Προς το περιεχόμενο

XCOM: Enemy Unknown


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Eξαρτάται: στο παιχνίδι υπάρχουν ορισμένα σημεία όπου, για να προχωρήσεις, πρέπει να διαθέτεις συγκεκριμένες τεχνολογίες, τις οποίες αποκτάς (και) μέσα από τις αποστολές που αναλαμβάνεις.

 

Είναι συνδυασμός τεχνολογικής εξέλιξης και χειρισμού των πόρων που διαθέτεις. Από εκεί και πέρα, έχει να κάνει και με το πόσο γρήγορα παίζεις τις μάχες. Προφανώς, αν δεν πας καλά, μπορείς να χάσεις ακόμη και μέσα σε 3-4 μήνες παιχνιδιού.

 

Πάντως, από τη στιγμή που θα μάθεις τους μηχανισμούς του παιχνιδιού, το ironman του δίνει άλλη διάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 959
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μάλλον έβαλε Ironman :D

 

Ένα παράδειγμα του πολύ σωστού ΑΙ του παιχνιδιού.

 

Έχω τελειώσει την εξωγήινη βάση με το Sectoid Commander και, έχοντας περάσει τρεις βδομάδες χωρίς κανένα συμβάν τελειώνοντας μικροδουλίτσες, προσγειώνεται - δεν καταρρίφθηκε - very large UFO (UFO - 0 το αποκαλεί). Με ξεκινά ακριβώς στην πόρτα του, είναι ένα τεράστιο πράγμα, και η κάλυψη είναι ελάχιστη. Ένας πολύ μακρύς και φαρδύς διάδρομος με ένα ανάχωμα στο κέντρο, συν ό,τι έχει στα πλάγια και τα βουναλάκια ακριβώς απ'έξω. Με το που τρώω τρεις Chrysalids που είχαν την ατυχή έμπνευση να την πέσουν σε overwatched squad, προχωρώ λιγάκι. Στο επόμενο turn ανοίγω δύο Sectoid Commanders. Είναι στο βάθος δεξιά πάνω σε πλατφόρμα προσβάσιμη από τα μπλε "ασανσέρ", και δεν έχω ιδέα τι με περιμένει στο (ακόμα πιο) βάθος. Προχωρημένος είναι ένας heavy, πίσω του σε 5 - 6 τετράγωνα ένας assault και οι υπόλοιποι πιο πίσω σε διάφορες θέσεις.

 

Τρώω mind control λοιπόν όχι στο Heavy, όπως θα γινόταν στο τυπικό strategy, αλλά στον assault. Πράγμα που σημαίνει αφ'ενός πως η ομάδα μου κόπηκε στα δύο και ο μόνος που μπορούσε να πάει πάνω στους Commanders ήταν ο Heavy, αφ'ετέρου πως δεν είχα το περιθώριο κάλυψης αν πεταγόταν κάτι από το βάθος, και τρίτον η ομάδα μου ήταν απλά πολύ διάσπαρτη.

 

Μην τα πολυλογώ, ο sniper με λίγη βοήθεια έφαγε τον ένα commander, ο heavy μου με ηρωικό ντου τον άλλο, οι περισσότεροι από την ομάδα μου ήταν σε hunker down περιμένοντας να έρθει στα συγκαλά του ο παλαβός, εμφανίστηκαν κάτι thin men και muttons από το βάθος κάνοντάς τον ακάλυπτο heavy μου ένα ωραιότατο πτώμα, και load.

 

Hats off.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

@Tobajara:

 

Όταν πρωτοσυναντάς Sectoid commanders σε ανοιχτό χώρο (δηλαδή όχι στη γέφυρα του σκάφους) η συμβουλή μου είναι υποχώρηση.

 

Ο mind controlled, και να σωθεί (ακόμη και χωρίς θυσία άλλου στρατιώτη) θα φάει ένα γερό penalty στο will, μόνιμο. Το οποίο σημαίνει ότι στη συνέχεια είναι ακόμη πιο ευάλωτος σε επόμενο mind control.

 

Υποχώρηση, λοιπόν, ώστε να μη σου κάνουν επίθεση, εκτός κι αν μπορείς να τους φας μέσα στο γύρο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Tο firestorm πρώτα το αναπτύσσεις με τους επιστήμονες και μετά το κατασκευάζεις με τους μηχανικούς (14 ημέρες αν θυμάμαι σωστά).

 

Στη συνέχεια, γίνεται διαθέσιμο στο hangar της βάσης και από εκεί μπορεί να σταλεί σε άλλα σημεία του πλανήτη για κάλυψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω πωρώθει με το παιχνιδάκι τελικά απίστευτο

Αλλά θέλω να μάθω καλύτερα γενικά τι παίζει με όλα τα research engineering hangar κτλπ με τις αναβαθμίσεις γιατί στην αρχή πιάστηκα αδιάβαστος

 

Αμα βάλω patch 3 θα έχω πρόβλημα με τα saves ή γενικότερα αν αξίζει και το έχει βάλει κανείς ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν είπες load με ξενέρωσες..

 

 

Χαχαχα, μην ανυσηχείς, πολύ σύντομα (μόλις τελειώσω το τρέχον campaign) ξεκινώ νέο σε Ironman. Εκεί να ακούσεις ιστορίες!

 

Έχω φτιάξει στο μυαλό μου ένα πλάνο ανάπτυξης για τη βάση και δοκιμάζω κάποιες στρατηγικές. Το πολύ όμορφο του παιχνιδιού είναι η κλιμάκωση της δυσκολίας του campaign. Εκεί που λες "είμαστε καλά και τους τρώμε άνετα με τα νέα laser/plasma όπλα", θα εμφανιστεί άλλος ένας άσος από το μανίκι και με στέλνει πίσω στο τακτικό σχεδιαστήριο.

 

Αυτό που παρατηρώ στην τρέχουσα - τουλάχιστον - έκδοση είναι πως τα hits - criticals των εξωγήινων είναι αρκετά ισορροπημένα. Έχω πληρώσει (δίκαια) το 90% από τις βλακείες μου αλλά οι στιγμές που ένιωσα να με "κλέβει" το παιχνίδι ήταν ελάχιστες. Θα έλεγα μάλιστα πως όσο αυξάνεται το επίπεδο του εξοπλισμού και της ομάδας μου το κλέβω εγώ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω φτασει σε ενα σημειο που δεν εχω 5 χωρες..

Ολες οι αλλες ειναι μαζι μου με satellite κτλπ..

Research εχουν τελειωσει δεν μου βγαζει αλλα..

Περνω 1300 το μηνα..

Αυτο ειναι ? και απλα προσπαθω να track activity και να συνεχιζω σωστα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.shopto.net/video%20games/pc/PCXC04-xcom-enemy-within?affiliate_source=aw&awc=2943_1379249884_7db55fb8af96e61d1cd88b8dabc842f8

 

H τιμή του expansion είναι μεγαλύτερη από του κυριώς παιχνιδιού. Δεν πανε καλά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναμενουμε !!

Το τερματισα και εγω αλλα μου φανηκε οτι  ειναι πολυ μικρο αμα εκανα μονο τα mission objectives ..αλλα θα ειναι δυσκολο γτ δεν θα γινονται η αναβαθμισεις γενικοτερα 

Ξεκιναω και με ironman τωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τέρμα και το campaign!

 

Το είχα αφήσει για αρκετό καιρό στην τελευταία αποστολή και σήμερα αποφάσισα να το τελειώσω. Νομίζω πως ο πιο εύκολος τρόπος για την αποστολή είναι Assault - Support - Heavy*2 - Sniper*2. Το εσωτερικό έχει αρκετά μεγάλους χώρους για να δράσουν οι snipers και μπορούν να ξεκάνουν στα γρήγορα Sectopods - Ethereals - οποιοδήποτε άλλο φουκαρά. Οι διπλοί Heavy εξασφαλίζουν διπλά μπαζούκας, ενώ αν υπάρχει πρόχειρο ένα Rift από psionic ακόμα καλύτερα.

 

Ξεκινάω σε λίγες μέρες Ironman campaign γεμάτο με ιστορίες πόνου και πάθους, και δοκιμάζοντας διαφορετικά setup!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και στην αρχή με ενθουσιάσε η ιδέα του expansion πλέον κρατάω μικρό καλάθι μέχρι να κυκλοφορήσει και να δούμε τι προσφέρει στο gameplay του. Θα το αγοράσω παντως σίγουρα. Για όσους παίζουν τώρα καλό είναι να δείτε και το online κομμάτι του είχε φοβερό ενδιαφέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...