Προς το περιεχόμενο

PlayStation 4 Topic v1 [PS4]


aslanG7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον πηγα στο πλαισιο ,ευτυχως ηταν λιγα ατομα επαιξα με το ps4 το fifa και το Κnack ..Kαταρχην η κονσολα ειναι οκ οπως την βλεπετε πανω κατω απλη σαν σχεδιο χωρις υπερβολες απο την αλλη ομως δεν σου δημιουργει ετσι μια αισθηση που θα σε κανει να την κοιτας και να την περιεργαζεσαι ,τελος παντων μαλακιες ειναι αυτα .Το χειριστηριο ειναι πιο στοιβαρο ,εχει τα 2 κουμπια πανω το share και το options δεν μπορω να πω γενικα οτι με ενθουσιασε .Τα κουμπια του δεν μου κανουν αισθηση καλη οταν τα παταω  τα περιμενα καλυτερα και μοιαζει πολυ στο σημειο αυτο με το προηγουμενο χειριστηριο αν εξαιρεσεις βεβαια το λαμπακι που εχει μπροστα...

Τωρα στο fifa οκ δεν περιμενα να δω κατι το ιδιαιτερο ,πιο πολυ το gameplay θα απασχολησει αυτους που θα το αγορασουν .Το knack απο την αλλη τι να πω ,απογοητευση σκετη .Μια μαλακια και μιση γραφικα που δεν μοιαζουν με τιποτα  οτι εχουν να κανουν με next gen κονσολα ,και γενικα αργη κινηση παρολο που ειναι 60 fps(αν κανω λαθος διορθωστε με ) δεν το βγαζει αυτο στην πραξη .Απορω ποιος θα κατσει να δωσει 60-70 ευρω για να το αγορασει αλλα κυριως μου κανει εντυπωση που βγαλανε για launch τιτλο κατι τετοιο.

Αφηνω καποιο περιθωριο στην κονσολα γιατι την εχω στα υποψη μου επειδη δεν ειδα καποιο παιχνιδι σοβαρο οπως killzone να δω πιο αντιπροσωπευτικα γραφικα να το πω ετσι αλλα δυστυχως η πρωτη εντυπωση απο την κονσολα ηταν κακη σε γενικες γραμμες .

ΥΓ: Το dashboard επισης μετριο ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δείχνουν πάντα το Knack και όχι το Killzone. Μάλλον δάκτυλος του Cerny μου φαίνεται. Και το framerate δεν είναι 60. Κάπου στα 30-40 παίζει με αρκετές αυξομειώσεις προς τα πάνω και προς τα κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Το χειριστηριο ειναι πιο στοιβαρο ,εχει τα 2 κουμπια πανω το share και το options δεν μπορω να πω γενικα οτι με ενθουσιασε .Τα κουμπια του δεν μου κανουν αισθηση καλη οταν τα παταω  τα περιμενα καλυτερα και μοιαζει πολυ στο σημειο αυτο με το προηγουμενο χειριστηριο αν εξαιρεσεις βεβαια το λαμπακι που εχει μπροστα...

Χμμμ περιεργο, γιατι περιμενω το DS4 να ειναι best controller ever συμφωνα με αυτα που διαβαζω στο gaf.. Δεν το λεω καθολου ειρωνικα btw, οντως περιμενα να ειναι παρα πολυ καλο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Koιτα ασχημο δεν ειναι μην παρεξηγηθω αλλα μου κανει ενα πιο ογκωδες χειριστηριο Ps3 με οτι αυτο συνεπαγεται .Σε αυτο παιζει ρολο και η μασκα που εχει μπροστα θα την δειτε οταν θα το πιασετε απο κοντα ,που καταληγουν τα 2 πανω κουμπια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζεις ναι δεν θα εχει κανεις προβλημα σε αυτο..Προσωπικα προτιμω το χειριστηριο του 360 αλλα αυτα ειναι γουστα και πως βολευει τον καθενα .Καποιον που το βολευε το προηγουμε χειριστηριο του ps3 δεν θα εχει κανενα προβλημα με το καινουργιο ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δείχνουν πάντα το Knack και όχι το Killzone. Μάλλον δάκτυλος του Cerny μου φαίνεται. Και το framerate δεν είναι 60. Κάπου στα 30-40 παίζει με αρκετές αυξομειώσεις προς τα πάνω και προς τα κάτω.

Μάλλον λόγω συνδυασμού νέου IP και κακών κριτικών το προωθούν περισσότερο μπας και το αγοράσει κανείς ανενημέρωτος.

 

 

Κι ένα πολύ καλό νέο (άκυρο, τώρα είδα την ημερομηνία ανάρτησης. Να υποθέσω ότι ακόμα και με τέτοια δήλωση, το FAQ της Sony μάς αφήνει στην αβεβαιότητα, ναι; ), επιβεβαίωση ότι τα τιμόνια που είναι συμβατά με PS3 θα είναι και με το PS4

 

http://www.simdriving.net/news/all-ps3-compatible-wheels-to-work-on-ps4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον πηγα στο πλαισιο ,ευτυχως ηταν λιγα ατομα επαιξα με το ps4 το fifa και το Κnack ..Kαταρχην η κονσολα ειναι οκ οπως την βλεπετε πανω κατω απλη σαν σχεδιο χωρις υπερβολες απο την αλλη ομως δεν σου δημιουργει ετσι μια αισθηση που θα σε κανει να την κοιτας και να την περιεργαζεσαι ,τελος παντων μαλακιες ειναι αυτα .Το χειριστηριο ειναι πιο στοιβαρο ,εχει τα 2 κουμπια πανω το share και το options δεν μπορω να πω γενικα οτι με ενθουσιασε .Τα κουμπια του δεν μου κανουν αισθηση καλη οταν τα παταω τα περιμενα καλυτερα και μοιαζει πολυ στο σημειο αυτο με το προηγουμενο χειριστηριο αν εξαιρεσεις βεβαια το λαμπακι που εχει μπροστα...

Τωρα στο fifa οκ δεν περιμενα να δω κατι το ιδιαιτερο ,πιο πολυ το gameplay θα απασχολησει αυτους που θα το αγορασουν .Το knack απο την αλλη τι να πω ,απογοητευση σκετη .Μια μαλακια και μιση γραφικα που δεν μοιαζουν με τιποτα οτι εχουν να κανουν με next gen κονσολα ,και γενικα αργη κινηση παρολο που ειναι 60 fps(αν κανω λαθος διορθωστε με ) δεν το βγαζει αυτο στην πραξη .Απορω ποιος θα κατσει να δωσει 60-70 ευρω για να το αγορασει αλλα κυριως μου κανει εντυπωση που βγαλανε για launch τιτλο κατι τετοιο.

Αφηνω καποιο περιθωριο στην κονσολα γιατι την εχω στα υποψη μου επειδη δεν ειδα καποιο παιχνιδι σοβαρο οπως killzone να δω πιο αντιπροσωπευτικα γραφικα να το πω ετσι αλλα δυστυχως η πρωτη εντυπωση απο την κονσολα ηταν κακη σε γενικες γραμμες .

ΥΓ: Το dashboard επισης μετριο ...

Μην κρινεις μια κονσόλα απο 2-3 ώρες μαζί της ....σίγουρα θα έχει να δώσει πολλα....

Το μοναδικό που με χαλάει με το ps4 είναι το gamepad του.....dat 360 pad το καλυτερο ever!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μοναδικό που με χαλάει με το ps4 είναι το gamepad του.....dat 360 pad το καλυτερο ever!!!

Αναρωτιέμαι πόσο εύκολο θα είναι πλέον, με τη διαφοροποίηση των δύο χειριστηρίων, να χρησιμοποιήσεις το χειριστήριο της μιας στην άλλη. 'Η και του 360 στο PS4 :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναρωτιέμαι πόσο εύκολο θα είναι πλέον, με τη διαφοροποίηση των δύο χειριστηρίων, να χρησιμοποιήσεις το χειριστήριο της μιας στην άλλη. 'Η και του 360 στο PS4 :P

Το ιδανικότερο σενάριο για τους απανταχού console gamers!!!!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον πηγα στο πλαισιο ,ευτυχως ηταν λιγα ατομα επαιξα με το ps4 το fifa και το Κnack ..Kαταρχην η κονσολα ειναι οκ οπως την βλεπετε πανω κατω απλη σαν σχεδιο χωρις υπερβολες απο την αλλη ομως δεν σου δημιουργει ετσι μια αισθηση που θα σε κανει να την κοιτας και να την περιεργαζεσαι ,τελος παντων μαλακιες ειναι αυτα .Το χειριστηριο ειναι πιο στοιβαρο ,εχει τα 2 κουμπια πανω το share και το options δεν μπορω να πω γενικα οτι με ενθουσιασε .Τα κουμπια του δεν μου κανουν αισθηση καλη οταν τα παταω  τα περιμενα καλυτερα και μοιαζει πολυ στο σημειο αυτο με το προηγουμενο χειριστηριο αν εξαιρεσεις βεβαια το λαμπακι που εχει μπροστα...

Τωρα στο fifa οκ δεν περιμενα να δω κατι το ιδιαιτερο ,πιο πολυ το gameplay θα απασχολησει αυτους που θα το αγορασουν .Το knack απο την αλλη τι να πω ,απογοητευση σκετη .Μια μαλακια και μιση γραφικα που δεν μοιαζουν με τιποτα  οτι εχουν να κανουν με next gen κονσολα ,και γενικα αργη κινηση παρολο που ειναι 60 fps(αν κανω λαθος διορθωστε με ) δεν το βγαζει αυτο στην πραξη .Απορω ποιος θα κατσει να δωσει 60-70 ευρω για να το αγορασει αλλα κυριως μου κανει εντυπωση που βγαλανε για launch τιτλο κατι τετοιο.

Αφηνω καποιο περιθωριο στην κονσολα γιατι την εχω στα υποψη μου επειδη δεν ειδα καποιο παιχνιδι σοβαρο οπως killzone να δω πιο αντιπροσωπευτικα γραφικα να το πω ετσι αλλα δυστυχως η πρωτη εντυπωση απο την κονσολα ηταν κακη σε γενικες γραμμες .

ΥΓ: Το dashboard επισης μετριο ...

Ενταξυ για το τι ρολο βαραει το Knack και σε τι ηλικιες απευθυνεται το γνωριζουμε.Τωρα δεν μπορω να καταλαβω πως λες οτι η πρωτη σου εντυωπη ηταν κακη οταν το μονο που επαιξες ηταν το αντικειμενικα κακο Knack και το Fifa... Βεβαια δεν περιμενα τιποτα λιγοτερο στο Πλαισιο πηγε και μου εβαλε τα χειροτερα παιχνιδια για να δει καποιος καινουργια κονσολα  :-( .Αντι να βαλει Killzone και BF4 πηγε και εβαλε το Fifa...Απλα ελεος :cry: . Εγω μαλλον την Κυριακη θα το δω απο κοντα και ελπιζω να εχει καλυτερα παιχνιδια εκει που θα το δω απο τις αποτυχιες του Πλαισιου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παιδιά είμαι στο τέταρτο chapter του KZ Shadow Fall και οι εντυπώσεις που μου έχει αφήσει είναι ανάμεικτες και μου δίνει την αίσθηση του μισοτελειωμένου.

 

Όσο αναφορά σενάριο, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα αλλά προσωπικά με έχει αφήσει παγερά αδιάφορο. Για την ιστορία, έχω παίξει μόνο το KZ2 και ίσως να έχω χάσει κάτι από τα γεγονότα αλλά η πλοκή είναι η κλασική κλισέ αμερικανίλα με στρατιωτάκια. Κάνε σαμποταζ στον τάδε πύργο επικοινωνιών, ανακαλύψαμε ένα κωδικοποιημένο σήμα, χάσαμε επαφή με την τάδε ομάδα και λοιπές χιλιοειπωμένες μπούρδες. 

 

To gameplay έχει μια μικρή δόση στρατηγικής καθώς μπορείς να χρησιμοποιήσεις το OWL αλλά είναι γενικά στα πλαίσια ενός απλού generic shooter. Τίποτα που δεν έχουμε ξαναδεί αλλά όχι και απαραίτητα κακό.

 

Τα γραφικά... με μια λέξη γαμάτα. Τρομεροί φωτισμοί και τρομερή ποιότητα υφών. Αυτό που μου έκανε όμως εντύπωση είναι το φίλτρο ΑΑ που χρησιμοποιήθηκε καθώς δεν μπορώ να διακρίνω εύκολα juggies ενώ παράλληλα η εικόνα μένει κυριολεκτικά κρυστάλλινη. Συνήθως το shader-based AA προκαλεί θολούρα αλλά όχι εδώ!! 

 

Αλλά, (ναι, δυστυχώς υπάρχει "αλλά") υπάρχει ένα μεγάλο πρόβλημα στον τεχνικό τομέα που προσωπικά το βρίσκω απαράδεκτο.

Μα ποιος *******ΜΑΛΑΚΑΣ******** με περικεφαλαία εκεί στην Guerilla αποφάσησε να αφήσει το framerate variable αντί να το κλειδώσουν στα 30 όπως είχαν πει στην Ε3?? Το παιχνίδι ενώ στην πραγματικότητα τρέχει πάνω από 30fps, σου δίνει την αίσθηση στα μάτια ότι τρέχει με 20-25! Τι να τα κάνω πχ τα 40fps αν τα πιάνω μόνο όταν κοιτάω τις μπότες του χαρακτήρα και όταν γυρίσω κάμερα για να.. παίξω, γκρεμίζεται κατακόρυφα. Τρομερό judder παντού. Πηγαίνεις (σχετικά) ομαλά σε corridors και κλειστές περιοχές και μόλις ανοίξει λίγο ο χώρος η απότομη πτώση στα καρέ βγάζει μάτια και χαλάει όλη την ωραία αίσθηση που δημιουργήθηκε.

 

Είναι εγκληματικό λάθος. Θυσιάσανε την ομαλότητα και την απόκριση του παιχνιδιού απλά για να αποδείξουν ότι το παιχνίδι μπορεί να τρέξει πάνω από 30fps. Σκέφτομαι να σταματήσω και να περιμένω μπας και κάποιος έρθει στα λογικά του και βγάλουν κάποιο patch.

 

Τουλάχιστον είναι V-synced...

 

 

Αυτά από εμένα.

Ελπίζω να διαβάσω κι άλλες εντυπώσεις από παιδιά εδώ πέρα και να ευχηθώ σε όλους όσους το πήραν καλό παιχνίδι και καλορίζικο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...