Προς το περιεχόμενο

iPhone 4s ή Samsung Galaxy S II


Daliar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να πω τη γνώμη μου;

 

-Θες την καλύτερη και απολαυστικότερη οθόνη για ταινίες, φωτογραφίες, καλύτερη πλοήγηση στο ίντερνετ και μια πιο κοντινή σε αυτά που ξέρεις από τα pc εμπειρία με άπειρες δυνατότητες παραμετροποίησης; Παίρνεις Samsung Galaxy S2.

-Θες το καλύτερο κατασκευαστικά και πιο καλαίσθητο (αλλά και ακριβότερο) κινητό της αγοράς, την καλύτερη κάμερα, όσο το δυνατόν περισσότερες και ποιοτικότερες εφαρμογές και δε γουστάρεις να το πολυσκαλίζεις, απλά απαιτείς να δουλεύει άψογα και σταθερά από τη "μάνα του"; Παίρνεις iPhone 4s.

 

 

Διαβάζω αυτό το thread εδω και αρκετή ώρα.

Αυτά που γράφει ο φίλος kirileman πλησιάζουν αρκετά σε αυτά που πιστεύω κ εγω.Όμως θα διαφωνήσω ως προς την καλαισθησία τ 4ς κ το θέμα τ lag που όντως υπάρχει(σε πολύ πολύ πολύ μικρό βαθμό έως ανεπαίσθητο) απλά όμως δεν είναι σε σημείο που να δικαιολογεί την ανωτερότητα τ iphone .Ένα θέμα που βλέπω πως δεν το τονίσατε κ τόσο είναι η τιμή 440Ε το SG 2 640 το 4S...200Ε χαώδης η διαφορά νομίζω για ένα κινητό που ειλικρινά δεν πιστεύω πως προσφέρει κάτι που να δικαιολογεί αυτά τα 200Ε άσε που αν πας στα 32GB to 4S 780E k t GS 2 440+40 δηλαδή 300 ευρώ η διαφορά ρε παιδιά είναι ελεεινή για να μην πω κάτι άλλο...Νομίζω είναι απλή λογική(κάτι που αποδεικνύεται από τις πωλησεις τ SG 2) εκτός κ αν τα Ευρώ δεν παίζουν για κάποιον καμία σημασία όποτε πάω πάσο...

 

Με λίγα λόγια το 4ς είναι για κάποιους που δεν έχουν θέμα με τα Ευρώ κ ζητάνε μια ποιοτική σοβαρή και όλα έτοιμα από την μαμά Apple ενώ το SG 2 είναι για κάποιους πιο ΄΄ψαγμενους΄΄ που θέλουν να έχουν τον έλεγχο και πάνω από όλα την ελευθερία των επιλογών τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 320
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators

Διαβάζω αυτό το thread εδω και αρκετή ώρα.

Αυτά που γράφει ο φίλος kirileman πλησιάζουν αρκετά σε αυτά που πιστεύω κ εγω.Όμως θα διαφωνήσω ως προς την καλαισθησία τ 4ς κ το θέμα τ lag που όντως υπάρχει(σε πολύ πολύ πολύ μικρό βαθμό έως ανεπαίσθητο) απλά όμως δεν είναι σε σημείο που να δικαιολογεί την ανωτερότητα τ iphone .Ένα θέμα που βλέπω πως δεν το τονίσατε κ τόσο είναι η τιμή 440Ε το SG 2 640 το 4S...200Ε χαώδης η διαφορά νομίζω για ένα κινητό που ειλικρινά δεν πιστεύω πως προσφέρει κάτι που να δικαιολογεί αυτά τα 200Ε άσε που αν πας στα 32GB to 4S 780E k t GS 2 440+40 δηλαδή 300 ευρώ η διαφορά ρε παιδιά είναι ελεεινή για να μην πω κάτι άλλο...Νομίζω είναι απλή λογική(κάτι που αποδεικνύεται από τις πωλησεις τ SG 2) εκτός κ αν τα Ευρώ δεν παίζουν για κάποιον καμία σημασία όποτε πάω πάσο...

 

Με λίγα λόγια το 4ς είναι για κάποιους που δεν έχουν θέμα με τα Ευρώ κ ζητάνε μια ποιοτική σοβαρή και όλα έτοιμα από την μαμά Apple ενώ το SG 2 είναι για κάποιους πιο ΄΄ψαγμενους΄΄ που θέλουν να έχουν τον έλεγχο και πάνω από όλα την ελευθερία των επιλογών τους...

 

Σαφώς και η τιμή πλεον παιζει ρόλο μιας και έπεσε αρκετά το S2. Όταν κυκλοφόρησε όμως θυμάσαι πόσο έκανε! Γενικώς το iphone πάντα είχε καλύτερη αξία μεταπώλησης και δεν χάνει εύκολα την αξία του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ αλλα 300Ευρω για το 32αρι is too much for me sorry αλλα δεν με πειθει το 4S...Ισως αν ηταν πανω απο 4 ιντσες πιο ελευθερο κ οι επιλογες π σ δινει(πχ ραδιοφωνο κτλπ) κ γυρω στα 470-500Ευρω(iphone 4) θα το επελεγα αλλα μαλλον ζηταω πολλα εεε... :P :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με έχεις προσέξει αρκετά και έχει βγάλει λανθασμένα συμπεράσματα. Δεν είναι θέμα μίσους αλλά γούστου! Σαφώς και μου αρέσει να πειραματίζομαι με όλες τις συσκευές (είναι κάτι σαν αρρώστια) αλλά δεν σημαίνει πως ενθουσιάζομαι αντίστοιχα με όλες! Το android πήρε φόρα μετά την κυκλοφορία του iphone κυρίως σαν βασικός-εναλλακτικός ανταγωνιστής.

 

Προσωπικά όμως θεωρώ πως σαν λειτουργικό είναι αρκετά παλιό (μην ξεχνάς πότε εμφανίστηκε αρχικά) και προσπαθούν να το κάνουν να φαίνεται πιο "συγχρονο" με διαφορες προσθήκες κάθε φορά. Βάλε και το γεγονός πως η Google έχει αφήσει τους κατασκευαστές να "οργιάζουν" με το λειτουργικό με αποτέλεσμα κάθε φορά που βγαίνει νέα έκδοση, να περιμένεις κάνα 6μηνο για να την έχεις επισήμως.

 

Αυτά γενικά για το λειτουργικό! Το S2 σαφώς και είναι από τις καλύτερες android συσκευές που κυκλοφορούν, αλλά δεν με κέρδισε στο σύνολό της.

 

cool.png

 

-Το android "ξεκίνησε" το 2003 ΑΛΛΑ λόγω οικονομικών δυσκολιών ΔΕΝ προχώρησε σχεδόν ΚΑΘΟΛΟΥ το όλο project μέχρι το 2005 που αγόρασε τα δικαιώματα η Google!Κυκλοφόρησε το 2007, ΜΕΤΑ το Ios και μάλιστα οι πρώτες εκδόσεις δεν ήταν και ότι καλύτερο...!Αυτή η παράγραφος για το ότι είναι "παλιό λειτουργικό"(το άκουσα κι αυτό!)!Για το αν είναι πιο σύγχρονο και πιο όχι ή για το πιο φαίνεται πιο σύγχρονο...ε εντάξει....εδώ θα γελάσει και ο κάθε πικραμένος...!Διάβασε από κάτω!

 

-Όσον αφορά τις "προσθήκες" που λες....γκούχου γκούχου.....ο ορισμός της εξέλιξης ενός λειτουργικού είναι οι εκάστοτε προσθήκες είτε σε επίπεδο ui είτε σε επίπεδο δυνατοτήτων!

 

-Για την τιμή.....τι πας να συγκρίνεις τώρα;Το S2 κόστιζε όταν πρωτοβγήκε γύρω στα 600€(το έβρισκες κοντά και στα 550€)!Κάθε Iphone που βγαίνει κοστίζει κοντά στα 700€ κάθε φορά(η αντίστοιχη έκδοση)!Να μην συζητήσω για την υπόλοιπη τιμολογιακή πολιτική που ακολουθεί η εταιρεία που στα 450-500 δίνει το 4αρι και στα 300-350 το 3gs!ΕΛΕΟΣ!Επειδή μια εταιρεία πουλάει το προϊόν της σε χρυσάφι εσείς το δικαιολογείται και μιλάτε για μεταπωλητική αξία!!!ΕΜΕΙΣ οι ίδιοι διαμορφώνουμε την αγορά!Αν εμείς είμαστε πρόβατα και αγοράζουμε σε αυτές τιμές κινητά 2ετίας και βάλε ε συγγνώμη αλλά καλά κάνει η Apple και δεν κατεβάζει τις τιμές!Σεβασμός στο πελάτη από την Apple δεν υπάρχει σε αυτό το θέμα πάντως!Άρα το παραμύθι της μεταπωλητικής αξίας αφήστε το γιατί οι ίδιοι οι χρήστες φταίνε για αυτό!

 

-Για τα "όργια" που λες....εγώ έχω πει πολλές φορές και σε άλλα φόρουμ ότι καλό θα ήταν η google να έβαζε κάποια όρια/standards ανάλογα με την κατηγορία του κινητού!Μέχρι ενός σημείου όμως!Για το 6μηνο που λες κ.α.......ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΑΝΑΚΡΙΒΕΙΑ από την στιγμή που στο θέμα μας μιλάμε για το S2!Από τότε που έβγαλε η Google την ICS για developers μέσα σε πολύ λίγεςε μέρες βγήκαν κάποιες custom αλλά εγώ θέλω να μιλάω για τις official οι οποίες θα βγουν μέσα σε κάνα μήνα!Αν θες να σου πω κι άλλη εταιρεία.....SE με arc...μέσα στον Ιανουάριο!Επίσης σε ένα μήνα περίπου!Αν κάποιες εταιρείες είναι στον κόσμο τους σε αυτό δεν τους φταίει το android!Αν και σε αυτό το topic μιλάμε για συσκευές...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα το παραμύθι της μεταπωλητικής αξίας αφήστε το γιατί οι ίδιοι οι χρήστες φταίνε για αυτό!

Δεν είναι παραμύθι, είναι η πραγματικότητα. Η αγορά λέει πως ένα μεταχειρισμένο iPhone 4S πωλείται ακριβότερα από ένα Galaxy S2, η αγορά λέει πως τα νεόδμητα στη Γλυφάδα κοστίζουν τα διπλά από τα αντίστοιχα στο Αιγάλεω, είτε μας αρέσει είτε όχι. Άρα μπορείς να το πάρεις και όταν το βαρεθείς ή δεν το γουστάρεις πια, να το δώσεις έναντι ενός σεβαστού ποσού με μικρές απώλειες, κάτι που δεν ισχύει στην περίπτωση του Galaxy S2 (αν και ειδικά για το S2, υπήρξε μια περιστασιακή αυξημένη ζήτηση, κυρίως μετά την ανακοίνωση του 4S, μόνο που σε λίγους μήνες το 4S θα πωλείται στα 500, το 4 στα 380 και το S2 ούτε 250).

 

Σε ότι αφορά στα περί "προβάτων", πρόβατο για σένα είναι κάποιος που αγοράζει ακριβότερα μια συσκευή με μικρότερη "ιπποδύναμη" ενώ με λιγότερα χρήματα θα μπορούσε να αποκτήσει κάτι πιο δυνατό, για άλλους πρόβατο είναι εκείνος που αγοράζει μια συσκευή που το πίσω καπάκι παίζει μετά το πρώτο 10ήμερο χρήσης, πρόβατο είναι εκείνος που εμπιστεύεται μια εταιρεία και τις εφαρμογές που προσφέρει στο επίσημο market της, για να έρθει (η ίδια εταιρεία) μετά από μήνες και να τις αφαιρέσει επειδή ανακάλυψε ότι περιέχουν malware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό πως το κάνουμε στο iphone αλήθεια;

sc20111219150229.png

 

sc20111219145859.png

 

sc20111219145813.png

 

Linux ubuntu 10.10 στο sgs2 μου.. 3.5 giga λειτουργικό παρεπιμπτωντως στην 32αρα sd μου. Αν θες το χειριζεσαι με τα δάχτυλά ή παίρνεις και ένα bluetooth ποντίκι για να το χειρίζεσαι. Ή το συνδέσεις και σε tv και έχεις ένα πληρη pc, που δουλεύει παράλληλα με το κινητό. (Το android εξακολουθεί να δουλεύει, κινητό, κλησεις κλπ).

Μόλις βρήκα τρόπο να τρέχω μακροεντολες στο excell. Τρέχοντας το πληρη πακέτο μέσω linux..

 

android.png

Επεξ/σία από oldnew
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την παραπάνω λογική, το N900 τα γ@μάει όλα. Ή μήπως όχι;

Μπορεί, δεν ξέρω. :) δεν το ειχα ποτε. Παντως δε νομίζω να είχε τέτοιο hardware και να έτρεχε τόσο καλα εκεί. Anyway απλα ως δείγμα των δυνατοτήτων του android το ποσταρα. Δεν εχω τέτοιες απαιτήσεις απο ios.

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ρε παιδιά που ψάχνω να δω ποιο έχει πιο καλή κάμερα δε βγάζω άκρη. Είδα τεστ, είδα φωτογραφίες, ΜΑΛΛΟΝ το galaxy βλέπω και προηγείται, όχι όμως με σαφή όρια.Thoughts?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εγώ ρε παιδιά που ψάχνω να δω ποιο έχει πιο καλή κάμερα δε βγάζω άκρη. Είδα τεστ, είδα φωτογραφίες, ΜΑΛΛΟΝ το galaxy βλέπω και προηγείται, όχι όμως με σαφή όρια.Thoughts?

 

Το 4s είναι πιο δυνατό στο θέμα της κάμερας καθώς και πιο γρήγορο στο να τραβηξεις μια φωτογραφία άμεσα.

 

Δεν σημαίνει πως το S2 βγάζει άσχημες φωτο και video αλλα στη συνολική εικόνα υπερτερεί το 4S.

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η apple προωθει τα κινητα της.δηλ.κανουν υπερεπιδοτηση στα iphone στα 18-24μηνα!

σε φαση τρελη διαφορα του στυλ 150ε σε ολα τα αλλα κινητα και 500ε στο iphone για ιδιο παγιο!!!

http://www.xblog.gr/iphone-4s-times-programmata-symvolaiou-cosmote-vodafone-wind/

-------------

edit:φανταστειτε σε ενα οικογενειακο πακετο που ειχαν χρησιμοποιησει τα 400ε επιδοτηση τον μαρτιο,τους πειραν σημερα και τους ειπαν οτι εχετε εξτρα επιδοτηση 600κατι ευρω!!!

 

αλλος με ενα 55ε 24μηνο iphone4s με 20ευρω

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η apple προωθει τα κινητα της.δηλ.κανουν υπερεπιδοτηση στα iphone στα 18-24μηνα!

σε φαση τρελη διαφορα του στυλ 150ε σε ολα τα αλλα κινητα και 500ε στο iphone για ιδιο παγιο!!!

http://www.xblog.gr/...-vodafone-wind/

-------------

edit:φανταστειτε σε ενα οικογενειακο πακετο που ειχαν χρησιμοποιησει τα 400ε επιδοτηση τον μαρτιο,τους πειραν σημερα και τους ειπαν οτι εχετε εξτρα επιδοτηση 600κατι ευρω!!!

 

αλλος με ενα 55ε 24μηνο iphone4s με 20ευρω

 

true

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...