Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο


hyrytama

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Πήγα πριν φύγω για δουλεία να γεμίσω τον 2ο gs air μου με υγρό και όπως τον άνοιγα, ξεβύδωσε και το τζαμάκι και το πάνω ασημί μέρος του. Είδα ότι έχει συμβεί και σε άλλον να βγει το τζαμάκι (και καλύτερα γιατί το καθαρίζεις πιο εύκολα) αλλά δεν ξέρω αν είχε βγει και το πάνω ασημί μέρος.. Αυτό θα κουμπώνει πάλι?
 

 

Tελικά το έσφιξα και είναι οκ, δεν χάνει και θέλει ψιλοζόρι για να βγει πάλι το τζάμι. Με προσοχή λοιπόν και βλέπω για πόσο θα με βγάλει.

 

Μια ερώτηση:

 

Έστω ότι έχουμε μια αντίσταση και την δουλεύουμε και κάποια στιγμή βάζουμε μια άλλη και την προηγούμενη την αφήνουμε στην άκρη. Μπορούμε να την χρησιμοποιήσουμε κάποια άλλη στιγμή ή θα έχει χαλάσει λόγω του ότι δούλευε και μετά έμεινε στην άκρη στεγνή κλπ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Tελικά το έσφιξα και είναι οκ, δεν χάνει και θέλει ψιλοζόρι για να βγει πάλι το τζάμι. Με προσοχή λοιπόν και βλέπω για πόσο θα με βγάλει.

 

Μια ερώτηση:

 

Έστω ότι έχουμε μια αντίσταση και την δουλεύουμε και κάποια στιγμή βάζουμε μια άλλη και την προηγούμενη την αφήνουμε στην άκρη. Μπορούμε να την χρησιμοποιήσουμε κάποια άλλη στιγμή ή θα έχει χαλάσει λόγω του ότι δούλευε και μετά έμεινε στην άκρη στεγνή κλπ?

Δεν θα χεις πρόβλημα αρκεί ν την ποτισεις μ υγρό πριν την χρήση
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπάθησα απόψε να στήσω vertical coil στον Subtank μου.

 

Η πρώτη απόπειρα, απέτυχε. Χειρότερα, βασικά, δεν μπορούσε να πάει.

 

Τώρα η δεύτερη, είναι κάπως καλύτερη.

 

Στη πρώτη, ενώ στις πρώτες τζούρες τα πήγε σχετικά καλά, μετά από λίγο μηδενική παραγωγή ατμού και σκασίματα από το υγρό (δεν ατμοποιούνταν).

 

Τι ενδέχεται να κάνω λάθος; Το βαμβάκι, σύμφωνα με οδηγίες που είδα, δεν πατάει στη βάση, αλλά στήνεται μόνο πάνω στην αντίσταση. Τη πρώτη φορά πρέπει να έβαλα ελάχιστο βαμβάκι. Τώρα, αν και έβαλα περισσότερο, πάλι δεν έχω καλή παραγωγή και η γεύση έχει πάει περίπατο.  :(

 

Στη μικρή τρύπα αέρα, κάτι γίνεται. Μόλις το πάω στη μεγάλη ή/και ανεβάσω τα watt....  :-(

 

Edit: Από γεύση, μηδέν.

 

Edit 2: Πήγα να τη πετάξω τώρα και να στήσω μία "κλασική". Βέβαια, έκανα μια τελευταία προσπάθεια. Πάτησα λίγο το βαμβάκι και προς στιγμήν δουλεύει καλά και στην μεγάλη τρύπα αέρα. Εμένα μου φαίνεται ότι το έκανα χειρότερα, αλλά αφού δουλεύει.  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φώτο βάλε. Κάτι μου λέει ότι δεν έχεις κατεβάσει βαμβάκι από το κόιλ στο ντεκ και δεν μπορεί να πάει υγρό. Γι αυτό όταν έβαλες μικρή τρύπα κάτι έγινε, επειδή με την αυξημένη υποπίεση μπήκε περισσότερο υγρό στον θάλαμο και έφτασε στο κόιλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν φταίει ότι δεν κατέβασα βαμβάκι. Άλλωστε, όποτε το τσέκαρα -και ήταν αρκετές οι φορές που το τσέκαρα-, ήταν υγρό.

 

Ίσως δεν έσφιξα καλά το βαμβάκι τη δεύτερη φορά και ίσως έβαλα λίγο τη πρώτη.

 

Προς το παρόν πάει κάλα. Έχω καλή γεύση και σχετικά καλή παραγωγή ατμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω αρχίσει και βαριέμαι με τα ίδια 4-5 υγρά που κάνω συνέχεια,

είναι και όλα custards και κάπου με κούρασαν, ψάχνω κάτι διαφορετικό.

 

Μιλάμε πάντα για DIY, καθώς το κόστος για έτοιμα υγρά είναι απαγορευτικό με

τα subtanks.

 

Το θέμα είναι ότι 2-3 καλές συνταγές που βρήκα θέλουν όλες από 7-8 νέα αρώματα

και πάλι βλέπω να ξεπαραδιαζόμαστε...

 

Πείτε καμιά εύκολη συνταγή οι DIYάκηδες, κάτι απλό φρουτένιο ψάχνω του στυλ 

φράουλα/μπανάνα, έχετε κανένα ADV που να σας αρέσει και που να μην θέλει 10 

διαφορετικά αρώματα;

 

Αλλιώς βλέπω να το σκάω το 50άρικο και να παραγγέλνω τα απαραίτητα αρώματα 

για το Bronuts που γίνεται χαμός τελευταία και για τον κλώνο του Castle Long (Five Pawns),

συν κανά καρπούζι/λεμόνι κτλ. για πειράματα γιατί τέτοια υγρά έχω να κάνω 1.5 χρόνο τουλάχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρε καποια δικα μου favorite..

 

waffle / caramel 50:50 atmos lab

lime / rodi 60:40 atmos lab

caramel / strawberry 35:65 atmos lab

 

με τα πολυπλοκα αρωματα δεν τα παω καλα και παντα βγαινουν σκατα..

επισης πως γινεται απο τα 50 αρωματα που εχω να μου αρεσουν μονο τα 10 και απο αυτα τα δεκα να μην βγαινει μια συνταγη της προκοπης?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι αυτα που σου αρέσουν θέλεις να τα καταλαβαίνεις πλήρως και δεν γίνεται αυτο οταν βάλεις 5 μαζί.

Δοκίμασε κάποια συνταγή με αυτα που δεν σε τρελαίνουν και ποτε δεν ξέρεις.

Άσχετο αλλά εκτός απο το μεταχειρισμένες ατμομηχανές στο Facebook, ξέρετε άλλο γκρουπ για να βρω τίποτα μεταχειρισμένο γιατι ψάχνομαι για μηχανικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να κανω μια ερωτηση..

 

ποσοι εχετε δοκιμασει TPA αρωματα?? πως σας φαινοντα?

 

εχω γυρο στα 15αρωματα TPA και εκτος απο 1-2 ολα ειναι πολυ χαλια..ενω ολοι λενε οτι ειναι κορυφη εμενα δεν μου αρεσε κανενα σχεδον..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά 95% μόνο TPA χρησιμοποιώ και τα θεωρώ με διαφορά τα κορυφαία.

 

Να πω ότι δεν κάνω πειράματα μόνος, πέρα από πολύ απλές συνταγές των 2 αρωμάτων π.χ., 

όλα τα υγρά που φτιάχνω είναι από έτοιμες συνταγές κλώνων γνωστών υγρών που έχουν πάρει

εξαιρετικές κριτικές.

 

Είναι τέχνη το DIY και θέλει πολύ χρόνο και πειραματισμό για να βγει κάτι καλό, το να βάλεις 3% από

ένα άρωμα έχει μεγάλη διαφορά από το να βάλεις 2%, οπότε αφήνω σε άλλους την δύσκολη αυτή δουλειά.

 

Τα άτομα αυτά κάνουν πειράματα με διαφορετικές αναλογίες και μπορεί να παλεύουν και μήνες για να βγάλουν μια καλή συνταγή.

Δοκίμασε να αντιγράψεις μια έτοιμη, διάσημη συνταγή και θα δεις διαφορά, πιστεύω δεν είναι τυχαίο ότι και οι μεγάλες εταιρίες του χώρου χρησιμοποιούν TPA αρώματα ή ότι όλες οι συνταγές αυτά έχουν μέσα κατά 90%. Ό,τι έφτιαξα από συνταγή για την οποία όλοι μιλούσαν ενθουσιασμένοι, βγήκε άψογη. Ό,τι έφτιαξα μόνος, πήγε νεροχύτη. Είναι εντυπωσιακό το πως το ίδιο άρωμα σε μια συνταγή μπορεί να σου φανεί θεικό και σε μια άλλη αηδία.

 

Οι μάρκες εξάλλου δεν είναι άπειρες, TPA, Inawera, Capella, Flavor West, ίσως και κανά Flavour Art σε ελάχιστη ποσότητα, παντού αυτές τις μάρκες βλέπεις.

 

Τα περισσότερα αρώματα επίσης από μόνα τους ψιλοαηδία θα σου βγουν, σε συνδυασμό με άλλα (και στην σωστή αναλογία) είναι που φαίνεται η δύναμη τους.

 

Το κακό είναι ότι ακόμα και 4-5 υγρά μόνο να θες να φτιάχνεις, χρειάζεται να κάνεις μια καλή επένδυση σε ΠΟΛΛΑ αρώματα.

Όταν ξεκίνησα πίστευα ότι κάθε άρωμα θα μπορούσε να σταθεί και μόνο του, αλλά ελάχιστα είναι αυτά που γίνεται αυτό.

Είπα να φτιάξω τώρα π.χ. τον κλώνο του Castle Long από την 5 Pawns, θέλει 8-9 αρώματα που αμφιβάλλω αν θα τα χρησιμοποιήσω σε άλλο υγρό. Δίνεις άρα αμέσως 25 ευρώ για τα αρώματα...θα μου πεις θα σου βγάλουν έναν χρόνο αυτά και τα 25 ευρώ είναι όσο κοστίζουν τα 30 ml του αυθεντικού υγρού που θα σου βγάλει 3 μέρες, αλλά και πάλι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν αγοραζω ενα αρωμα , για αρχη κανω 10ml για να καταλαβω πως ειναι το αρωμα..τουλαχιστον με FA , Holy Juice και Ατμος , στεκονται ομορφα μονα τους , και εχω μια ιδεα για το που μπορω να τα χρησιμοποιησω και σε τι ποσοτητες.

 

μετα αρχιζω να κανω 2-3-5 γευσεων υγρα.

 

τα TPA οτι εκανα μονο του (σου λεω εχω καμια 15αρια TPA) τιποτα δεν εκανε για stand alone..

 

το να παρω απο εξω σημερα ειναι δυσκολο με το CC οποτε περνω απο αθηνα , ΤPA. αλλα και παλι δεν εχει ολα τα αρωματα για να κανεις μια πληρη συνταγη που εχει καλες κριτικες

 

απο την αλλη η ατμος και με 1 αρωμα σου βγαζει ωραια γευση , και μπορεις να παιξεις ανετα με 4-5 αρωματα και να παρεις επιθυμητο ωραιο αποτεμεσμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλα τα υγρά που φτιάχνω είναι από έτοιμες συνταγές κλώνων γνωστών υγρών που έχουν πάρει

εξαιρετικές κριτικές.

Που μπορουμε να βρουμε ετοιμες συνταγες?

Για δωσε κανενα link...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο αλλά εκτός απο το μεταχειρισμένες ατμομηχανές στο Facebook, ξέρετε άλλο γκρουπ για να βρω τίποτα μεταχειρισμένο γιατι ψάχνομαι για μηχανικό;

 

- Ατμισμα gr bazaar
 
- ΑΓΓΕΛΙΕΣ Ατμιστικών ειδών 
 
- Πουλατο το Ατμισμενο...!!!
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που μπορουμε να βρουμε ετοιμες συνταγες?

Για δωσε κανενα link...

 

Συνταγές για κλώνους πολλών γνωστών υγρών:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1puDVLTpj_Fkiac7hXNN3dZwZ8eYWRCawmaPrkV5ofHk/edit#gid=2134112130

 

Σελίδα όπου μπορείς να βάλεις στο Search το όνομα από ένα άρωμα που έχεις και σου βγάζει

συνταγές με αυτό. Βάλτες να βγαίνουν με βάση το Rating, αν μια συνταγή έχει 15+ σχόλια και αρκετά αστεράκια δίπλα σημαίνει ότι είναι από τις πλέον διάσημες και μπορείς να ξέρεις με σχετική σιγουριά ότι θα βγει καλή.

http://e-liquid-recipes.com/list?exclsingle=0&sort=score&direction=desc

 

Η σελίδα στο Reddit για τα DIY υγρά. Η περιήγηση στο site είναι λίγο περίεργη για κάποιον που δεν έχει συνηθίσει, αλλά έχει τρομερούς μάστορες μέσα και συνταγή για ό,τι μπορείς να φανταστείς. Στο sidebar έχει και ένα σωρό διευθύνσεις και οδηγίες για την ιδανική περιεκτικότητα για σχεδόν κάθε άρωμα που κυκλοφορεί.

https://www.reddit.com/r/DIY_eJuice/

 

Π.χ. TPA Recipes:

https://www.reddit.com/r/DIY_eJuice/comments/1ivjog/mega_tfa_tpa_recipe_thread/

 

FA Recipes:

https://www.reddit.com/r/DIY_eJuice/comments/2gptp5/flavour_art_recipes/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου ρθε σήμερα απο ft ti grade 1 26awg , οτι αντίσταση και να στρίψω απο 0.1 εως 0.5Ω  ειτε το πλεινω ειτε οχι με την πρώτη τζούρα μου έρχεται γευση καμένου , Το TC δουλευει κανονικα , κατι εχει το κωλοκοτετσόσυρμα 

καμια ιδεα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...