Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο


hyrytama

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μπουαχαχαχαχα

 

Αλήθεια, περίμενε κανείς τίποτε καλύτερο;

 

- "το ηλεκτρονικό τσιγάρο βλάπτει, θα το απαγορεύσουμε"

- "μα το κανονικό βλάπτει κάτι χιλιάδες φορές περισσότερο"

- "ε δεν πειραζει"

- ...

- ΠΡΟΦΙΤ.

 

Ποιός ΕΟΦ και παπαριές ρε; Τι βρήκανε; Γιατί δεν δημοσιεύεται καμία έρευνα; Μήπως γιατί μας περνάνε για μαλάκες;

 

Υπενθυμίζω τα καμώματα του FDA:

 

Το συγκεκριμένο "πόρισμα" στηρίζεται σε μια ουσία (DEG) η οποία βρέθηκε σε τραγικά μικρή ποσότητα (>1%), σε ένα μόνο υγρό (από τα 18), μίας no-name μάρκας υγρού ηλ. τσιγάρου από την Κίνα.

 

Επίσης, "ξέχασαν" να μας ενημερώσουν πως η συγκεκριμένη ουσία όχι μόνο βρίσκεται στην πλειοψηφία των αμερικάνικων τσιγάρων (αφού χρησιμοποιείται στην διαδικασία αποξήρανσης του καπνού), όχι μόνο χρησιμοποιείται σε προϊόντα διακοπής του καπνίσματος (τσίχλες, τσιρότα, κ.λπ.), αλλά μέχρι πριν λίγα χρόνια χρησιμοποιούταν (σε αρκετά μεγάλες ποσότητες μάλιστα) σε καλλυντικά και προϊόντα περιποίησης.

 

Εν τω μεταξύ, το πόρισμα του Δημόκριτου στέλνει τον FDA αδιάβαστο:

 

Τα συμπεράσματα δικά σας. :)

 

Περισσότερες πληροφορίες, τόσο για το ίδιο το ηλ. τσιγάρο, την χρήση του, καθώς και τις παπαρολογίες του FDA, εδώ:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρηκα και τη συνεντευξη τυπου...

Οι ανθρωποι (και οιμεν και οι δε) ειναι απεριγραπτοι. Οι μεν δημοσιοκαφροι δεν ηξερα τι να ρωτησουν, οι δε πολιτευτες μας απανταγαν οτι ναναι.

 

http://www.yyka.gov.gr/articles/ministry/grafeio-typoy/press-releases/905-praktika-synenteykshs-typoy-me-thema-2o-panellhnio-synedrio-quot-mathainw-na-mhn-kapnizw-quot

 

 

ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ: Συγνώμη, απαγορεύεται και το ηλεκτρονικό;

 

Α. ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ: Το ηλεκτρονικό απαγορεύεται όταν χρησιμοποιεί νικοτίνη. Υπάρχουν ηλεκτρονικά τα οποία δεν χρησιμοποιούν. Λέω και πάλι ότι σε αυτό που χρησιμοποιεί νικοτίνη το ηλεκτρονικό, από εμάς υπάρχει απαγόρευση. Και τις επόμενες βδομάδες θα γίνουν έλεγχοι και συζήτηση γι' αυτό. Απαγόρευση χρήσης εφόσον έχει νικοτίνη. Γιατί ουσιαστικά είναι αντικατάσταση και όχι υποκατάσταση. Δεν είναι μεθαδόνη.

 

ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ: (ερώτηση εκτός μικροφώνου) …. ότι ισχύει μόνο στις πόλεις.

 

Α. ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ: Προφανώς ότι ισχύει στις πόλεις όσον αφορά τις εταιρείες, τις χρήσεις όσον αφορά αυτούς που κάθονται σε κλειστούς δημόσιους χώρους .

 

ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ: (ερώτηση εκτός μικροφώνου)

 

Α. ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ: Συγγνώμη, αν χρησιμοποιεί ηλεκτρονικό τσιγάρο με νικοτίνη, δεν επιτρέπεται η χρήση του. Δεν επιτρέπεται η χρήση του, δεν επιτρέπεται η πώληση.

 

ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ: Συγνώμη, για τη χρήση να διευκρινίσω. Να διευκρινίσουμε λιγάκι κάτι. Ούτε αν χορηγηθεί άδεια ειδική δεν πωλείται, ή σε ειδικά καταστήματα καπνού;

 

Α. ΠΑΝΤΑΖΟΠΟΥΛΟΥ: Είναι δυο τα ζητήματα. Είναι το ηλεκτρονικό τσιγάρο, το οποίο χρησιμοποιεί νικοτίνη και το ηλεκτρονικό τσιγάρο το οποίο δεν χρησιμοποιεί νικοτίνη.

 

Από τον ΕΟΦ, ο οποίος είναι ο αρμόδιος Οργανισμός να εισηγηθεί το τι μέλει γενέσθαι σε σχέση με τη χρήση μιας φαρμακευτικής ουσίας, γιατί αυτό χρησιμοποιείται κατ’ αυτή την έννοια, έχει εκδοθεί λοιπόν απόφαση η οποία απαγορεύει την πώληση ηλεκτρονικού τσιγάρου με νικοτίνη. Εκκρεμεί λοιπόν…

 

ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ: Με ποιο σκεπτικό;

 

Α. ΠΑΝΤΑΖΟΠΟΥΛΟΥ: Με το σκεπτικό ότι η νικοτίνη, κοιτάξτε να δείτε η χρήση…

 

ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ: (ερώτηση εκτός μικροφώνου) Και τα τσιγάρα θα έπρεπε…

 

Α. ΠΑΝΤΑΖΟΠΟΥΛΟΥ: Κοιτάξτε να δείτε. Υπάρχει η απαγόρευση. Κατ’ αρχήν η νικοτίνη είναι σε καθαρή μορφή. Δεν είναι πολύ μικρό το ποσοστό κατά την έννοια που είναι το τσιγάρο που έχει και διάφορα άλλα πρόσθετα. Έχει άλλες προσμίξεις, είναι πολύ μικρότερο το ποσοστό. Ακριβώς τώρα τη λεπτομέρεια αυτή …..

 

Α. ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ: Τη γνωμοδότηση του ΕΟΦ την έχω, θα σας τη στείλω σε όλους για να δείτε σε ποια σκέψη βασίζεται αυτό το πράγμα.

 

Α. ΠΑΝΤΑΖΟΠΟΥΛΟΥ: Που στηρίχτηκαν και την έχουν εκδώσει αυτή την απόφαση.

 

ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ: Υπάρχουν ακόμα που κυκλοφορούν;

 

Α. ΠΑΝΤΑΖΟΠΟΥΛΟΥ: Κυκλοφορούν στον Internet από ότι ξέρω και κάποια φαρμακεία τα παίρνουν. Αυτό το ξέρω.

 

ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ: Αν αυτό το έχεις το ηλεκτρονικό τσιγάρο και είναι σε κλειστούς δημόσιους χώρους είναι σαν κανονικό τσιγάρο; Αυτό να μας πείτε λίγο.

 

Α. ΠΑΝΤΑΖΟΠΟΥΛΟΥ: Η απαγόρευση είναι ό,τι ισχύει για το κανονικό τσιγάρο ισχύει και γι’ αυτό. Και ένας άλλος λόγος είναι ότι χρησιμοποιώντας αυτό, έχει ο άλλος την ψευδή αίσθηση της ασφάλειας ότι δεν βλάπτεται η υγεία του, ότι δεν βλάπτει την υγεία του άλλου και να κάνει και μεγαλύτερη χρήση.

 

Α. ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ: Καμιά χρήση μη νικοτινούχων προσμίξεων.

 

Α. ΠΑΝΤΑΖΟΠΟΥΛΟΥ: Προς το παρόν δε έχε βγει απόφαση του ΕΟΦ για τη χρήση αυτού του τσιγάρου.

 

Α. ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ: Αυτή τη στιγμή ισχύει η απόφαση. Συγνώμη, από την αρχή του χρόνου ισχύει η απόφαση του ΕΟΦ για τη μη χρήση, το ότι δεν επιτρέπεται να πωλείται το ηλεκτρονικό τσιγάρο κατ’ αρχήν. Τις τελευταίες εβδομάδες παρουσιάστηκε αυτό το οποίο δεν κάνει χρήση νικοτίνης. Θα επανέλθουμε, αυτό σας είπα ότι θα επανέλθουμε να δούμε.

 

Εμείς θεωρούμε ότι δεν είναι καλό γενικώς να γίνεται εμπορία του ηλεκτρονικού τσιγάρου, ακόμα και να μην έχει νικοτίνη, γιατί δίνει αυτό. Αλλά σε κάθε περίπτωση σας είπα ότι τις επόμενες εβδομάδες επειδή αυτό φούντωσε εδώ και 1 μήνα θα κάνουμε μια δεύτερη συζήτηση με τον ΕΟΦ, να δούμε τι στάση θα κρατήσουμε για το θέμα του ηλεκτρονικού τσιγάρου συνολικά.

 

ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ: Επειδή έχει αυξηθεί, βλέπουμε γύρω μας, δεν ξέρω, επειδή είμαστε και δημοσιογράφοι, μια αύξηση αυτού του συγκεκριμένου ηλεκτρονικού τσιγάρου. Εγώ έχω πάρει αυτά τα φιαλίδια που πωλούν και έχω δει ότι έχουν όλα είτε 0,3 είτε 0,5 μια ποσότητας νικοτίνης. Αυτά λέτε ότι απαγορεύονται ακόμα και να πωλούνται.

 

Α. ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ: Ισχύει αυτή η απαγόρευση του ΕΟΦ, ότι δεν επιτρέπεται το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Βέβαια όσοι ταξιδεύουν συνέχεια στο εξωτερικό οποιοσδήποτε μπορεί να το φέρει και υπήρξε ένα φούντωμα τις τελευταίες εβδομάδες. Μπορεί και να πουλιούνται, όπως και καπνίζουν συνέχεια στα κέντρα.

 

ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ: Το ερώτημα μου είναι: ο έλεγχος, αν ας πούμε την επόμενη βδομάδα πάτε σε ένα κατάστημα που απαγορεύεται το τσιγάρο και τον πιάσετε, θα πληρώσει κανονικά το πρόστιμο με το ηλεκτρονικό τσιγάρο.

 

Α. ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ: Βεβαίως, αλλά σας λέω ότι πριν από αυτό είδατε ότι δεν επιτρέπεται η εμπορία. Άρα θα πρέπει να δούμε τις επόμενες βδομάδες αν υπάρχει αυτή η χρήση να μην υπάρξει. Να μην υπάρχει δηλαδή η αδειοδότηση στο να φέρνει ο άλλος, να πουλάει στα φαρμακεία. Αυτό.

 

ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ: Θα υπάρξουν και πρόστιμα;

 

ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ: Για την εμπορία λέει.

 

Α. ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ: Ότι ισχύει και για οτιδήποτε άλλο προϊόν, του οποίου απαγορεύεται η χρήση. Δεν είναι κάτι το οποίο είναι κάτι διαφορετικό. Ό, τι ισχύει για οποιοδήποτε προϊόν το οποίο δεν επιτρέπεται η χρήση στην Ελλάδα, θα ισχύει και γι' αυτό. Δεν λέμε κάτι καινούριο. Θέλετε κάτι να ρωτήσετε.

 

ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ: Επειδή είπατε ότι απαγορεύεται η εμπορία των ηλεκτρονικών τσιγάρων και είναι η οδηγία εδώ και ενός περίπου χρόνου του ΕΟΦ, κυκλοφορούν ηλεκτρονικά τσιγάρα με σήμανση ότι είναι εγκεκριμένα από τον ΕΟΦ. Τι τσιγάρα είναι αυτά τότε ηλεκτρονικά;

 

Α. ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ: Θα δούμε τις επόμενες βδομάδες αν υπάρχει νέου τύπου το οποίο να το επιτρέπουν. Εγώ θεωρώ ότι δεν πρέπει να επιτρέπεται. Από κει και πέρα όμως θα δούμε με τον ΕΟΦ ποιες εταιρείες και τι φέρνουν. Εγώ είδα τις τελευταίες μέρες…

 

ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ: Έχουν δοθεί κάποιες εγκρίσεις από τον ΕΟΦ.

 

Α. ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ: Εγώ ξέρω ότι δεν υπάρχει έγκριση από τον ΕΟΦ.

 

ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ: Για κανένα;

 

Α. ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ: Για κανένα ηλεκτρονικό τσιγάρο προς το παρόν.

 

ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ: Υπάρχουν και στα φαρμακεία.

 

Α. ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ: Πολύ ωραία, θα δούμε. Είναι σαφές ότι πάρα πολλά προϊόντα έρχονται στην Ελλάδα πολλές φορές και χωρίς έγκριση έχουν διατεθεί.

 

Εγώ είδα ότι φούντωσε τις τελευταίες βδομάδες, γι' αυτό το αναφέρω για το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Θα δούμε, λοιπόν, με τον ΕΟΦ αν μπορεί να υπάρξει μια αδειοδότηση για τη χρήση σε ανοιχτό χώρο, ή αν συνεχίσει να ισχύει η περσινή γνωμοδότηση να μην επιτρέπεται καθόλου το ηλεκτρονικό τσιγάρο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα υποκατάστατα νικοτίνης, τσίχλες, τσιρότα, δονητές κ.α. ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ ΔΗΛΑΔΗ ΚΥΡΙΕ ΔΗΜΟΠΟΥΛΕ;

 

Που, αντίθετα με το η.τ., αν αποφασίσεις να μαστουρώσεις κολλώντας καμιά δεκαριά τσιρότα πάνω σου μπορείς ακόμα και να πας αδιάβαστος;

 

Αν και δεν διαφημίζεται ως NRT, το ηλεκτρονικό είναι ίσως η πιο επιτυχημένη μέθοδος διακοπής (αν κρίνω από όσα έχω δεί, 6/7 από το 2009 και έπειτα) του καπνίσματος. Σε σχέση τουλάχιστον με τα μινιμαλιστικά ποσοστά των λοιπών NRT.

 

Με λίγα λόγια, εγώ σαν καπνιστής είτε θα πρέπει να βασιστώ σε λοιπά υποκατάστατα, τα περισσότερα με μικρότερες απο 10% πιθανότητες επιτυχίας απεξάρτησης από την νικοτίνη και καμία πιθανότητα απεξάρτησης από το hand-to-mouth και λοιπούς μηχανισμούς, είτε να ψοφήσω από καρκίνο.

 

Απλά το υπουργείο να μην χάσει τα λεφτουδάκια του.

 

Ρε δεν συνουσιάζεστε ομαδικώς να χλωμιάσετε λεω γω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρουμε αν ισχύει σε καμιά άλλη χώρα κάτι τέτοιο ή πάμε πάλι για πρωτιά;

 

 

http://www.dailymail.co.uk/news/article-2069198/Boston-bans-electronic-cigarettes-workplace-18s.html

 

ενώ υπάρχουν και εισηγήσεις για αύξηση κατά 20% στην τιμή των τσιγάρων, που θα αφορά και την πώληση των στριφτών τσιγάρων, των οποίων η κατανάλωση έχει αυξηθεί καθώς είναι φθηνότερα

 

http://www.nooz.gr/greece/8a-apagoreutei-to-ilektroniko-tsigaro

 

 

αυτο ειναι εισηγηση του ΔΝΤ εκθεση thomsen για το νεο φορολογικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) ξέχασα τα ελληνικά μου διαβάζοντας την συνέντευξη :wacko:

β) πόσο μα πόσο εμφανές είναι από το αλαλούμ των απαντήσεων τους ότι δεν ξέρουν τι τους γίνεται και απλά θέλουν να το κόψουν, τελεία κ παύλα, για τους ευνόητους λόγους.

γ) ΠΟΣΟ άχρηστοι "δημοσιογράφοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μιλάει για απαγόρευση διάθεσης ηλεκτρονικών τσιγάρων.

 

 

δεν ειχα καταλαβει οτι θα απαγορευεται και η πωληση του μονο για την χρηση καταλαβα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά ο άλλος ο μπουνταλάς, σε κάποιο σημείο λέει ότι ΤΕΛΙΚΑ (διότι πιο πριν άλλα έλεγε) θεωρεί ότι πρέπει να απαγορευτεί ανεξαρτήτως αν χρησιμοποιείται νικοτίνη ή όχι....=όλα (?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Το να απαγορεύεται η πώληση υγρών νικοτίνης, άντε ας πούμε πως το καταλαβαίνω.

 

1α) Αν και εφόσον παράλληλα απαγορευτούν και όλα τα υπόλοιπα υποκατάστατα νικοτίνης.

 

2) Όμως:

 

"ή αν συνεχίσει να ισχύει η περσινή γνωμοδότηση να μην επιτρέπεται καθόλου το ηλεκτρονικό τσιγάρο."

"Εμείς θεωρούμε ότι δεν είναι καλό γενικώς να γίνεται εμπορία του ηλεκτρονικού τσιγάρου, ακόμα και να μην έχει νικοτίνη, γιατί δίνει αυτό."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε η χρήση τους απαγορεύτηκα απ ό,τι διάβασα, απλά θα χουν κάποιους περιορισμούς :)

 

 

ε ναι γιατι στην ελλαδα απαγορευεται να καπνιζεις? απλα εχεις περιορισμους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε ναι γιατι στην ελλαδα απαγορευεται να καπνιζεις? απλα εχεις περιορισμους

Εκτός κι αν δεν κατάλαβα καλά, θα απαγορευτεί η πώληση. Αν δε μπορείς ν αγοράσεις, πώς θα καπνίσεις;

Στη Βοστόνη απλά απαγορεύτηκε η πώληση σε ανηλίκους και η χρήση του σε χώρους που απαγορεύεται και το κάπνισμα. Έχει μια διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...