Προς το περιεχόμενο

Forex Trading


not87not

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 676
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Anyway, υπάρχουν πολυ πιο ειδικοί από μένα, προσωπικά δεν θεωρώ χρηματικά αποδοτικό το forex trading για τον χρόνο, το κεφάλαιο, την αφοσίωση και το διάβασμα που απαιτεί, εκτός αν έχεις στόχο το trading floor κανενός fund. Υπάρχουν επαγγέλματα που με το μισό χρόνο/ενασχόληση, θεωρώ ότι βγάζεις περισσότερα και πιο ασφαλή λεφτά. Οπότε μπορεί κάποιος άλλος να σε βοηθήσει περισσότερο, αν και νομίζω ότι ό,τι ρωτάς έχει ήδη αναφερθεί/απαντηθεί.

 

Κάτι τελευταίο, άλλο βγάζω σταθερό κέρδος, άλλο γίνομαι millionaire σε μια εβδομάδα από το υπόγειο του σπιτιού μου. Το πρώτο γίνεται (οριακά και σε βάθος χρόνου, κάθε μέρα ούτε ο θεός), το δεύτερο όχι.

Και εγώ εκεί κατέληξα μετά από σύντομη ενασχόληση (που δεν έχει τελειώσει ακόμα). Οτι γίνεται να βγάλεις κάποιο εισόδημα, αλλά στο τέλος για μένα δεν αξίζει τον χρόνο και το ρίσκο. Τουλάχιστον δεν τον αξίζει αν έχεις βιώσιμες εναλλακτικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιζει οι demo λογαριασμοι να ειναι αβανταδορικοι για προφανεις λογους,πχ βλεπω στην FXCM

 

"Παρόλο που οι δοκιμαστικοί λογαριασμοί προσπαθούν να αντιγράψουν τις συνθήκες της αγοράς σε πραγματικό χρόνο, βασίζονται σε προσομοίωση των συνθηκών αγοράς. Επομένως, υπάρχουν σημαντικές διαφορές που τους διακρίνουν από έναν live λογαριασμό, που περιλαμβάνουν αλλά δεν περιορίζονται σε έλλειψη εξάρτησης από τη ρευστότητα της αγοράς σε πραγματικό χρόνο. Οι λειτουργικές δυνατότητες κατά την εκτέλεση εντολών σε περιβάλλον δοκιμαστικού λογαριασμού μπορεί να οδηγήσουν σε εξαιρετικά γρήγορες συναλλαγές, έλλειψη απόρριψης εντολών, και/ή απουσία slippage. Επιπλέον, οι ενημερώσεις σε δοκιμαστικό λογαριασμό μπορεί να μην συμπίπτουν με αυτές των live λογαριασμών."

 

 

διαβαζω κ εγω αυτο τον καιρο κ ειμαι στην φαση διερευνησης του κατα ποσο αξιζει να ασχοληθεις με προυποθεσεις διαβασμα κ αυτοελεγχο-εγκρατεια αλλα απο οτι εχω καταλαβει την αγορα την κινουν οι μεγαλοι παικτες οποτε οσο κ να διαβασεις κ ενημερωθεις ως ιδιωτης παλι τζογαρεις στην ουσια

 

θα ασχοληθω ομως γιατι μου κινει το ενδιαφερον για πολλους λογους

 

πειτε μου ecn πλατφορμες στις οποιες μπορω να ανοιξω demo κ στην συνεχεια micro account,μιλαω για ποσα 300€ πχ

Επεξ/σία από Redshift
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Καλησπερα alex!Χαιρομαι που ενεργοποιω ξανα το θεμα καθως απο οτι βλεπω παει καιρος να γινει κουβεντα.

1ον μηπως υπαρχει καινουριο θεμα που αφορα το forex και δεν υπαρχει λογος να κανουμε κουβεντα εδω?

2ον απο οτι διαβασα και ποιο πισω alex εσυ ασχολεισαι καθολου με forex?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι , είμαι επαγγελματίας του χώρου (χωρίς να θέλω να επεκταθώ παραπάνω). Ας πούμε ότι γνωρίζω πολύ καλά τον χώρο απο την μπροστινή (trading) και "πισινή" (brokerages, τράπεζες, τεχνολογία κτλ) μεριά. 

 

Δεν δίνω λεπτομέρειες για την δουλεία μου όμως (ούτε με πμ) το φορουμ είναι για να ανταλλάσσουμε απόψεις και να βοηθάμε , όχι για bussiness.

 

Αν θες καμιά βοήθεια να σου πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια τοτε θα σε ρωτησω σχετικα,ασχολουμαι μικρο χρονικο διαστημα,απειρος φυσικα εχω διαβασει για τεχνικη αναλυση και παρακολουθησει ομως μερικα σεμηναρια μιας κυπριακης καινουριας στο χωρο ετερειας.

Φυσικα κανω trade με τον MT4 δυνατη πλατφορμα δεν ξερω αν υπαρχει κατι καλυτερο μεχρι στιγμης.

 

Για να μπουμε λοιπον στο θεμα τελευταια ασχολουμαι με ανακοινωσεις και ειχα αρκετα trade με επιτυχια και φυσικα πολλα με αποτυχια,

σχετικα λοιπον βαση της εμπειρια σου μπορεις να κανεις μια αναλυση σχετικα με το πρεπει να προσεχει καποιος στις ανακοινωσεις,συσχετισμος ζευγαριων και πως επηρεαζονται μεταξυ τους.

Σε γενικες γραμμες εβλεπα προσιτα ζευγαρια βαση ανακοινωσεων τα USD/CHF,EUR/USD.GRB/USD,αυτο που δεν προσεξα ηταν μια ανακοινωση του CAD την ιδια στιγμη με το USD και εκει εχασα ολα μου τα κερδη καθως η αγορα κινηθηκε αστραπιαια παροτι ειχαμε ασχημα νεα για USD αλλα ακομα χοιροτερα για το CAD που αυτο ομως ειχε ως αποτελεσμα,απο οτι καταλαβα ηδη αργα,την ενισχυση του USD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λες ονομάζεται intermarket analysis. Επειδή χρειάζεται ολόκληρα βιβλια για να αναλυθεί Σου προτείνω να διαβάσεις το βιβλίο του Ashraf Laidi. 

 

http://www.ashraflaidi.com/about/book

 

και το ολιγον τι αρχαίο αλλά κασσικό βιβλίο του murphy 

 

http://books.google.es/books/about/Intermarket_Analysis.html?id=SAgZIyLKkicC&redir_esc=y

 

για να μην πας στα τυφλά. Τα έχω διαβάσει και τα δύο δεν στα λέω τυχαία , είναι καλά βιβλία ειδικά το πρώτο. Το news trading με intermarket analysis που πας να κάνεις είναι κάτι εξαιρετικά δύσκολο. Η αγορά αντιδράει τελείως απρόβλεπτα συνήθως στα νέα. Κατόπιν εορτής ο κάθε "analyst" μπορεί να σου γράψει 2 αράδες και να σου εξηγήσει με κάθε λεπτομέρια γιατι το USD ανέβηκε απο την ανακοινωση του CAD που αναφέρεις. Αυτός ο analyst όμως δεν κάνει trading και όταν βγεί η ανακοίνωση δεν έχει ιδεα τι θα γίνει μέχρι να το δεί και να στο μεταφέρει. 

 

Θα σου πρότεινα να βγάλεις το intermarket analysis από την εξίσωση και να συγκεντρωθείς στο news trading σε ένα pair (κυρίως ανακοινώσεις economic calendar). Το intermarket analysis είναι τόσο πολύπλοκο που χρειάζεται εξαιρετικές γνώσεις (μην ξεχνάς και τον ρόλο του χρυσού και του πετρελαίου) Για news trading χρειάζεται να συγκεντρωθείς σε 3 σημεία. 

 

1) Ποια είναι η γενική κατάσταση του currency κατά την ανακοίνωση - πολύ καλή ανακοίνωση μέσα σε βαρύ κλίμα είναι διαφορετική απο πολύ καλή ανακοίνωση μέσα σε θετικό κλίμα

2) Τα expectations των αναλυτών και την διαφορά τους με την ανακοίνωση - όσο πιο μεγάλο το deviation τόσο πιο πιθανό το υψηλό volatility

3) Τα τεχνικά σημεία της ισοτιμίας την στιγμή της ανακοίνωσης - άλλο impact έχει μια θετική ανακοίνωση όταν η ισοτιμία βρίσκεται στις χαμηλές τυπικές αποκλίσεις η στα κάτω άκρα, και άλλο όταν βρίσκεται σε ανοδική τάση.  

 

Η αγορά πάει πάνω κάτω και πλάγια. Συνήθως στα νέα πάει πάνω και κάτω λόγω του volatility. Το ότι έκανες 10 η 20 trades και σου βγήκε το 60 η 70% δεν σημαίνει τίποτα καθώς θεωρητικά εισαι 50-50%. Θέλεις πολυ περισσότερα trades για να ξες αν το αποτέλεσμα σου έχει κάποια στατιστική σημαντικότητα. 

 

καλη τυχη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια τοτε θα σε ρωτησω σχετικα,ασχολουμαι μικρο χρονικο διαστημα,απειρος φυσικα εχω διαβασει για τεχνικη αναλυση και παρακολουθησει ομως μερικα σεμηναρια μιας κυπριακης καινουριας στο χωρο ετερειας.

Φυσικα κανω trade με τον MT4 δυνατη πλατφορμα δεν ξερω αν υπαρχει κατι καλυτερο μεχρι στιγμης.

 

Για να μπουμε λοιπον στο θεμα τελευταια ασχολουμαι με ανακοινωσεις και ειχα αρκετα trade με επιτυχια και φυσικα πολλα με αποτυχια,

σχετικα λοιπον βαση της εμπειρια σου μπορεις να κανεις μια αναλυση σχετικα με το πρεπει να προσεχει καποιος στις ανακοινωσεις,συσχετισμος ζευγαριων και πως επηρεαζονται μεταξυ τους.

Σε γενικες γραμμες εβλεπα προσιτα ζευγαρια βαση ανακοινωσεων τα USD/CHF,EUR/USD.GRB/USD,αυτο που δεν προσεξα ηταν μια ανακοινωση του CAD την ιδια στιγμη με το USD και εκει εχασα ολα μου τα κερδη καθως η αγορα κινηθηκε αστραπιαια παροτι ειχαμε ασχημα νεα για USD αλλα ακομα χοιροτερα για το CAD που αυτο ομως ειχε ως αποτελεσμα,απο οτι καταλαβα ηδη αργα,την ενισχυση του USD.

Η αγορά κινείται πιο γρήγορα απο εσένα επειδη εχει bots που ψάχνουν τις ειδήσεις και bots που αντιδράνε σε αυτα που βρίσκουν τα αλλα bots.

 

Just saying

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...