Προς το περιεχόμενο

PlayStation 4 Topic v1 [PS4]


aslanG7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το πιο λογικό στην επόμενη γενιά είναι native 1080p στα 30fps και 3d στα 720p χωρίς anti-aliasing.

Τα 60fps ξεχάστε τα. Απλά κανένας dev δεν επενδύει σε κάτι τέτοιο σε κονσόλα όση υπποδύναμη και να έχει. 60fps μόνο σε δυνατό PC παίζουν.

 

Μακάρι να βγω λάθος αλλά μνήμη πάνω από 1Gb δεν τους κόβω να βάζουν, ούτε τη Sony ούτε την MS.

 

Και αν επαληθευτεί και η φήμη για AMD CPU στο PS4, σίγουρα δεν πρέπει να περιμένουμε κάτι με εξωφρενικές επιδόσεις γιατί το μηχάνημα είναι ολοφάνερο ότι πάει για budget...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Budget απο μεριά CPU, απο GPU όμως, οι τιμές είναι τσουχτερές.

 

Budget για τη Sony εννοώ. Εμάς βέβαια θα μας το μοσχοπουλήσουν σε τιμή i7 extreme edition και βάλε.

Όλο και κάποια άχρηστη μπούρδα θα σκαρφιστεί να βάλει η Sony για να το κάνει πανάκριβο. Κλασσική περίπτωση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω, ο Cell απέδιξε οτι έχει @@, αλλά είχε θέμα με την 7800.

Και αν σκεφτείς οτι BluRay players κόστιζαν 1000€ και το PS3 600 με 700, προσωπικά θεωρώ την τιμή φυσιολογική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω, ο Cell απέδιξε οτι έχει @@, αλλά είχε θέμα με την 7800.

 

Ο Cell ήταν δυνατός για δεδομένα κονσόλας, αλλά γιατί τον πληρώσαμε τελικά? Για να κάνει bottleneck με την GPU και να φιγουράρει η Sony ότι η κονσόλα έχει και μαμώ τους επεξεργαστες?

 

 

Και αν σκεφτείς οτι BluRay players κόστιζαν 1000€ και το PS3 600 με 700, προσωπικά θεωρώ την τιμή φυσιολογική.

 

Αυτό εννοώ όταν λέω άχρηστες μπούρδες.

Για πιο λόγο να έχει blu-ray player μια κονσόλα? Για να μπορέσει η Sony να σπρώξει την τεχνολογία της στην αγορά.

Δεν ξέρω για αλλους αλλά προσωπικά ήθελα το PS3 για να παίζω παιχνίδια. Αν ήθελα blu-ray player θα προτιμούσα να το πάρω ξεχωριστά και όχι να το φεσωθώ για να κυριαρχίσει η Sony στη βιομηχανία ενοικίασης ταινιών.

 

Σκέψου δηλαδή πόσο πιο φθηνό θα ήταν το PS3 αν είχε ένα διπλής στρώσης dvd player όπως το 360.

 

Ας το βγάζανε σε δυο εκδόσεις και θα βλέπαμε πόσοι θα ήθελαν να πληρώσουν αυτό με το blu-ray...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να ήθελες 10 δισκάκια για να παίξεις MGS4 και Uncharted. Και να σε περιορίζει αν θές να δείς καμία HD ταινία. Με την ίδια λογική κακώς το PS2 πήγε σε DVD, ας έμενε σε CD να ήθελε 4-5 δισκάκια το κάθε παιχνίδι και ας παρέμενε πιο φθηνό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το BluRay άχρηστη μπούρδα? Φαντάσου να ήμασταν ακόμα στα DVD, όχι μόνο σε παιχνίδια, αλλά και ταινίες..

Έχει BluRay γιατί πολύ απλά ήθελαν να βγάλουν γραφικό, και το γραφικό (και ποιοτικός ήχος) απαιτούν χώρο.

 

Όπως είπε και ο Tilemaxx, φαντάσου να είχες το Uncharted 3 σε DVD, θα χρειαζόσουν γύρω στα 10 single layer, 5 με 6 dual layer.

Και όπως πάλι είπε, αν είναι έτσι, να είχε και το PS2 CD.

 

Σκέψου πόσο αποτυχία θα φαινόταν το PS3 να έχει DVD player.

 

Δεν θα σύμφερε καθόλου να το κάνει αυτό, θα είχε πολλά έξοδα να τυπώνει τα παιχνίδια σε δύο διαφορετικά format, και το θέμα είναι πως δεν θα έφευγαν όσα ήταν σε DVD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να ήθελες 10 δισκάκια για να παίξεις MGS4 και Uncharted. Και να σε περιορίζει αν θές να δείς καμία HD ταινία. Με την ίδια λογική κακώς το PS2 πήγε σε DVD, ας έμενε σε CD να ήθελε 4-5 δισκάκια το κάθε παιχνίδι και ας παρέμενε πιο φθηνό.

 

Εγώ πάντως τα παιχνίδια του Xbox βλέπω ότι αποτελούνται από ένα δισκάκι και σε πολύ σπάνιες περιπτώσεις από δυο. ΤΡΟΜΕΡΟ μειονέκτημα δηλαδή!!!!

 

Στο μόνο που διαφέρουν στο PS3 είναι ο πολυκάναλος uncompressed ήχος καθώς και uncompressed prerendered videos. Δυο χαρακτηριστικά που πολύ ευχαρίστως θα αντάλλαζα για 200 ευρώ πιο φθηνή κονσόλα.

 

Τώρα για το Uncharted και το MGS4 που είναι όντως παιχνιδάρες, δεν θα με πείραζε να αλλάξω και 15 δισκάκια. Η κονσόλα μου βρίσκεται στο σαλόνι μου, όχι στην Κίνα για να βαριέμαι το δρομολόγιο.

 

Σκέψου πόσο αποτυχία θα φαινόταν το PS3 να έχει DVD player.

 

Δεν θα σύμφερε καθόλου να το κάνει αυτό, θα είχε πολλά έξοδα να τυπώνει τα παιχνίδια σε δύο διαφορετικά format, και το θέμα είναι πως δεν θα έφευγαν όσα ήταν σε DVD.

 

Η μόνη αποτυχία σε αυτή τη γενιά ήταν το PS3. Το 360 με ένα dvd player και ένα σωρό ποιοτικούς τίτλους το ξεπέρασε σε πωλήσεις και το Wii με sub-hd γραφικά ας μη μιλήσω για το αν είχε επιτυχία.

 

Εσύ για ποια αποτυχία μιλάς?

 

Αυτό που αποδεικνύεται στο τέλος είναι ότι για να μπει κάτι στην καρδιά του gamer και να έχει επιτυχία, δεν αρκεί να έχει ένα πανάκριβο αξεσουάρ επάνω του. Οι καλοί τίτλοι φίλε μου κάνουν και την καλή κονσόλα.

 

Όχι ότι το PS3 δεν είχε καλούς τίτλους αλλά το κόστος του σίγουρα δεν δικαιολογείται μόνο για τρία Uncharted και ένα MGS4.

 

 

PS:

Στο τέλος πείτε μου τελικά πόσοι από τους εκατοντάδες τίτλους που κυκλοφορούν στο PS3 χρησιμοποιούν όντως χωρηρικότητα blu-ray. 10? 15?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το PS3 η αποτυχία του ήταν η επιλογή hardware (απο μεριά third party πάντα), τα first party studios μια χαρά δουλειά έκαναν, και απέδειξαν τη δύναμη έχει η κονσόλα.

Το Χ360 έφαγε κράξιμο με παιχνίδια που ήταν σε 2 δισκάκια και πάνω. Επίσης, περιττό να προσθέσουμε πως οι πωλήσεις ευθύνονται και στο γελίο χακάρισμα της κονσόλας, το οποίο υπήρχε απο σχεδόν day-one.

Τo Wii έπιασε τόπο για άλλους λόγους, δεν είναι ανάγκη να το κάνουμε άλλο ένα vs topic.

 

Για την αποτυχία το να είχε το PS3 dvd, γι΄αυτή μιλάω, θα ήταν τεράστιο fail.

 

To BluRay μην το βλέπεις σαν πανάκριβο αξεσουάρ, αλλά σαν κάτι το καινοτόμο. To Kinect είναι πανάκριβο αξεσουάρ, το BluRay είναι απλά νέο μέσο με πολλές ανέσεις.

Μόνο αυτά υπάρχουν στο PS3, Uncharted και MGS4?

 

ps : κάνε search σε κανένα torrent site και δές τα μεγέθη των παιχνιδιών, και πές μου αν είναι 10 ή 15

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως τα παιχνίδια του Xbox βλέπω ότι αποτελούνται από ένα δισκάκι και σε πολύ σπάνιες περιπτώσεις από δυο. ΤΡΟΜΕΡΟ μειονέκτημα δηλαδή!!!!

 

Kαι αρκετα παιχνιδια του ps2 αποτελουνταν απο ενα CD.Θα υπηρχε μειoνεκτημα αν δεν ειχε DVD το ps2?Μαλλον ναι.

Κανε την ιδια ερωτηση και για τα ps3/360.

 

 

Τώρα για το Uncharted και το MGS4 που είναι όντως παιχνιδάρες, δεν θα με πείραζε να αλλάξω και 15 δισκάκια. Η κονσόλα μου βρίσκεται στο σαλόνι μου, όχι στην Κίνα για να βαριέμαι το δρομολόγιο.

 

Το προβλημα ειναι οτι δεν θα σε εβαζαν να αλλαξεις 15 δισκακια,αλλα θα χρησιμοποιουσαν 2-3.Το μισο παιχνιδι δηλαδη σε GB.

 

 

 

Η μόνη αποτυχία σε αυτή τη γενιά ήταν το PS3. Το 360 με ένα dvd player και ένα σωρό ποιοτικούς τίτλους το ξεπέρασε σε πωλήσεις

 

Το Ps3 κυκολοφορησε ενα χρονο μετα,οποτε μαλλον αυτο ειναι πρωτο σε πωλησεις.(Εκτος αν θεωρεις δικαιο να βαζεις μεσα και την χρονια που δεν υπηρχε η κονσολα)

 

Όχι ότι το PS3 δεν είχε καλούς τίτλους αλλά το κόστος του σίγουρα δεν δικαιολογείται μόνο για τρία Uncharted και ένα MGS4.

 

Δεν ειναι 3,ουτε καν 13:p

Ειναι δεκαδες καλοι τιτλοι.

 

 

 

Στο τέλος πείτε μου τελικά πόσοι από τους εκατοντάδες τίτλους που κυκλοφορούν στο PS3 χρησιμοποιούν όντως χωρηρικότητα blu-ray. 10? 15?

 

 

Οχι πανω απο 30-40 σιγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το PS3 η αποτυχία του ήταν η επιλογή hardware (απο μεριά third party πάντα), τα first party studios μια χαρά δουλειά έκαναν, και απέδειξαν τη δύναμη έχει η κονσόλα.

 

Άλλο η δύναμη της κονσόλας και άλλο η χωρητικότητα. Το Battlefield 3 στο PC το έχεις ακουστά? Δεν χρειάστηκαν 15 δισκάκια για τα φοβερά γραφικά του. Ένα απλό dvd δισκάκι διπλής στρώσης είχε μέσα το κουτί.

 

 

 

Το Χ360 έφαγε κράξιμο με παιχνίδια που ήταν σε 2 δισκάκια και πάνω. Επίσης, περιττό να προσθέσουμε πως οι πωλήσεις ευθύνονται και στο γελίο χακάρισμα της κονσόλας, το οποίο υπήρχε απο σχεδόν day-one.

Τo Wii έπιασε τόπο για άλλους λόγους, δεν είναι ανάγκη να το κάνουμε άλλο ένα vs topic.

 

Εγώ δεν βλέπω πουθενά ούτε πήρα χαμπάρι κάποιο κράξιμο. Οι devs συνεχίζουν να βγάζουν μια χαρά παιχνίδια γι αυτό. Αντίθετα κράξιμο πέφτει συνεχώς για το PS3 και την 256Mb μνήμη του. Η χωρητικότητα του μέσου τους μάρανε τρομάρα τους.

 

Μεγάλη συζήτηση για το αν έγινε επιτυχία το 360 μόνο για το φλασάρισμα. Θα ήθελα να αντιπαραθέσω αλλά η ώρα είναι περασμένη...

 

Δεν θέλω να κάνω vs topic. Αλλά το να στηρίζεται η επιτυχία ή η αποτυχία μιας κονσόλας στο αν θα έχει blu-ray δεν το θεωρώ και πολύ καλό επιχείρημα.

 

 

 

Για την αποτυχία το να είχε το PS3 dvd, γι΄αυτή μιλάω, θα ήταν τεράστιο fail.

 

Ίσως έχεις δίκιο, που να είχε και dvd player... Ποιος ξέρει πόσο πιο πολύ θα πάτωνε σε αυτή τη γενιά...

 

 

 

 

 

To BluRay μην το βλέπεις σαν πανάκριβο αξεσουάρ, αλλά σαν κάτι το καινοτόμο. To Kinect είναι πανάκριβο αξεσουάρ, το BluRay είναι απλά νέο μέσο με πολλές ανέσεις.

 

Όχι, το Kinect είναι κάτι καινοτόμο και το κυριότερο δεν πάει πακέτο με την κονσόλα. Για το PS3 υπάρχει το Move που η λέξη καινοτομία είναι μάλλον άκυρη σε αυτήν την περίπτωση. (Να συγκρίνουμε μήλα με μήλα και πορτοκάλια με πορτοκάλια)

 

Το blu-ray επίσης δεν ήταν κάτι το καινοτόμο. Η Toshiba τότε με το HD-DVD προσέφερε παραπλήσια χωρητικότητα. Όχι σίγουρα την ίδια αλλά σίγουρα αρκετή για να χωρέσει τουλάχιστον ένα Uncharted σε ένα δισκάκι. Άντε το MGS σε δυο.

 

 

 

Μόνο αυτά υπάρχουν στο PS3, Uncharted και MGS4?

 

ps : κάνε search σε κανένα torrent site και δές τα μεγέθη των παιχνιδιών, και πές μου αν είναι 10 ή 15

 

 

Μπορεί όχι αλλά τα υπόλοιπα δεν δικαιολογούν το κόστος της κονσόλας.

Αυτό είναι που θέλω να πω τόση ώρα. Οι τίτλοι που αναφέρεις είναι καλοί, και μερικοί άλλοι first party τιτλοι είναι επίσης καλοί. Αλλά δεν έφεραν και την επανάσταση στο χώρο των videogames για να δικαιολογούν κονσόλα με διπλάσιο κόστος πώλησης και ανάπτυξης.

 

Και το 360 και το Wii άφησαν παιχνιδάρες σε αυτή τη γενιά χωρίς blu-ray. Δεν κατέχει τα ηνία μόνο το PS3...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο η δύναμη της κονσόλας και άλλο η χωρητικότητα. Το Battlefield 3 στο PC το έχεις ακουστά? Δεν χρειάστηκαν 15 δισκάκια για τα φοβερά γραφικά του. Ένα απλό dvd δισκάκι διπλής στρώσης είχε μέσα το κουτί.

Δεν μιλάς με δεκάχρονο..

Ναί, το έχω ακουστά, και κατά περίεργο τρόπο, το έπαιξα κι όλας. :whistle:

Μήπως είχε ένα campaign 5-6 ωρών και το υπόλοιπο είναι καθαρά για MP?

 

Εγώ δεν βλέπω πουθενά ούτε πήρα χαμπάρι κάποιο κράξιμο. Οι devs συνεχίζουν να βγάζουν μια χαρά παιχνίδια γι αυτό. Αντίθετα κράξιμο πέφτει συνεχώς για το PS3 και την 256Mb μνήμη του. Η χωρητικότητα του μέσου τους μάρανε τρομάρα τους.

Κάνε ένα search τι κράξιμο έπεσε με το FF XIII και μετά πές μου.

 

Μεγάλη συζήτηση για το αν έγινε επιτυχία το 360 μόνο για το φλασάρισμα. Θα ήθελα να αντιπαραθέσω αλλά η ώρα είναι περασμένη...

Είχε και πιο προσιτή τιμή, δε λέω, εκεί που με 300€ έπαιρνες PSP, άλλοι έπαιρναν 360 (RRoD anyone?).

 

Δεν θέλω να κάνω vs topic. Αλλά το να στηρίζεται η επιτυχία ή η αποτυχία μιας κονσόλας στο αν θα έχει blu-ray δεν το θεωρώ και πολύ καλό επιχείρημα.

Ε άμα είναι να μην βγαίνουν νέα εξαρτήματα για υπολογιστές, να μη βγούν νέες κονσόλες, να μην προχωράει γενικά η τεχνολογία..

Καλά ήμασταν και με τις δισκέτες. Στην τελική, δεν σε βάλαν να πάρεις PS3 με το ζόρι. Αφού σε χαλάει το οτι έχει BluRay, έπρεπε να πάρεις Χ360.

 

Ίσως έχεις δίκιο, που να είχε και dvd player... Ποιος ξέρει πόσο πιο πολύ θα πάτωνε σε αυτή τη γενιά...

Ώστε πάτωσε, επιμένεις.. Οκ, απόψεις.. Γι' αυτό και ακούστηκαν φήμες οτι το επόμενο ΧΒΟΧ θα έχει BluRay, γιατί πάτωσε το BluRay σαν μέσο..

υγ : το HD DVD πάτωσε, όχι το BluRay

 

Όχι, το Kinect είναι κάτι καινοτόμο και το κυριότερο δεν πάει πακέτο με την κονσόλα. Για το PS3 υπάρχει το Move που η λέξη καινοτομία είναι μάλλον άκυρη σε αυτήν την περίπτωση. (Να συγκρίνουμε μήλα με μήλα και πορτοκάλια με πορτοκάλια)

Αν θέλεις να παίξεις όμως μερικά παιχνίδια, πρέπει να έχεις Kinect πλέον (Kinect = PSEye..?)

 

Το blu-ray επίσης δεν ήταν κάτι το καινοτόμο. Η Toshiba τότε με το HD-DVD προσέφερε παραπλήσια χωρητικότητα. Όχι σίγουρα την ίδια αλλά σίγουρα αρκετή για να χωρέσει τουλάχιστον ένα Uncharted σε ένα δισκάκι. Άντε το MGS σε δυο.

Όπως είπα, το HD DVD πάτωσε (15~30GB vs 25~50GB).

To Uncharted1 ίσως να χωρούσε αν έκοβαν κάτι, ή αν το έβαζαν σε DL HD-DVD.

 

Μπορεί όχι αλλά τα υπόλοιπα δεν δικαιολογούν το κόστος της κονσόλας.

Αυτό είναι που θέλω να πω τόση ώρα. Οι τίτλοι που αναφέρεις είναι καλοί, και μερικοί άλλοι first party τιτλοι είναι επίσης καλοί. Αλλά δεν έφεραν και την επανάσταση στο χώρο των videogames για να δικαιολογούν κονσόλα με διπλάσιο κόστος πώλησης και ανάπτυξης.

Επανάσταση θα δείς απο PC που έχει δύναμη, όχι απο κονσόλα που έχει υλικό 2003-04.

 

Και το 360 και το Wii άφησαν παιχνιδάρες σε αυτή τη γενιά χωρίς blu-ray. Δεν κατέχει τα ηνία μόνο το PS3...

Είπα εγώ πουθενά πως το μέσο κάνει το παιχνίδι? Είπα πως έβαλαν BluRay για να έχουν περιθώριο ανάπτυξης, το 3D απο μόνο του θέλει χώρο.

Το Uncharted 2 έχει βγεί απο τα καλύτερα παιχνίδια όλων των εποχών, δε νομίζω πως είχε την αντίστοιχη τιμή κάποιο παιχνίδι απο τις άλλες κονσόλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημα ειναι οτι δεν θα σε εβαζαν να αλλαξεις 15 δισκακια,αλλα θα χρησιμοποιουσαν 2-3.Το μισο παιχνιδι δηλαδη σε GB.

 

Δεν έχω χρόνο δυστυχώς για τα υπόλοιπα που αναφέρεις αλλά θα σχολιάσω το συγκεκριμένο.

 

Αυτό θα είχε αξία μόνο αν τα παιχνίδια του PS3 διαρκούσαν πολύ περισσότερο από αντίστοιχα παιχνίδια του 360. Η συντριπτική πλειοψηφία των τίτλων αυτής της γενιάς έχει διάρκεια 8-10 ώρες καθαρού παιχνιδιού. Ακόμα και σχεδόν όλοι οι first party τίτλοι του PS3 τόσο διαρκούν.

 

Δηλαδή εννοείς ότι στο 360 και στο Wii παίζεις μισά παιχνίδια?

Ίσα ίσα που το Gears of War 3 είναι και μεγαλύτερο από το Uncharted 3. Το MGS4 πόσες ώρες καθαρού gameplay είχε αν βγάζαμε τα cutscenes? Το συγκρίνεις με τη διάρκεια πχ του Assassin's Creed 2? Το οποίο μάλιστα είχε και πολύ καλύτερα γραφικά από το MGS...

 

 

 

Εαν ίσχυε ότι πληρώνοντας παραπάνω για να έχω και μεγαλύτερη διάρκεια παιχνιδιού, τότε ναι, βάλε blu-ray.

 

Αλλά το να πληρώσω για να δω απλά σε καλύτερη ποιότητα τα cutscenes του FFXIII σε σχέση με αυτά του 360 ε σιγά τ'αυγα!

 

 

 

Τέλος, δεν χρειάζεται να κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας. Ξέρουμε όλοι πολύ καλά γιατί η Sony έβαλε blu-ray στο PS3. Και δεν είναι η χωρητικότητα των παιχνιδιών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό θα είχε αξία μόνο αν τα παιχνίδια του PS3 διαρκούσαν πολύ περισσότερο από αντίστοιχα παιχνίδια του 360.

 

Δεν ειναι μονο η διαρκεια(ή μπορει να να μην ειναι καθολου θεμα διαρκειας).

Εγραψα ''Το μισο παιχνιδι δηλαδη σε GB'',οχι σε διαρκεια.

 

Το ICO ηταν αρκετα μεγαλο(σε διαρκεια) και ετρεχε σε CD( η αμερικανικη εκδοση) στο ps2.

Δεν ειναι παντα :πολλα GB=Μεγαλυτερο παιχνιδι.

 

Οσο για το αν υπηρχε κατι αλλο πισω απο την επιλογη της sony για το blu ray,εννοειται οτι υπηρχε.Επρεπε ομως να αλλαξει format κατ'εμε,ειτε αυτο ηταν το blu ray ,ειτε κατι αλλο.

Το γεγονος οτι ηθελε να προωθησει το blu ray,δεν εχει να κανει με το αν ηταν τελικα σωστη η επιλογη της να δωσει παραπανω δυνατοτητες στους devs.Ηταν σωστη.

Αν και επιχειρηματικα(για το ps3) τελικα μαλλον οχι,εφοσον οι third party δεν ασχοληθηκαν(και σιγουρα δεν ευθυνεται το blu ray γι αυτο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως όταν είχα 360 και έλεγα οτι παίζει ακόμα με DVD, θυμάμαι τους PCάδες να γελούν μαζί μου που πλήρωσα τόσα χρήματα για μια next-gen κονσόλα με drive τεχνολογίας 1999. Και θεωρώ απαράδεκτο παιχνίδια όπως το L.A Noire, Battlefield3, FFXIII, Forza 4, και πολλά άλλα να παίζουν σε πολλαπλά δισκάκια λές και είμαστε στο 1998 που αλλάζαμε το Disk 2 του MGS στο PS1.

 

Αν αυτή είναι η "εξέλιξη" που θέλετε να δούμε στις κονσόλες, τότε δεν υπάρχει λόγος να βγεί PS4-720 με το ίδιο σκεπτικό. Ας μέναμε με το PS2 βασικά που είχε DVD.

 

btw, το HD-DVD είχε max. capacity 30GB σε DL, και δεν ήταν ΚΑΝ ενσωματωμένο στο 360. Έπρεπε να πληρώσεις 200€ για να το αγοράσεις extra, μέχρι που καταργήθηκε όταν κέρδισε την "μάχη" το Blu-Ray.

 

Τα exclusives του PS3 αποτελούν λόγω αγοράς του, (μόνο και μόνο το MGS4 που ανέφερες και τα Uncharted 2/3 είναι killer apps) να μην αρχίσω τώρα το μέτρημα, στο 360 μόνο το Gears και το Halo απέμεινε, γι' αυτό και εγώ όπως και πολλοί άλλοι το πούλησαν για να πάρουν PS3, που κακά τα ψέμματα πλέον είναι ένα σκαλί πάνω απο τον ανταγωνισμό, και μονόδρομος για τον ώριμο gamer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...