Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο


hyrytama

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επιβεβαιώνω: Η ίδια προσωπική εμπειρία. Έχω 2 (τους μεγάλους) σε συνεχή χρήση εδώ και κάνα τριάρι χρόνια και δεν είχα ποτέ διαρροή. Αγαπημένο ατμοποιητάκι! Ακόμα τους δουλεύω, ασχέτως τού ότι άρχισα πλέον να πειραματίζομαι δειλά δειλά με τους επισκευάσιμους και δεν έχουν κανένα θέμα.

Nautilus X η γενικα ποιον απο ολλους της σειρας προτείνετε; Αντίσταση να παω σε 1.5 όπως ειμαι τώρα με Cubis;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Nautilus X η γενικα ποιον απο ολλους της σειρας προτείνετε; Αντίσταση να παω σε 1.5 όπως ειμαι τώρα με Cubis;

εγω προτιμω X και οπως λενε και οι απο πανω , 1.8Ω  αντισταση και μην σου πω και long mode

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω προτιμω X και οπως λενε και οι απο πανω , 1.8Ω  αντισταση και μην σου πω και long mode

Σε βόλεψε τελικά; Μέρα με τη νύχτα διαβάζω με τις 1.5, όσο πάει και καλυτερεύει η εικόνα του ;)

 

Με την προέκταση είχες καθόλου θεματάκια στο γέμισμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε βόλεψε τελικά; Μέρα με τη νύχτα διαβάζω με τις 1.5, όσο πάει και καλυτερεύει η εικόνα του ;)

 

Με την προέκταση είχες καθόλου θεματάκια στο γέμισμα;

Καλουλης ειναι ρε , η μανα μου τον χαίρεται και τις αρεσε !! (στα ιδια υγρα , με το ιδιο mod (istick 30 - εχει ενα θεματακι με τον 510 , δεν βιδωνει τερμα αλλα παιζει) καταλαβε διαφορα απο τον nautilo mini)

κοιτα καμια φορα , ξεβιδωνει η προεκταση μαζι με το topcap , αλλα αδειο μονο το ξεβιδωνεις.η πρεπει να εχεις το νου σου , αμα ειναι φουλ γεματος , παιζει να σου ανοιξε στην μεση και να χασεις το μισο τανκακι.

το σφιγγω καλα πανω , και συνηθως δεν βγαινει.αλλα με τις ωρες του ειναι.

 

στο γεμισμα δεν ειχα κανενα απολυτως προβλημα , βιδωνεις πανω στην αντισταση , γεμιζεις οπως πριν. και ολα καλα :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bebeca καπνικο ξεκίνησα αλλα τον τελευταιο 1,5 μηνα μου εκανε ενας φιλος μια συνταγη που μυριζει σαν lila pause...Ειναι 50-50 τα υγρα και δεν δημιουργει θεμα με ποτισμα του φιτιλιου καθε φορα που ανοιγω τον cubis. Γενικα ο GS Tank μου εβγαζε καλυτερη τζουρα, ποιο σφιχτη αλλα το θεμα με τις διαρροες δεν την παλευα...

 

υπαρχει ακομα bebeca?  :shock:

για πες καμια καλη συνταγη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα αγορασα σημερα αβοκαντο 24 προσπαθησα να τον στησω 3 φορες και για καποιο λογο με την μια μου βγαζει καμμενο δηλαδη ακομα οταν πυρωνω την αντισταση χωρις βαμβακι.. 2 προσπαθειες εγιναν με kanthal και αλλη με συρμα νικελιου.. Παρατηρησα οτι το βαμβακι κιτρινιζει με την μια στην περιοχη του κεντρου.. Δοκιμασα να βαλω και λιγοτερο βαμβακι με μεγαλυτερο πυρηνα αλλα τιποτα καμια ιδεα κανεις; και οχι τιποτα αλλο αλλα εχουν φυγει 15ml υγρου στο νεροχυτη.. Σκεφτομαι μην ειναι μαπα το βαμβακι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα αγορασα σημερα αβοκαντο 24 προσπαθησα να τον στησω 3 φορες και για καποιο λογο με την μια μου βγαζει καμμενο δηλαδη ακομα οταν πυρωνω την αντισταση χωρις βαμβακι.. 2 προσπαθειες εγιναν με kanthal και αλλη με συρμα νικελιου.. Παρατηρησα οτι το βαμβακι κιτρινιζει με την μια στην περιοχη του κεντρου.. Δοκιμασα να βαλω και λιγοτερο βαμβακι με μεγαλυτερο πυρηνα αλλα τιποτα καμια ιδεα κανεις; και οχι τιποτα αλλο αλλα εχουν φυγει 15ml υγρου στο νεροχυτη.. Σκεφτομαι μην ειναι μαπα το βαμβακι

 

Μονή αντίσταση περνάς ή διπλή; Αφού τις περάσεις και πριν βάλεις βαμβάκι, δοκίμασες να τις πυρώσεις;

Πρέπει πρώτα απ' όλα τα ohm να μένουν σταθερά και να μην ανεβοκατεβαίνουν, σημαίνει πως οι αντιστάσεις έχουν περαστεί καλά

και οι βίδες έχουν βιδωθεί σωστά, και επίσης θα πρέπει να θερμαίνονται από μέσα προς τα έξω με την ίδια ταχύτητα και οι 2.

 

Αν η μία κοκκινίζει πιο γρήγορα από την άλλη, αν δεν θερμαίνονται από μέσα προς τα έξω ή αν παίζουν τα ohm, σημαίνει κάτι δεν έχει γίνει καλά. Αν αυτά γίνουν καλά, μετά περνάς το βαμβάκι, το υγραίνεις και ξαναδοκιμάζεις. Πάλι θα πρέπει να συμβαίνουν τα ίδια.

 

Αν μετά απ' όλα αυτά πάλι παίρνεις καμμένο, σημαίνει ότι δεν έχει μπει σωστά το βαμβάκι. Συνήθως σημαίνει ότι θέλεις πιο λίγο γιατί καμμένο=όχι αρκετά καλή τροφοδοσία υγρού=δεν υγραίνεται αρκετά γρήγορα το βαμβάκι=πολύ βαμβάκι και στουμπωμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα αγορασα σημερα αβοκαντο 24 προσπαθησα να τον στησω 3 φορες και για καποιο λογο με την μια μου βγαζει καμμενο δηλαδη ακομα οταν πυρωνω την αντισταση χωρις βαμβακι.. 2 προσπαθειες εγιναν με kanthal και αλλη με συρμα νικελιου.. Παρατηρησα οτι το βαμβακι κιτρινιζει με την μια στην περιοχη του κεντρου.. Δοκιμασα να βαλω και λιγοτερο βαμβακι με μεγαλυτερο πυρηνα αλλα τιποτα καμια ιδεα κανεις; και οχι τιποτα αλλο αλλα εχουν φυγει 15ml υγρου στο νεροχυτη.. Σκεφτομαι μην ειναι μαπα το βαμβακι

 

Νικέλιο εννοείται για TC σωστά;

Και είχες κλειδώσει και την τιμή της αντίστασης ενώ ήταν κρύα ε;

 

Καμένο σημαίνει κάτι από τα κάτω ή και συνδυασμός τους:

  1. Πολύ βαμβάκι πιεσμένο στο μέσα στον πυρήνα της αντίστασης.
  2. Ελλιπής τροφοδοσία υγρού. Δεν διαβρέχεται αρκετά το βαμβάκι.
  3. Περισσότερα Watt από όσα χρειάζεται.
  4. Στημένη αντίσταση με τα legs επάνω (στον Avocado δεν παίζει κάτι τέτοιο λόγω velocity deck).
  5. Ταυτόχρονο πύρωμα (Σε περίπτωση διπλής αντίστασης).
  6. Λάθος TCR (Σε περίπτωση Ελέγχου Θερμοκρασίας).
  7. Μη κλείδωμα τιμής Ohm κρύας αντίστασης (Σε περίπτωση Ελέγχου Θερμοκρασίας).
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι νικελιου επεξα με θερμοκρασια εκανα κοντα 15 σπείρες και μου βγηκε 0.13 ohm την κλειδωσα καπου στα 35watt με 240 βαθμους το αποτελεσμα μετρια γευση εως χαλια και μετα απο λιγο καμένο... Μετα δοκιμασα με το kanthal 0.75 η πρώτη αντισταση και αυτη εβγαζε μια χαλια μυρωδιά σαν να καιγόταν τρίχα ενα πράγμα, συνεχεια αυτη την μυρωδια περνώ.. Ασχετο αλλα ειδα σε βιντεακι οτι πρεπει να βαζουμε το ενα ποδαρακι της αντιστασης στον πανω πολο και το αλλο στο κάτω σαν να βαζουμε στραβα την αντίσταση... Και μονη αντισταση παίζω οπως προανέφερα την πυρωνω περνα βαμβακι μεσα αφήνοντας χωρο κιολας να ειναι αφρατο δλδ και μου βγαζει μια μυρωδιά σαν να καιγονται τριχες... Θα παω να παρω αλλο βαμβακι γιατι εχω την υποψια οτι φταει αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι νικελιου επεξα με θερμοκρασια εκανα κοντα 15 σπείρες και μου βγηκε 0.13 ohm την κλειδωσα καπου στα 35watt με 240 βαθμους το αποτελεσμα μετρια γευση εως χαλια και μετα απο λιγο καμένο... Μετα δοκιμασα με το kanthal 0.75 η πρώτη αντισταση και αυτη εβγαζε μια χαλια μυρωδιά σαν να καιγόταν τρίχα ενα πράγμα, συνεχεια αυτη την μυρωδια περνώ.. Ασχετο αλλα ειδα σε βιντεακι οτι πρεπει να βαζουμε το ενα ποδαρακι της αντιστασης στον πανω πολο και το αλλο στο κάτω σαν να βαζουμε στραβα την αντίσταση... Και μονη αντισταση παίζω οπως προανέφερα την πυρωνω περνα βαμβακι μεσα αφήνοντας χωρο κιολας να ειναι αφρατο δλδ και μου βγαζει μια μυρωδιά σαν να καιγονται τριχες... Θα παω να παρω αλλο βαμβακι γιατι εχω την υποψια οτι φταει αυτο

τα εχεις μπερδεψει οταν βαζεις βαθμους τα watt δεν παιζουν το μοντακι δινει ρευμα και προσπαθει να κρατησει σταθερη θερμοκρασια.Δευτερον τι 15 σπειρες ρε μερακλη οι 8 και ειναι πολλες εσυ το τερματισες θες μεγαλυτερο συρμα.Αν σου ερχεται καμμενο τοτε το βαμβακι δεν ποτιζει καλα ή το μοντακι δεν ειναι για απανωτες τζουρες(chain vaping).

H Διαδικασια ειναι ως εξης.

Στηνεις την αντισταση.

Την πυρωνεις και παιζεις μεχρι να αναβει ομοιομορφα(επισης πρεπει να περνει 1 περιπου δευτερολεπτο οχι να λαμπαδιαζει αμεσως αλλιως πρεπει να ριξεις τα watt).

To βαμβακι το βαζεις αφου κρυωσει η αντισταση και το ποτιζεις με το υγρο σου πατας παλι το κουμπι για να δοκιμασεις πως λειτουργει.

Στο στησιμο φροντιζεις να μην εχεις λιγο βαμβακι γιατι σταζει οπως και να μην εχει πολυ γιατι θα μπουκωνει και δεν θα περνει υγρο.

Αν η γευση συνεχισει να σου ερχεται αλλαξε βαμβακι προτινομενα ειναι (muji απο κανενα fasttech ή cotton bacon v2 )

 

 

Αν εκανες το ιδιο υγρο σε αλλον ατμοποιητη μην περιμενεις να εχει την ιδια γευση.Επειδη εχω και εγω τον avocado 24 ηταν λες και κανω αλλο υγρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα χω κανει ολα αυτα που λες, οσο αναφορά αυτο που λες με τον ελεγχο θερμοκρασίας στο vtc mini μπορεις να πειραξεις και τα watt εκτος απο την θερμοκρασία.. Πιστεύω οτι φταει το βαμβακι, θα παω να παρω το bacon cotton γιατι τωρα εχω ενα ld μπλε που δεν ξερω καν αν ειναι καλο.. Αυτο που παρατηρησα ειναι οτι το βαμβακι μεσα στον πυρήνα γινετε κίτρινο και βρομαει οχι καμμενο ακριβως αλλά σαν καμενες τριχες :ρ και καπως ετσι μυριζει και το σύρμα οταν το πυρωνω αλλα μετα φευγει η μυρωδια απο το σύρμα αν παιξω λιγο μεχρι να κοκκινισει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρε για αρχη ενα cotton bacon V2 να λεει v2 ομως.Και κανε καμια παραγγελια οργανικο muji το οποιο ειναι παμφθηνο 2-3ευρω τα 50 τετραγωνα κομματια και ταυτοχρονα καλο και διαλεγεις τι θα σου αρεσει.Το καθε συρμα επισης δινει αλλη γευση γιατι πυρωνει σε διαφορετικες θερμοκρασιες.

 

Αν και απο την περιγραφη σου ποιο πολυ σαν να μην τροφοδοτειτε καλα το βαμβακι φενεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω θα παω σημερα απο το μαγαζι που πηρα το συρμα να στησουμε μια τον αβοκαντο μαζι να μου δειξει κιολας προς το παρών εχω παρει kanthal συρμα που διαβαζα τα καλυτερα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

επισης δοκιμασε να κανεις κανεναν φυσιολογικο build με 5-6 σπειρες και ας μην βγει στα ohm που θες σιγουρα καλυτερα απο 15 σπειρες.

Ντουμανι πολυ θα βγαζει ακομα στα 0.6 ohm αν αυτος ειναι ο στοχος σου.Επισης πανω απο 3mg νικοτινη ξυραφιαζει,αντε μεχρι 6 οριακα αν εχεις γερο λαιμαρι

 

ps πως εγινε να βγαλεις 0,15 με τοσες σπειρες δεν μπορω να καταλαβω μηπως βραχυκυκλωνει και δεν παιρνεις χαμπαρι?

 

https://www.reddit.com/r/electronic_cigarette/comments/4kfzw3/avocado_24_rdta_cant_wick_properly/

 

διαβασε και αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα αγορασα σημερα αβοκαντο 24 προσπαθησα να τον στησω 3 φορες και για καποιο λογο με την μια μου βγαζει καμμενο δηλαδη ακομα οταν πυρωνω την αντισταση χωρις βαμβακι.. 2 προσπαθειες εγιναν με kanthal και αλλη με συρμα νικελιου.. Παρατηρησα οτι το βαμβακι κιτρινιζει με την μια στην περιοχη του κεντρου.. Δοκιμασα να βαλω και λιγοτερο βαμβακι με μεγαλυτερο πυρηνα αλλα τιποτα καμια ιδεα κανεις; και οχι τιποτα αλλο αλλα εχουν φυγει 15ml υγρου στο νεροχυτη.. Σκεφτομαι μην ειναι μαπα το βαμβακι

 

αυτα διαβαζω και μενω μακρια απο τους RTA...

δεν λεω, αμα κανεις καμια 100στη στησιματα θα το πετυχεις.

Αλλα ποιος εχει το κουραγιο και το χρονο να τα κανει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...