Προς το περιεχόμενο

XCOM: Enemy Unknown


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 8 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά σκέφτομαι να πάρω το παιχνίδι, αξίζει; λέω το dlc να μην το πάρω στην αρχή. Τι πρέπει να προσέξω είπατε να μην βάλω ironman

Edit:

Πηρα το βασικο παιχνιδι στα 3,63 ευρω.

Τι αλλο λετε να παρω (επισης θα περιμενω προσφορα για τα DLC αλλα δεν ξερω ποια απο αυτα αξιζουν)

Επεξ/σία από chourdis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

To Enemy Within έχει ενδιαφέρον σε επίπεδο στρατηγικής, αλλά διαλύει την (ισχνή, ούτως ή άλλως) ιστορία του παιχνιδιού.

 

Το Slingshot δε λέει κάτι το ιδιαίτερο, αλλά νομίζω (έχω καιρό να ασχοληθώ) ότι με το EW βελτίωσαν το χρόνο που εμφανίζονται οι αποστολές (αρχικά ήταν μέσα στους τρεις πρώτους μήνες και δεν προλάβαινες να ενισχυθείς αρκετά για να αντιμετωπίσεις τους αντιπάλους -συν του ότι, πάλι, διέλυε τη λογική συνέχεια του παιχνιδιού και τη "σταδιακή" αποκάλυψη του εχθρού).

 

Για μάχες τακτικής, όμως, είναι ό,τι πρέπει. Και η Α.Ι. του, συγκρινόμενη με αυτή του Wasteland 2 με το οποίο ασχολούμαι αυτό τον καιρό, έτη φωτός μπροστά. Όχι πως ήταν κάτι το συγκλονιστικό (με τους αριθμούς και την τεχνολογική υπεροχή κοίταζαν να σε βάλουν κάτω) αλλά τουλάχιστον ήξερε ο εχθρός να κρύβεται, να αναζητεί πλάγιες εισόδους και να υποχωρεί όταν δεν τον έπαιρνε η μετωπική επίθεση.

 

Ακούς, BF; Ακούω να λες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε το Enemy Within οπωσδήποτε. Το Operation Slingshot προσπερασέ το, δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο.

 

 

To Enemy Within έχει ενδιαφέρον σε επίπεδο στρατηγικής, αλλά διαλύει την (ισχνή, ούτως ή άλλως) ιστορία του παιχνιδιού.

 

Το Slingshot δε λέει κάτι το ιδιαίτερο, αλλά νομίζω (έχω καιρό να ασχοληθώ) ότι με το EW βελτίωσαν το χρόνο που εμφανίζονται οι αποστολές (αρχικά ήταν μέσα στους τρεις πρώτους μήνες και δεν προλάβαινες να ενισχυθείς αρκετά για να αντιμετωπίσεις τους αντιπάλους -συν του ότι, πάλι, διέλυε τη λογική συνέχεια του παιχνιδιού και τη "σταδιακή" αποκάλυψη του εχθρού).

 

Για μάχες τακτικής, όμως, είναι ό,τι πρέπει. Και η Α.Ι. του, συγκρινόμενη με αυτή του Wasteland 2 με το οποίο ασχολούμαι αυτό τον καιρό, έτη φωτός μπροστά. Όχι πως ήταν κάτι το συγκλονιστικό (με τους αριθμούς και την τεχνολογική υπεροχή κοίταζαν να σε βάλουν κάτω) αλλά τουλάχιστον ήξερε ο εχθρός να κρύβεται, να αναζητεί πλάγιες εισόδους και να υποχωρεί όταν δεν τον έπαιρνε η μετωπική επίθεση.

 

Ακούς, BF; Ακούω να λες.

 

Εκτος απο Enemy Within ειναι αλλα 3 DLC αυτο εχω σκοπο να το παρω οταν μπει καποιο sale. Τα αλλα αξιζουν ή οχι και τοσο;

By the way τον τελευταιο καιρο με εχει πιασει και παιρνω παιχνιδια ενω δεν παιζω αυτο το διαστημα (τα μαζευω για το καλοκαιρι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Τρία DLC υπάρχουν:

 

το Elite Soldier Pack, το οποίο είναι καθαρά αισθητικό (προσθέτει επιλογές στο customization των στρατιωτών)

 

το Operation Slingshot, το οποίο προσθέτει έναν καινούργιο χαρακτήρα και μια σειρά αποστολών

 

το Enemy Within, το οποίο προσθέτει δύο καινούργιους κλάδους έρευνας, με τα αντίστοιχα κτίρια για τη βάση και εφαρμογές για το πεδίο της μάχης.

 

Από αυτά, αν θέλεις να πάρεις κάποιο, να στραφείς στο Enemy Within (υπάρχει αυτή τη στιγμή σε προσφορά σε 2 site, αν και από ό,τι βλέπω το Steam είχε την καλύτερη τιμή παλιότερα). Τα άλλα δύο δε συγκρίνονται, αν και κάτι προσθέτουν κι αυτά, (το ESP όμως δεν είναι για 5 ευρώ ούτε για αστείο...)

 

Το παιχνίδι είναι πάρα πολύ καλό ως έχει. Αν θέλεις να παρακολουθήσεις την "ιστορία" του, δες το πρώτα χωρίς το Enemy Within (το οποίο απαιτεί και μια εξοικείωση με τους μηχανισμούς του, πιστεύω πως όλα μαζί για έναν καινούργιο παίκτη ίσως αποδειχτούν πολλά).

 

Επίσης, το Enemy Uknown διαθέτει και επιλογές που δυσκολεύουν το παιχνίδι (Second Wave), αν και δε θυμάμαι αν και ποιες από όλες αυτές είναι άμεσα διαθέσιμες ή ξεκλειδώνουν ανάλογα με το επίπεδο στο οποίο έχεις κερδίσει ήδη το παιχνίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επίσης, το Enemy Uknown διαθέτει και επιλογές που δυσκολεύουν το παιχνίδι (Second Wave), αν και δε θυμάμαι αν και ποιες από όλες αυτές είναι άμεσα διαθέσιμες ή ξεκλειδώνουν ανάλογα με το επίπεδο στο οποίο έχεις κερδίσει ήδη το παιχνίδι.

 

Είναι 3-4 ανοικτές αρχικά και ξεκλειδώνουν ανάλογα την δυσκολία και Ironman ή μη, που το τερματίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρία DLC υπάρχουν:

 

το Elite Soldier Pack, το οποίο είναι καθαρά αισθητικό (προσθέτει επιλογές στο customization των στρατιωτών)

 

το Operation Slingshot, το οποίο προσθέτει έναν καινούργιο χαρακτήρα και μια σειρά αποστολών

 

το Enemy Within, το οποίο προσθέτει δύο καινούργιους κλάδους έρευνας, με τα αντίστοιχα κτίρια για τη βάση και εφαρμογές για το πεδίο της μάχης.

 

Από αυτά, αν θέλεις να πάρεις κάποιο, να στραφείς στο Enemy Within (υπάρχει αυτή τη στιγμή σε προσφορά σε 2 site, αν και από ό,τι βλέπω το Steam είχε την καλύτερη τιμή παλιότερα). Τα άλλα δύο δε συγκρίνονται, αν και κάτι προσθέτουν κι αυτά, (το ESP όμως δεν είναι για 5 ευρώ ούτε για αστείο...)

 

Το παιχνίδι είναι πάρα πολύ καλό ως έχει. Αν θέλεις να παρακολουθήσεις την "ιστορία" του, δες το πρώτα χωρίς το Enemy Within (το οποίο απαιτεί και μια εξοικείωση με τους μηχανισμούς του, πιστεύω πως όλα μαζί για έναν καινούργιο παίκτη ίσως αποδειχτούν πολλά).

 

Επίσης, το Enemy Uknown διαθέτει και επιλογές που δυσκολεύουν το παιχνίδι (Second Wave), αν και δε θυμάμαι αν και ποιες από όλες αυτές είναι άμεσα διαθέσιμες ή ξεκλειδώνουν ανάλογα με το επίπεδο στο οποίο έχεις κερδίσει ήδη το παιχνίδι.

 

Το Second Wave δεν ειναι και αυτο DLC;

Δηλαδη προτεινεις για την 1η φορα να το παιξω χωρις τα DLC;

Γενικα τι προτεινετε (απο οτι εχω δει σιγουρα οχι Ironman γιατι μπορει να παθει καποιο bug)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά για πρώτη φορά θα έπαιζα το παιχνίδι μαζί με το Enemy Within DLC σε Normal Ironman χωρίς Second Wave options.

 

Όλη η μαγεία του παιχνιδιού για μένα είναι στη ενεργοποίηση του Ironman.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

To Second Wave είναι μέρος του κυρίως παιχνιδιού (για την ακρίβεια, προστέθηκε με το τρίτο μεγάλο patch). Επομένως, στη μορφή που είναι τώρα, το περιέχει ήδη.

 

Eδώ μπορείς να διαβάσεις τι επιλογές σου δίνει για να ρυθμίσεις κάποιες παραμέτρους του παιχνιδιού (υπάρχουν και εξ αρχής διαθέσιμες επιλογές).

 

Το παιχνίδι πάντοτε Ironman το έπαιζα (ούτως ή άλλως δεν φορτώνω όταν κάνω λάθη/στέκομαι άτυχος ή ό,τι άλλο, απλά το Ironman σου αφαιρεί τελείως τον πειρασμό). Προσωπικά δεν αντιμετώπισα θέμα με bugs κτλ., αλλά είχα ακούσει πως σε κάποιους δημιουργούσε θέμα.

 

To μόνο θέμα που είχα εγώ, είναι ότι σε Ironman μου κολλούσε το tutorial σε ένα σημείο, στη μετάβαση από το lab στη γενική εικόνα της βάσης, αλλά λύνεται με space ή enter ή escape, δε θυμάμαι ποιο ακριβώς, αλλά νομίζω το έχω γράψει σε προηγούμενο μήνυμα.

 

Το παιχνίδι είναι δύσκολο, αλλά έχει και τους μηχανισμούς του. Τα βασικά τα έχουμε γράψει σε προηγούμενα μηνύματα. Εν τάχει:

 

Όχι καουμποϊλίκια. Δεν φανερώνουμε ποτέ νέο μέρος του χάρτη με τον τελευταίο στρατιώτη μας. Δεν κινούμε ποτέ πρώτο το sniper (εκτός κι αν τρέχουμε να γλιτώσουμε από προηγούμενη πατάτα). Κάλυψη, κάλυψη, κάλυψη. Με μέτρο το hunker down.

 

Και για ό,τι συμβουλές, δείτε τις προηγούμενες σελίδες κι εδώ είμαστε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...