Προς το περιεχόμενο

PlayStation 4 Topic v1 [PS4]


aslanG7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να υποθεσω οτι το αγορασες απο gamestation?:P

 

Γενικα τα σκρουτζομαγαζα δεν εχουν επισημες εισαγωγες σε αρκετα προιοντα και συνεργαζονται με προμηθευτες που φερνουν παιχνιδια στην Ευρωπη.

 

Προβλημα με τα Dlc δεν θα εχεις γιατι ειναι μεσα στο dvd οπως αναφερθηκε.Βεβαια επειδη βλεπω οτι σε εχει πιασει καποιο ψυχολογικο βαλε μεσα το παιχνιδι και δες και εσυ αν στο αναγνωριζει ή οχι. Αν δεις και το παιχνιδι δεν εχει τα αγγλικα μεσα σαν γλωσσα τοτε εχεις δικαιωμα να το επιστρεψεις πισω,αν και απο οσα χρονια αγοραζω απο τετοια μαγαζια ποτε δεν ειχα πετυχει τετοιο θεμα.


Το δικο μου bloodborne που πηρα απο αγγελια τωρα που το βλεπω εχει στο πισω μερος στα γραμματα Ελληνικη γλωσσα(στην περιγραφη),Αγγλικα(οπως στην εικονα που εστειλες)και τα κατω κατω αραβικα.

 

Πιθανολογω οτι η 3η γλωσσα παιζει ρολο για την χωρα εισαγωγης/προελευσης του παιχνιδιου που μου κανει για Πορτογαλια ή Ισπανια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι ειχε τελειωσει στο gamestation.. Απο theconsoleclub το πηρα αυτο..

Με χεις ψυχολογισει full παντως fulgore ολα τα θυμασαι (πες μου το name σου καποια στιγμη γιατι ζοριζει να το προφερω το fulgore χαχα)!

Ισχυει.. παντα κοιταζω τις συσκευασιες στο full οταν παραλαμβανω για τυχον μλκειες.. Και η αληθεια ειναι οτι επειδη ειμαι και ψειρας με ενοχλει που δεν ειναι ευρωπαικη εκδοση.. Ψυχακιας λιγο ε?

 

 

Βεβαια εστειλα και mail στο μαγαζι και μου απαντησαν εντος 2 λεπτων (ταχυτατοι)..

"Καλημέρα σας,

Στα αγγλικά είναι κανονικά το παιχνίδι, δεν θα έχετε πρόβλημα ούτε με updates, ούτε με dlc.

Ευχαριστούμε."


Εμενα πρωτη γλώσσα απο πισω εχει τα αγγλικα, δευτερη τα Γαλλικα λογικα και τριτη Ισπανικα νομιζω οπως εσενα.. και τεταρτη με μικρα μικρα γραμματα τα αραβικα.. στις περιγραφες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι ειχε τελειωσει στο gamestation.. Απο theconsoleclub το πηρα αυτο..

Με χεις ψυχολογισει full παντως fulgore ολα τα θυμασαι (πες μου το name σου καποια στιγμη γιατι ζοριζει να το προφερω το fulgore χαχα)!

Ισχυει.. παντα κοιταζω τις συσκευασιες στο full οταν παραλαμβανω για τυχον μλκειες.. Και η αληθεια ειναι οτι επειδη ειμαι και ψειρας με ενοχλει που δεν ειναι ευρωπαικη εκδοση.. Ψυχακιας λιγο ε?

 

 

Βεβαια εστειλα και mail στο μαγαζι και μου απαντησαν εντος 2 λεπτων (ταχυτατοι)..

"Καλημέρα σας,

Στα αγγλικά είναι κανονικά το παιχνίδι, δεν θα έχετε πρόβλημα ούτε με updates, ούτε με dlc.

Ευχαριστούμε."

Εμενα πρωτη γλώσσα απο πισω εχει τα αγγλικα, δευτερη τα Γαλλικα λογικα και τριτη Ισπανικα νομιζω οπως εσενα.. και τεταρτη με μικρα μικρα γραμματα τα αραβικα.. στις περιγραφες.

Μα Ευρωπαικη εκδοση ειναι ρε συ,ειτε Γαλλικη ειναι,ειτε αγγλικη,ειτε Ισπανικη,ειτε δεν ξερω και εγω τι Ευρωπαικη θεωρειται:P

 

Μην ξεχνας οτι οι της Ελληνικης εισαγωγης(δεν ειναι απολυτο αυτο)που μπορει να εχουν τα Ελληνικα γραμματα απο πισω,συνηθως ειναι εκδοσεις που τις φερνουν τα Πλαισιο,Public,MM και γενικα οι μεγαλες αλυσιδες και κοστιζουν αναλογα τις πρωτες μερες.

 

Α και για αυτο που ρωτησες οτι εισαι ψειρας και φοβασαι,γιαυτο το λογο και να κρατας καλου κακου την αποδειξη αγορας μεχρι να σιγουρευτεις οτι το παιχνιδι που βαλεις μεσα παιζει κανονικα ή οτι και οι οποιοι κωδικοι(ειτε απο προπαραγγελιες,ειτε γενικα αν υπαρχουν μεσα στο κουτι)ισχυουν.

Εγω παντως εχω Killzone ShadowFall Γαλλικο(μεχρι και τα γραμματα που λενε(Only on playstation ειναι στα Γαλλικα)και κανονικα μεσα στο παιχνιδι εχει αγγλικα και παιζει χωρις θεμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα Ευρωπαικη εκδοση ειναι ρε συ,ειτε Γαλλικη ειναι,ειτε αγγλικη,ειτε Ισπανικη,ειτε δεν ξερω και εγω τι Ευρωπαικη θεωρειται :P

 

Μην ξεχνας οτι οι της Ελληνικης εισαγωγης(δεν ειναι απολυτο αυτο)που μπορει να εχουν τα Ελληνικα γραμματα απο πισω,συνηθως ειναι εκδοσεις που τις φερνουν τα Πλαισιο,Public,MM και γενικα οι μεγαλες αλυσιδες και κοστιζουν αναλογα τις πρωτες μερες.

 

Α και για αυτο που ρωτησες οτι εισαι ψειρας και φοβασαι,γιαυτο το λογο και να κρατας καλου κακου την αποδειξη αγορας μεχρι να σιγουρευτεις οτι το παιχνιδι που βαλεις μεσα παιζει κανονικα ή οτι και οι οποιοι κωδικοι(ειτε απο προπαραγγελιες,ειτε γενικα αν υπαρχουν μεσα στο κουτι)ισχυουν.

Εγω παντως εχω Killzone ShadowFall Γαλλικο(μεχρι και τα γραμματα που λενε(Only on playstation ειναι στα Γαλλικα)και κανονικα μεσα στο παιχνιδι εχει αγγλικα και παιζει χωρις θεμα.

 

Καλα αποδειξεις κραταω παντα σε παραγγελιες.. Ε επειδη γραφει lisenced for sale only in middle east + africa υπεθεσα οτι δεν ειναι ευρωπαικης κοπιας.. Καλα και εμενα το "only on playstation" στο bloodborne το γραφει σε 4 γλωσσες πανω πανω.. οσες και απο πισω στην περιγραφη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλασσικές παρα-εισαγωγές - βάλε και παίξε άνετα , δε θα έχεις κανένα θέμα... και εμένα μου τη σπάνε οι παράξενες γλώσσες στα κουτιά αλλά είναι το τίμημα της φθήνιας, δε μπορείς να τα έχεις όλα....  :lol:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιας φθηνιας.. τιμη skroutz, αμα ηταν λιγοτερο κλαιν.. 2 χρονων game 40 ευρω δε το λες και φθηνια :D

Καλα δε κλαιγομαι το 40αρι φυσικα.. απλα ειμαι ψειρας και πολυ περιεργος γενικοτερα σαν καταναλωτης.. αν δεν ειναι οπως το βλεπω στις φωτογραφιες με πιανει μια φαγουρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιας φθηνιας.. τιμη skroutz, αμα ηταν λιγοτερο κλαιν.. 2 χρονων game 40 ευρω δε το λες και φθηνια :D

Καλα δε κλαιγομαι το 40αρι φυσικα.. απλα ειμαι ψειρας και πολυ περιεργος γενικοτερα σαν καταναλωτης.. αν δεν ειναι οπως το βλεπω στις φωτογραφιες με πιανει μια φαγουρα!

Για την ακριβεια η goty κυκλοφορησε τελη του 2015,αρα στην ουσια ειναι περιπου 14μηνων.Επισης πατα εξελιξη τιμης και δες ποσο κοστιζε μεχρι και το καλοκαιρι....

https://www.skroutz.gr/s/7681477/Bloodborne-Game-of-The-Year-PS4.html

Δυστηχως στις κονσολες τα καλοπουλημενα και δημοφιλη exclusive κρατανε υψηλα την τιμη τους για πολυ καιρο,κατι που προσωπικα το θεωρω κοροιδια αλλα τεσπα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σε πρόσφατη παραγγελία από skroutzoμάγαζο είχε παραλάβει ένα indie game (με διαθεσιμότητα σε 2-3 μαγαζιά τότε) του οποίου το κουτί ήταν τυλιγμένο σε διάφανη ζελατίνα χωρίς ωστόσο να υπάρχει η ταινία ασφαλείας της SONY (όπως στην φωτό του Skr1ll3x). Με παραξένεψε αλλά το κράτησα τελικά. Σας έχει τύχει ποτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση SOS!

 

Παρελαβα σημερα το Bloodborne απο ελληνικο καταστημα.. Αλλα αν κρινω απο αυτα που βλεπω ειναι ασιατικης-μεσης ανατολης προελευση/παραλαβη/εκδοση του παιχνιδιου.. Θα εχω κανενα θεμα in-game επειδη δεν ειναι ευρωπαικης παραλαβης? Να το επιστρεψω πισω ή να το ανοιξω κανονικα?

 

WP_20170113_13_11_49_Raw.jpg WP_20170113_13_11_59_Raw.jpg

 

PEGI logo = PAL region

 

Αραβικά = Middle East/KSA (είναι PAL όμως, όχι Asia region)

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Europe,_the_Middle_East_and_Africa

 

Δεν θα έχεις θέμα... άσε που δεν είναι region-locked το MP.

 

Τώρα αν σε ενοχλεί το εξώφυλλο, αυτό είναι άλλο θέμα (OCD/ψυχολογικό). :P

 

Έχω πάρει παιχνίδια από Ρωσία με ρώσικο εξώφυλλο και κανονικά in-game English. Μισοτιμής όμως σε σχέση με εδώ, οπότε δεν με νοιάζει που έχει κυριλλικό αλφάβητο στο χαρτί... θες φτηνότερο, θα κάνεις συμβιβασμούς. Γι' αυτό τα skroutzομάγαζα είναι φτηνότερα (μεταξύ άλλων).

 

 

Εγώ σε πρόσφατη παραγγελία από skroutzoμάγαζο είχε παραλάβει ένα indie game (με διαθεσιμότητα σε 2-3 μαγαζιά τότε) του οποίου το κουτί ήταν τυλιγμένο σε διάφανη ζελατίνα χωρίς ωστόσο να υπάρχει η ταινία ασφαλείας της SONY (όπως στην φωτό του Skr1ll3x). Με παραξένεψε αλλά το κράτησα τελικά. Σας έχει τύχει ποτε;

 

Μόνο μια φορά μου έχει τύχει (για PAL/EU game). Είναι ψιλολαμογιά (μεταχειρισμένα που τα ξανασυσκευάζουν). Το είχα πάρει φτηνά όμως, οπότε δεν ασχολήθηκα περαιτέρω.

 

Υπόψιν, από Αμερική κανένα PS παιχνίδι δεν έχει την χαρακτηριστική ταινία ασφαλείας (PAL only), αλλά είναι legit.

 

Και ένα τελευταίο: όλα της Konami από UK δεν έχουν καν ζελατίνα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σε πρόσφατη παραγγελία από skroutzoμάγαζο είχε παραλάβει ένα indie game (με διαθεσιμότητα σε 2-3 μαγαζιά τότε) του οποίου το κουτί ήταν τυλιγμένο σε διάφανη ζελατίνα χωρίς ωστόσο να υπάρχει η ταινία ασφαλείας της SONY (όπως στην φωτό του Skr1ll3x). Με παραξένεψε αλλά το κράτησα τελικά. Σας έχει τύχει ποτε;

 

Το δικο μου ειχε ταινια ασφαλειας της Sony κανονικοτατα.. αν ηταν με προχειρη ζελατινα προσωπικα θα το ειχα γυρισει πισω.. Ε παει πολυ.. και ειδικα αμα μου το πουλουσαν σαν καινουργιο..

PEGI logo = PAL region

 

Αραβικά = Middle East/KSA (είναι PAL όμως, όχι Asia region)

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Europe,_the_Middle_East_and_Africa

 

Δεν θα έχεις θέμα... άσε που δεν είναι region-locked το MP.

 

Τώρα αν σε ενοχλεί το εξώφυλλο, αυτό είναι άλλο θέμα (OCD/ψυχολογικό). :P

 

Έχω πάρει παιχνίδια από Ρωσία με ρώσικο εξώφυλλο και κανονικά in-game English. Μισοτιμής όμως σε σχέση με εδώ, οπότε δεν με νοιάζει που έχει κυριλλικό αλφάβητο στο χαρτί... θες φτηνότερο, θα κάνεις συμβιβασμούς. Γι' αυτό τα skroutzομάγαζα είναι φτηνότερα (μεταξύ άλλων).

 

 

 

Μόνο μια φορά μου έχει τύχει (για PAL/EU game). Είναι ψιλολαμογιά (μεταχειρισμένα που τα ξανασυσκευάζουν). Το είχα πάρει φτηνά όμως, οπότε δεν ασχολήθηκα περαιτέρω.

 

Υπόψιν, από Αμερική κανένα PS παιχνίδι δεν έχει την χαρακτηριστική ταινία ασφαλείας (PAL only), αλλά είναι legit.

 

Και ένα τελευταίο: όλα της Konami από UK δεν έχουν καν ζελατίνα.

 

Με κανες να ψαξω να βρω τι ειναι αυτο το OCD.. Καλα εισαι απαιχτος, δεν ηξερα καν οτι υπαρχει αυτο το πραγμα.. ανετα το εχω..

Οπως το ειπα, μια δοση ψυχασθενειας την κουβαλαω με κατι τετοια..

 

Να τονισω πανω στο θεμα οτι το game το εβαλα μπρος και δεν υπαρχουν καν τα αραβικα σαν επιλογη γλωσσας.. ειναι by default αγγλικα και η λιστα με της γλωσσες στα settings ειναι η κλασσικη οπως ολων των παιχνιδιων με ευρωπαικες επιλογες..

 

Το τελευταιο που ειπες για τις ταινιες ασφαλειας δεν το ηξερα καν και ειναι και μλκεια τους γτ ειναι ενα απο το πιο ευκολο και καλο σημαδι γνησιοτητας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι πραγματικα αισχος αυτο που συμβαινει στην ελληνικη αγορα...black friday ειχα αγορασει απο γερμανο ps4 c_chassis 500gb στα 199Ε. στο skroutz τωρα η τιμη εναρξης ειναι στα 278. το ps4 slim 500gb το προηγουμενο μηνα ειχε φτασει στο skroutz στα 234Ε τωρα ξαφνικα ειναι στα 268Ε..παμε τωρα στο ποιο γελοιο ολων.....ps3 super slim το 2013 ειχε πεσει σε ολες τις ελληνικες αλυσιδες καταστηματων στα 145ευρω...εν ετη 2017 το βλεπεις να μοστραρει στα μαγαζια στα 189Ε...και ρωτω...ρε αθεοφοβοι αντι να τα βαλετε οσο ποιο χαμηλα γινεται μπας και τα παρει καποιος ωστε να ξεπουλησετε, τα εχετε στα υψη για ποιο λογο? να τα κοιτατε και να σκονιζονται 4 χρονια τωρα? δηλαδη ημαρτον.....πλεον μαγκες να αγοραζεται μονο οταν τα βρισκεται σε τιμη χωμα, δεν γινεται αλλο με αυτα που κανουν...κοροιδια στο επακρο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι πραγματικα αισχος αυτο που συμβαινει στην ελληνικη αγορα...black friday ειχα αγορασει απο γερμανο ps4 c_chassis 500gb στα 199Ε. στο skroutz τωρα η τιμη εναρξης ειναι στα 278. το ps4 slim 500gb το προηγουμενο μηνα ειχε φτασει στο skroutz στα 234Ε τωρα ξαφνικα ειναι στα 268Ε..παμε τωρα στο ποιο γελοιο ολων.....ps3 super slim το 2013 ειχε πεσει σε ολες τις ελληνικες αλυσιδες καταστηματων στα 145ευρω...εν ετη 2017 το βλεπεις να μοστραρει στα μαγαζια στα 189Ε...και ρωτω...ρε αθεοφοβοι αντι να τα βαλετε οσο ποιο χαμηλα γινεται μπας και τα παρει καποιος ωστε να ξεπουλησετε, τα εχετε στα υψη για ποιο λογο? να τα κοιτατε και να σκονιζονται 4 χρονια τωρα? δηλαδη ημαρτον.....πλεον μαγκες να αγοραζεται μονο οταν τα βρισκεται σε τιμη χωμα, δεν γινεται αλλο με αυτα που κανουν...κοροιδια στο επακρο!

Για συγκρινε με την δικια μας τιμη

https://www.amazon.co.uk/Sony-PlayStation-Bundle-Uncharted-DriveClub/dp/B01M35QSAZ/ref=sr_1_7?s=videogames&ie=UTF8&qid=1484405745&sr=1-7&keywords=ps4+slim

Με standard delivery βγαινει στα 395ευρω,δηλαδη ακριβοτερα απο μας

 

Μια απο τα ιδια και το απλο Ps4 slim 500gb που βγαινει στα 272ευρω.Αρα οπως βλεπεις δεν ειναι αλητες μονο στην Ελλαδα αλλα και στο εξωτερικο ανεβηκαν οι τιμες μετα την 2 του μηνα.

Επισης μην συγκρινεις τιμες black friday που ειναι τετοια η ημερα και πρεπει να υπαρχουν εκπτωσεις γενικα με αλλες μερες.

Το μονο πραγμα που μπορει να ειναι κατακριτεο ειναι που τις βαφτιζουν εκπτωσεις,ενω στην πραξη ειναι ακριβοτερα και απο των Χριστουγεννων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς τελικά στο Ελλαδιστάν είμαστε πιο αλήτες : https://www.easytechnology.gr/konsoles/sony-ps4/konsoles/konsola-sony-playstation-4-ps4-pro-2tb-maure-black-easytechnology-edition?ref=bestprice.gr

 

Ποσό έχει ο δίσκος ρε παιδιά; 70€ επώνυμος.... που αμφιβάλω αν έχει βάλει τέτοιο μέσα. Και επίσης ο δίσκος που έχει αφαιρέσει του 1 tb έχει πάει βιτρίνα για πούλημα... διπλό το κέρδος δηλαδή !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς τελικά στο Ελλαδιστάν είμαστε πιο αλήτες : https://www.easytechnology.gr/konsoles/sony-ps4/konsoles/konsola-sony-playstation-4-ps4-pro-2tb-maure-black-easytechnology-edition?ref=bestprice.gr

 

Ποσό έχει ο δίσκος ρε παιδιά; 70€ επώνυμος.... που αμφιβάλω αν έχει βάλει τέτοιο μέσα. Και επίσης ο δίσκος που έχει αφαιρέσει του 1 tb έχει πάει βιτρίνα για πούλημα... διπλό το κέρδος δηλαδή !

Σωστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...