Προς το περιεχόμενο

Google Chrome - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θέλω να μην καταγράφεται τίποτα στο ιστορικό περιήγησης χωρίς όμως να κάνω «ανώνυμη περιήγηση» (ctrl+shift+N).

Μπορώ;

https://chrome.google.com/webstore/detail/no-history/ljamgkbcojbnmcaonjokopmcblmmpfch?utm_source=gmail

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να μην καταγράφεται τίποτα στο ιστορικό περιήγησης χωρίς όμως να κάνω «ανώνυμη περιήγηση» (ctrl+shift+N).

Μπορώ;

 

Μπορείς να κάνεις και αυτό. Ουσιαστικά βρίσκεις το αρχείο History και το κάνεις read-only. Με μια δοκιμή που του έκανα φαίνεται να δουλεύει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι σίγουρος ότι το θέμα έχει συζητηθεί στο παρελθόν: Συμβαίνει και σε άλλους να έχει τεράστιο memory leakage o chrome; Υπάρχει λύση (εκτός από την χρήση άλλου browser, κάτι στο οποίο είμαι πολύ κοντά να κάνω...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω δύο προβλήματα με τον chrome...

- Στο desktop του γραφείου, μου βγάζει πολύ συχνά όταν ανοίγω καρτέλα μήνυμα ότι χρειάζεται να πληκτρολογήσω κάποια ψηφία.....λόγω "μεγάλης κυκλοφορίας" όπως λέει

- στο laptop σκρολάρει μερικές φορές ανεξέλεγκτα πάνω - κάτω χωρίς να πειράζω ποντίκι ή touchpad

 

τι λέτε;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και λίγες μέρες, σε οποιαδήποτε σελίδα κι αν επισκεφτώ όπου υπάρχει κάποιο ενεργό link, μόλις ο δείκτης τού ποντικιού περάσει από πάνω του (χωρίς να κλικάρω), εμφανίζεται αυτό το ...κέρατο:

 

post-201720-0-18803800-1415794572_thumb.jpg

 

Έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να είναι και πώς μπορώ να το στείλω στον αγύριστο;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και λίγες μέρες, σε οποιαδήποτε σελίδα κι αν επισκεφτώ όπου υπάρχει κάποιο ενεργό link, μόλις ο δείκτης τού ποντικιού περάσει από πάνω του (χωρίς να κλικάρω), εμφανίζεται αυτό το ...κέρατο:

 

attachicon.gifuntitled.JPG

 

Έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να είναι και πώς μπορώ να το στείλω στον αγύριστο;

 

Κάνε scan με Malwarebytes και AdwCleaner.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε scan με Malwarebytes και AdwCleaner.

 

Με malwarebytes έκανα scan αμέσως πριν ποστάρω και δε βρήκε τίποτα. Θα κάνω τώρα και με το adwcleaner.

 

Α, εν τω μεταξύ, κάτι που ξέχασα να πω πριν και δεν ξέρω αν έχει σχέση: Στο insomnia π.χ., όταν μπαίνω στο forum και υπάρχει κάποια ειδοποίηση, κλικάρωντας πάνω στο «ειδοποιήσεις» δεν ανοίγει η λίστα. Βασικά δε γίνεται τίποτα...

 

Edit: Μετά το scan με το adwcleaner - τού είπα να καθαρίσει ό,τι βρήκε, χωρίς καν να τα τσεκάρω... - φαίνονται όλα και πάλι φυσιολογικά.

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την καθοδήγηση φίλε infin1tyGR.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς μπορώ να το ελέγξω αυτό; Τα πρόσθετα που έχω είναι το AdBlock, το Ghostery και το HTTPS everywhere.

 

Adblock και Ghostery κάνουν την ίδια δουλειά, καλύτερα κράτα μόνο το ένα. Πάτα Shift+Esc για να δεις ποιο καταναλώνει περισσότερη μνήμη. 

 

Επίσης κάνε reset και δες άμα βελτιώνεται η κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...