Προς το περιεχόμενο

PlayStation 4 Topic v1 [PS4]


aslanG7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν παιδιά είμαι στο τέταρτο chapter του KZ Shadow Fall και οι εντυπώσεις που μου έχει αφήσει είναι ανάμεικτες και μου δίνει την αίσθηση του μισοτελειωμένου.

 

Όσο αναφορά σενάριο, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα αλλά προσωπικά με έχει αφήσει παγερά αδιάφορο. Για την ιστορία, έχω παίξει μόνο το KZ2 και ίσως να έχω χάσει κάτι από τα γεγονότα αλλά η πλοκή είναι η κλασική κλισέ αμερικανίλα με στρατιωτάκια. Κάνε σαμποταζ στον τάδε πύργο επικοινωνιών, ανακαλύψαμε ένα κωδικοποιημένο σήμα, χάσαμε επαφή με την τάδε ομάδα και λοιπές χιλιοειπωμένες μπούρδες. 

 

To gameplay έχει μια μικρή δόση στρατηγικής καθώς μπορείς να χρησιμοποιήσεις το OWL αλλά είναι γενικά στα πλαίσια ενός απλού generic shooter. Τίποτα που δεν έχουμε ξαναδεί αλλά όχι και απαραίτητα κακό.

 

Τα γραφικά... με μια λέξη γαμάτα. Τρομεροί φωτισμοί και τρομερή ποιότητα υφών. Αυτό που μου έκανε όμως εντύπωση είναι το φίλτρο ΑΑ που χρησιμοποιήθηκε καθώς δεν μπορώ να διακρίνω εύκολα juggies ενώ παράλληλα η εικόνα μένει κυριολεκτικά κρυστάλλινη. Συνήθως το shader-based AA προκαλεί θολούρα αλλά όχι εδώ!! 

 

Αλλά, (ναι, δυστυχώς υπάρχει "αλλά") υπάρχει ένα μεγάλο πρόβλημα στον τεχνικό τομέα που προσωπικά το βρίσκω απαράδεκτο.

Μα ποιος *******ΜΑΛΑΚΑΣ******** με περικεφαλαία εκεί στην Guerilla αποφάσησε να αφήσει το framerate variable αντί να το κλειδώσουν στα 30 όπως είχαν πει στην Ε3?? Το παιχνίδι ενώ στην πραγματικότητα τρέχει πάνω από 30fps, σου δίνει την αίσθηση στα μάτια ότι τρέχει με 20-25! Τι να τα κάνω πχ τα 40fps αν τα πιάνω μόνο όταν κοιτάω τις μπότες του χαρακτήρα και όταν γυρίσω κάμερα για να.. παίξω, γκρεμίζεται κατακόρυφα. Τρομερό judder παντού. Πηγαίνεις (σχετικά) ομαλά σε corridors και κλειστές περιοχές και μόλις ανοίξει λίγο ο χώρος η απότομη πτώση στα καρέ βγάζει μάτια και χαλάει όλη την ωραία αίσθηση που δημιουργήθηκε.

 

Είναι εγκληματικό λάθος. Θυσιάσανε την ομαλότητα και την απόκριση του παιχνιδιού απλά για να αποδείξουν ότι το παιχνίδι μπορεί να τρέξει πάνω από 30fps. Σκέφτομαι να σταματήσω και να περιμένω μπας και κάποιος έρθει στα λογικά του και βγάλουν κάποιο patch.

 

Τουλάχιστον είναι V-synced...

 

 

Αυτά από εμένα.

Ελπίζω να διαβάσω κι άλλες εντυπώσεις από παιδιά εδώ πέρα και να ευχηθώ σε όλους όσους το πήραν καλό παιχνίδι και καλορίζικο.

Το προβλημα/κακο γενικα με αυτα τα shooters εχει ξεκινησει απο τα Cod και BF.Και με αυτο εννοω εμφαση στο Multiplayer και το Campaign υπαρχει μονο και μονο για να μαθεις τον χειρισμο και για να δεις μερικα ωραια γραφικα(βλεπε Crysis).Και δυστηχως ειναι λογικο γιατι οταν τα πιο καλοπουλημενα παιχνιδια Cod και BF το κανουν αυτο,αυτο σημαινει οτι και το κοινο/αγορασες αυτα κοιταζουν κυριως στα Fps. Βεβαια υπαρχουν και οι εξαιρέσεις Bioshock και Dishonored αλλα εκει για αυτο το λογο δεν υπαρχει το Multiplayer και δινεται ολη η βαση στο Campaign. Τα ιδια πχ και στο Crysis 3 που το καταντησανε να ειναι μονο παιχνιδι για Benchmark και τιποτα αλλο. Αρα και στο Killzone εμφαση δωθηκε στο Multiplayer και το Campaign ουσιαστικα ειναι για να δειξει την δυναμη το Ps3,οπως το Crysis. Γιαυτο αλλωστε κραζω και τα γνωστα site που πανε και βαζουν 8.5 και 8.8 σε CoD και BF. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξυ για το τι ρολο βαραει το Knack και σε τι ηλικιες απευθυνεται το γνωριζουμε.Τωρα δεν μπορω να καταλαβω πως λες οτι η πρωτη σου εντυωπη ηταν κακη οταν το μονο που επαιξες ηταν το αντικειμενικα κακο Knack και το Fifa... Βεβαια δεν περιμενα τιποτα λιγοτερο στο Πλαισιο πηγε και μου εβαλε τα χειροτερα παιχνιδια για να δει καποιος καινουργια κονσολα  :-( .Αντι να βαλει Killzone και BF4 πηγε και εβαλε το Fifa...Απλα ελεος :cry: . Εγω μαλλον την Κυριακη θα το δω απο κοντα και ελπιζω να εχει καλυτερα παιχνιδια εκει που θα το δω απο τις αποτυχιες του Πλαισιου

Μα το ειπα αρχηγε μου οτι ειχε αυτα τα 2 games και αναφερθηκα σε αυτα ακριβως τα 2 games ,τι δεν καταλαβες? Σε ολα τα υπολοιπα ,χειριστηριο ,κονσολα (σχεδιαστικα),dashboard ειπα την γνωμη μου για αυτα τα συγκεκριμενα.Οταν θα βγουν -που μακαρι να γινει- παιχνιδαρες θα πω τοτε την γνωμη μου πανω σε αυτα τα games .Δηλαδη μην κολλαμε σε απλα πραγματα ..Αν τωρα εμενα δεν μου αρεσε γενικα σαν πρωτη εντυπωση τι να κανουμε τωρα.Εσυ μπορει να πας να το δεις και να ξετρελαθεις δεν λεει τιποτα αυτο ,ολα σχετικα ειναι .

Επισης εγω δεν αναφερθηκα στο Κnack σαν gameplay που οκ το καταλαβαινω οτι μπορει να απευθυνεται σε παιδακια και καλα κανει ..Εγω μιλησα συγκεκριμενα για τα γραφικα του και την κινηση που υπαγονται στα τεχνικα χαρακτηριστικα της κονσολας και τα οποια δεν με ενθουσιασαν γιατι πολυ απλα περιμενα απο next gen κονσολα να δω κατι πολυ ανωτερο .Απλα πραγματακια ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα το ειπα αρχηγε μου οτι ειχε αυτα τα 2 games και αναφερθηκα σε αυτα ακριβως τα 2 games ,τι δεν καταλαβες? Σε ολα τα υπολοιπα ,χειριστηριο ,κονσολα (σχεδιαστικα),dashboard ειπα την γνωμη μου για αυτα τα συγκεκριμενα.Οταν θα βγουν -που μακαρι να γινει- παιχνιδαρες θα πω τοτε την γνωμη μου πανω σε αυτα τα games .Δηλαδη μην κολλαμε σε απλα πραγματα ..Αν τωρα εμενα δεν μου αρεσε γενικα σαν πρωτη εντυπωση τι να κανουμε τωρα.Εσυ μπορει να πας να το δεις και να ξετρελαθεις δεν λεει τιποτα αυτο ,ολα σχετικα ειναι .

Επισης εγω δεν αναφερθηκα στο Κnack σαν gameplay που οκ το καταλαβαινω οτι μπορει να απευθυνεται σε παιδακια και καλα κανει ..Εγω μιλησα συγκεκριμενα για τα γραφικα του και την κινηση που υπαγονται στα τεχνικα χαρακτηριστικα της κονσολας και τα οποια δεν με ενθουσιασαν γιατι πολυ απλα περιμενα απο next gen κονσολα να δω κατι πολυ ανωτερο .Απλα πραγματακια ..

Βρε καλα εκανες και την ειπες, εννοουσα οτι ησουν ατυχος που η πρωτη σου εμπειρια με την ''next gen'' κονσολα ηταν με αθλια παιχνιδια :-) .Γιαυτο αλλωστε αναφερθηκα μονο στα παιχνιδια και σε τιποτα αλλο οπως ειδες  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες εγω να μην ξερω οτι τα συγκεκριμενα παιχνιδια δεν ηταν αντιπροσωπευτικα ? Το εγραψα εξαλλου οτι περιμενω να δω κατι πιο αντιπροσωπευτικο :). Eτσι και αλλιως και εγω για ps4 θα παω σε καποια φαση ,εκτος πια αν δω κατι στο one που με φτιαξει πολυ τι να πω.Απλα επειδη ειχα ετσι ευχαριστη αγωνια να δω απο κοντα τι κανει η κονσολα καπως απογοητευτηκα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ειδα όλα τα παιχνιδια που ειχε στο gaming festival χθες (fifa14,nba2k14,killzone,assassins creed, playroom,knack), αλλα να πω την αληθεια περιμενα καλυτερα γραφικα. Δεν με ενθουσιασε κανενα εκτος απο τα κοντινα του nba2k14 και το ανανεωμενο gameplay του fifa14 (το οποιο ηξερα οτι δεν ειχε πολυ καλυτερα γραφικα)...

 

Εμενα παντως μου αρκει για αρχη το φιφα14 το οποιο κι εχω παραγγειλει μαζι με την κονσολα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αναρωτιέμαι πόσο εύκολο θα είναι πλέον, με τη διαφοροποίηση των δύο χειριστηρίων, να χρησιμοποιήσεις το χειριστήριο της μιας στην άλλη. 'Η και του 360 στο PS4 :P

 

 

Θα είναι όσο εύκολο ή όσο δύσκολο ήταν και στην τωρινή γενιά. Όπως δεν μπορούσες να παίξεις τα games που απαιτούσαν sixaxis (π.χ. Heavy Rain ή TLOU) με το X360 controller έτσι δεν θα μπορείς να παίξεις και τα games που απαιτούν touchpad με το X1 controller. Κάτι που εν γένει θα συμβαίνει μόνο στα exclusives.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικα θεϊκά αποσπάσματα απο reviewers με ενα αστερι του Amazon.co.uk

 

"Shocking console lacks features , controller is still awfull , 1080p games look very blurry & frame rate keeps dropping , lack of games , no music via USB or CDs , controller battery life poor because of the stupid light built into the daulshock 4 , no camera included which is needed to make most of the controller & console , poor air flow console is running hot even after 1 hour gameplay not impressed should of taken mates advice & got a xbox one £80 more but worth the extra !!

Returning to game uk tomorrow morning !!

Do not buy unless you can only afford a ps4& not the better full next gen experience xbox one !!"

Δεν τα ηξερε ολα αυτα οταν το παρεγγελνε;

 

Αλλο θεϊκο :)

You can also remove that 500GB drive and replace it with a larger drive, or an SSD for better performance. Sony says these do it yourself upgrades will not void the system's warranty.all this says to me is there probably isnt a warranty with this console. There's an option where you can use your PSVita to wirelessly control the PS4 or use it as an extra controller which is bad news for all of you that own a 3DS because that just wont cut it in the cut throat world of Sony.there honestly isn't a huge difference graphically between PS3 and PS4 yeh the graphics might be a little bit sharper."

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, επειδη θελω να παραγγειλω αυτες τις μερες το PS4, λετε να μου το στειλουν μεσα στον Δεκεμβριο?

 

Λογω του οτι εχει πολλα site(Ελληνικα) για παραγγελεια ξερετε καποιο που 100% θα μπορεσουν να μου το στειλουν μεσα στον Δεκεμβριο? Και αυτο το λεω λογω των προπαραγγελειων που εχουν κανει αλλα ατομα και εχουν σειρα προτεραιοτητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα είναι όσο εύκολο ή όσο δύσκολο ήταν και στην τωρινή γενιά. Όπως δεν μπορούσες να παίξεις τα games που απαιτούσαν sixaxis (π.χ. Heavy Rain ή TLOU) με το X360 controller έτσι δεν θα μπορείς να παίξεις και τα games που απαιτούν touchpad με το X1 controller. Κάτι που εν γένει θα συμβαίνει μόνο στα exclusives.

Ισως, αλλά διαβάζω και δηλώσεις από 3rd party devs, όπως η CDPR, όπου λένε πως θα αξιοποιήσουν το touchapad επειδή βολεύει σε διάφορα πράγματα, οπότε δεν ξέρω. Πιθανώς δε θα είναι game changing πράγματα, εφόσον θα μιλάμε για multiplatform, αλλά αν δεν υπάρχει επιλογή στο παιχνίδι για on/off, όπως πχ. με τις χειροβομβίδες στο Uncharted, ίσως να παίζει πρόβλημα αν δε βλέπει το σωστό χειριστήριο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 There's an option where you can use your PSVita to wirelessly control the PS4 or use it as an extra controller which is bad news for all of you that own a 3DS because that just wont cut it in the cut throat world of Sony.

WTF????  Τί δουλειά έχει το 3ds με κονσόλα της σόνυ??? Μήπως να υποστηρίζει και την κάμερα του xbox?

 

Πάντως πόσο Έλληνες είμαστε ρε γμτ. Ο άλλος αγόρασε 2 ps4 από black friday και το δεύτερο το έβγαλε εδώ σε αγγελία - δημοπρασία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

WTF????  Τί δουλειά έχει το 3ds με κονσόλα της σόνυ??? Μήπως να υποστηρίζει και την κάμερα του xbox?

 

Πάντως πόσο Έλληνες είμαστε ρε γμτ. Ο άλλος αγόρασε 2 ps4 από black friday και το δεύτερο το έβγαλε εδώ σε αγγελία - δημοπρασία...

η αγγελια ειναι απλα αστεια..."τουλαχιστον 550 ευρω"... κλασικα μερικοι προσπαθουν να εκμεταλλευτουν με τον ενθουσιασμο που υπαρχει για την κονσολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

WTF????  Τί δουλειά έχει το 3ds με κονσόλα της σόνυ??? Μήπως να υποστηρίζει και την κάμερα του xbox?

 

Πάντως πόσο Έλληνες είμαστε ρε γμτ. Ο άλλος αγόρασε 2 ps4 από black friday και το δεύτερο το έβγαλε εδώ σε αγγελία - δημοπρασία...

Οπως απαντησα και αλλου αν καποιος ειναι τοσο χαζος που δεν μπορει να γραψει στο skroutz ps4(ή αν δεν ξερει το skroutz να δει ποσο το δινουν τα μαγαζια απο το site τους)και το αγορασει,τοτε καλα να παθει. Ειναι παρα πολυ απλα τα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...