Προς το περιεχόμενο

PlayStation 4 Topic v1 [PS4]


aslanG7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Για το fallout που λες ειναι ακομα νωρις για να εχουμε τετοια παιχνιδια σε VR, εκτος αν δουλευουν μονο με teleporting.

 

Τι είναι το teleporting;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι είναι το teleporting;

Χρησιμοποιειται σε VR games για να μην εχεις θεμα με ζαλαδα. Μαρκαρεις ενα σημειο και σε παει αυτοματα εκει στον χωρο η σε σημεια που σε αφηνει να πας(batmanVR). Στην ελευθερη καμερα υπαρχει θεμα, ειδικα μεχρι να την συνηθισεις.

Τωρα αν στο fallout πεταγεσαι απο το ενα σημειο στο αλλο με τηλεμεταφορα τοτε οκ ολα καλα(αν δουλεψει ως gameplay κατι τετοιο). Αν ομως σε βαλει να παιξεις ολο το game με free καμερα οπως δλδ παιζεται και χωρις VR, πολλοι δεν θα το αντεξουν. Ειναι μεγαλο παιχνιδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι είναι το teleporting;

 

Αντι να τρέχεις γύρω γύρω και να ζαλίζεσαι με την κίνηση κεφαλιού-αριστερού μοχλού-δεξιού μοχλού θα μπορείς να κλικάρεις στον χάρτη και να τηλεμεταφέρεσαι στο σημείο που κλίκαρες (ουσιαστικά να γλιτώνεις την κίνηση για μεγάλες αποστάσεις).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πιστευω και εγω πλεον οτι θα βγουν παιχνιδια μονο στο pro.αυτο που ισως συμβει στο μελλον ειναι να βγουν παιχνιδια που να μη τρεχουν καλα στο απλο ps4.εχουν δειξει τετια σημαδια απο τωρα κιολας.βλεπε ναυαρχιδα στα fps οπως το multiplayer του bf1 στο απλο που τα frames drops φτανουν τα 30.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα  στην  παρεα  θα  ηθελα  να  κανω  μια  ερωτηση .εχω  το  ps3  και  αυριο  θα  παρω το  ps4  . ειμαι  πορομενος  με  το  battlefield  4  στο  πσ4  θα  πρεπει  να  το  κανω  απο  την  αρχη και  με  αλλο  ακαουντ  η  συνεχιζω.   ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά το Last Of Us Remastered (last patch), το dishonored 2 και κατά ένα μέρος το Last Guardian έρχεται να προστεθεί στην λίστα των παιχνιδιών που δεν δίνουν την δυνατότητα supersampling σε κατόχους 1080p τηλεόρασης και το Assassin's creed the ezio collection. Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί οι developers αποφασίζουν να στερήσουν αυτή την δυνατότητα σε κατόχους 1080p τηλεόρασης αφού τα παιχνίδια τρέχουν μια χαρά σε 4k..

 

Link.png Site:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείτε να πιστεύεται ότι θέλετε αλλά το θέμα έχει ξεκαθαριστεί..ΔΕΝ ΘΑ ΒΓΟΥΝ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ PRO είτε είναι απλά είτε για VR. Το πρωτομάθαμε από έγγραφα που είχαν διαρρεύσει πριν την παρουσίαση το Pro και επιβεβαιώθηκε από την sony στην παρουσίαση του. Αυτό δεν θα αλλάξει όσες πωλήσεις και να κάνει το Pro. Μην γράφεται ότι να ναι γιατί μπερδεύεται υποψήφιους αγοραστές. 

 

Αυτός ακριβώς είναι ο λόγος που διστάζω να αγοράσω το ps4 (μαζί με τα exclusives του ps3,το οποίο απέκτησα σχετικά πρόσφατα λόγω κατοχής xbox360 ). Όσο και να το ψάχνω στα ξένα forum, ξεκάθαρη απάντηση δεν μπορώ να λάβω.

Eπίσης και στα συγκριτικά που βλέπω μεταξύ og/slim/pro, δε μπορώ να πω ότι βλέπω ουσιαστική διαφορά. Θέλω να πιστεύω πως σε ένα χρόνο από σήμερα θα έχει ξεκαθαρίσει το τοπίο μεταξύ των δυο revision.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω το ps4 pro σε 4κ tv ρυθμισμενο σε hdcp 2.2 και 2160 rgb με full rgb range και hdr 2k/4k supported.

To θεμα ειναι οτι ανα διαστηματα οταν το ανοιγω και παω sound and screen γραφει οτι ειναι ρυθμισμενο σε hdcp 1.4 και στο rpg range μου γραφει automatic (limited) και γραφει και κατι αλλα απο κατω.

Κανω restart τη κονσολα ξαναμπαινει σε hdcp 2.2.

Επειδη την ψιλιαστηκα τη δουλεια οποτε το ανοιγω κοιταω τη αναλυση πριν ξεκινησω να παιζω.

Στις 5 φορες που θα το ανοιξω τη μια φορα θα μου εχει χασει τις ρυθμισεις και θα ειναι ολα automatic και θα γραφει οτι ειμαι σε hdcp 1.4 κατι που δε ισχυει.

Ξερει κανεις γιατι συμβαινει αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Χρησιμοποιειται σε VR games για να μην εχεις θεμα με ζαλαδα. Μαρκαρεις ενα σημειο και σε παει αυτοματα εκει στον χωρο η σε σημεια που σε αφηνει να πας(batmanVR). Στην ελευθερη καμερα υπαρχει θεμα, ειδικα μεχρι να την συνηθισεις.

Τωρα αν στο fallout πεταγεσαι απο το ενα σημειο στο αλλο με τηλεμεταφορα τοτε οκ ολα καλα(αν δουλεψει ως gameplay κατι τετοιο). Αν ομως σε βαλει να παιξεις ολο το game με free καμερα οπως δλδ παιζεται και χωρις VR, πολλοι δεν θα το αντεξουν. Ειναι μεγαλο παιχνιδι.

 

 

Αντι να τρέχεις γύρω γύρω και να ζαλίζεσαι με την κίνηση κεφαλιού-αριστερού μοχλού-δεξιού μοχλού θα μπορείς να κλικάρεις στον χάρτη και να τηλεμεταφέρεσαι στο σημείο που κλίκαρες (ουσιαστικά να γλιτώνεις την κίνηση για μεγάλες αποστάσεις).

 

 

Χμ.. Το βρίσκω αρκετά γελοίο tbh. Εντελώς immersion-breaker. Βασικά, έχουμε καταλήξει στο τι είναι ακριβώς αυτό το οποίο ζαλίζει; Είναι η υποτιθέμενη κίνηση ενώ το σώμα είναι σε αδράνεια; Είναι το bobbing; Είναι λίγα τα καρέ του PSVR; Το ρωτάω γιατί από το λίγο που έχω χρησιμοποιήσει -άλλα- VR heasets δεν έχω ζαλιστεί καθόλου.

 

Δεν βρίσκω ουσία στο να βγει ένα FPS τύπου Fallout 4 με teleporting, ας μην το βγάλουν καθόλου αν είναι να του πετάξουν τα μάτια έξω. Από εκεί και πέρα, τι γίνεται με games που απαιτούν συνεχόμενη κίνηση, όπως πχ τα racing; Επίσης, να φανταστώ ότι competitive FPS είναι out-of-the-question, αφού δεν θα μπορεί να υπάρχει teleporting σε αυτά;

 

 

 

Μετά το Last Of Us Remastered (last patch), το dishonored 2 και κατά ένα μέρος το Last Guardian έρχεται να προστεθεί στην λίστα των παιχνιδιών που δεν δίνουν την δυνατότητα supersampling σε κατόχους 1080p τηλεόρασης και το Assassin's creed the ezio collection. Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί οι developers αποφασίζουν να στερήσουν αυτή την δυνατότητα σε κατόχους 1080p τηλεόρασης αφού τα παιχνίδια τρέχουν μια χαρά σε 4k..

 

Έχουν αναφέρει γιατί το κάνουν αυτό; Γιατί να μπορεί το PS4 Pro να τρέξει 4Κ games σε 4K TV, αλλά να μην μπορεί να τρέξει 4Κ games σε FHD TV; Έχει πρόβλημα ο upscaler και δεν μπορεί να κάνει σωστό downscaling;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός ακριβώς είναι ο λόγος που διστάζω να αγοράσω το ps4 (μαζί με τα exclusives του ps3,το οποίο απέκτησα σχετικά πρόσφατα λόγω κατοχής xbox360 ). Όσο και να το ψάχνω στα ξένα forum, ξεκάθαρη απάντηση δεν μπορώ να λάβω.

Eπίσης και στα συγκριτικά που βλέπω μεταξύ og/slim/pro, δε μπορώ να πω ότι βλέπω ουσιαστική διαφορά. Θέλω να πιστεύω πως σε ένα χρόνο από σήμερα θα έχει ξεκαθαρίσει το τοπίο μεταξύ των δυο revision.

 

 

Δεν χρειάζεται να προβληματίζεσαι γιατί έχει δοθεί ξεκάθαρη απάντηση από την ίδια τη SONY. Τα ίδια παιχνίδια που θα βγαίνουν στο Pro θα βγαίνουν και στο απλό PS4. Είναι επίσημο ΤΕΛΟΣ! Το εάν αξίζει να πας για τις διαφορές στα γραφικά είναι άλλο θέμα που το έχουμε αναλύσει όσο δεν πάει σε αυτό το νήμα και το ξαναπιάσαμε 3-4 σελίδες πριν. Και μένα με προβληματίζει από την στιγμή που δεν έχω 4k τηλεόραση..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν αναφέρει γιατί το κάνουν αυτό; Γιατί να μπορεί το PS4 Pro να τρέξει 4Κ games σε 4K TV, αλλά να μην μπορεί να τρέξει 4Κ games σε FHD TV; Έχει πρόβλημα ο upscaler και δεν μπορεί να κάνει σωστό downscaling;

 

Πραγματικά δεν υπάρχει καμία λογική γιατί το κάνουν αυτό ακόμα και στο digital foundry είπαν ότι το βρίσκουν ηλίθιο οι developers να μην δίνουν τη δυνατότητα για supersampling σε κατόχους 1080p από τη στιγμή που το 4k τρέχει απροβλημάτιστα..αυτό ξεκίνησε με το τελευταίο patch του Last Of Us και στο neogaf έλεγαν ότι πρόκειται για bug αλλά μέχρι τώρα δεν έχει δοθεί καμία απάντηση από naughty dog στο forum της κάτι που δεν το συνηθίζει. 

Κυκλοφόρησε μία φήμη με βάση κάτι έγγραφα που είχαν διαρρεύσει ότι η επιλογή για supersampling κάποια στιγμή θα γίνεται από το ίδιο το λειτουργικό του PS4 και δεν θα χρειάζεται να το διαλέξεις μέσα από το παιχνίδι (δεν μπορώ να το εξηγήσω καλύτερα δεν θυμάμαι και λεπτομέρειες) αλλά αυτό είναι μία φήμη μόνο. Εγώ είχα ξενερώσει πάντως γιατί σκοπεύω να παίξω και τρία παιχνίδια σε 1080p τηλεόραση και στην ουσία θα είναι σαν τα παίζω στο απλό PS4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν το εχουμε βαλει .Αυτη την περιοδο εχει ο Κωτσοβολος το division sta 25 .

Εγω το πηρα παντως .

Solo αξίζει αυτό τίποτα,η θα με κάνετε να συνεργαστώ με τίποτα 13χρονους ρωσους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...