Προς το περιεχόμενο

Forex Trading


not87not

Προτεινόμενες αναρτήσεις

not87not που πιστευεις οτι θα σταματήσει η ανοδικη πορεια του usd/jpy kai eur/jpy?

 

abenomics

 

δλδ τα οικονομικα του, PM της Ιαπωνιας, ABE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 676
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

abenomics

 

δλδ τα οικονομικα του, PM της Ιαπωνιας, ABE

Ακριβώς. Σε ολα τα νομισματα κυριαρχο ρολο παιζει η νομισματικη πολιτικη. Κάτι αναλογο πραγματοποιει τωρα και η SNB (Κεντρικη Τραπεζα Ελβετιας) για την αποδυναμωση του φραγκου. Η ισοτιμια EURCHF εχει πολλα περιθωρια ανοδου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιεν Λίρα πολύ ξύλο έτσι;! Εκεί που είχα βγάλει ~70pip, έγινε το μπαμ...

Καλά είναι αυτά, να μην υποεκτιμάω την δυσκολία... Πάλι καλά που δεν βιάστηκα να βάλω κανονικά χρήματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα, πήγα...

Χαμός! Δεν ξέρω τι θα είχα κάνει αν είχα βάλει κανονικά χρήματα... προς το παρόν βγάζω...

 

Τι λέτε, θα ξεπεράσει την κορυφή ή θα πάρει την κατιούσα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gbpjpy στο 5λεπτο? οτι χειροτερο. ειναι πολυ ευμεταβλητο και γενικα το 5λεπτο ειναι καταστροφικο για εναν πρωταρη ακομα και για τους εμπειρους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικα ολα τα ζευγη του γιεν ειναι καλα για αγορες με καλη διαχειρηση του στοπ γιατι λογο της πολυ μεγαλης ανοδου καποια στιγμη το γιεν θα διορθωσει και θα ενισχυθει προτου υποχωρησει παλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να βάλω ένα μικρό ποσό ~300Ε (να μπορώ να ανοίξω 1-2 θέσεις των 10Κ) για να μην παίζω με λεφτά μονόπολης και να νιώσω λίγο πιο αληθινά τον φόβο και το ρίσκο... Τι πρέπει να κοιτάξω; Μπορώ να βάλω στην FXCΜ τόσο μικρό ποσό; Χθές με δύο (70% τυχαίες και 30% υπολογισμένες) θέσεις 100Κ έβγαλα περίπου 500Ε, και σήμερα ορισμένες θέσεις που είχα ανοίξει προχθές ανεβαίνουν... Νομίζω οτι μπορώ να ρισκάρω ~100-150Ε αρχικά για να το μάθω λίγο πιο πραγματικά... Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω;

Το γιεν γενικά έχει πολύ καθαρά trends και σχετικά εύκολα υπολογίσιμο ρίσκο... Επίσης κάνει προς το παρόν πολύ προβλέψιμες κινήσεις...

 

Τι λέτε;

 

Επί την ευκαιρία, το πρόγραμμα της FXCM για το κινητό και για το tablet απλά τα σπάει...

 

EDIT: Έχει 2000Ε όριο η FXCM για το άνοιγμα λογαριασμού;! Μήπως υπάρχει κάτι με χαμηλότερο όριο; FXCM αγγλική;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα και εγω fxcm χρησιμοποιω κυριως. το αμερικανικο fxcm εχει το micro fxaccount με ελαχιστη καταθεση 50€ ενω το ελληνικο fxcm θελει απο 2000€ και πανω. Οσα λεφτα και να βαλεις να φροντισεις να μην τα χρειαζεσαι γιατι θα τα χασεις. Ειναι νομος αυτο. Σκεψου οτι εγω τωρα τελευταια αρχισα να ανοιγω 10κ θεσεις με σταθερο ρυθμο και εννιοτε 100κ. Εσυ ως αρχαριος φροντισε να ανοιγεις με 1κ αλλιως μεσα σε βδομαδα θα καταντησεις να λες οτι το trading ειναι τζογος. Φιλικα παντα.

 

Ενα κολπο ειναι να βαλεις εναν στοχο ημερισιων pips.Εχω στοχο καθημερινο 20πιπς ειτε βαζω 10κ ειτε 100κ. Αν μετα απο μερικους μηνες τα βγαζεις σταθερα τοτε μεγαλωνεις το ποσο.

 

Αυτα στα λεει καποιος που εχασε 2000€ πριν μαθει να ανοιγει θεσεις μικρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτό θα ήθελα να βάλω λίγα χρήματα, γιατί όντως υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να τα χάσω... Στο UK ξέρεις αν έχει επιλογή μικρού λογαριασμού; Αυτό που σκεφτόμουνα (και πιθανότατα ακούγεται αφελές) είναι να βγάλω κάποιο μικροποσό αρχικά με μικρές θέσεις και μετά να βάλω όριο να χάσω μέχρι αυτό το ποσό. Οπότε τελικά να έχω χάσει κυρίως τον χρόνο μου... και όχι πολύ κεφάλαιο... Το να έχω κάποιες απώλειες ~100-200Ε δεν με πειράζει, για αυτό θέλω έναν μικρό λογαριασμό αρχικά...

 

Πιο πολύ για να αποκτήσω μια πιο ρεαλιστική αίσθηση του trading, γιατί με τον demo είναι πολύ εύκολο να ξεπεράσεις το γεγονός οτι παίζει να χάσεις με μία κίνηση 200Ε και να τα ρισκάρεις, και να βγάλεις μετά 500 και να χαίρεσαι.

 

EDIT: Στο UK μπορείς να ανοίξεις με 50 λίρες! Τέλεια, θα βάλω κανένα 100λιρο να αποκτήσω μια πιο ρεαλιστική ιδέα... Έτσι και αλλιώς φασόλια γίναν οι λίρες με την τελευταία αποδυνάμωση! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν γινεται, ανοιξε εναν λογαριασμο, δεν εχεις τιποτα να χασεις, εκτος απο λεφτα. Το trading θελει πολυ διαβασμα, να το θυμασαι.

 

Αν υποθεσουμε οτι ανοιγεις θεσεις των 1κ, τοτε για να εχεις χασουρα 200ευρω πρεπει να εχεις 100 θεσεις χαμενες, δεδομενου οτι το στοπ θα ειναι γυρω στα 25 πιπς (περιπου 2 ευρω χασουρα/ trade)

Στο trading δεν κοιτας ποτε ποσο. Κοιτας αποδοση. Αν μπορεις εναν λογαριασμο των 100 ευρω να τον κανεις 200 ευρω, τοτε με την ιδια ευκολια εναν λογαριασμο των 10.000 ευρω τον κανεις 20.000 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλογως τι λογαριασμο εχεις. Αν εχεις 20.000 ευρω λογαριασμο ειναι απολυτα λογικο να ανοιγεις θεση των 100κ χωρις αγχος γιατι σε περιπτωση μιας χαμενης θεσης, ας πουμε χανεις 30πιπς, τοτε εχεις χασει περιπου 200 ευρω δηλαδη το 1% του λογαριασμου σου. Ο χρυσος κανονας του trading λεει ποτε να μη ρισκαρεις πανω απο 2% του κεφαλαιου σου. Αν ο φιλος πιο πανω ανοιξει λογαριασμο με 300 ευρω τοτε ειναι διατεθιμενος σε καθε κινηση να χασει το πολυ 3 ευρω.

 

Αυτη τη στιγμη εχω 2 θεσεις ανοιχτες των 20κ η καθε μια και ειναι μεγαλο ρισκο για μενα, εχω δηλαδη 40κ ανοιγμενα, αλλα κοιταζω τα πιπς και οχι το ποσο. Και οι δυο ακομα δεν εχουν περασει σε κερδος και αμα κανω και κοιταξω τι χανω θα με πιασει ιλιγγος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητικά, ισχύει απόλυτα αυτό με τα pips που αναφέρεις. Πρακτικά όμως, αυτό που λέει ο civic ισχύει απόλυτα. Επίσης, αν τα 100Ε τα έχεις περίπου χαμένα, μπορείς να αντέξεις και ένα ρίσκο 10% ανα trade. Φυσικά αυτό δεν γίνεται για 10.000 λογαριασμό (γιατί δύσκολα φαντάζομαι κάποιον που τα θεωρεί ψίχουλα...)

 

ΥΓ Δολλάριο - λίρα DAFAQ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...