Προς το περιεχόμενο

Forex Trading


not87not

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα και καλή βδομάδα!

Μια και ολοκλήρωσα τα πρώτα μου ~100 trades με πραγματικά λεφτά (αν και ελάχιστα), είπα να εξάγω μερικά στατιστικά. Λοιπόν, 1/3 ήμουν κερδοφόρος, 2/3 έχανα και η μέση κερδοφορία μου είναι ίση με την μέση χασούρα. Όπως εύκολα μπορεί να βγει το συμπέρασμα, έχασα και δεν κέρδισα. Πως τα βλέπετε σαν στατιστικά, για κάποιον που δεν έχει καμία προηγούμενη εμπειρία και ξεκίνησε πριν περίπου 1μιση μήνα την ενασχόληση με forex; Ρωτάω για να έχω μια εικόνα. Τι πιστεύετε ότι πρέπει να προσπαθήσω βελτιώσω πιο πολύ, το ποσοστό των επιτυχημένων trades ή το money management να περιορίσω την χασούρα στα αποτυχημένα; Ή και τα δύο; Κανένα άλλο hint από τους πιο πεπειραμένους;

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 676
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Aν υπολογισουμε τις τελευταιες διακυμανσεις τα πηγες πολυ καλα.  Να εχεις στο νου σου σε καθε θεση ρισκαρεις να χασεις περιπου το 1% του κεφαλαιου σου. Δηλαδη αν εχεις κεφαλαιο 500 ευρω σε καθε θεση να βαζεις στοπ στα 5 ευρω. Το risk reward τουλαχιστον 1 προς 2 δηλαδη ρισκαρεις 5 ευρω αλλα βαζεις στοχο 10 ευρω. 

 

Οταν ξεκινας αυτο το επαγγελμα κυριο στοχος ειναι να κρατησεις σταθερο το κεφαλαιο και οχι να το διπλασιασεις σε μια βδομαδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχα, και εγώ με αυτόν τον στόχο είχα ξεκινήσει αλλά δεν μου βγήκε...

 

Χρησιμοποιώ προσέγγιση σταθερού ποσού (που είναι κοντά στο 3% του αρχικού κεφαλαίου) και όχι σταθερού ποσοστού, γιατί όσο μειώνεται ο λογαριασμός τόσο πιο ανούσιο είναι να βάλεις θέσεις με ελάχιστο stop loss.

 

Πιο πολύ και για προσομοίωση για το πως θα ήταν αν είχα βάλει μεγαλύτερο ποσό. Πάλι καλά, γιατί είχα αρχίσει να απογοητεύομαι.

 

Αλλά όταν κάθησα και έβγαλα τα στατιστικά, μου φάνηκαν συμπαθητικά, συγκρίσιμα σε σχέση με το τι ακούω γενικά. Θα προσπαθήσω να περιορίζω περισσότερο το stop loss και να στοχεύω περισσότερο κέρδος.

 

Με τα στοιχεία που μου είπες, αν διατηρήσω το ποσοστό επιτυχία μου το ίδιο, θα παραμείνω στα ίδια χρήματα, το οποίο είναι καλό. Πάντως ήμουν και γκαντέμης, ένα ~10% του κεφαλαίου το έχασα σε μία κίνηση από ένα spike που έγινε στο μισό δευτερόλεπτο πριν προλάβω να θέσω το stop loss...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα έκλεισα "Ζ" με 267€ ταμείο,όλες οι αποδείξες χτυπημένες,εκ των οποίων τα 200€ ήταν ΦΠΑ των 6.5% και τα υπόλοιπα στο 23%.

Μέσος όρος περιθώριου στο κέρδος πάνω κάτω στα 33%.

 

Στο τέλος του έτους έχει και εισόδημα,χαράτς,ενδΙάμεσα ΟΑΕΕ,ΔΕΗ,νοίκι,αναλώσιμα κλπ.

 

 

Πόση είπαμε είναι η συνεισφορά σου στη χώρα που σε φιλοξενεί;

 

Α,ξέχασα,οι φόροι είναι για τα κορόϊδα...

Διαβάζω το topic απο την αρχή του και ένα μπράβο στο  not87not για τη συνέπεια του σε αυτο που κάνει..

Εννοείτε οτι δεν παρασύρει κανέναν απο τα λεγόμενα του (εκτος εαν ζουμε στην εποχη του

"προσεχε εκει που πας μη σου ρίξουν τιποτα στο ποτο"..Συγχρωνοι ανθρωποι είμαστε ας βγαλει ο καθενας τα συμπερασματα του εαν θέλει να ασχοληθεί  η αν όχι...

 

Δηλώνω ΑΣΧΕΤΟΣ με όλα αυτά..απλα θα σχολιάσω λίγο την θέση του le Gaulois57 offtopic...

 

Αγαπητέ το εσυ επέλεξες στη ζωή σου το σεφτε, τις επιταγές κάθε τέλος του μήνα,  τις 3μηνιες αποδώσεις ΦΠΑ, τα ΤΕΒΕ, ΜΕΒΕ, ΤΣΕΒΕ και οτι άλλο υπάρχει, δεν υποχρεώνει και τους άλλους να ακολουθήσουν την ίδια κατεύθυνση..

 

Ο καθένας κάνει τις επιλογές του...το οτι ο άλλος διάλεξε ένα επάγγελμα απο το σπίτι δεν σημαίνει οτι δεν πληρωνει φορους, ότι δεν νοικιάζει σπίτι, οτι δεν πληρωνει ΔΕΚΟ, τηλεφωνία, φαγητό, ένδυση, χαράτσια, βενζίνες και ούτο κάθε εξης..

 

Με την ιδια λογικη σου επειδη ο κακομοίρης ο ελ. επαγγελματιας τραβάει το μεγαλυτερο κουπί της κρισης δε σημαινει οτι πρεπει όλοι οι άλλοι να βγάλουν το φιδι απο τη τρύπα....

Επιλογή που δεν ενοχλεί κανέναν εκανε ο ελ. επαγγελματίας να ανοιξει ενα καταστημα...

Επιλογή που δεν ενοχλεί κανέναν έκανε επίσης και ο άλλος που δουλευει απο το σπίτι...

Ο καθένας απο εκει και πέρα και σε βάθος χρόνου παίρνει το τίμημα της επιλογής του..

 

Σιγά που πρέπει να ζήσουμε τον εργασιακό μεσαίωνα οι νέοι για να λυτρώσουμε τη χώρα από τα δεινά της..

O καθένας, εφόσον δεν βλάπτει κανένα άλλο πλάσμα νοήμων και μη, εχει το δικαιωμα να κάνει ότι θέλει στη ζωή του απλα πράγματα...

 

Αυτά...sorry για το offtopic καλη συνέχεια

Επεξ/σία από Tablet
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχα, και εγώ με αυτόν τον στόχο είχα ξεκινήσει αλλά δεν μου βγήκε...

 

Χρησιμοποιώ προσέγγιση σταθερού ποσού (που είναι κοντά στο 3% του αρχικού κεφαλαίου) και όχι σταθερού ποσοστού, γιατί όσο μειώνεται ο λογαριασμός τόσο πιο ανούσιο είναι να βάλεις θέσεις με ελάχιστο stop loss.

 

Πιο πολύ και για προσομοίωση για το πως θα ήταν αν είχα βάλει μεγαλύτερο ποσό. Πάλι καλά, γιατί είχα αρχίσει να απογοητεύομαι.

 

Αλλά όταν κάθησα και έβγαλα τα στατιστικά, μου φάνηκαν συμπαθητικά, συγκρίσιμα σε σχέση με το τι ακούω γενικά. Θα προσπαθήσω να περιορίζω περισσότερο το stop loss και να στοχεύω περισσότερο κέρδος.

 

Με τα στοιχεία που μου είπες, αν διατηρήσω το ποσοστό επιτυχία μου το ίδιο, θα παραμείνω στα ίδια χρήματα, το οποίο είναι καλό. Πάντως ήμουν και γκαντέμης, ένα ~10% του κεφαλαίου το έχασα σε μία κίνηση από ένα spike που έγινε στο μισό δευτερόλεπτο πριν προλάβω να θέσω το stop loss...

καλημέρα σε όλους

φίλε Eric ακολουθείς κάποιο συγκεκριμένο σύστημα; πως επιλέγεις τις κινήσεις σου? με 100 trades σε ενα μηνα να υποθέσω οτι ανοίγεις σε μικρά timeframes?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανοιγω μικρές θέσεις και για λίγο χρόνο, γιατί δεν έχω ακόμα την εμπειρία να ακολουθήσω πιο μακροπρόθεσμη στρατηγική.

Δεν έχω "σύστημα" αλλά προσπαθώ να ακολουθήσω την προσέγγιση που περιγράφεται σε αυτό το βιβλίο που διάβασα. Πέρα από τις ηλήθιες περιγραφές του συγγραφέα και την φλυαρία του, νομίζω οτι είναι αρκετά καλό για πρωτάρη και σε βάζει σε μια λογική.

http://www.amazon.com/Attacking-Currency-Trends-Anticipate-Trading/dp/0470874384

Φυσικά έχω πολύ μέλλον ακόμα, αλλά τουλάχιστον είναι μια αρχή...

Η προσέγγιση του βιβλίου σκοπεύει σε πιο μακροπρόθεσμες θέσεις από ότι το χρησιμοποιώ εγώ, αλλά η στατιστική πορεία των δεικτών είναι πολύ έντονα self-similar και λίγο πολύ η ίδια στρατηγική μπορεί να ακολουθηθεί σε πιο βραχυπροθεσμες θέσεις.

 

Hint: Διαβάστε την κριτική που το κράζει, λέει πολλά στοιχεία για το τι περιέχει το βιβλίο. Το ίδιο και οι απαντήσεις του συγγραφέα!

 

Εσείς έχετε να προτείνετε κανένα καλό βιβλίο που σας βοήθησε; Και αν ναι σε τι σας βοήθησε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανοιγω μικρές θέσεις και για λίγο χρόνο, γιατί δεν έχω ακόμα την εμπειρία να ακολουθήσω πιο μακροπρόθεσμη στρατηγική.

Δεν έχω "σύστημα" αλλά προσπαθώ να ακολουθήσω την προσέγγιση που περιγράφεται σε αυτό το βιβλίο που διάβασα. Πέρα από τις ηλήθιες περιγραφές του συγγραφέα και την φλυαρία του, νομίζω οτι είναι αρκετά καλό για πρωτάρη και σε βάζει σε μια λογική.

http://www.amazon.com/Attacking-Currency-Trends-Anticipate-Trading/dp/0470874384

Φυσικά έχω πολύ μέλλον ακόμα, αλλά τουλάχιστον είναι μια αρχή...

Η προσέγγιση του βιβλίου σκοπεύει σε πιο μακροπρόθεσμες θέσεις από ότι το χρησιμοποιώ εγώ, αλλά η στατιστική πορεία των δεικτών είναι πολύ έντονα self-similar και λίγο πολύ η ίδια στρατηγική μπορεί να ακολουθηθεί σε πιο βραχυπροθεσμες θέσεις.

 

Hint: Διαβάστε την κριτική που το κράζει, λέει πολλά στοιχεία για το τι περιέχει το βιβλίο. Το ίδιο και οι απαντήσεις του συγγραφέα!

 

Εσείς έχετε να προτείνετε κανένα καλό βιβλίο που σας βοήθησε; Και αν ναι σε τι σας βοήθησε;

εγώ έχω επικεντρωθεί κυρίως στο λεγόμενο price action και ξεφυλλίζω διάφορα που βρίσκω με αυτό το αντικείμενο (κυρίως βιβλία του Steve Nison). Κυκλοφορεί και κάποιο course του Crhis Lori αν ψάξεις... Επίσης "must read" ειναι και τα Trading For A Living - Psychology Trading Tactics Money Management - Alexander Elder,   Trading in the Zone - Mark Douglas (2001),  Pattern_Recognition_and_Trading_Decisions. Έχω αρκετά, τα περισσότερα από τα οποία όμως είναι φλύαρα... Αυτό που χρειάζεται και που εγώ ακόμη δεν έχω καταφέρει στους 6-7 μήνες που ασχολούμαι, είναι πειθαρχία.. Πειθαρχία να εφαρμόσεις μια στρατηγική, να διαφυλάξεις το κεφάλαιό σου, να αποφύγεις το overtrading, να κρατάς αρχείο των συναλλαγών σου κλπ...κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι η λιρα εχει πτωτικο outlook. το eurchf χειραγωγειται απο την τραπεζα της ελβετιας οποτε ξεχαστε το. οσον αφορα τα βιβλια γραφονται απο αποτυχημενους traders οποτε καλυτερα να στραβωθειτε μπροστα στην οθονη. ο λογος απλος. αν εισαι πετυχημενος trader τα κονομας αγρια και δεν εχεις αναγκη απο βιβλια.

 

αυτη η βδομαδα θα εχει μεγαλες διακυμανσεις γτ πεντε κεντρικες τραπεζες ανακοινωνουν τα επιτοκια τους οποτε προσοχη. αν θελετε ντε και καλα να ασχοληθειτε, να το κανετε απο το απογευμα κ μετα

 

@tablet thanx για τα καλα λογια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Με μάμισε το spike στις 15:14 στο euro/usd. Ενεργοποιησε δύο stop loss έτσι για την πλάκα του και έμεινα μλκς... Ποτέ ξανά stop loss, όλα χειροκίνητα. Εκτός και αν δεν είμαι απο πάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...