Προς το περιεχόμενο

PlayStation 4 Topic v1 [PS4]


aslanG7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

mtzs αναλογα ποσο καιρο το εχει ο ανθρωπος. αν περασε μηνας(και πολυ λεω) η κονσολα εχει εγγυηση αντιπροσωπειας. δεν φερει και δεν εχει καμια ευθυνη το εκαστοτε καταστημα...

 
Αρθρο 540
Αναφερεται ξεκαθαρα στον πωλητη
Στις περιπτώσεις ευθύνης του πωλητή για πραγματικό ελάττωμα ή για έλλειψη συνομολογημένης ιδιότητας ο αγοραστής δικαιούται κατ' επιλογήν του: 1. να απαιτήσει, χωρίς επιβάρυνσή του, τη διόρθωση ή αντικατάσταση του πράγματος με άλλο, εκτός αν μια τέτοια ενέργεια είναι αδύνατη ή απαιτεί δυσανάλογες δαπάνες. 2. α μειώσει το τίμημα. 3. να υπαναχωρήσει από τη σύμβαση, εκτός αν πρόκειται για επουσιώδες πραγματικό ελάττωμα.

Ο πωλητής οφείλει να πραγματοποιήσει τη διόρθωση ή την αντικατάσταση σε εύλογο χρόνο και χωρίς σημαντική ενόχληση του αγοραστή.

 
Εγγύηση για δύο χρόνια

Σε οποιαδήποτε χώρα της ΕΕ κι αν έχετε αγοράσει προϊόντα, έχετε δύο χρόνια στη διάθεσή σας για να ζητήσετε την επισκευή ή την αντικατάστασή τους εφόσον αποδειχθούν ελαττωματικά ή δεν ανταποκρίνονται στις υποσχέσεις της διαφήμισης. Εάν το προϊόν είναι αδύνατον να επισκευαστεί ή να αντικατασταθεί μέσα σε εύλογο χρονικό διάστημα ή χωρίς προβλήματα, μπορείτε να ζητήσετε να σας επιστραφούν τα χρήματά σας ή να σας κάνουν έκπτωση.

Η διετής εγγύηση αρχίζει να ισχύει αμέσως μόλις γίνει η παράδοση των προϊόντων, ενώ εσείς πρέπει να ενημερώσετε τον πωλητή για τυχόν ελάττωμα μέσα σε δύο μήνες από τη στιγμή που θα τα ανακαλύψετε.

Η ευθύνη βαρύνει πάντα τον πωλητή ενώ σε ορισμένες χώρες της ΕΕ δικαιούστε να ζητήσετε αποζημίωση από τον κατασκευαστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://efpolis.gr/el/component/efaq/

http://www.efpolis.gr/el/library2.html?func=startdown&id=5

 

Αρθρο 540

Αναφερεται ξεκαθαρα στον πωλητη

Στις περιπτώσεις ευθύνης του πωλητή για πραγματικό ελάττωμα ή για έλλειψη συνομολογημένης ιδιότητας ο αγοραστής δικαιούται κατ' επιλογήν του: 1. να απαιτήσει, χωρίς επιβάρυνσή του, τη διόρθωση ή αντικατάσταση του πράγματος με άλλο, εκτός αν μια τέτοια ενέργεια είναι αδύνατη ή απαιτεί δυσανάλογες δαπάνες. 2. α μειώσει το τίμημα. 3. να υπαναχωρήσει από τη σύμβαση, εκτός αν πρόκειται για επουσιώδες πραγματικό ελάττωμα.[/size]

Ο πωλητής οφείλει να πραγματοποιήσει τη διόρθωση ή την αντικατάσταση σε εύλογο χρόνο και χωρίς σημαντική ενόχληση του αγοραστή.[/size]

 

Εγγύηση για δύο χρόνια

Σε οποιαδήποτε χώρα της ΕΕ κι αν έχετε αγοράσει προϊόντα, έχετε δύο χρόνια στη διάθεσή σας για να ζητήσετε την επισκευή ή την αντικατάστασή τους εφόσον αποδειχθούν ελαττωματικά ή δεν ανταποκρίνονται στις υποσχέσεις της διαφήμισης. Εάν το προϊόν είναι αδύνατον να επισκευαστεί ή να αντικατασταθεί μέσα σε εύλογο χρονικό διάστημα ή χωρίς προβλήματα, μπορείτε να ζητήσετε να σας επιστραφούν τα χρήματά σας ή να σας κάνουν έκπτωση.

Η διετής εγγύηση αρχίζει να ισχύει αμέσως μόλις γίνει η παράδοση των προϊόντων, ενώ εσείς πρέπει να ενημερώσετε τον πωλητή για τυχόν ελάττωμα μέσα σε δύο μήνες από τη στιγμή που θα τα ανακαλύψετε.

Η ευθύνη βαρύνει πάντα τον πωλητή ενώ σε ορισμένες χώρες της ΕΕ δικαιούστε να ζητήσετε αποζημίωση από τον κατασκευαστή.

η ευθυνη ειναι της σονυ που δινει 1 χρονο οχι του πωλητη...εκτος αν πιστευεις οτι θα σε καλυψει το καταστημα για 2 χρονια...και τωρα ειδικα που αλλαξαν την νομοθεσια περι αγορων ωστε να ****** περισσοτερο τις μικρες επιχειρησεις το καθε λαμογιο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας το εβαλα για τον πωλητη.

Το αλλο θεμα περι ενος η 2 ετων ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο το οποιο στην περιπτωση της Σονυ εχει να κανει με καταγγελια στη Γενικη Γραμματεια Καταναλωτη οπου κατα 99% με τρεξιμο βεβαια απο μερους σου θα δικαιωθεις.

Τα ιδια λεει και η Apple αλλα οποιος παει στη ΓΓΚ βρισκει ακρη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mtzs αυτο π δινεις ειναι ενα κομματακι κυριολεκτικα απο αυτο που κανονικα αναγραφεται και παντα το συγκεκριμενο αναφερεται σε προιοντα που εχουν εγγυηση στον πωλητη-μεταπωλητη και οχι στην αντιπροσωπεια,πραγμα που αναφερεται...δε καταλαβαινω γιατι πρεπει να παραπληροφορουμε τον κοσμο.Στο ιδιο κομματι για τα 2 χρονια το ελλατωμα που αναφερει ουσιαστικα ειναι για ελλατωματικη παρτιδα ας πουμε που αναγνωριζει επισημα ο κατασκευαστης και μπορεις να παρεις απο 2 εως 7 χρονια αναλογως το προιον.... Ειναι πολλα που δε γραφονται φιλε στο ιντερνετ και γενικα ο κοσμος δε ξερει..και ξαναλεω το ps4 εχει εγγυηση αντιπροσωπειας 1 χρονο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mtzs αυτο π δινεις ειναι ενα κομματακι κυριολεκτικα απο αυτο που κανονικα αναγραφεται και παντα το συγκεκριμενο αναφερεται σε προιοντα που εχουν εγγυηση στον πωλητη-μεταπωλητη και οχι στην αντιπροσωπεια,πραγμα που αναφερεται...δε καταλαβαινω γιατι πρεπει να παραπληροφορουμε τον κοσμο.

Που ειδες την παραπληροφορηση δεν καταλαβα; Μηπως διαβαζεις και καταλαβαινεις οτι θελεις;

Ημουν σαφεστατος και επιμενω οτι αναφερθηκα στην αρχη σε κατι συγκεκριμενο για το ποιος θα πρεπει να ασχοληθει με την εγγυηση που πρεπει να την δινει το καταστημα/πωλητης που αγοραζεις το προϊον. Το γραφει ο νομος  ξεκαθαρα και σε αυτο αναφερθηκα στην αρχη, Ενω εσυ λες οτι αν περασει μηνας την εγγυηση παρεχει η αντιπροσωπεια. την εγγυηση παντα την παρεχει η αντιπροσωπεια, αυτο δεν ειναι κατι νεο. Το θεμα ειναι ποιος οφειλει να αντικαταστησει η επισκευασει (εαν δε γινεται αντικατασταση) το μηχανημα σου. Και αυτο οφειλει να στο κανει αυτος που στο πουλησε οπως στην περιπτωση του Τζινου στα Χανια. Ο πωλητης οφειλει να το στειλει στη Σονυ/Cometron με δικα του εξοδα και οχι ο αγοραστης.

Ειδες πουθενα γραμμενο οτι μετα την παροδο μηνα αναλαμβανει η αντιπροσωπεια την εγγυηση; Αυτο που λες εσυ και προφανως αναφερεσαι ειναι το DOA το οποιο ειναι απο 5 ημερες εως και 1 μηνα αναλογα με την πολιτικη της εκαστοτε αντιπροσωπειας εταιριας και ειναι κατι εντελως διαφορετικο απο την παρεχομενη εγγυηση καθοτι δεν αφορα ΕΠΙΣΚΕΥΗ αλλα ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ της συσκευης με ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ.

Για την ιστορια αυτα τα συζητησα με εναν εξαιρετικο καταστηματαρχη/πωλητη οταν μου χαλασε μηχανη Olympus. Ανελαβε τα παντα και μου την αντικατεστησε με δικη του πρωτοβουλια με ολοκαινουρια χωρις καν να επικοινωνησω προσωπικα με την αντιπροσωπια (προφανως αφου επικοινωνησε εκεινος με αυτους - αλλα αυτο δεν με απασχολει εμενα ως αγοραστη).

Αυτο ειναι το σωστο και τι πρεπει να γινεται. Το τι κανουν οι περισσοτεροι ειναι αλλο θεμα οπως και τα 2 χρονια εγγυησης (απλα τα ανεφερα επειδη πανε πακετο στην κειμενη νομοθεσια). Απ τη στιγμη που ο Τζινος ειναι μεσα στην εγγυηση του ενος ετους δε χρειαζονται κατι παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι εδω ειναι το ζουμι. Το παω στον κωτσο και αυτος βρισκει την αντιπρωσοπεια της σονυ και τα πηγενε ελα, η πρεπει εγω να μιλησω απευθειας με αντιπρωσοπεια της σονυ (cometron απο οτι λετε). Το ποιο λογικο ειναι να το πηγενεις στο καταστημα που το αγορασες και αυτοι να κανουν τις μετεπειτα κινησεις. Το οτι θα καταληξει στην cometron ειναι το μονο σιγουρο, δεν περιμενω να μου το φτοιαξει τεχνικος του κωτσοβολου. Απλα δια ποιας οδου θα φτασει εκει. Και το σημαντικοτερο μου προβλημα ειναι μην πα να το παιξουν οτι ολα ειναι καλα και δεν αλλαζεται. Καταρχας εαν το προβλημα ηταν οτι δεν εχω καποια οθονη που να δεχεται σωστα hdmi/αναλυσεις τοτε φταιω εγω που δεν το ψαξα πριν παρω το πσ4. Εμενα και η τιβι δεχεται 720π και το πσ4 ετρεχε ενα μηνα σε 1080π στο μονιτορ του πισι, ενω τωρα δεν το βλεπει. Διοτι διαβαζω οτι καποιες παλιες τιβι δεν συνεργαζονται με το πσ4, κατι για προβλημα handshake του hdmi που το αναγκαζει να γυριζει σε 480π. Αλλοι λενε οτι βαζεις το deep colour σε off και δουλευει. Το δοκιμασα, αλλα τα ιδια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που ειδες την παραπληροφορηση δεν καταλαβα; Μηπως διαβαζεις και καταλαβαινεις οτι θελεις;

Ημουν σαφεστατος και επιμενω οτι αναφερθηκα στην αρχη σε κατι συγκεκριμενο για το ποιος θα πρεπει να ασχοληθει με την εγγυηση που πρεπει να την δινει το καταστημα/πωλητης που αγοραζεις το προϊον. Το γραφει ο νομος  ξεκαθαρα και σε αυτο αναφερθηκα στην αρχη, Ενω εσυ λες οτι αν περασει μηνας την εγγυηση παρεχει η αντιπροσωπεια. την εγγυηση παντα την παρεχει η αντιπροσωπεια, αυτο δεν ειναι κατι νεο. Το θεμα ειναι ποιος οφειλει να αντικαταστησει η επισκευασει (εαν δε γινεται αντικατασταση) το μηχανημα σου. Και αυτο οφειλει να στο κανει αυτος που στο πουλησε οπως στην περιπτωση του Τζινου στα Χανια. Ο πωλητης οφειλει να το στειλει στη Σονυ/Cometron με δικα του εξοδα και οχι ο αγοραστης.

Ειδες πουθενα γραμμενο οτι μετα την παροδο μηνα αναλαμβανει η αντιπροσωπεια την εγγυηση; Αυτο που λες εσυ και προφανως αναφερεσαι ειναι το DOA το οποιο ειναι απο 5 ημερες εως και 1 μηνα αναλογα με την πολιτικη της εκαστοτε αντιπροσωπειας εταιριας και ειναι κατι εντελως διαφορετικο απο την παρεχομενη εγγυηση καθοτι δεν αφορα ΕΠΙΣΚΕΥΗ αλλα ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ της συσκευης με ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ.

Για την ιστορια αυτα τα συζητησα με εναν εξαιρετικο καταστηματαρχη/πωλητη οταν μου χαλασε μηχανη Olympus. Ανελαβε τα παντα και μου την αντικατεστησε με δικη του πρωτοβουλια με ολοκαινουρια χωρις καν να επικοινωνησω προσωπικα με την αντιπροσωπια (προφανως αφου επικοινωνησε εκεινος με αυτους - αλλα αυτο δεν με απασχολει εμενα ως αγοραστη).

Αυτο ειναι το σωστο και τι πρεπει να γινεται. Το τι κανουν οι περισσοτεροι ειναι αλλο θεμα οπως και τα 2 χρονια εγγυησης (απλα τα ανεφερα επειδη πανε πακετο στην κειμενη νομοθεσια). Απ τη στιγμη που ο Τζινος ειναι μεσα στην εγγυηση του ενος ετους δε χρειαζονται κατι παραπανω.

ρε συ mtzs ο νομος στα γραφει απλα και ομορφα εχοντας ομως αυτο που σου ειπα σαν τρυπα "εφοσον ο ο κατασκευαστης θεωρησει και παραδεχθει οτι υπαρχει ΕΛΛΑΤΩΜΑΤΙΚΗ παρτιδα , μονο τοτε μπορεις να ασκησεις το παραπανω ως δικαιωμα." DOA δεν ειναι νομος, ειναι ορος και μπορεις να το χεις εαν οπως ειπες το υποστηριζει ο εκαστοτε κατασκευαστης η καταστημα. Παραπληροφορηση σου λεω φιλικα το γραψα , δεν εισαι λαθος, απλα ο νομος ειναι τοσο κακογραμμενος οσο μια εκθεση απο μαθητη της 1ης δημοτικου.Δεν σου λεω οτι αμα θελει το καταστημα δεν το κανει, απλα σου απαντω εν ολιγης σε αυτα που γραφεις οτι δεν ειναι υποχρεωμενο το εκαστοτε καταστημα γι αοποιοδηποτε προιον να τρεχει να χρεωνεται μεταφορικα και εργατικα.Υπαλληλακος ειμαι και γω και ξερω το μεροκαματο οπως οι περισσοτεροι εδω προφανως (και πολλοι ανεργοι) και το λεω αυτο για να μην μπερδεψουμε τα πραγματα.Αν θελει ο τζινος ας παει , ο κωτσοβολας συνηθως εξυπηρετει σε τετοια πραγματα , δε νομιζω να χει θεμα και μακαρι να ναι κατι αλλο.

ναι εδω ειναι το ζουμι. Το παω στον κωτσο και αυτος βρισκει την αντιπρωσοπεια της σονυ και τα πηγενε ελα, η πρεπει εγω να μιλησω απευθειας με αντιπρωσοπεια της σονυ (cometron απο οτι λετε). Το ποιο λογικο ειναι να το πηγενεις στο καταστημα που το αγορασες και αυτοι να κανουν τις μετεπειτα κινησεις. Το οτι θα καταληξει στην cometron ειναι το μονο σιγουρο, δεν περιμενω να μου το φτοιαξει τεχνικος του κωτσοβολου. Απλα δια ποιας οδου θα φτασει εκει. Και το σημαντικοτερο μου προβλημα ειναι μην πα να το παιξουν οτι ολα ειναι καλα και δεν αλλαζεται. Καταρχας εαν το προβλημα ηταν οτι δεν εχω καποια οθονη που να δεχεται σωστα hdmi/αναλυσεις τοτε φταιω εγω που δεν το ψαξα πριν παρω το πσ4. Εμενα και η τιβι δεχεται 720π και το πσ4 ετρεχε ενα μηνα σε 1080π στο μονιτορ του πισι, ενω τωρα δεν το βλεπει. Διοτι διαβαζω οτι καποιες παλιες τιβι δεν συνεργαζονται με το πσ4, κατι για προβλημα handshake του hdmi που το αναγκαζει να γυριζει σε 480π. Αλλοι λενε οτι βαζεις το deep colour σε off και δουλευει. Το δοκιμασα, αλλα τα ιδια. 

Δυστυχως φιλαρακι εγω οτι εχω σπιτι ειναι full hd αρα δε νομιζω να χει διαφορα. αυτο που μπορω να κανω ειναι να το βαλω στην tv της μανας μου που ειναι hd ready μηπως και κανει τιποτα τετοιο. Εγω θα σου προτεινα να το πηγαινες σε ενα φιλο παρεα με μπυρες να το λιωνατε λιγο σε full hd οθονη να δεις τι παιζει και εκει.Παντως εγω δεν σου λεω να μην πας στον κωτσο , απλα κοιτα να φας την λιγοτερη δυνατη ταλαιπωρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι εδω ειναι το ζουμι. Το παω στον κωτσο και αυτος βρισκει την αντιπρωσοπεια της σονυ και τα πηγενε ελα, η πρεπει εγω να μιλησω απευθειας με αντιπρωσοπεια της σονυ (cometron απο οτι λετε). Το ποιο λογικο ειναι να το πηγενεις στο καταστημα που το αγορασες και αυτοι να κανουν τις μετεπειτα κινησεις. Το οτι θα καταληξει στην cometron ειναι το μονο σιγουρο, δεν περιμενω να μου το φτοιαξει τεχνικος του κωτσοβολου. Απλα δια ποιας οδου θα φτασει εκει. Και το σημαντικοτερο μου προβλημα ειναι μην πα να το παιξουν οτι ολα ειναι καλα και δεν αλλαζεται. Καταρχας εαν το προβλημα ηταν οτι δεν εχω καποια οθονη που να δεχεται σωστα hdmi/αναλυσεις τοτε φταιω εγω που δεν το ψαξα πριν παρω το πσ4. Εμενα και η τιβι δεχεται 720π και το πσ4 ετρεχε ενα μηνα σε 1080π στο μονιτορ του πισι, ενω τωρα δεν το βλεπει. Διοτι διαβαζω οτι καποιες παλιες τιβι δεν συνεργαζονται με το πσ4, κατι για προβλημα handshake του hdmi που το αναγκαζει να γυριζει σε 480π. Αλλοι λενε οτι βαζεις το deep colour σε off και δουλευει. Το δοκιμασα, αλλα τα ιδια. 

Θα σου πω τι θα κανα εγω. Πρωτα Κωτσος. Θα βρουνε ακρη λογικα αυτοι. Και μπορουν καλιστα να διαπιστωσουν το προβλημα γιατι υπαρχει πληθωρα demo τηλεορασεων που μπορουνε να δοκιμασουνε το PS4. θα σε συμβουλευα να επιμεινεις σε αυτο το σημειο.

Εαν και εφόσον διαπιστωθεί και εκει το προβλημα τους πιεζεις για επισκευη. Επειδη επισκευη δε προκειται να υπαρξει σε αυτο το θεμα οταν με το καλο επικοινωνησουν με sony/commetron θα σου δωσουν καινουριο. Αν ηταν PS3 θα σου διναν refurbished, αλλα θεωρω πως ειναι νωρις ακομη η εστω οριακα χρονικα για να εχουν βγαλει τετοια στην πιατσα οσον αφορα το PS4.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισως ειμαι τελικα ακομα ποιο γκαντεμης. Ισως δεν χαλασε το πσ4 αλλα η θυρα του μονιτορ! Ειπα να συνδεσο κατι αλλο, εβαλα hdmi to hdmi απο gpu στο μονιτορ (το χα στο dvi) και δεν βλεπει το πισι. Πατωντας scan καποια στιγμη δειχνει active το HDMI αλλα εικονα δεν βγαζει. Σαν να μην μπορει να κλειδωσει το σημα. Το ιδιο κανει και οταν βαζω το πσ4. Ισως ακομα ποιο γκαντεμης και να χαλασανε και τα δυο!! Διοτι και το μονιτορ να χαλασε, η τιβι συνεχιζει να μην βγαζει 720π και να αναβοσβηνει αλλες φορες σαν τρελη, αλλες ποιο λιγο. Δοκιμασα ακομα και ενα μαμημενο κοντο καλωδιο hdmi to dvi, εφερα το πσ4 διπλα στο μονιτορ, αλλα τζιφος. Ο υπολογιστης με dvi τρεχει κανονικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το destiny  εχει εμφανιστει στο sony store στην κατηγορια coming soon. Αν και νομιζω ειναι επειδη θα βγει beta demo η κατι τετοιο. Διοτι για κυκλοφορια παει για μετα το καλοκαιρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@tzinos. Δοκιμασες να αποσυνδεσεις ολες τις συσκευες απο το ρευμα για τουλαχιστο 5 λεπτα;

Μετα συνδεσε τα HDMI με τις συσκευες κλειστες και μετα ανοιξε τες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...