Προς το περιεχόμενο

XCOM: Enemy Unknown


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό το συναίσθημα όταν οι δικοί σου χάνουν βολή από το δυο τετράγωνα απόσταση χωρίς κάλυψη συγκρίνεται μόνο με το συναίσθημα όταν ΠΕΝΤΕ άτομα, από 3 reflex shots και 5 κανονικές, πετυχαίνουν μόνο τις δύο...

 

Γι αυτο λεω στην αρχη ειδικα του παιχνιδιου να γινεις φιλος με τις grenades και rockets. Να γινουν ο κυριος τροπος επιθεσης σου ειδικα οταν εμπλεκεται heavy cover στη μεση υπερ των aliens. Συμπληρωσε και αυτα που λεει ο Snoob και καταλαβαινεις οτι πρεπει να το παιξεις πολυ demolition man στην αρχη και ας χανεις weapon fragments. Η επιβιωση των αρχικων στρατιωτων ειναι απαραιτητη μεχρι να εχεις ξεκλειδωσει ολα τα skills απο το training school και να εχεις αποκτησει τουλαχιστον 2 στρατιωτες-killer. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά σιγά μπαίνω στο ρυθμό - αν έπαιζα Iron Man θα είχα ξεκινήσει 10 campaigns μέχρι τώρα...

 

Το καλό είναι πως αναγνωρίζω τα λάθη μου και δε θα τα κάνω στα "καλά" campaigns, αλλά ώρες ώρες σε εκνευρίζει. Εξ επαφής βολή με το Arc Thrower για stun, όπου σημάδευα Sectoid με 1 HP και τη χάνει από 90%. ΕΛΕΟΣ. Πάντως έβγαλα την πρώτη μου Very Difficult Terror Mission με σχετικά καλό σκορ (12 - 6, από τη στιγμή που με εντόπισαν οι Chrysalids δεν ασχολήθηκαν με τους Civilians και ευτυχώς το τεραίν ήταν ανοιχτό) και τώρα προσπαθώ να μαζέψω κανά φράγκο να φτιάξω Laser Cannons. Έχω κάνει research σχεδόν τα πάντα, έχω 27 Scientists λίγο πριν το τρίμηνο (ω ναι, είμαι ακόμα tutorial, έπος, ακόμα προσπαθώ να πιάσω ζωντανό τον ΕΤ), 6 Engineers ( :D :D :D ) και τα φαντάρια μου αποκτούν εμπειρία αργά αλλά σταθερά. Επίσης μισώ τους Thin Men.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Οι engineers είναι υπερπολύτιμοι στην αρχή. Μην τους αμελείς. Χωρίς αυτούς, και να αποκτήσεις τη γνώση για τα όπλα, δε θα μπορείς να τα φτιάξεις.

 

Επίσης, το βασικότερο, χωρίς engineers δεν έχει satellite uplinks, που σημαίνει δεν έχει κάλυψη, που σημαίνει εξακολουθούν τα abduction missions, που σημαίνει από 2 έως 6 χώρες θα σου πανικοβάλλονται μία-δύο φορές το μήνα, όσο καλά κι αν τα πας στην αποστολή που θα επιλέγεις από τις τρεις ή στο terror μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεχίζω το learning curve με αρκετά ενθαρυντικά αποτελέσματα. Φουλ Laser - Carapace και μαζεύω ψιλά για Titan - Plasma, αλλά δυο χώρες με έχουν αφήσει. Συμπεράσματα.

 

1) Δεν ανοίγουμε ΠΟΤΕ το χάρτη με τον τελευταίο στρατιώτη, αν πέσει σε εξωγήινους και είμαστε εκτός θέσης πάνε στράφι όλα.

 

2) Είμαι πολύ πολύ χαρούμενος που πήρα το +100% dmg σε μηχανικούς αντιπάλους. Σε διαφορετική περίπτωση τα Cyberdisks θα με κάνανε φέτες. Πολύ χρήσιμα επίσης τα reaction upgrades για τους assault. Συνεχίζω να έχω πρόβλημα με το line of sight του Sniper από full cover αλλά προς το παρόν δεν έχει αποβεί μοιραίο. Γενικά η λογική στις μάχες μου έχει γίνει κατανοητή, οπότε είναι το κομμάτι που τα πάω καλύτερα. Τα kills επίσης είναι αρκετά απλωμένα, με αποτέλεσμα να έχω και ομαλή ανάπτυξη και βάθος "πάγκου" για τους τραυματίες.

 

3) Σε διοίκηση, σε αντίθεση με τις γελοιότητες του πρώτου παιχνιδιού ισορρόπησα engineers - scientists και πήγα πολύ καλύτερα. Αυτό που καταλαβαίνω είναι πως το να κάνεις rush uplinks είναι σχεδόν μονόδρομος (προτίμησα engineering room - laboratory με τρίτο το uplink και το μετάνιωσα σχετικά). Θα ήθελα πολύ να τελειώσω ένα παιχνίδι χωρίς να χάσω ούτε μία χώρα, αλλά μου φαίνεται αδύνατο - το έχει καταφέρει κανείς?

 

Γενικά συνεχίζω ακάθεκτος :P Θα έβαζα καμιά screenshot με τα παληκάρια μου αλλά, καθώς δεν είναι Ironman, δεν πολυμετράει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Οι engineers είναι το πιο πολύτιμο asset, χωρίς σύγκριση: από τον αριθμό τους εξαρτάται πόσα uplinks μπορείς να έχεις και τι ανακαλύψεις των επιστημόνβων μπορείς να κατασκευάσεις. Οι επιστήμονες μπορούν να περιμένουν. Έχω κερδίσει άνετα χωρίς να φτιάξω laboratory (το έφτιαξα για να πάρω το achievement).

 

Για το sniper, επιδίωξε με το που θα πάρει squadsight να τον τοποθετείς όσο το δυνατόν ψηλότερα, ώστε να διευρύνεται το line of sight. Η πανοπλία archangel τον οδηγεί σε πραγματικά άλλο επίπεδο.

 

Το H.E.A.T. είναι πάρα πολύ καλό. Το να κρατήσεις όλες τις χώρες σε ironman classic είναι εφικτό, αλλά θέλει και λίγη τύχη (έχω χάσει το απόλυτο γιατί τελευταία ημέρα του μήνα εμφανίστηκε ufo που δεν μπορούσα να καταρρίψω και εκτοξεύτηκε ο πανικός, λίγες ημέρες μετά να είχε εμφανιστεί θα είχα την τεχνολογία να το ρίξω).

 

Καλή συνέχεια εύχομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια  βλεπω πολλες θετικες εντυπωσεις και ειμαι σε φαση αναζητησης game τετοιου τυπου πιστευω επιτα που τελειωσα starcraft 2 

τι λετε αξιζει ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το παιχνίδι είναι πολύ καλό, αλλά δεν έχει σχέση με το Starcraft 2. Εκεί είναι κλασικό RTS, αυτό είναι tactical tbs με διαχείριση πόρων σε στρατηγικό επίπεδο.

 

Aν σου αρέσει το tbs, αξίζει σίγουρα, και πλέον βρίσκεται και σε δελεαστική τιμή κατά καιρούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εβαλα και εγω παιδια ..Πρωτη φορα παιζω τετοιο στυλ !

Και εθιστικα ομολογω ! εφυγαν 4 αποστολες για την πλακα και σταματησα λιγο για break (με το ζορι )

Πολυ καλο !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι κανει το iron man δλδ ?

 

"Κόβει" την λειτουργία save στο παιχνίδι, κρατώντας μόνο ένα auto-save που γίνεται overwrite μετά απο κάθε turn (στις μάχες) και κάθε facility visit (χάρτης βάσης). Βασικά, έτσι και κάνεις κάποιο λάθος, δεν μπορείς να φορτώσεις προηγούμενο save για να το διορθώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...