Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο


hyrytama

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η διαφορά με το 50άρι ήταν ότι όλοι το περιμέναμε πως και πως.

Ήταν η απόλυτη συσκευή μετά τον πάταγο που είχε γίνει με τα προηγούμενα 2 μοντέλα

και όλοι σκόπευαν να το αγοράσουν (και πολλοί το αγόρασαν).

 

Πλέον είμαστε επιφυλακτικοί με την Eleaf, ξέρεις ότι παίζει να σου μείνει στο χέρι. Και όταν σου δίνει το 100άρι 35 ευρώ, δικαίωμα του καθενός να πει για τόσα λεφτά, αξίζει να το ρισκάρω, στο φινάλε και 1.5 μήνα να μου βγάλει, οκ (ή να το 'χω για backup, σεβαστό).

 

Άλλη διαφορά επίσης είναι το να πάψει να δουλεύει ένα μοντ ή να χαλάσει η οθόνη ή ό,τιδήποτε και άλλο

να κάνει autofires με κίνδυνο να πάρει φωτιά.

 

Το να βλέπω τότε στο e-kapnisma να λένε τι φοβερή συσκευάρα είναι και να προτείνουν στον κόσμο να το αγοράσει ενώ σε όλο τον πλανήτη το πετούσαν στα σκουπίδια επειδή φοβόντουσαν μην ανατιναχτεί, μου φαινόταν απίστευτο. Να υπερασπίζονται με πάθος μια επικίνδυνη συσκευή και να κάνουν λες και τους έβρισες την μάνα επειδή δώσανε 50 ευρώ.

 

Ακραίες οπαδικές συμπεριφορές για ένα...μοντ.

 

"Τι ξέρουν και τα φλωράκια τα Αμερικάκια στο Reddit, πάω να παραγγείλω άλλο ένα 50άρι μάγκες, τα σπάααει!" 

"Επειδή εσύ είσαι βαλτός από την P4Y και πληρώνεσαι θα ρίξεις λάσπη για την Eleaf;;"

"Ωραία, και επειδή σταμάτησε να δουλεύει η οθόνη μου στις 10 μέρες σημαίνει ότι το μοντάκι δεν αξίζει;"

 

Τα διάβαζα και δεν τα πίστευα. Και άντε, αυτοί το αγόρασαν και για τον Α, Β λόγο θέλαν να το υπερασπιστούν, γούστο τους και καπέλο τους. Ο άλλος που μπήκε στο φόρουμ να πάρει μια ιδέα για το τι να αγοράσει, τι φταίει να πάει να δώσει 90 ευρώ και να του

μείνει στο χέρι; Κακές αγορές όλοι μας έχουμε κάνει, είναι περίεργο να πεις "αδερφέ, εγώ με το συγκεκριμένο την ψιλοπάτησα. Καλύτερα δες κάτι άλλο γιατί αρκετοί ακόμα ανέφεραν προβλήματα";

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εννοείς ότι δεν έχεις δυνατότητα πληρωμής με Paypal; Μήπως έχεις κάτι Aspire στο καλάθι;

 

Μάγος είσαι;! :) Έλεος με την Aspire...

 

btw να πάρω υγρά από Atmosfaira και είχα για δοκιμή τον Triton ο οποίος... είχε διαρροή... :) Tragic...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να αγοράσεις Aspire, κάνε μια παραγγελία με ένα προϊόν παρόμοιας η ίδιας τιμής, ακύρωσε την παραγγελία τελείως, επέλεξε gift certificate για refund και μετά βάλε το gift certificate στην παραγγελία με το Aspire.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάγος είσαι;! :) Έλεος με την Aspire...

 

btw να πάρω υγρά από Atmosfaira και είχα για δοκιμή τον Triton ο οποίος... είχε διαρροή... :) Tragic...

 

Από κάτω έχει διαρροή; Δοκίμασε να κλείνεις εντελώς το κάτω airflow πριν γεμίσεις (πρώτα κλείνεις, μετά όλα τα άλλα και στο τέλος τέλος ανοίγεις, more info εδώ). Σε εμένα περιέργως αυτή η λεπτομέρεια έλυσε εντελώς τα προβλήματα που είχα με διαρροές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, ο WP2s φορτίζει με 1A και με τις δυο θέσεις κατειλλημένες. Αν σκαμπάζεις από ηλεκτρονικά, εδώ υπάρχει εκτενές review.

 

Ευχαριστώ αν και δεν σκαμπάζω τόσο :P Αυτό που με ενδιαφέρει είναι για παράδειγμα αν έχω επάνω δύο 18650, αν και οι δύο θα φορτίζουν με 1Α η κάθε μία ή αν συνολικά θα φορτίζουν και οι δύο τόσο (δηλαδή 0.5Α ανά μπαταρία).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι δύο θα φορτίζουν με 1Α η καθεμία. Αν δεις το 1Α διάγραμμα για την 2600mAh μπαταρία (BE18650-26), θα δεις ότι τη φορτίζει σε περίπου 220 λεπτά (3 ώρες και 40 λεπτά).

 

Xtar%20WP2s%201A%20(BE18650-26).png

Ο i2 και ο D2 φορτίζουν με περίπου 0.45Α ρεύμα και παίρνουν γύρω στα 370 λεπτά (6 ώρες και κάτι) για την ίδια μπαταρία. Είναι μεγάλη η διαφορά στην ταχύτητα φόρτισης.

Intellicharger%20i2%20(BE18650-26)%20%23

 

Μια άλλη διαφορά είναι ότι οι Nitecore έχουν υποδεέστερο κύκλωμα φόρτισης, όλες αυτές οι κάθετες γραμμές στη πράσινη γραμμή (που δείχνει το ρεύμα που περνάει στη μπαταρία) δείχνουν ότι ο Nitecore σταματά τη φόρτιση στιγμιαία για να μετρήσει την τάση της μπαταρίας. Ο WP2s δεν χρειάζεται να το κάνει αυτό και η γραμμή του ρεύματος είναι επίπεδη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Well, από το να περιμένω 5 ώρες+ για να φορτίσει η μία στον xtar μονό που έχω τώρα, ναι η διαφορά θα είναι τεράστια  :D Έριξα την παραγγελία και περιμένω :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στρατηγέ, γιατί κοιτάς τόσο παλιούς ατμοποιητές; Φυτιλοαντίσταση και πλαστικά tanks χρησιμοποιούσαμε πριν πόσα χρόνια, ακόμα και ο Ναυτίλος πλέον παρωχημένος είναι.

 

Γιατί δεν κοιτάς προς κανά subtank; Λόγω του οικονομικού κόστους;

 

Mε αφορμή το ποστ του φίλου baator αλλά και άλλων που λένε κάτι παρόμοιο λέω ότι (για συζήτηση, δεν έχω κανένα πρόβλημα με τον baator ή με κάποιον άλλον):
 
Είχα στην κατοχή μου: 650mah με aspire bdc. Μετά, istick mini με genitank και k1. Τώρα istick 30w και gs air.
 
Στο ζουμί τώρα: Έτυχε και δεν είχα δοκιμάσει ποτέ ατμοποιητή με πάνω την αντίσταση και φυτίλια και μιας και τον βρήκα σε καλή τιμή τον 1453 (αν και σκεφτόμουν αν δοκιμάσω τον gemini mini) τον πήρα να δω τί και πώς..
 
Αυτά που έχω να πω είναι τα εξής: Έχει πολύ καλή τιμή, πολύ καλή γεύση (ίσως και καλύτερη από τον gs air τουλάχιστον στα bebeca και tribeca που έχω κάνει μέχρι ώρας και στους δυο...fr-m και άλλα 2-3 υγρά ακόμα που έχω κάνει στον gs air δεν τα ΄χω δοκιμάσει σε αυτόν), δουλεύει απροβλημάτιστα, δεν έχω δει διαρροές (στον 1453, γιατί στον 2043 είδα αλλά μπορεί να ήταν και ελλατωματικός ο συγκεκριμένος) έχει καλή κατανάλωση υγρού, και γίνεται κομμάτια για καλύτερο καθάρισμα.
 
Δεν βρίσκω το λόγω να μην προτίνεται ένας τέτοιος άτμοποιητής ή κάποιος άλλος του ίδιου τύπου όπως gemini mini, thor, iclear κλπ μόνο και μόνο επειδή είναι παλίας τεχνολογίας ή ότι άλλο, αφού δουλεύει και μάλιστα πολύ καλα. Δηλαδή παίζει αν με τον καιρό δω ότι αποδίδει γενικά πιο καλά τις γεύσεις που θα του βάλω από τον gs air να τον έχω σαν κύριο μου ατμοποιητή.
 
Στα αρνητικά του, ναι, έχει σφιχτή τζούρα, είναι πλαστικός και δεν έχει ρύθμιση αέρα, αλλά αυτά αν κάποιον δεν τον ενοχλούν ή μπορεί να κάνει υποχωρίσεις είναι μια χαρά. Για ζεστό ατμό που λένε, εγώ δεν έχω δει κάτι (2 ohm η αντίσταση, στα 6.5-7.5w μια χαρά τον θεωρώ δροσερό... που στον gs air με αντίσταση 1.5 τον δουλεύω μέχρι τα 10.5w και με αντίσταση 1.2 τον δουλέυω μέχρι 12.5w γιατί δεν μπορώ τον ζεστό ατμό που έχει σε παραπάνω).
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει τυχει σε κανεναν να τον πιανει λοξιγκας οταν ρουφαει το ηλ τσιγαρο??? με πιανει πολυ συχνα κυριως τα πρωινα (μονο οταν ατμιζω με καθε τζουρα κ λοξιγκας - οταν σταματαω σε κανα λεπτο σταματαει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει τυχει σε κανεναν να τον πιανει λοξιγκας οταν ρουφαει το ηλ τσιγαρο??? με πιανει πολυ συχνα κυριως τα πρωινα (μονο οταν ατμιζω με καθε τζουρα κ λοξιγκας - οταν σταματαω σε κανα λεπτο σταματαει)

Εμένα με ποιανει με συγκεκριμένα υγρά μ το π παίρνω τζουρα κ λοξιγκας μ τ π σταματάω τζουρα τέλος

Το παθαινω μ υγρά π έχουν νικοτίνη μεγαλύτερη του 6 κ πάνω από 70% pg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με τον λόξυγγα είναι συνηθισμένο φαινόμενο, το ρωτάνε αρκετοί και εδώ συχνά και έχει βγει μέχρι και όρος για αυτό: Niccups (από το nicotine και το 'hiccups', λόξυγγας).

 

Προκαλείται από την υπερβολική νικοτίνη που προσλαμβάνει ο οργανισμός, αν σας τύχει, σημαίνει ότι καλό θα ήταν να κάνετε ένα διάλειμμα από το άτμισμα για μερικές ώρες.

 

Μπορεί να τύχει και με το κάπνισμα, να καπνίσεις τόσο πολύ που να σε πιάσει λόξυγγας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χω ακουσει για την υπερβολική νικοτίνη , αλλα μ χει τυχει να χω ξυπνήσει στις 8 , να μην εχω προλάβει να ατμίσω , να κανω την πρώτη τζούρα στην δουλειά 12 το μεσημέρι και σε 1 λεπτο να ξεκινα ο λοξυγγας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ στην πρώτη τζούρα πάντα; Εγώ κάθε πρωί με την πρώτη τζούρα έχω πρόβλημα :P Αν δεν κατεβάσω αρκετά βατ/θερμοκρασία με πιάνει ένας ξερόβηχας σαν να έκανα μόλις το πρώτο μου (κανονικό) τσιγάρο. Με λίγο άτμισμα φεύγει αυτό και ανεβάζω πάλι. Μήπως είναι κάτι τέτοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πρωι θελω κ εγω λιγο πεσμενες εντασεις..

 

αν δεν πιω καφε /φαω κατι δεν μπορω να ντουμανιασω..δεν μου βγαινει , ισως βιξω κιολας..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λίγες μέρες πήρα πρώτη τζούρα στα 50J/250C. Πρωϊνιάτικα. Λιγότερο έβηχα όταν είχα πάρει πνευμονική με φουλ καμένο. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...