Προς το περιεχόμενο

PlayStation 4 Topic v1 [PS4]


aslanG7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σε λιγοτερο απο 1 χρονο θα κυκλοφορησει το xbox one scorpio...η σονυ αποκλειεται να κατσει και να κοιταει καθως ξερει οτι θα εχει κατωτερο μηχανημα απο την microsoft. κατι μου λεει οτι την ημερα που θα κυκλοφορησει το scorpio η σονυ θα παρουσιαζει το ps5 και τελικα θα βγουν αληθινες οι φημες που αναφερουν οτι το ps5 θα κυκλοφορησει στα καταστηματα το 2ο 6μηνο του 2018...αποκλειεται να βγει αλλη εκδοση σε ps4 ή ps4 pro...οτι βγηκε απο ps4 ηταν και τα τελικα. οποτε ερχεται το 5 το καλο....για να δουμε  :D

 

Τώρα έχει 50 μύρια βάση. Του χρόνου τέτοια εποχή θα έχει 60 μύρια (συντηρητική πρόβλεψη).

 

Έρχονται πολλά exclusives το 2017, κι ακόμα περισσότερα το 2018 (TLOU2 κλπ)...

 

Δύσκολα θα μπει φρένο στο momentum, εκτός αν ξέρω γω το Scorpio κάνει κανά 400άρι (πώληση με χασούρα) και πέσουν τα τσιμέντα. Κι εκεί βέβαια μπορούν να ρίξουν το Pro στα 300 και το Slim στα 150. Δεν μας χαλάει ο ανταγωνισμός.

Α και τελος οπως βλεπετε και παραπανω μια χαρα τεραστιες πωλησεις εχουν τα πρωτου προσωπου παιχνιδια στις κονσολες,που αρκετοι νομιζουν οτι δεν αξιζουν λογω controller σε σχεση με το ακριβεστερο(σε κινηση)mouse and keyboard του Pc.

 

Είναι θέμα συνήθειας ο χειρισμός και φυσικά υπάρχει και το aim assist.

 

Όσον αφορά τα online shooters, μην ξεχνάτε ότι δεν υφίσταται CFW στις current-gen κονσόλες (ευτυχώς λέω εγώ), σε αντίθεση με το γνωστό πανηγύρι (hackers/cheaters) σε PC και PS3... free online μεν, σπάσιμο νεύρων δε.

 

Να σας θυμίσω τους προφέσορες που μας λέγανε πριν 3+ χρόνια ότι λόγω x86 θα σπάγανε στο πι & φι σε σχέση με την PPC; Πού είναι τώρα όλοι αυτοί; Άντε να δούμε πότε θα γίνει κατανοητό ότι η ISA δεν έχει καμία σχέση με το encryption/security system...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 26,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το Ps5 μπορει να βγει και 2018 και 2019 και 2020.Το θεμα ειναι οτι παλι τις δυο πρωτες χρονιες θα υπαρχει ξηρασια παιχνιδιων.

 

Επισης να μην ξεχναμε οτι τα δυνατοτερα απο πλευρας αξιοποιησης Hardware παιχνιδια εβγαιναν παντα στον τελος του κυκλου ζωης της κονσολας,αρα εχουμε ακομα καιρο. Ενας ακομα λογος γιατι αξιζει το φθηνοτερο Ps4 απο το Pro αλλωστε ειναι γιατι τα χρηματα που γλυτωνει καποιος τωρα τα βαζει αργοτερα στο ps5.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ός.

 

Είναι θέμα συνήθειας ο χειρισμός και φυσικά υπάρχει και το aim assist.

 

Όσον αφορά τα online shooters, μην ξεχνάτε ότι δεν υφίσταται CFW στις current-gen κονσόλες (ευτυχώς λέω εγώ), σε αντίθεση με το γνωστό πανηγύρι (hackers/cheaters) σε PC και PS3... free online μεν, σπάσιμο νεύρων δε.

 

Να σας θυμίσω τους προφέσορες που μας λέγανε πριν 3+ χρόνια ότι λόγω x86 θα σπάγανε στο πι & φι σε σχέση με την PPC; Πού είναι τώρα όλοι αυτοί; Άντε να δούμε πότε θα γίνει κατανοητό ότι η ISA δεν έχει καμία σχέση με το encryption/security system...

Αυτο ακριβως .

Εκει ειναι το δυνατο σημειο της κονσολας σε σχεση με τα pc , το fair game  στα online fps και οχι μονο .Eιναι κριμα που εξαιρετικοι τιτλοι οπως το bf3,division    τα ειχαν καταστρεψει με cheats  kai third party programmes.

 

Eχω παιξει bf3 στο pc  και στο ps4  ολα ειναι θεμα συνηθειας και optimize σχετικα με τους μοχλους οσο και περιεργο αν φαινεται αυτο πριν κανεις την μεταβαση και εγω το ιδιο ελεγα πως θα παιζω χωρις keyboard  και mouse?

Tελικα δεν ηταν τιποτα εξοικειωνεσαι πολυ γρηγορα και δεν σου φαινεται καν η αλλαγη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

PS4 Pro? Wait, what about PS5? Macquarie's Damian Thong who correctly predicted PS4 slim and Pro says PS5 may arrive in 2nd half of 2018.

 

 

Το σίγουρο είναι ότι η Sony έχει ξεκινήσει ήδη το R&D του PS5 μετά την κυκλοφορία του PS4 Pro. Και το PS4 σαν prototype το δουλεύουν από το 2008. Το ίδιο ισχύει και για την Nintendo.

 

Τώρα το πότε θα το βγάλει... θα πρέπει να κάνει τεράστια ζημιά ο Σκορπιός για να το επισπεύσουν τόσο σύντομα (2018-2019).

 

Ψάχνοντας πάντως το tweet του Takashi μου έβγαλε το παρακάτω:

 

http://www.universityherald.com/articles/47308/20161103/ps5-release-date-update-playstation-5-to-be-more-compact-sized-much-better-than-ps4-pro-launched-earlier.htm

 

More compact-sized = HBM2 RAM* ή/και αφαίρεση Blu-Ray drive (δεν μου αρέσει καθόλου σαν ενδεχόμενο το digital-only, αν και μπορεί να το βγάλουν σαν USB accessory)

 

http://images.anandtech.com/doci/9390/ChipSize.jpg

 

Τεσπά, ό,τι και να πούμε τώρα σπέκουλα θα είναι... πάντως και delayed παιχνίδια και τόσο σύντομα νέα κονσόλα δεν βγάζει νόημα.

 

ΥΓ: Η προφητεία του Slim δεν είναι τίποτα το τρομερό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι λογικο ρε παιδια, αλλαζουν οι εποχες η τεχνολογια προχωραει απιστευτα γρηγορα, εχετε κολησει στα παλια χρονοδιαγραμματα που βγαζαν κονσολες ανα 7 χρονια...πλεον θα τις βγαζουνε ανα 4-5 και μετα ακομα ποιο γρηγορα, εμενα μου φενεται απολυτα λογικο να βγει το 2018 το ps5, 5 χρονια δηλαδη μετα απο το ps4, που ειναι το περιεργο και το κακο? καλυτερα για εμας, για εμενα το ιδανικο ειναι να βγαινει νεα κονσολα ανα 3 χρονακια....και να δουλεψει και αλλος κοσμος να γεμισουν και αλλες θεσεις εργασιας, ωστε να υπαρχει δουλεια και ζητηση...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτε μη λες ποτε σιγουρα, ποιος περιμενε mid gen κονσολα αλλωστε. Απο την αλλη αν την εβγαζαν το 18 θα ηταν κινηση που θα εβγαζαν τα ματια τους κατ'εμε.

 

Εγω αυτο που θα ηθελα και αυτο που περιμενω ειναι να δουμε το ps5 το 20-21, σημαντικα ισχυρο. Γιατι και 8TF να βγει το 2018 απλα θα καταφερει να παιζει native 4Κ τα σημερινα παιχνιδια και αυτο ηταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα με τις αναβαθμισμενες κονσολες οταν με το καλο βγει το Ps5 θα βλεπουμε σχολια του τυπου''I ll wait for ps5 pro In 2-3years''.

ειναι λογικο ρε παιδια, αλλαζουν οι εποχες η τεχνολογια προχωραει απιστευτα γρηγορα, εχετε κολησει στα παλια χρονοδιαγραμματα που βγαζαν κονσολες ανα 7 χρονια...πλεον θα τις βγαζουνε ανα 4-5 και μετα ακομα ποιο γρηγορα, εμενα μου φενεται απολυτα λογικο να βγει το 2018 το ps5, 5 χρονια δηλαδη μετα απο το ps4, που ειναι το περιεργο και το κακο? καλυτερα για εμας, για εμενα το ιδανικο ειναι να βγαινει νεα κονσολα ανα 3 χρονακια....και να δουλεψει και αλλος κοσμος να γεμισουν και αλλες θεσεις εργασιας, ωστε να υπαρχει δουλεια και ζητηση...

Τα στουντιο που κλεινουν το ενα πισω απο το αλλο λογω χρεων δεν τα εχεις δει?

 

Τι οτι να ναι σχολια διαβαζουμε παλι Θεε μου?Μας συμφερει να βγαινουν κονσολες καθε 3χρονια για να δημιουργουνται και αλλες θεσεις εργασιας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα παντως με το PS5 θα περιμενω το Pro. Και δεν νομιζω οτι θα ειμαι ο μονος.

 

Λιγο η ξηρασια απο παιχνιδια του 1ου (η και 2ου) ετους, λιγο οι προηγουμενες κονσολες/PC με μεγαλο backlog για να παιξει κανεις.

 

Θα γυρισει μπουμεραγκ αυτο το κολπο με τα mid gen updates πιστευω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη μου είναι να αγοράζεις κονσόλα μόνο όταν δεν μπορείς να παίξεις κάτι που θέλεις σε ικανοποιητικό για σένα βαθμό. Αν βγει το PS5 και βγάλει παιχνίδια ανυπόφορα για PS4 τότε ok. Αλλά προς το παρόν για τους περισσότερους δεν υπάρχει ανάγκη να αλλάξουν το πρώτο PS4 που αγόρασαν πριν 3 χρόνια για το Pro.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ νιώθω ότι ακόμη παίζουμε παιχνίδια PS3 τεχνολογίας με ελάχιστες εξαιρέσεις (Uncharted 4 και FF15?). Είτε είναι κακό hardware ή τεμπελιάζουν οι εταιρίες παραγωγής και βγάζουν αυτό το αποτέλεσμα. Δε καταλαβαίνω πώς δικαιολογείται καν η ύπαρξη PS4 Pro και μάλιστα η κουβέντα για PS5 και PS5 Pro(!!!).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι λογικο ρε παιδια, αλλαζουν οι εποχες η τεχνολογια προχωραει απιστευτα γρηγορα, εχετε κολησει στα παλια χρονοδιαγραμματα που βγαζαν κονσολες ανα 7 χρονια...πλεον θα τις βγαζουνε ανα 4-5 και μετα ακομα ποιο γρηγορα, εμενα μου φενεται απολυτα λογικο να βγει το 2018 το ps5, 5 χρονια δηλαδη μετα απο το ps4, που ειναι το περιεργο και το κακο? καλυτερα για εμας, για εμενα το ιδανικο ειναι να βγαινει νεα κονσολα ανα 3 χρονακια....και να δουλεψει και αλλος κοσμος να γεμισουν και αλλες θεσεις εργασιας, ωστε να υπαρχει δουλεια και ζητηση...

 

Θέσεις εργασίας στην Foxconn; :P

 

Το θέμα είναι τι θα κάνουν οι devs που όλο και αυξάνονται τα delays, όχι εμείς (γενικά το εμείς). Έξω π.χ. παίζουν μεγαλύτεροι μισθοί και άντε πες κάποιος έχει την οικονομική δυνατότητα να δίνει κάθε 1-2 χρόνια €400 για κονσόλα (και να πουλάει την παλιά €200). Οι devs τι θα κάνουν; Πόσα presets θα δουλεύουν; Ο Kojima σε ποιά κονσόλα θα βγάλει το Death Stranding; (lol)

 

Με τις όλο και αυξανόμενες απαιτήσεις, φυσικά και θα κλείνουν studios και θα μειώνονται τα AAA... μετά μην απορούμε κιόλας γιατί πολλοί ακολουθούν δοκιμασμένες gameplay συνταγές με ελάχιστη καινοτομία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Deluxe βασικα καρααξιζει γιατι εχει μεσα και το season pass που χρεωνεται 25ευρω,αρα στην ουσια βγαζει το απλο FF XV στα 37ευρω.

 

Η απλη στα 47δεν αξιζει με την καμια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Γίνεται με κάποιον τρόπο να συνδέσεις το PS4 Pro σε 1080p TV και να «νομίζει» ότι είναι συνδεδεμένο με 4Κ TV, έτσι ώστε να βγάζει 4Κ σήμα και να αναλαμβάνει ο scaler της τηλεόρασης το downscaling;

 

Με αυτόν τον τρόπο κερδίζει κανείς το supersampling στα games που το καταργούν, αν βέβαια η τηλεόραση έχει καλό scaler.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...