Προς το περιεχόμενο

iPhone 4s ή Samsung Galaxy S II


Daliar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Tο Iphone δεν έχει ραδιόφωνο και bluetooth??? :confused:

 

Δεν έχει ραδιόφωνο,

δεν έχει 3G videoκλήση σε άλλες συσκευές,

δεν υποστηρίζει bluetooth file transfer,

δεν παίρνει extra μνήμη,

δεν αναγνωρίζεται ως εξωτερικός σκληρός από τα pc για drag 'n drop εναπόθεση αρχείων,

δεν υποστηρίζει περιεχόμενο flash,

δεν μπορείς να ελέγχεις πλέον την 3G λειτουργία*(είναι 3G on/3G preffered)

κλπ κλπ...

 

Με jailbreak κάποια από τα όσα μειονεκτήματά του, παρακάμπτονται, όπως φυσικά και η όποια εγγύηση.

Και το 4S έχει σημαντικό πρόβλημα με battery drains, που τουλάχιστον με την 5.0.1 δεν λύθηκε.

 

Δεν τίθεται θέμα Galaxy S II vs iPhone 4s, όπως πριν 1½ χρόνο δεν υπήρχε σύγκριση μεταξύ Galaxy S vs iPhone 4.

H ιστορία με τους Γαλαξίες επαναλαμβάνεται!

 

Galaxy S II και από εμένα,

αλλά θα περίμενα και το Galaxy Nexus να έρθει πριν αγοράσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 320
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

@Billdanos: Για το σερφαρισμα δεν έγραψες τίποτα. Με ποιο σερφαρεις καλύτερα;

Στις 3.5 ίντσες ή στις 4.3;

Βαλε dolphin browser hd, ρυθμισε τον σε full screen, και να πηγαίνεις απο τη μια καρτέλα στην άλλη με τα volume buttons. Σε flash περιεχόμενο όντως ζεστενεται λίγο, και καταναλώνει αρκετά (έχει δίκιο σε αυτό η apple), αλλα σίγουρα είναι καλύτερα απο το να μην έχεις καθόλου flash, και να μη μπορεις να μπεις καν στη σελίδα όπως στο iphone..

edit, όντως το nexus έχει κάποια πλεονεκτήματά. Δείχνει το δρομο, όπως κανει παντα.

Θα ξεπεραστεί πολυ γρήγορα όμως. Θα βγουν κινητά με 4.7 ίντσες μικρότερα, στο μέγεθος του sgs2. Και με υποδοχή για sd, κλπ. Ηδη το sgs3 ακούγεται ότι θα είναι έτσι, και με πολυ καλυτερο επεξ κλπ. Οποίος μπορεί να περιμένει ,είναι παντα υπέρ του.

Αν ειχα το 4s, όπως ο φίλος παραπάνω, θα περίμενα.

 

edit2. Οσο γραφω, μου έρχονται και αλλα! :)

Στο iphone ειμουν απο τους ποιο power users. Ακόμα και όταν ειμουν υπερ του iphone, παντα θεωρουσα αυτονόητο το jb. Όταν χωρίς αυτό δεν έχεις ούτε αναφορά μυνηματος, δε χρειάζονται περισσότερα.

Με τον καιρο όμως αρχισε να με ενοχλεί έντονα το εξης: Το itunes το ξεχνάς αν κανείς jb. Το backup που παίρνεις, αν έχει και σπασμένες εφαρμογές, δεν επαναφαιρεται σωστά σε νεα εκδοσή ios.

Πρακτικά αναγκαζόμουν να τρώω ώρες για να ξαναβάλω τις εφαρμογές 1-1. (Και ειχα πολλες).

Στο android, δεν χρησιμοποιω καθόλου pc. Με titanium backup, κραταω όλες τις εφαρμογές στην sd, και με ένα απλο κλικ τις επαναφερω αυτόματα. Δεν ξέρεις ποσο σημαντικό είναι αυτό για τον power users. Το ιδιο ισχύει και για μουσική. Πρακτικά στο android μπορεις να κατεβασεις τσάμπα με μια απο τις άπειρες εφαρμογές, οποιοδήποτε mp3 και να παίξει σε ένα σωρο player. Στο iphone, ή θα το αγοράσεις ή θες pc.

Υπάρχουν καποιοι player στο cydia, πχ xplayer που παίζουν απο φάκελο. Σε σχεση με τους αντίστοιχους σε android, είναι σαν να συγκρινεις spectrum ,με playstation3.

Επίσης το iphone είναι όντως ποιο smooth. Δεν έχει όμως widget. Αποτελείται απο στατικά εικονίδια.

Δε νομίζω να υπάρχει άνθρωπος με εμπειρια σε ένα τέτοιο περιβάλλον που να επιστρέφει σε ios ui.

Και ειχα ξετρελαθει με το ui του iphone, που όντως είναι και λειτουργικότατο, και έξυπνο, και ομορφο.

Αλλα όλα εξελίσσονται και το ui του android είναι κάτι ανώτερό, λειτουργικότερο, ομορφότερο, και ναι, έχει μεγαλύτερες απαιτήσεις σε hardware, και δεν έχει το τέλειο smoothnes του ios. Χωρίς να απέχει πολυ πλεον.

Για τις φωτο και τον ήχο που αναφέρθηκε, δε γνωρίζω αν το 4s είναι καλύτερό (μπορει) , το sgs2 παντως είναι τόσο καλο που δεν πρόκειται να σε απασχόλησει καθόλου αυτό.

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

@Billdanos: Για το σερφαρισμα δεν έγραψες τίποτα. Με ποιο σερφαρεις καλύτερα;

Στις 3.5 ίντσες ή στις 4.3;

 

android.png

 

Όπως το περιγράφεις, η απάντηση είναι εύκολη! Αλλά δεν είναι τόσο απλό!

 

Το smoothness και το rendering στα fonts κλπ είναι πολύ καλύτερο στην οθόνη του iphone παρά στο S2 και το καταλαβαίνεις εύκολα ανοίγοντας μια σελίδα (πχ in.gr) και παρατηρώντας πως φαίνεται το περιεχόμενο πριν κάνεις zoom in. Όπως επίσης και η αίσθηση του scrolling είναι καλύτερη στο iphone σε σχέση με το S2. Επίσης παρατήρησα πολλές φορές στο S2 ότι η ακρίβεια στην επιλογή συνδέσμων ειδικά όταν δεν έχεις αρκετό zoom in ή σε περιοχές όπου υπάρχουν μενού σε κοντινή απόσταση μεταξύ τους, δεν είναι τόσο καλή! Εννοώ πως ακουμπας μια επιλογή αλλά επιλέγεται η αμέσως από κάτω/πάνω της και αυτό το έχω παρατηρήσει εως τώρα σε όλες τις Android συσκευές που έχω δοκιμάσει (κινητά και tablets).

 

Προφανώς το μέγεθος της οθόνης του S2 είναι πιο χορταστικό αλλά προσωπικά δεν μου αρκεί για τους παραπάνω λόγους και άλλους που περιέγραψα στο αρχικό μήνυμα.

 

cool.png

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα του browsing είναι θέμα μια browser και όχι συσκευών μιας και το Galaxy S II είναι και γρήγορο και smooth.

Οι ίντσες είναι θέμα συσκευών.

Το μέγεθος της οθόνης τους S II όσον αφορά το browsing δεν είναι θέμα χόρτασης αλλά άνεσης, ευκολίας και παραγωγικότητας.Εν τέλει απόλαυσης! Να χαίρεσαι το browsing από την συσκευή σου!

 

Για τα υπόλοιπα τα είπαμε. Ποτέ ο stock android browser δεν φημιζόταν για τα σούπερ χαρακτηριστικά του αλλά είναι θέμα browser κυρίως και όχι device η σύγκριση που κάνετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως το περιγράφεις, η απάντηση είναι εύκολη! Αλλά δεν είναι τόσο απλό!

 

Το smoothness και το rendering στα fonts κλπ είναι πολύ καλύτερο στην οθόνη του iphone παρά στο S2 και το καταλαβαίνεις εύκολα ανοίγοντας μια σελίδα (πχ in.gr) και παρατηρώντας πως φαίνεται το περιεχόμενο πριν κάνεις zoom in. Όπως επίσης και η αίσθηση του scrolling είναι καλύτερη στο iphone σε σχέση με το S2. Επίσης παρατήρησα πολλές φορές στο S2 ότι η ακρίβεια στην επιλογή συνδέσμων ειδικά όταν δεν έχεις αρκετό zoom in ή σε περιοχές όπου υπάρχουν μενού σε κοντινή απόσταση μεταξύ τους, δεν είναι τόσο καλή! Εννοώ πως ακουμπας μια επιλογή αλλά επιλέγεται η αμέσως από κάτω/πάνω της και αυτό το έχω παρατηρήσει εως τώρα σε όλες τις Android συσκευές που έχω δοκιμάσει (κινητά και tablets).

 

Προφανώς το μέγεθος της οθόνης του S2 είναι πιο χορταστικό αλλά προσωπικά δεν μου αρκεί για τους παραπάνω λόγους και άλλους που περιέγραψα στο αρχικό μήνυμα.

 

cool.png

Πάλι έχεις δίκιο σε αυτά που γράφεις, αλλα χωρίς να θέλω να σε θιξω σε οτιδήποτε, και σεβόμενος απολύτως τα γουστα σου, νιώθω ότι κοιτάζεις το δένδρο και όχι το δάσος. Δηλαδή αισθάνομαι ότι πιανεσαι απο λεπτομέρειές χάνοντας την ουσια.

Όντως στο iphone η επιλογή ενος συνδέσμου έχει μεγαλύτερη ακρίβειά απο browser του android.

Σημαντικό, αλλα σε καμία περίπτωσή οσο το να έχεις μια τόσο μεγαλύτερη οθόνη. Επίσης συγκρινεις ουσιαστικά το sgs2, χωρίς να έχεις τη διάθεση να πειράξεις το παραμικρό. Το android δεν είναι ios. Εδω μπορεις να πειράξεις τα παντα. Αυτή είναι η δύναμή του. Και αν το κανείς, η εμπειρια που σου δίνει μπορεί να αλλάξει ριζικά. Εσι απο ολη την κριτική που κανείς, φαίνεται καθαρά ότι δεν έχεις καμία τέτοια διάθεση να πειράξεις ή να παραμετροποιησεις υπερ σου, οτιδήποτε.

Είναι σαν να γράφεις, το α αυτοκινητο είναι ποιο άβολο απο το β, γιατί έχει πολυ ψιλα το τιμόνι. Και να έχεις δίκιο, να είναι όντως έτσι. Δεν έκανες τον κοπο όμως, απλα να χαμηλώσεις το τιμόνι.. Αν το ειχες κανει θα έγραφες αλλα και θα ειχες πάλι δίκιο.

Με λίγα λογια είσαι εξ ορισμού ο ιδανικός χρήστης iphone. Δεν το γραφω καθόλου ειρωνικά.

Είναι παρα πολοι στην ιδία κατηγορία. Μόλις πάρουν android γραφούν τα χειρότερα και ξαναγυρνανε στο iphone, και καλα κάνουν, αφού οι ανάγκες τους καλύπτονται καλύτερα έτσι.

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταληγω στην αρχικη μου αποψη... Εχει να κανει καθαρα σε λεπτομεριες για να διαλεξει καποιος το iphone ή το sgs2. Μετα απο τοσο καιρο με iphone παραμενω να ειμαι υπερ τoy android για τις ευκολιες του και τις παροχες του και πλεον εχουν βγει συσκευες πολυ ανταγωνιστηκες των iphones. Εχω μπει στο τρυπακι παντως να το αλλαξω το iphone αλλα θα δειξει!!! :) Ειναι και καθαρα θεμα γουστου και το iphone 4s ειναι ομορφο ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια, στα πλεονεκτήματά του iphone 4s, περίμενα να διαβάζω και για το siri.. Τι απέγινε αυτό; Θυμάμαι που διαφωνούσα για τη χρησιμότητά του στην Ελλάδα, και μονο τρελό δε με είχαν βγάλει σε αλλο τοπικ στο εδω site. Ήταν ολοι βέβαιοι ότι, αφού το έβγαλε η apple, και το διαφημισε τόσο, θα ήταν το μέλλον, το καταπληκτικοτερο προγραμμα αναγνώρισης φυσικής ομιλίας κλπ. Και παροτι τους εγραφα ότι υπήρχε ηδη τόσο καιρο ως εφαρμογή στο applestore, ουδης ασχολούνταν , και ότι δεν υπήρχε περίπτωσή να καταλαβαίνει σε χωρο με λίγο θόρυβο ή αν δεν μιλας με σούπερ τέλεια προφορά τίποτα..

Λοιπόν το δοκίμασα και εγώ τώρα πλεον που υπάρχει το 4s, και απογοητευθηκα πληρως.. 3 ατομα μιλάγαμε, λέξη δεν επιανε.. Αφού σκασαμε στα γελια, γιατί προεβλεπα τι θα πω, και τι θα καταλαβει, και έπεσα μέσα μερικες φορές.. Ηθικό διδαγμα, κάποια πράγματά είναι καθαρό μάρκετινγκ. Μη κολατε σε καμία εταιρία.

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Πάλι έχεις δίκιο σε αυτά που γράφεις, αλλα χωρίς να θέλω να σε θιξω σε οτιδήποτε, και σεβόμενος απολύτως τα γουστα σου, νιώθω ότι κοιτάζεις το δένδρο και όχι το δάσος. Δηλαδή αισθάνομαι ότι πιανεσαι απο λεπτομέρειές χάνοντας την ουσια.

Όντως στο iphone η επιλογή ενος συνδέσμου έχει μεγαλύτερη ακρίβειά απο browser του android.

Σημαντικό, αλλα σε καμία περίπτωσή οσο το να έχεις μια τόσο μεγαλύτερη οθόνη. Επίσης συγκρινεις ουσιαστικά το sgs2, χωρίς να έχεις τη διάθεση να πειράξεις το παραμικρό. Το android δεν είναι ios. Εδω μπορεις να πειράξεις τα παντα. Αυτή είναι η δύναμή του. Και αν το κανείς, η εμπειρια που σου δίνει μπορεί να αλλάξει ριζικά. Εσι απο ολη την κριτική που κανείς, φαίνεται καθαρά ότι δεν έχεις καμία τέτοια διάθεση να πειράξεις ή να παραμετροποιησεις υπερ σου, οτιδήποτε.

Είναι σαν να γράφεις, το α αυτοκινητο είναι ποιο άβολο απο το β, γιατί έχει πολυ ψιλα το τιμόνι. Και να έχεις δίκιο, να είναι όντως έτσι. Δεν έκανες τον κοπο όμως, απλα να χαμηλώσεις το τιμόνι.. Αν το ειχες κανει θα έγραφες αλλα και θα ειχες πάλι δίκιο.

Με λίγα λογια είσαι εξ ορισμού ο ιδανικός χρήστης iphone. Δεν το γραφω καθόλου ειρωνικά.

Είναι παρα πολοι στην ιδία κατηγορία. Μόλις πάρουν android γραφούν τα χειρότερα και ξαναγυρνανε στο iphone, και καλα κάνουν, αφού οι ανάγκες τους καλύπτονται καλύτερα έτσι.

 

android.png

 

Προφανώς και όσα γράφω έχουν να κάνουν με τα προσωπικά μου γούστα και δεν σημαίνει πως είναι και απαραίτητα σωστά και σημαντικά. Τώρα για το πείραγμα της συσκευής προφανώς και έχω αλλάξει τα φώτα στο S2 από την πρώτη μέρα, αλλά και πάλι δεν κατάφερε να με κερδίσει στο συνολό του. Βασικά συμβαίνει το ανάποδο: θέλω το Android πειρσγμενο μέχρι αηδιας και το iPhone/iPad "παρθένο" :P Και αυτό γιατί δεν θέλω να αλλάξει το παραμικρό στην εμπειρία χρήσης της iOS συσκευής. Και συμφωνώ πως είμαι ο ιδανικός χρήστης iPhone μιας και το επέλεξα ακριβώς επειδή είναι πιο κοντά στα γούστα μου.

 

Αλήθεια, στα πλεονεκτήματά του iphone 4s, περίμενα να διαβάζω και για το siri.. Τι απέγινε αυτό; Θυμάμαι που διαφωνούσα για τη χρησιμότητά του στην Ελλάδα, και μονο τρελό δε με είχαν βγάλει σε αλλο τοπικ στο εδω site. Ήταν ολοι βέβαιοι ότι, αφού το έβγαλε η apple, και το διαφημισε τόσο, θα ήταν το μέλλον, το καταπληκτικοτερο προγραμμα αναγνώρισης φυσικής ομιλίας κλπ. Και παροτι τους εγραφα ότι υπήρχε ηδη τόσο καιρο ως εφαρμογή στο applestore, ουδης ασχολούνταν , και ότι δεν υπήρχε περίπτωσή να καταλαβαίνει σε χωρο με λίγο θόρυβο ή αν δεν μιλας με σούπερ τέλεια προφορά τίποτα..

Λοιπόν το δοκίμασα και εγώ τώρα πλεον που υπάρχει το 4s, και απογοητευθηκα πληρως.. 3 ατομα μιλάγαμε, λέξη δεν επιανε.. Αφού σκασαμε στα γελια, γιατί προεβλεπα τι θα πω, και τι θα καταλαβει, και έπεσα μέσα μερικες φορές.. Ηθικό διδαγμα, κάποια πράγματά είναι καθαρό μάρκετινγκ. Μη κολατε σε καμία εταιρία.

 

android.png

 

Το Siri όπως και να το κάνουμε είναι πρωτοποριακό χαρακτηριστικό που θα δείξει την αξία του όσο περνάει ο καιρός και θα εξελίσσεται. Και πρακτικά θεωρώ πως επαναπροσδιοριζει τη λειτουργία της φωνητικής αλληλεπίδρασης με τις συσκευές. Στην Ελλάδα ομως συμφωνω πως είναι ψιλό άχρηστο (αν και με καταλαβαίνει στο να ρυθμιζω το ξυπνητήρι, καταχωρίσεις στο ημερολόγιο και καμια γρηγορη σημείωση) μιας και δεν υποστηρίζει ούτε τη γλώσσα μας αλλά ούτε και την προφορά μας (βασικά ούτε και την αναζητηση σημείων ενδιαφέροντος στο χάρτη). Για την ώρα πάντως δεν είναι από τους βασικούς λόγους για να διαλέξεις το 4s.

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θέλω το Android πειρσγμενο μέχρι αηδιας και το iPhone/iPad "παρθένο" :P Και αυτό γιατί δεν θέλω να αλλάξει το παραμικρό στην εμπειρία χρήσης της iOS συσκευής.

Εν μερη έχεις δίκιο. Πλεον ασχολούμαι ελάχιστα με το iphone. Κακώς δεν το εχω πουλήσει ακομα. Όταν ασχολούμουν όμως, ειχα κανει πολλά πράγματά στο iphone. Πολυ περισσότερα απο οσα εχω κανει στο android. Απο το να εξελληνίσω καμία 50ρια εφαρμογές πχ το facebook, μεχρι οδηγο με πχ 10 βασικα patch που πρέπει ολοι να έχουμε στο iphone, ο οποίος οδηγός είχε γίνει ανάρπαστος. Μάλιστα είχε μεταφραστει στα αγγλικά σε αλλα φορουμ. Ειχα δοκιμάσει όλα ανεξαιρέτως τα patch απο cydia, και ειχα καταλήξει σε μια λιστα με ελάχιστα patch ώστε να πετυχω τη χρυση τομή, δηλαδή να μη χάσω την ταχύτητα, και την εμπειρια χρησης του iphone (να μη βαρύνει η συσκευή ) , αλλα να εχω βασικές βελτιώσεις όπως αναφορά μυνηματος, κλείσιμό των εφαρμογών της λίστας multitasking με απλο κλικ, φωτεινότητά κλπ πανω στην ιδία λιστα, δυνατότητα να βλέπεις το pc το iphone ως αποθ συσκευή ακριβώς όπως στα android, παίξιμό mp3 απο φάκελο, sbs settings (στο ios 5 δε χρειάζεται ), jb κλπ. Ούτε το winterboard, δεν θεωρουσα must, καθώς δεν βελτιώνει την λειτουργικότητα, και βαραίνει. Αν και στο 4s, πιθανότατα δεν θα το καταλαβεις..

Μαλιστα ειχα αλλαξει ολο το theme του iphone γιατί το ειχα βαρεθεί 1 χρονο μετα ολο με την ιδία εμφάνιση ΧΩΡΙΣ winterboard.. Μιλαμε για τρομερά δύσκολο hacking. Ειδικά ορισμένα γραφικά, για να τα αλλάξεις θες ολο το framework στο pc και εισαγωγή εικονιδίων με ειδικά hackερικα προγραμματα. Πραγματική επιστημη και δουλεία μηνά συν..

Επίσης για τους ποιο hardcore, daemon που μπορεις να σβησεις, γλωσες κλπ. Έχει και το ios σαβουρα για αφαίρεση που βελτιώνει τις επιδόσεις.

Ψαξτα αν θες εφόσον παραμένεις σε ios. Θα δεις βελτιωση.

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας το S2 πάνω από μήνα μπορώ να πω ότι μου λείπουν τα εξής: Η συνολική αίσθηση αφής του iphone, το smoothness και το scrolling, η αίσθηση της συσκευής στο χέρι λόγω βάρους και υλικών, η ανάλυση, το ipod, τα παιχνίδια του. Από την άλλη το S2 έχει όλα εκείνα τα καλά που δε μπορεί κανείς να βρει στο iphone. Αυτό που κατάλαβα είναι ότι μπορώ να ζήσω χωρίς την περίφημη παραμετροποίηση του android, αλλά δε μπορώ το πισωγύρισμα σε μια συσκευή που δεν δουλεύει τέλεια το λειτουργικό της. Περιμένω το ics να τα λύσει όλα αυτά μια και καλή. Όσο για την οθόνη, συνήθισα τις 4.3 ίντσες (ως εκεί όμως), συνεπώς δε θα γυρνούσα τώρα σε 3.5άρα οθόνη, ένα iPhone 5, όμως, με 4άρα οθόνη θα μου γαργαλούσε τα χέρια. Αυτή τη στιγμή λοιπόν, κυρίως λόγω οθόνης, προτιμώ το s2.

 

Συμπέρασμα, χρησιμοποιώντας κανείς και τα δυο λειτουργικά, αργά ή γρήγορα απομυθοποιούνται. Τί μένει στο τέλος; Η εξωτερική εμφάνιση της συσκευής, οι πολύ βασικές της λειτουργίες (τηλέφωνο κλπ), η αυτονομία (βασικότατο κατά τη γνώμη μου) και η ευκολία χρήσης. Τα υπόλοιπα είναι για ανώριμα πιτσιρίκια και δε με αφορούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Έχοντας το S2 πάνω από μήνα μπορώ να πω ότι μου λείπουν τα εξής: Η συνολική αίσθηση αφής του iphone, το smoothness και το scrolling

 

ελπίζω ότι με το Android 4 θα τα δούμε κι αυτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελπίζω ότι με το Android 4 θα τα δούμε κι αυτά...

 

android.png

Ότι θα βελτιωθεί το smoothness είναι εντελώς βέβαιο. Να γίνει ακριβώς όπως στο ios δεν νομίζω. Τουλάχιστον όχι άμεσα. Η rom που χρησιμοποιω έχει και κώδικα απο ics. Το smoothness είναι βελτιωμένο. Ios δεν έχει γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ΟΚ, αντιλαμβανόμαστε πως το γούστο είναι υποκειμενικό,

αλλά δεν αναφέρεστε καθόλου στις ελλείψεις του iPhone που δεν είναι λίγες.

Αναφέρεστε στο τί κάνει καλύτερα(ελάχιστα έως πολύ) το iPhone σε σχέση με άλλα τηλέφωνα.

Τις ελλείψεις δεν τις εκθιάζει κανείς. Και στο τέλος δημιουργείται μια εικόνα πλήρως λανθασμένη

και για το Galaxy S II και για το iPhone.

Δηλαδή το τί δεν κάνει το iPhone, δεν το αναφέρει κανείς.

 

Ράδιο

Bluetooth file transfer

USB on the go

3G videotelephony

δυνατότητα επιλογής λειτουργίας κινητού δικτύου

κλπ είναι κάποιες από τις τόσες άνευ λόγου ελλείψεις του 4s.

 

 

Ας αφήσουμε επεξεργαστές στην άκρη και πιάστε τα hardware specs και OS features/limitations που πραγματικά κάνουν

το μεν τηλέφωνο να ξεχωρίζει από το δε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Παιδιά ΟΚ, αντιλαμβανόμαστε πως το γούστο είναι υποκειμενικό,

αλλά δεν αναφέρεστε καθόλου στις ελλείψεις του iPhone που δεν είναι λίγες.

Αναφέρεστε στο τί κάνει καλύτερα(ελάχιστα έως πολύ) το iPhone σε σχέση με άλλα τηλέφωνα.

Τις ελλείψεις δεν τις εκθιάζει κανείς. Και στο τέλος δημιουργείται μια εικόνα πλήρως λανθασμένη

και για το Galaxy S II και για το iPhone.

Δηλαδή το τί δεν κάνει το iPhone, δεν το αναφέρει κανείς.

 

Ράδιο

Bluetooth file transfer

USB on the go

3G videotelephony

δυνατότητα επιλογής λειτουργίας κινητού δικτύου

κλπ είναι κάποιες από τις τόσες άνευ λόγου ελλείψεις του 4s.

 

 

Ας αφήσουμε επεξεργαστές στην άκρη και πιάστε τα hardware specs και OS features/limitations που πραγματικά κάνουν

το μεν τηλέφωνο να ξεχωρίζει από το δε.

 

Δεκτά όλα αυτά και γνωστά από την αρχή αλλά και πάλι δεν είναι βασικά χαρακτηριστικά αλλά έξτρα επιλογές. Θα μιλήσω πάλι μόνο για τον εαυτό μου:

 

Ράδιο: ποτέ δεν το χρησιμοποίησα ακόμη και τις εποχές που είχα συσκευές με ενσωματωμένο ραδιόφωνο ή ipod κλπ! Κινούμαι στο κέντρο της Αθήνας και για να έρθω στο γραφείο χρησιμοποιώ ηλεκτρικό και μετρό και με τις ιδιοτροπίες που έχω με τη μουσική και την ποιότητα, δεν θα μπορούσα να αντέξω ακούγοντας ραδιόφωνο με τις αλλαγές στην ποιότητα του σήματος, τις διαφημίσεις ή τις διακοπές κάθε φορά που κατεβαίνω στις αποβάθρες. Συνεπώς, mp3 & podcasts rulez!

 

Bluetooth File Tranfer: αντίστοιχα καμία χρήση σχεδόν ποτέ. Η μόνη περίοδος που θυμάμαι να έστειλα ή να έλαβα κάτι μέσω bluetooth, ήταν στο στρατό. Έχω data παντού και είμαι συνεχώς συνδεδεμένος με το email μου, το DropBox μου και τα Gdocs. Το Bluetooth του iphone παίζει προφανώς άψογα με hands free καθώς με το ηχοσύστημα του αυτοκινήτου και σύντομα θα δούμε και άλλες εφαρμογές μιας και το 4S έχει έκδοση 4.0!

 

USB on the Go: Με καλύπτουν τα από πάνω

 

3G video κλήση: Χμ αυτό και αν δεν κατάφερε ποτέ να γίνει standard! Φαντάζομαι πως το ποσοστό που το χρησιμοποιεί είναι μονοψήφιο και μάλιστα πολύ κάτω από 5%! Παρόλα αυτά όμως στις iOS συσκευές έχουμε facetime που η ποιότητα ξεπερνά κατά πολύ τη video κλήση, skype με δυνατότητα video καθώς και πρόσφατα δωρεάν γραπτά μηνύματα και φωτό κλπ μεταξύ των apple συσκευών μέσω imessage. + το γεγονός πως οι περισσότεροι φίλοι μου έχουν Apple συσκευές, οπότε με συμφέρει.

 

 

Η επιλογή δικτύου δεν με αφορά μιας και πήρα smartphone για να έχω data παντού και όσο το δυνατόν πιο γρήγορα. Αν δεν με ενδιέφερε αυτό θα έπαιρνα ένα απλό τηλέφωνο για να κάνει μόνο κλήσεις και sms!

 

Αυτά! Και πριν πέσετε να με φάτε τονίζω και πάλι πως μιλάω για τον εαυτό μου και τις ανάγκες μου μόνο!

 

cool.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...