις να το πολυσκαλίζεις, απλά απαιτείς να δουλεύει άψογα και σταθερά από τη "μάνα του"; Παίρνεις iPhone 4s.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάτι που ξεχάσαμε,

http://www.gsmarena....1&idPhone2=4212

δώστε βάση στο πάρα πολύ υψηλό δείκτη SAR του iPhone 4s. ~1 W/kg

Μόλις 0.34 W/kg για το Galaxy S II.

Ξέρω ξέρω, τα fanboys χρησιμοποιούν πάντα handsfree για αυτό και δεν υπάρχει λόγος να συζητάμε για τον καρκίνο του iPhone 4s.

 

Δε συμφωνώ με αυτό που έσβησες, νομίζω ότι κατά γενική ομολογία το iPhone 4/4s είναι πιο όμορφο από το galaxy s2. Η δε αίσθηση στο χέρι είναι σαφώς ανώτερη, έχει γραφτεί σε όλα σχεδόν τα reviews και συγκριτικά.

 

Είναι βαρύ.

Για χέρι ενήλικα είναι μικρό, δεν εξαντλεί πλήρως την διαδρομή του αντίχειρα(εδώ κολλάνε οι 4" πχ SGS I)

Εμένα δε με βόλεψε.

Το SGS II οριακά με βολεύει με το ένα χέρι για πλήρη χειρισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι βαρύ.

Για χέρι ενήλικα είναι μικρό, δεν εξαντλεί πλήρως την διαδρομή του αντίχειρα(εδώ κολλάνε οι 4" πχ SGS I)

Εμένα δε με βόλεψε.

Το SGS II οριακά με βολεύει με το ένα χέρι για πλήρη χειρισμό.

Δε διαφωνώ στο αν είναι βαρύ ή ελαφρύ ή στο ποιά είναι η ιδανικότερη διάσταση οθόνης, άλλο έγραψα και μου το έκανες πριν fixed. Είπα ότι είναι πιο όμορφο, πιο στυλάτο κινητό από το galaxy s2. Η Samsung μας έχει αποδείξει ότι δεν γνωρίζουν τι θα πει design.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε διαφωνώ στο αν είναι βαρύ ή ελαφρύ ή στο ποιά είναι η ιδανικότερη διάσταση οθόνης, άλλο έγραψα και μου το έκανες πριν fixed. Είπα ότι είναι πιο όμορφο, πιο στυλάτο κινητό από το galaxy s2. Η Samsung μας έχει αποδείξει ότι δεν γνωρίζουν τι θα πει design.

Τα fixed είναι μορφή απάντησης που χρησιμοποιείτε ευρέως σε φόρουμ.

Δεν αλλοιώνω κάτι χωρίς να το λέω. Μην εξηγούμε τα αυτονόητα.

 

Εμένα μου αρέσει το SGS II.

Παρωχημένο και επιτηδευμένο σχήμα θεωρώ το SGS I που έχω (και τον TouchWiz) της Sammy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Σχετικα με το θέμα των οθονων ξέχασα να αναφερθώ στα 326 ppi (pixels per inch) του iPhone, σε σχέση με τα 218 ppi του S2! Αυτο κάνει τη διάφορα στο πόσο clear φαίνονται οι γραμματοσειρες κλπ στο iPhone που μοιάζουν σαν να είναι αυτοκόλλητο στην επιφάνεια και όχι pixels κάτω απο το γυαλί.

 

B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@billdanos

-Άστο....ΔΕΝ απάντησες σε ΤΙΠΟΤΑ από αυτά που έγραψα και μόνο να απαξιώνεις ξέρεις από την στιγμή που τα "επιχειρήματά" σου απλά.....ΕΙΝΑΙ ΑΣΤΟΧΑ!Το κάνεις πολύ καιρό αυτό το πράγμα σε διάφορα vs!Δεν είναι η πρώτη φορά που παρατηρώ τον τρόπο σου!Για το τι έχω χρησιμοποιήσει και τι όχι αυτό φαίνεται από αυτά που γράφω!ΔΕΝ απαξίωσα αλλά έγραψα πράγματα με επιχειρήματα και φυσικά όταν ΔΕΝ είχες τι να πεις άρχισες την κοροϊδία!

 

-Επειδή "κράζεις" πολλούς χρήστες εκατοντάδων forum επειδή εκθέτουν την άποψή τους (επειδή δεν σου αρέσει φυσικά!),έχω να σου πω το εξής:τα φόρουμ ένα από τα πράγματα που εξυπηρετούν είναι η ΜΗ ΚΑΘΟΔΗΓΟΥΜΕΝΗ ενημέρωση!Σε ένα επαγγελματικό πχ περιοδικό δεν ξέρεις τι έχει παιχτεί "κάτω από το τραπέζι"!Άστο λοιπόν!

 

-Επίσης η ανακρίβειά σου πάει σύννεφο!Λες συνεχώς ότι είχε θέματα με την οθόνη......απάντηση πιο πάνω από μένα(εσύ φυσικά ΤΙΠΟΤΑ)!Με τις επιδόσεις(α δεν είσαι σοβαρός....!) και την κάμερα δεν είχε κανένα πρόβλημα(αν εννοείς το "ροζ" σύμπτωμα εκτός που ήταν ανεπαίσθητο ήταν σε πολύ συγκεκριμένες παρτίδες και έφτιαξε και αυτό με update)!Με την θερμοκρασία....επίσης έφτιαξε αλλά σε πληροφορώ ότι αυτό μην φοβάσαι....ΔΕΝ καταστρέφει το κινητό τόσο εύκολα!!!Δεν είναι απαραίτητο να κάνεις root το κινητό για να το φέρεις στα μέτρα σου ούτε ήταν απαραίτητο να περάσεις custom firmware....μια χαρά ήταν οι επίσημες αναβαθμίσεις!Για τις εφαρμογές.....ναι ναι....λέγε ότι θες...μια χαρά αξιόπιστες υπάρχουν στο android και σε μεγαλύτερη ποικιλία για να διαλέξεις!Αυτό το "επιχείρημα" έχει ΠΑΛΙΩΣΕΙ!Για το smoothness.....όταν δεν έχουμε τι αρνητικό να βρούμε κάνουμε την τρίχα τριχιά!!!Μήπως να αρχίσω να λέω πόσες ΒΑΣΙΚΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΕΣ ΚΙΝΗΤΩΝ της τελευταίας δεκαετίας δεν κάνει το Iphone;Εκεί την τρίχα θα την κάνουμε.......ΠΕΡΟΥΚΑ!

 

-Το s2 και πολλά άλλα κινητά της ίδιας κατηγορίας μια χαρά δουλεύουν!Αν ΕΣΥ βάζεις ότι εφαρμογή να'ναι και δεν αφιερώνεις 1 λεπτό να διαβάσεις βαθμολογία και κριτικές πριν την εγκαταστήσεις......ΕΣΥ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΘΕΜΑ όχι το κινητό!Όσον αφορά την ταχύτητα....είναι απλά γελοίο να κάνεις σύγκριση με το S2!!!Γιατί εκτός που τα περισσότερα τεστ στο ίντερνετ έχουν γίνει με την version 2.3.3 ξεχνάς κάτι πολύ βασικό.....με το ICS απλά θα βελτιωθούν πάρα πολύ οι επιδόσεις του S2.....το γιατί ψάξε λίγο και θα μάθεις!!!Και να φανταστείς ότι το S2 είναι και ενός χρόνου κινητό...!!!

 

-Για την οθόνη του....απλά δεν υπάρχει σύγκριση σε όλους τους τομείς και με τα χρώματα και με το ppi!!!Τι να το κάνω το καλύτερο ppi στην 3.5" οθόνη!!!Το μέγεθος από μόνο του είναι ΤΡΕΛΑ κουραστικό!Επίσης μην το μεγαλοποιείς το θέμα με το ppi....μια χαρά άνετο είναι το όλο θέμα με το S2!

 

-

 

@kirileman

-Συγγνώμη αλλά έχεις κάνει πολλά φάουλ!Μιλάς για μέτριες συσκευές και κακές σε υλοποίηση....!Διαβάζεις τι λες;Συγκρίνεις μια εταιρεία που υπάρχει 4 χρόνια(πάει για τον 5ο) στον χώρο της κινητής με μια εταιρεία που υπάρχει πολλά περισσότερα χρόνια και σε περισσότερους τομείς της τεχνολογίας;Συγκρίνεις μια εταιρεία που αγοράζει hardware(apple) από την εταιρεία που αποκαλείς "κακή";

 

-Ενημερωτικά....το 4S ΔΕΝ έχει την καλύτερη κάμερα,και γενικά και ειδικά!

 

-Το θέμα της καλαισθησίας είναι ΚΑΘΑΡΑ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟ!

 

-Για τις εφαρμογές....απάντησα πιο πάνω!

 

-Για την αίσθηση που λες....έχουν γραφτεί πολλά!Ναι μεν φαίνεται πιο ποιοτικό στο χέρι ΑΛΛΑ φαίνεται πιο "παντόφλα" και πιο άβολο λόγω του πάχους/βάρους του!Ρώτα κάποιους δεν διάφορα forum να δεις αν δεν τα έχεις συγκρίνει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kirileman

-Συγγνώμη αλλά έχεις κάνει πολλά φάουλ!Μιλάς για μέτριες συσκευές και κακές σε υλοποίηση....!Διαβάζεις τι λες;Συγκρίνεις μια εταιρεία που υπάρχει 4 χρόνια(πάει για τον 5ο) στον χώρο της κινητής με μια εταιρεία που υπάρχει πολλά περισσότερα χρόνια και σε περισσότερους τομείς της τεχνολογίας;Συγκρίνεις μια εταιρεία που αγοράζει hardware(apple) από την εταιρεία που αποκαλείς "κακή";

 

-Ενημερωτικά....το 4S ΔΕΝ έχει την καλύτερη κάμερα,και γενικά και ειδικά!

 

-Το θέμα της καλαισθησίας είναι ΚΑΘΑΡΑ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟ!

 

-Για τις εφαρμογές....απάντησα πιο πάνω!

 

-Για την αίσθηση που λες....έχουν γραφτεί πολλά!Ναι μεν φαίνεται πιο ποιοτικό στο χέρι ΑΛΛΑ φαίνεται πιο "παντόφλα" και πιο άβολο λόγω του πάχους/βάρους του!Ρώτα κάποιους δεν διάφορα forum να δεις αν δεν τα έχεις συγκρίνει!

Δε νομίζω ότι έχω κάνει κάποιο φάουλ και διαβάζω/ξέρω τι γράφω. Επιμένω ότι άλλες εταιρείες κατασκευάζουν καλύτερες (ολοκληρωμένες) συσκευές από την Samsung, ακόμα και αν χρησιμοποιούν δικά της parts. Γιατί άλλο να φτιάχνεις έναν επεξεργαστή και άλλο μια ολόκληρη συσκευή που απευθύνεται σε ανθρώπους με συγκεκριμένες ανάγκες, χαρακτηριστικά, θέλω, γούστα και η οποία θα καταλάβει μεγάλο μέρος της καθημερινότητας και της ζωής τους, ίσως. Η Apple και η Htc το κάνουν καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο εγώ το βρήκα πολυ ευστοχο ,πετυχημένο και αστείο το fixed στα κείμενά στις περισσότερες περιπτώσεις παραπάνω; :) Λίγο χιούμορ boys δε βλάπτει.. Έτσι και αλλιώς ολοι βλέπουν τι έχετε γραψει original. Δεν πρόκειται για παραποίησή. Πρόκειται για καθαρή κριτική με χιούμορ. Στις περισσότερες περίπτωσεις θα έπρεπε να γραψει κατεβατά για να κριτικάρει τα παραπάνω. Peace..

Billdano: Ο Μήτσος παντως έχει μεγαλύτερη αξιοπιστία σε σχεση με κάτι link που ποσταρες.

Κάποια πράγματά δεν τα γνωρίζεις, αλλα επιμένεις, στηριζόμενος στα καραεπιλεγμενα λινκ σου, να θαβεις το sgs2, και τα android γενικότερα. Αναρωτιέσαι αν όντως έχουμε το sgs2. Εγώ αυτή την απορια την εχω εξ αρχης για σένα με αυτά που γραφεις. Σε κάθε περίπτωσή, πίστεψε με ολοι έχουν καταλαβει , όχι ότι απλώς δε σου αρεσει, αλλα ότι πραγματικά τη μισεις. Γιατί την αγόρασες τοτε (αν όντως την αγόρασες τη συσκευη); Τόσο θάψιμο, τι να πω. Μας διαβάζουν και άλλοι και ξέρω ότι συμφωνούν μαζί μου. Ακόμα και άτομα που προτιμούν το iphone. Προσωπικά δεν εχω θάψει πουθενά το 4s, άλλωστε δεν το γνωρίζω τόσο καλα ως συσκευή, αντίθετα με το 3gs/4 που ξέρω πολυ καλα. Οσο το εχω πιασει στα χερια μου το 4s (καμία ωρα) μου έχει αφήσει πολυ καλές εντυπώσεις είναι αλήθεια, σε οσα κανει. Τα μειονεκτήματα του εχω υπογραμισει. Αν ήταν 4-4.3 ίντσες, είχε widgets, flash, και μπορούσες έστω με jb να προσθετεις τα απαραιτητα (όχι μονο σε εμένα, αλλα σε πολυ μεγαλο ποσοστό ios users όπως φαίνεται στα φορουμ), πατσαρισματα που το ολοκληρώνουν σαν συσκευή, σε μονιμη βάση, (να μη το ξανα αναλύσουμε αλλα το jb έχει γίνει μια περίεργη ιστορία. Δεν μπορεις να το κανείς οπότε θελεις. Μπορεί να χρειαστεί να περιμένεις και 6 μήνες. Εχω προσωπική εμπειρια ) ίσως τα πράγματά ήταν διαφορετικά. Αν είχε και ραδιόφωνο, amoled οθόνες , δυνατοτητα να το χρησιμοποιείς στοιχειωδώς χωρίς itunes κλπ ακόμα καλύτερα. Όλα αυτά τα θέλει η συντριπτική πλειοψηφία των ios users.

Τόσο δύσκολο είναι να καταλάβετε ότι υπάρχει ένα πολυ μεγαλο ποσοστό χρηστών ,για τους οποίους τα παραπάνω είναι πολυ σημαντικά; Τόσο, ώστε να θυσιάσουν την αρχική απλότητά του iphone, να ασχοληθούν λίγο περισσότερο με τη συσκευή τους ώστε να την κάνουν ποιο λειτουργική, ή να χάσουν το ποιο οργανωμένο applestore για χάρη τους, ή ένα ελαφρως καλυτερο smoothnes; Οι εφαρμογές πλεον κατά 90% είναι ίδιες και στα 2. Μη κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας. Και κάθε μερα που περναει θα γίνει 99% Οκ, αν κάποια λείπει και είναι σημαντική το συζητάμε.

Τώρα για ομορφιά οκ. Πολοι είναι που παίρνουν το 4 για να το παίζουν μοδατοι, χωρις να ξερουν να το χρησιμοποιούν σαν smartphone. Καλα κάνουν αν έτσι το βλέπουν. Όλα είναι.θεμα προταιτεοτητων και τι θεωρείς ποιο σημαντικό.

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω ότι έχω κάνει κάποιο φάουλ και διαβάζω/ξέρω τι γράφω. Επιμένω ότι άλλες εταιρείες κατασκευάζουν καλύτερες (ολοκληρωμένες) συσκευές από την Samsung, ακόμα και αν χρησιμοποιούν δικά της parts. Γιατί άλλο να φτιάχνεις έναν επεξεργαστή και άλλο μια ολόκληρη συσκευή που απευθύνεται σε ανθρώπους με συγκεκριμένες ανάγκες, χαρακτηριστικά, θέλω, γούστα και η οποία θα καταλάβει μεγάλο μέρος της καθημερινότητας και της ζωής τους, ίσως. Η Apple και η Htc το κάνουν καλύτερα.

 

Κι όμως....η ΜΕΓΙΣΤΗ πλειοψηφία ΔΕΝ έχει ιδέα γιατί παίρνει το Iphone!Ο λόγος είναι ένας:να πουλήσω μούρη γιατί πήρα το Iphone που μου έχουν πει ότι είναι το καλύτερο κινητό!Δεν είναι δυνατόν να μου λες για μία συσκευή που απευθύνεται σε ανθρώπους στην χώρα μας που για να την εκμεταλλευθείς όσο το δυνατόν περισσότερο ΠΡΕΠΕΙ να έχει ίντερνετ σχεδόν always on!!!Για βρες μου πόσοι από αυτούς που το έχουν αγοράσει το κινητό έχουν DATA προγράμματα!ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ!Να μην πω ότι χρειάζεσαι οπωσδήποτε και 3G!Αλήθεια....στην Ελλάδα πόσο καλά πάει αυτό για να είναι τόοοοσο διαδεδομένο όσο θέλει η Apple;Τέλος να τονίσω ότι πολλές εφαρμογές είναι άχρηστες για Ελλάδα για διάφορους λόγους(πχ siri!)!;Άρα λοιπόν μην μου μιλάς για "ολοκληρωμένες" συσκευές όταν το Iphone από "μαμά" είναι ήδη κουτσουρεμένο και ο μόνος λόγος να καλύψεις πολλές βασικές λειτουργίες είναι μέσω ίντερνετ,όταν σε αυτή την χώρα το ίντερνετ μέσω κινητού απλά ΔΕΝ...!

 

Ενημερωτικά θέλω να σου πω κάποιες φράσεις παιδιών που τους ρώτησα γιατί θες να πάρεις iphone μου απάντησαν:

1.Μου αρέσει σαν συσκευή και όλοι λένε το καλύτερο!Εγώ του λέω γιατί και μου απαντάει:έτσι λένε!

2.Ε είναι Iphone!!!Τον ρωτάω τι εννοεί και μου λέει....κάνει 800€ και θεωρείται ΤΟΠ!!!

3..........

 

Η πλάκα είναι ότι με την συγκεκριμένη κατηγορία χρηστών έχει τύχει να πάμε για καφέ!Πάνω στο τραπέζι τα εξής κινητά:Arc,S2,Iphone 3GS και ένας που θέλει να πάρει το 4!Όταν έμαθαν πάνω στην συζήτηση ότι το bluetooth είναι άχρηστο,όταν είδαν τις ταινίες που είχαμε περασμένες στα 2 δικά μας κινητά,όταν είδαν το βύσμα ακουστικών που είναι το κλασικό 3.5",όταν είδαν ότι έχω ράδιο και με rds,όταν είδαν το μενού που ήταν πλήρως παραμετροποιήσιμο,όταν είδαν ότι στο ίντερνετ δεν είχαν θέματα,όταν είδαν ότι έχουν θέμα με τις αναφορές παράδοσης κ.α.....ε τότε απλά σταμάτησαν να μιλάνε και τότε ΕΓΩ τους είπα να κάνουν jb μήπως δουν λίγο "φως" και φυσικά έκαναν σαν τρελοί!Αυτό είναι ένα παράδειγμα για να καταλάβεις τι ανάγκες έχει η μεγάλη πλειοψηφία που έχει πάρει iphone και δεν έχει ιδέα τι της γίνεται!

 

Όσον αφορά την HTC....εγώ την παραδέχομαι σαν εταιρεία γιατί έχει αποδείξει ποια είναι και τι είναι μέσα στον χώρο εδώ και πολλά χρόνια!Ο λόγος που έχει μείνει πίσω είναι κάποιες άστοχες επιλογές της και ΚΥΡΙΩΣ το όχι τόσο ΕΠΙΘΕΤΙΚΟ ΜΑΡΚΕΤΙΝΓΚ της!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μονο εγώ το βρήκα πολυ ευστοχο ,πετυχημένο και αστείο το fixed στα κείμενά στις περισσότερες περιπτώσεις παραπάνω; :) Λίγο χιούμορ boys δε βλάπτει.. Έτσι και αλλιώς ολοι βλέπουν τι έχετε γραψει original. Δεν πρόκειται για παραποίησή. Πρόκειται για καθαρή κριτική με χιούμορ. Στις περισσότερες περίπτωσεις θα έπρεπε να γραψει κατεβατά για να κριτικάρει τα παραπάνω. Peace..

Billdano: Ο Μήτσος παντως έχει μεγαλύτερη αξιοπιστία σε σχεση με κάτι link που ποσταρες.

Κάποια πράγματά δεν τα γνωρίζεις, αλλα επιμένεις, στηριζόμενος στα καραεπιλεγμενα λινκ σου, να θαβεις το sgs2, και τα android γενικότερα. Αναρωτιέσαι αν όντως έχουμε το sgs2. Εγώ αυτή την απορια την εχω εξ αρχης για σένα με αυτά που γραφεις. Σε κάθε περίπτωσή, πίστεψε με ολοι έχουν καταλαβει , όχι ότι απλώς δε σου αρεσει, αλλα ότι πραγματικά τη μισεις. Γιατί την αγόρασες τοτε (αν όντως την αγόρασες τη συσκευη); Τόσο θάψιμο, τι να πω. Μας διαβάζουν και άλλοι και ξέρω ότι συμφωνούν μαζί μου. Ακόμα και άτομα που προτιμούν το iphone. Προσωπικά δεν εχω θάψει πουθενά το 4s, άλλωστε δεν το γνωρίζω τόσο καλα ως συσκευή, αντίθετα με το 3gs/4 που ξέρω πολυ καλα. Οσο το εχω πιασει στα χερια μου το 4s (καμία ωρα) μου έχει αφήσει πολυ καλές εντυπώσεις είναι αλήθεια, σε οσα κανει. Τα μειονεκτήματα του εχω υπογραμισει. Αν ήταν 4-4.3 ίντσες, είχε widgets, flash, και μπορούσες έστω με jb να προσθετεις τα απαραιτητα (όχι μονο σε εμένα, αλλα σε πολυ μεγαλο ποσοστό ios users όπως φαίνεται στα φορουμ), πατσαρισματα που το ολοκληρώνουν σαν συσκευή, σε μονιμη βάση, (να μη το ξανα αναλύσουμε αλλα το jb έχει γίνει μια περίεργη ιστορία. Δεν μπορεις να το κανείς οπότε θελεις. Μπορεί να χρειαστεί να περιμένεις και 6 μήνες. Εχω προσωπική εμπειρια ) ίσως τα πράγματά ήταν διαφορετικά. Αν είχε και ραδιόφωνο, amoled οθόνες , δυνατοτητα να το χρησιμοποιείς στοιχειωδώς χωρίς itunes κλπ ακόμα καλύτερα. Όλα αυτά τα θέλει η συντριπτική πλειοψηφία των ios users.

Τόσο δύσκολο είναι να καταλάβετε ότι υπάρχει ένα πολυ μεγαλο ποσοστό χρηστών ,για τους οποίους τα παραπάνω είναι πολυ σημαντικά; Τόσο, ώστε να θυσιάσουν την αρχική απλότητά του iphone, να ασχοληθούν λίγο περισσότερο με τη συσκευή τους ώστε να την κάνουν ποιο λειτουργική, ή να χάσουν το ποιο οργανωμένο applestore για χάρη τους, ή ένα ελαφρως καλυτερο smoothnes; Οι εφαρμογές πλεον κατά 90% είναι ίδιες και στα 2. Μη κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας. Και κάθε μερα που περναει θα γίνει 99% Οκ, αν κάποια λείπει και είναι σημαντική το συζητάμε.

Τώρα για ομορφιά οκ. Πολοι είναι που παίρνουν το 4 για να το παίζουν μοδατοι, χωρις να ξερουν να το χρησιμοποιούν σαν smartphone. Καλα κάνουν αν έτσι το βλέπουν. Όλα είναι.θεμα προταιτεοτητων και τι θεωρείς ποιο σημαντικό.

android.png

 

Δεν με έχεις προσέξει αρκετά και έχει βγάλει λανθασμένα συμπεράσματα. Δεν είναι θέμα μίσους αλλά γούστου! Σαφώς και μου αρέσει να πειραματίζομαι με όλες τις συσκευές (είναι κάτι σαν αρρώστια) αλλά δεν σημαίνει πως ενθουσιάζομαι αντίστοιχα με όλες! Το android πήρε φόρα μετά την κυκλοφορία του iphone κυρίως σαν βασικός-εναλλακτικός ανταγωνιστής.

 

Προσωπικά όμως θεωρώ πως σαν λειτουργικό είναι αρκετά παλιό (μην ξεχνάς πότε εμφανίστηκε αρχικά) και προσπαθούν να το κάνουν να φαίνεται πιο "συγχρονο" με διαφορες προσθήκες κάθε φορά. Βάλε και το γεγονός πως η Google έχει αφήσει τους κατασκευαστές να "οργιάζουν" με το λειτουργικό με αποτέλεσμα κάθε φορά που βγαίνει νέα έκδοση, να περιμένεις κάνα 6μηνο για να την έχεις επισήμως.

 

Αυτά γενικά για το λειτουργικό! Το S2 σαφώς και είναι από τις καλύτερες android συσκευές που κυκλοφορούν, αλλά δεν με κέρδισε στο σύνολό της.

 

cool.png

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...