Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο


hyrytama

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3.7 μεσος ορος.

 

η μπαταρια φορτιζει full στα 4.2. τα καλα τσιπακια σταματανε την μπαταρια , στα 3.15 - 3.2

 

θεμα ασφαλειας..δεν ξερω..δεν μπλεκω ποτε με fake (τουλαχισον ετσι πιστευω αχαχα)

αν βραχυκυκλωσει , το πολυ πολυ ρε να αρχισει να μυριζει καμενο  (απο την πλακετα που καικε), να σφηνωσει η μπαταρια μεσα στο mod , να χαλασει τα τειχοματα του mod , και να παρεις νεο sx mini. δεν νομιζω να σκασει μπροστα σου.. :P  για 200ευρο τοσες ερωτησεις..πωπωπωπω..

 

παντως μην αγχωνεσε , σε ηλεκτρονικο mod , δυσκολα να φουσκωσει μπαταρια..γι αυτο εξαλου σου κοβει τα volt και σου λεει low battery. αλλιως θα τραβουσε οτι ηθελε η πλακετα και θα ζεματουσε ολο το mod.εκει αρχιζουν τα προβληματα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σχετικά με τις βάσεις, αγόρασα ένα batch 1Lt VG, 250ml PG και 50ml νικοτινούχας PG στα 100mg. Έχω μείνει πολύ ικανοποιημένος, ειδικά από τη νικοτινούχα που δεν επηρρεάζει τη γεύση των υγρών. Η νικοτίνη της Atmos άφηνε μια τραχιά γεύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα μία Traditional FA 18ρα και μία Velvet (VG) μηδενική και ένα άρωμα maxx blend.

 

Τώρα αυτά πώς τα σπάω για να πετύχω 9ρα;

 

Μισή 18ρα, μισή μηδενική (άρα VG/PG ~70/30) και το άρωμα το υπολογίζω ξεχωριστά;

 

Πόσα ml αρώματος ενδεικνύονται από την FA για τα κλασικά της υγρά;

 

Αρχικά θα φτιάξω ένα 20μελο να το δοκιμάσω.

 

Εεευχαριστώ^.  :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα μία Traditional FA 18ρα και μία Velvet (VG) μηδενική και ένα άρωμα maxx blend.

 

Τώρα αυτά πώς τα σπάω για να πετύχω 9ρα;

 

Μισή 18ρα, μισή μηδενική (άρα VG/PG ~70/30) και το άρωμα το υπολογίζω ξεχωριστά;

 

Πόσα ml αρώματος ενδεικνύονται από την FA για τα κλασικά της υγρά;

 

Αρχικά θα φτιάξω ένα 20μελο να το δοκιμάσω.

 

Εεευχαριστώ^.  :)

69/31 βγαινει η αναλογια και ειναι καλη για αρχη!

ξεκινα με 5ml στα 200βασης.

 

σπασε την βαση σε ενα μεγαλο μπουκαλι. μετα ριξε μεσα 5ml αρωμα (κανονικα η FA λεει 1% να ξεκινησεις και να ανεβασεις στην πορεια..)

εγω ριχνω 20-25-30 σταγονες στα υγρα μου (20ml μπουκαλακια) που αναλογει σε 1-1.5 ml (για τα 20ml) αρα 10ml αρωμα στα 200ml βασης για μενα..απλα εσυ ξεκινα με 5ml που ειναι safe bet και βλεπεις.η FA λεει 2ml στα 200 βασης..ελεος..

 

και κουνα το καλα. καθε μερα ενα καλο κουνημα για 1 βδομαδα (αναλογος το αρωμα!)

εχει αρωματα που θελουν 1 μηνα για να οριμασουν και εχει αλλα που τα φτιαχνεις και τα ατμιζεις..

 

και κατευθειαν να το δοκιμασεις δεν παθενεις τιποτα..απλα μπορει να μην αποδωσει το μεγιστο η γευση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ επειδή είμαι τεμπέλης δεν μπλέκω με αυτές τις περίεργες βάσεις που έχουν λίγο από όλα μέσα.

Τα μαθηματικά είναι απλούστατα αν πάρεις μια βάση με νικοτίνη και άλλα 2 μπουκάλια σκέτο VG, σκέτο PG.

 

Η Traditional Flavor Art λέει πως είναι 50% Προπυλενογλυκόλη - 40% Γλυκερίνη - 10% DIW (Απιονισμένο νερό).

 

Μετά σου προτείνει αυτές τις δοσολογίες:

 

WBxR9vx.jpg

 

Δεν καταλαβαίνω όμως...για να φτιάξω ΤΙ υγρό; Με τι αναλογία VG/PG; 

 

Κάτι που δεν ξέρω είναι πως υπολογίζεται το νερό στην βάση. Έχω π.χ. αυτό το προγραματάκι:

http://www.steam-engine.org/juice.asp

 

Τι αναλογία VG/PG βάζεις όταν η νικοτινούχα βάση σου έχει μέσα και νερό; (Δεν είναι ρητορικό το ερώτημα, παρακαλώ κάποιος να απαντήσει!) :P

 

Από 'κει και πέρα όμως, βλέπω ότι ό,τι υγρό και να θέλω να φτιάξω, πάλι μια ποσότητα καθαρό PG

θα την χρειαστώ. Άρα ποιος ο λόγος να πάρω αυτήν την...περίεργη βάση εξαρχής;

 

Απευθύνεται σε αυτούς που κάνουν μόνο μία συγκεκριμένη αναλογία VG/PG;

 

Για το άρωμα απλά να πω πως τα αρώματα της FA είναι από τα πιο δυνατά που κυκλοφορούν, συνήθως η προτεινόμενη δοσολογία είναι 2-5% μαξ σε ένα υγρό. Ξεκίνα με 2% και αναλόγως του πως θα σου φανεί, ανέβα ή κατέβα.

 

2% σε 20 ml υγρού που θες να φτιάξεις σημαίνει 0.4 ml αρώματος. Καλό θα ήταν να πάρεις μια σύριγγα του 1 ml 

και να υπολογίζεις έτσι το άρωμα σου, παρά με σταγόνες.

 

1.5 ml αρώματος σε 20 ml υγρού που λέει ο disco είναι πάρα πολύ (για FA, από άλλες εταιρίες βάζουμε και 15% άρωμα).

Επίσης να θυμάσαι ότι περισσότερο άρωμα δεν σημαίνει πλουσιότερη γεύση, υπάρχει η σωστή ποσότητα και μετά όταν πας πολύ πάνω χάνεται τελείως η γεύση γιατί "μπουκώνει" το υγρό σου και το αποτέλεσμα είναι το ακριβώς αντίθετο από αυτό που θες να πετύχεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δειτε και αυτά  για να σας βοηθήσουν για την ιδιοκατασκευή

http://www.steam-engine.org/juice.asp

http://ecigvape.com/simple_calc.php

http://diy-mixing.com/

http://whatecigarette.co.uk/e-liquid-calculator/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ferongr γιατί το Divino Cigar μου βγάζει μόνο Turkish Tobacco γεύση, άντε με κάτι γλυκό σαν σοκολάτα κάπως; Έτσι πρέπει να είναι; Σε ρωτάω γιατί είχες πει κάποια περίοδο ότι σου άρεσε πολύ κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα όσα μου είπατε.

 

Με την περιεκτικότητα 10% νερού με βραχυκύκλωσες Baator. Και γω τα είχα φτιάξει μια χαρά στο μυαλό μου με το 50/50...

Δε μπορώ να σκεφτώ τώρα τι ποσοστά να βγάλω. Φέρτε μου ένα χαρτί και ένα μολύβι, παρακαλώ.  :lol:

 

Προσωπικά, επέλεξα έτοιμη νικοτινούχα βάση, για να μη μπλέκω με "καθαρό περιεχόμενο" νικοτίνης.

 

Edit: Βασικά, τι κάθομαι και λέω. Κανονικά, με 50% 18ρας και 50% μηδενικής θα παίξω, αλλιώς πώς θα πιάσω το 9ρι σε νικοτίνη. Απλά θα πέσω σε VG.

 

Δε θα τα βάλω κατευθείαν όλα μαζί. Θα φτιάξω τώρα ένα 20ml να δω πώς θα πάει και βλέπουμε. Ευτυχώς το σκέφτηκα και πήρα μια 10ml και μία 2.5ml σύριγγα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ferongr γιατί το Divino Cigar μου βγάζει μόνο Turkish Tobacco γεύση, άντε με κάτι γλυκό σαν σοκολάτα κάπως; Έτσι πρέπει να είναι; Σε ρωτάω γιατί είχες πει κάποια περίοδο ότι σου άρεσε πολύ κτλ.

Πόσο το άφησες να γίνει; Είναι καιρός που το έχω σταματήσει αλλά θυμάμαι ότι το άφηνα εγώ τουλάχιστον 1-2 βδομάδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια μέρα, lol :)

 

Το πήρα γιατί δεν είχα καπνικό και το θέλω για καμιά έξοδο, ξέρεις. Αλλά με το που το δοκίμασα μου ήρθε με τη μια ο τούρκικος καπνός, σαν Liqua Turkish Tobacco. Οπότε βγαίνουν και άλλα αρώματα με τον καιρό έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα όσα μου είπατε.

 

Με την περιεκτικότητα 10% νερού με βραχυκύκλωσες Baator. Και γω τα είχα φτιάξει μια χαρά στο μυαλό μου με το 50/50...

Δε μπορώ να σκεφτώ τώρα τι ποσοστά να βγάλω. Φέρτε μου ένα χαρτί και ένα μολύβι, παρακαλώ.  :lol:

 

Προσωπικά, επέλεξα έτοιμη νικοτινούχα βάση, για να μη μπλέκω με "καθαρό περιεχόμενο" νικοτίνης.

 

Edit: Βασικά, τι κάθομαι και λέω. Κανονικά, με 50% 18ρας και 50% μηδενικής θα παίξω, αλλιώς πώς θα πιάσω το 9ρι σε νικοτίνη. Απλά θα πέσω σε VG.

 

Δε θα τα βάλω κατευθείαν όλα μαζί. Θα φτιάξω τώρα ένα 20ml να δω πώς θα πάει και βλέπουμε. Ευτυχώς το σκέφτηκα και πήρα μια 10ml και μία 2.5ml σύριγγα.

 

Ρε συ, έχω πονοκεφαλιάσει από το απόγευμα μιλάμε με αυτό το θέμα, το έχω πάρει προσωπικά! :D :D

 

Από την στιγμή που έχεις 18άρα νικοτίνη και θες να φτιάξεις 20 ml 9άρι υγρού, θα βάλεις 10 ml νικοτινούχας βάσης, αυτό είναι το μόνο σίγουρο.
 
Το θέμα είναι στα ποσοστά VG/PG που θα βγει το υγρό σου.
 
Μία σκέψη που έκανα είναι η εξής: Η βάση σου περιέχει 50 ml pg, 40 ml vg, ασχέτως αν μετά αραιώνεται και με νερό μέσα.
Άρα οι πραγματικές αναλογίες σε VG/PG είναι (50/90)100=56% PG and (40/90)100=44% VG. Αυτό το διάλυμα το αραιώνουμε μετά με λίγο απεσταγμένο νερό, αλλά οι αναλογίες τους παραμένουν ίδιες.
 
Βάζοντας αυτές τις τιμές στο http://www.steam-engine.org/juice.asp και υποθέτοντας ότι βάζεις και 2% άρωμα,
το τελικό υγρό που θα πάρεις βγαίνει 9 mg/ml νικοτίνη φυσικά και 70/30 vg/pg.
 
Τα τελικά σου νούμερα με λίγα λόγια είναι:
10 ml νικοτινούχας βάσης.
9.6 ml σκέτης βάσης.
0.4 ml αρώματος.
 
Θέμα να φτιάξεις το υγρό σου δεν έχεις. Τα νούμερα αυτά είναι και ακόμα και λάθος να είναι η σκέψη μου περί 56/44, οι αναλογίες σίγουρα είναι εκεί κοντά, άρα το υγρό στάνταρ κοντά στο 70/30 θα σου βγει.
 
Απλά από "επιστημονικό" ενδιαφέρον σκάλωσα και πονοκεφάλιασα με το απεσταγμένο νερό.
 
Το πρόβλημα που θεωρητικά έχεις εσύ είναι ότι αν π.χ. θελήσεις να φτιάξεις ένα υγρό διαφορετικής συγκέντρωσης από 70/30 σε vg/pg θα δυσκολευτείς, καθώς ο μόνος τρόπος να αυξήσεις το pg σου, είναι να βάλεις παραπάνω άρωμα.
 
Παράδειγμα, θες να φτιάξεις για αλλαγή ένα 60/40 υγρό. Αυτό απαιτεί 2 ml παραπάνω PG που σημαίνει πρέπει να βάλεις 2 ml άρωμα. 2 ml άρωμα σημαίνει 10% εξτρά άρωμα επί του συνολικού υγρού σου, απλά δεν γίνεται δηλαδή στην συγκεκριμένη περίπτωση.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απόψε έκανα στα γρήγορα ένα 20ml: 50 Traditional, 50VG, και έριξα ~0.4-0.5ml αρώματος.

 

Έκανα και ένα δεύτερο δεκάμελο με ~0.2ml αρώματος, για να το τεστάρω απόψε -ε πρώτη φορά, ήθελα να δοκιμάσω πώς θα βγει  :lol: -.

 

Το χτύπημα σχετικά καλό -προς το υποτονικό-, αλλά άρωμα δεν καταλαβαίνω καθόλου. Σαν να ατμίζω σκέτη βάση είναι. Να υποθέσω θέλει απλά να σταθεί για λίγες μέρες; Ή να αυξήσω τη περιεκτικότητα σε άρωμα;

 

Το post σου Baator θα το τσεκάρω ξανά αύριο. Τώρα δε παίζει καθαρό μυαλό.  :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απόψε έκανα στα γρήγορα ένα 20ml: 50 Traditional, 50VG, και έριξα ~0.4-0.5ml αρώματος.

 

Έκανα και ένα δεύτερο δεκάμελο με ~0.2ml αρώματος, για να το τεστάρω απόψε -ε πρώτη φορά, ήθελα να δοκιμάσω πώς θα βγει  :lol: -.

 

Το χτύπημα σχετικά καλό -προς το υποτονικό-, αλλά άρωμα δεν καταλαβαίνω καθόλου. Σαν να ατμίζω σκέτη βάση είναι. Να υποθέσω θέλει απλά να σταθεί για λίγες μέρες; Ή να αυξήσω τη περιεκτικότητα σε άρωμα;

 

Το post σου Baator θα το τσεκάρω ξανά αύριο. Τώρα δε παίζει καθαρό μυαλό.  :lol:

κουνα γυρω γυρω τα μπουκαλάκια κατα καιρους και άρωμα θα πάρεις μετα απο 3 μέρες ενω πλήρη αρωμα εγω βλέπω μετα απο βδομάδα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...