Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο


hyrytama

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απλά καλό είναι αυτό να γίνεται με εξωτερικό φορτιστή.

Αυτό μόνο για την διάρκεια ζωής της μπαταρίας ή και για το μοντ?

 

 

Από την στιγμή που είναι στις προδιαγραφές του mod δεν είναι πρόβλημα αυτό, ειδικά όταν μιλάμε για επώνυμα ICCs.

1A σίγουρα δεν είναι αργή φόρτιση(ούτε και fast charge) και δεν επηρεάζει αρνητικά την διάρκεια ζωής, αλλά την overall αυτονομία (και αυτό ελάχιστα).

 

Ωστόσο θα προτιμούσα να έχω 2 ζευγάρια μπαταρίες, πάντα φορτισμένα στα ~375mAh.

 

Δεν είναι δύσκολο να τα αφήνεις κάπου να φορτίζουν δηλαδή. Και όταν έρθει η ώρα, απλά κάνεις τράμπα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Φορτίζει κανονικά και με τον νόμο.

 

https://downloads.evolvapor.com/dna75.pdf

The DNA 75 has a built in 1A USB charger. It automatically detects the type of USB power supply it is
connected to, so it can be plugged into standard PC USB ports or higher power chargers. 
Απλά καλό είναι αυτό να γίνεται με εξωτερικό φορτιστή.

Εξαιρετικά, ευχαριστώ για τη διευκρίνιση.

 

Δυστυχώς ούτε ο Therion ούτε το Svoemester KL+ είναι διαθέσιμα στο fasttech.com :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετικά, ευχαριστώ για τη διευκρίνιση.

 

Δυστυχώς ούτε ο Therion ούτε το Svoemester KL+ είναι διαθέσιμα στο fasttech.com :(

 

Αυθεντικά προϊόντα Svoemesto δεν θα βρεις από Κίνα.

 

Svoemesto.de για παραγγελία αυθεντικού Kayfun Lite Plus με 13€ αποστολή με DHL Express.

Ή από Ελλάδα αλλά και αυτός είναι σε έλλειψη.

 

 

Όσο για το Therion από Fasttech θα είναι διαθέσιμο σε 5 ημέρες το μαύρο ενώ το κίτρινο είναι ετοιμοπαράδοτο.

 

Γενικότερα, τα υπόλοιπα χρώματα είναι σε έλλειψη.

 

Δεν υπάρχει λόγος να βιάζεσαι μιας και αυτά που αποφάσισες να πάρεις είναι προϊόντα που αξίζουν να περιμένεις και να αποκτήσεις πχ στο mod το χρώμα που σου αρέσει πραγματικά.

 

Είναι ειλικρινά απίστευτο σετάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα περιμένω, δεν βιαζομαι,απλα αυτός ο Cubis που δουλεύω από γεύση είναι πάτος.

 

Παρεμπιπτόντως, για clearomizer τί θα προτεινες;

 

Δεν ασχολούμαι με clearomizer.

Γενικά έχω εικόνα και θεωρώ πολύ καλές κεφαλές αυτές τις Kangertech για Subtank/Toptank/Protank 4.

Η εμπειρία μου με κεφαλές Cubis, GS Air M είναι άσχημη μιας και δεν βγάζουν καθόλου γεύση/ντουμάνι.

 

Ωστόσο το να στρίψεις ένα σύρμα, να το βιδώσεις σε 2 βίδες και να κόψεις βαμβάκι να το περάσεις από μέσα, δεν θεωρώ πως είναι ακατόρθωτο.

Όλοι έτσι ξεκινήσαμε, ψάχνοντας το καλύτερο Clearomizer, συνεχίσαμε με RTA από Κίνα.

 

Αν είχα κάποιον να μου προτείνει εξ' αρχής ένα σοβαρό kit (βλ. Therion + KFL Plus) θα είχα γλιτώσει πολλά χρήματα.

 

Το ότι πλέον το βλέπω σαν hobby αδιαφορώντας για το οικονομικό, δεν σημαίνει πως δεν ξόδεψα αρκετά χρήματα για να καταλάβω/καταλήξω σε κάποια πράγματα,

 

Ευτυχώς αυτά τα χρήματα ξοδεύτηκαν για αγορές από το εξωτερικό, γιατί αν ήταν από Ελλάδα θα είχα μπει φυλακή για χρέη.

Επεξ/σία από nikoskon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε για να καταλάβω λίγο καλύτερα...

 

Για ατμοποιητές για τσιγαρισια τζουρα (πχ KL+) λογικά πρέπει να πάω σε μεγάλη αντίσταση σε Ohm.

 

Κοιτάζω στο fasttech και βλέπω και σύρματα 28G με 7 και 8 coils να δίνουν πολύ χαμηλές αντιστάσεις, τύπου 0.5 και 0.7 Ohm. Πχ https://m.fasttech.com/p/3237700

 

Τελικά ποιο σύρμα να διαλεξω για temp control σε kayfun για σφιχτή τζουρα;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε για να καταλάβω λίγο καλύτερα...

 

Για ατμοποιητές για τσιγαρισια τζουρα (πχ KL+) λογικά πρέπει να πάω σε μεγάλη αντίσταση σε Ohm.

 

Κοιτάζω στο fasttech και βλέπω και σύρματα 28G με 7 και 8 coils να δίνουν πολύ χαμηλές αντιστάσεις, τύπου 0.5 και 0.7 Ohm. Πχ https://m.fasttech.com/p/3237700

 

Τελικά ποιο σύρμα να διαλεξω για temp control σε kayfun για σφιχτή τζουρα;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

 

Θα πάρεις 24 Gauge, 26 Gauge και 28 Gauge Kanthal για λειτουργίας ισχύος και ΟΧΙ temp control.

Πάρε 10μετρα για να έχεις.

 

28G

26G

24G

 

Για temp control για αρχή μπορείς να ασχοληθείς με SS316L αλλά σε δεύτερο χρόνο και θα πρότεινα 22G, 24G, 26G.

 

22G

24G

26G

 

Αν πάρεις όλα αυτά τα σύρματα που σου έγραψα λογικά για 1+ έτος δεν θα χρειαστείς να αγοράσεις σύρμα.

 

Στην πράξη θα δεις τί σου αρέσει αλλά temp control και τσιγαρίσια τζούρα για εμένα είναι αντίθετα πράγματα.

Το temp control πιστεύω πως αποκτά νόημα σε μεγάλης διάρκειας πνευμονικές.

Αυτό είναι άλλη κουβέντα βέβαια.

Το νοήμα είναι να ανακαλύψεις μόνος σου τι σου αρέσει.

 

edit: Απλά με το SS316L μπορείς να παίξεις και με Watt.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 τελεια τα λεει ο νικος!

τα temp control ειναι να χαμε να λεγαμε.

καλουτσικο (οχι καλο) σε συγκεκριμενες περιπτωσεις και οχι για συνεχη χρηση.

 

το κανθαλ παιζει χρονια τωρα μονοπωλειο!

 

σε kfl+ θες απο 1.2 μεχρι 1.6 αντισταση με μισοκλειστη τριπα. 28αρη η 30αρη συρμα (χιλιοστα) και εισαι καλα.

 

εγω που παιζω με φουλ ανοιχτο αερα συνηθως , τον στεινω με 32αρη και 0.8 με 1.1 αντισταση.

 

θα τα βρεις αυτα στην πορεια , απλα ξεκινα με κανθαλ και ασε τα tc για κανα σ/κ μεσα στις γιορτες του δεκεμβριου :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία τελευταία ερώτηση (για την ώρα)

 

Ποιος τρόπος αποστολής απο fasttech είναι ο προτιμότερος για Αθήνα;

 

Δεν θα βάλεις express μεταφορικά (πχ EMS, DHL express κλπ) γιατί υπάρχει πιθανότητα για τελωνείο.

 

Θα βάλεις απλά την πρώτη δωρεάν επιλογή που λέει "Registered Mail" που λογικά είναι και by default προεπιλεγμένη.

 

Την συναλλαγή να την κάνεις οπωσδήποτε μέσω Paypal.

 

Καλές αγορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες γεια σας

Θα ήθελα να αρχίσω ηλεκτρονικό τσιγάρο (το ειχα ξεκινήσει πριν 4-5 χρόνια από τα πρώτα που είχαν βγει αλλα δεν και τώρα βλέπω ότι περνάν μία περιοδο ωριμότητας καθώς όλος και περισσότερος κόσμος το χρησιμοποιεί ξέρω λίγα πράγματα όπως ότι ή (μπαταρια-ατμοποιητης-υγρο είναι τα ίδια ) βλέπω όμως κάτι μοντες όμως με κατ watt τρελά με firmware updates και έχω και ένα φίλο που με εψησε και μπαίνω στο τρυπακι )καταλαβαίνω ότι είναι τεράστιο θέμα με το τι θελει ο καθένας πόσο καπνό είναι ευχάριστες πόσο hit throat θέλει κλπ . Είδα κάποια πράγματα και απλά θέλω να μην μπω στην διαδικασία να ψαξω όλο το thread. Βρήκα στο GearBest wismec rouleaux rx2002 με κάνα 35€ από εκεί και πέρα από το ίδιο κατάστημα μπορεί κάποιος να μου προτείνει να πάρω ένα δύο σύμβατους ατμοποιητες και κάνα δυο αλλα ανταλακτικουλια coils και ότι άλλο χρειαζομαι για να ειμαι οκ? Ένα πακετακι (καταλαβαίνω ότι αυτό είναι αναλόγως το τι θες αλλά βλέπω είναι τρομερά customizable) με ότι χρειάζομαι χωρίς υγρά βέβαια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...