Προς το περιεχόμενο

Forex Trading


not87not

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κοιτα το trading ειναι πολυπλοκο. Μπορει να εχεις απωλειες -70 πιπς αλλα εκεινη την ωρα η ισοτιμια να κανει μια πλαγια κινηση και μετα απο λιγο να την δεις σε υψηλοτερα επιπεδα. Το χειροτερο απ'ολα ειναι οι ψευτοδιασπασεις. Χθες εκλεισα μια θεση με απωλειες -150 πιπς αφου διεσπασε μια στηριξη και υπο κανονικιες συνθηκες θα επρεπε η ισοτιμια να επιταχυνει τις απωλειες. Ελα ομως που επανηλθε. Αυτο ειναι πολυ σπαστικο... Τα στοπ ειναι επικυνδυνο να χτυπησουν απο τις 10.00 εως αργα το απογευμα που ειναι ανοιχτες οι αγορες του Λονδινου και της Νεας Υορκης. Με τα το κλεισιμο της Νεας Υορκης σπανια γινονται διασπασεις και οι ισοτιμιες κινονται κυριως πλαγια. Βεβαια ειναι ωραιο και το αλλο. Να κοιμασαι το βραδυ με απωλειες και να σηκωνεσαι το πρωι με κερδη.

 

Αυτο που λεει και το παπι, σιγα τα ωα. Παμε για νεο trade..



Χαχαχα, δεν το λέω με την έννοια ότι έχασα 150 εικονικά ευρώ, αλλά πιο πολύ με την έννοια του τι κάνετε εσείς σε αυτές τις περιπτώσεις!

 

Πιστεψε με ειναι πολυ δυσκολο να διαχειριστεις μια θεση ειδικα οταν βγαζεις κερδος. Να την κλεισω να παρω το κερδος? Να την αφησω να παρω μεγαλυτερο κερδος? Μηπως γυρισει και τελικα χασω λεφτα? Ειναι πολλα τα ερωτηματα. Ειμαι της αποψης οταν ανοιγεις μια θεση να την αφηνεις να εξελιχθει. Εσυ που τωρα ξεκινας να κοιτας γραφηματα τουλαχιστον μιας ωρας. Για να δουλεψει βραχυχρονια γραφηματα θες εκτος απο πολυ εμπειρια, να βλεπεις και το βαθος της αγορας (τη ρευστοτητα) που σημαινει πρεπει να εχεις επαγγελματικα εργαλεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 676
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μάλλον θα βάλω κανονικά χρήματα και θα παίζω με 1Κ θέσεις για αρκετό καιρό... δεν θέλω να χάσω τον ύπνο μου από τώρα!

 

Να ρωτήσω, στην FXCM, μια θέση μπορεί να χάσει περισσότερα χρήματα από οτι έχει δεσμεύσει και να πάρει και από το κεφάλαιο; Η κλείνει μόνη της όταν εξαντλήσει το δεσμευμένο ποσό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ΟΛΕΣ τις εταιριες θα χασεις αυτο που εβαλες ως στοπ. Στην FXCM τουλαχιστον μολις ανοιξεις τη θεση σου λεει εκτος απο τα πιπς που εχεις στοπ, ποσο αντιστοιχει η απωλεια σε ευρω. Αν εχεις fxcm τοτε θα το εχεις προσεξει. 

 

Αν παλι ανοιξεις μια θεση χωρις στοπ και αυτη παει κατα διαολου τοτε μετα απο μεγαλες απωλειες η θεση, αφου εξαντλησει ολο το κεφαλαιο σου, θα κλεισει αυτοματα. Δηλαδη αν εχεις κεφαλαιο 200 ευρω τοτε μολις η θεση φτασει στα -200 ευρω θα κλεισει αυτοματα. Δεν μπορεις με λιγα λογια να χασεις παραπανω χρηματα απο το κεφαλαιο σου ή να χρωστάς στην εταιρία λεφτά.

 

Πάντως αν εχεις fxcm, για να μην πειτε οτι κανω και διαφημιση, θα παρατηρησες οτι τα spread ειναι απο τα μεγαλυτερα της αγορας. Ειδικα στα ζευγη γιεν που χρησιμοποιω εγω ειναι πικρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<blockquote class="ipsBlockquote" data-author="not87not" data-cid="52160514" data-time="1360319801"><p>Πάντως αν εχεις fxcm, για να μην πειτε οτι κανω και διαφημιση, θα παρατηρησες οτι τα spread ειναι απο τα μεγαλυτερα της αγορας. Ειδικα στα ζευγη γιεν που χρησιμοποιω εγω ειναι πικρα..</p></blockquote>Ναι το έχω δει αυτό με τα losses! Απλά περίμενα η χασούρα να περιορίζεται στην θέση και όχι στο κεφάλαιο συνολικά!

Επίσης αν επιλέξεις dealing desk execution type έχει spreads συγκρίσιμα με τις άλλες εταιρείες. Αρκετά μεγαλύτερα spreads έχει στο NDD, αλλά προσωπικά το προτιμάω γιατί θέλω όσο το δυνατόν πιο άμεση σύνδεση με την αγορά, και επίσης προτιμώ να μην έχει κίνητρο ο broker να βγάλει λεφτά από την χασούρα μου. Προσωπικά πιτεύω οτι είναι πιο τίμια πολιτική να λες βγάζω ένα καθαρό κέρδος από λίγο μεγαλύτερα spreads παρά να παίζονται φουστιές του τύπου καθυστερώ το execution ή ακόμα χειρότερα αλλάζω την τιμή (κάτι που η FXCM ισχυρίζεται οτι δεν κάνει, ανεξαρτήτως execution type) http://www.fxcm.com/advantages/forex-execution/compare-execution-types/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλογως τι λογαριασμο εχεις. Αν εχεις 20.000 ευρω λογαριασμο ειναι απολυτα λογικο να ανοιγεις θεση των 100κ χωρις αγχος γιατι σε περιπτωση μιας χαμενης θεσης, ας πουμε χανεις 30πιπς, τοτε εχεις χασει περιπου 200 ευρω δηλαδη το 1% του λογαριασμου σου. Ο χρυσος κανονας του trading λεει ποτε να μη ρισκαρεις πανω απο 2% του κεφαλαιου σου. Αν ο φιλος πιο πανω ανοιξει λογαριασμο με 300 ευρω τοτε ειναι διατεθιμενος σε καθε κινηση να χασει το πολυ 3 ευρω.

 

Αυτη τη στιγμη εχω 2 θεσεις ανοιχτες των 20κ η καθε μια και ειναι μεγαλο ρισκο για μενα, εχω δηλαδη 40κ ανοιγμενα, αλλα κοιταζω τα πιπς και οχι το ποσο. Και οι δυο ακομα δεν εχουν περασει σε κερδος και αμα κανω και κοιταξω τι χανω θα με πιασει ιλιγγος!

Αυτό που λες χρυσό κανόνα είναι ολόκληρη επιστήμη και λέγεται money management.Μπορεί να χρησιμοποιηθεί από το trading στις χρηματαγορές μέχρι το στοιχηματισμό σε αθλητικά γεγονότα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λες χρυσό κανόνα είναι ολόκληρη επιστήμη και λέγεται money management.Μπορεί να χρησιμοποιηθεί από το trading στις χρηματαγορές μέχρι το στοιχηματισμό σε αθλητικά γεγονότα.

Ακριβώς. Εγώ το λέω και εγκράτεια. Η απληστεία σε καταστρέφει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τι έγινε ρε παιδια που εξαφανιστήκατε ολοι?

Λοιπον τι κανατε αυτη τη βδομάδα θα ηθελα να ακουσω νεα σας

εγω αρκετες ευκαιρίες βρήκα στο EUR/JPY!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

http://vimeo.com/5143496

 

Δείτε αυτό το video για να σας δώσει μια ιδέα σχετικά με την γενική αντιμετώπιση που χρειάζεται όσον αφορά το trading. Δεν μιλάω για την τεχνική ανάλυση που χρησιμοποιεί ο τύπος η για την μεθοδολογία του (andrew's pitchfork / median lines) - ο καθένας μπορεί να κάνει ότι πιστεύει).

 

Αυτά που θέλω να δείτε είναι:

- Πόσο απόλυτα συγκεκριμένα είναι τα set ups του

- Πόσο προστατεύει το κεφάλαιο του και ποσό απόλυτα "rock solid" stop loss (αλλά και take profit) χρησιμοποιεί

- Πόσο σίγουρος θέλει να είναι πριν μπει στην αγορά, πόση ώρα δουλειάς θέλει για να βγει ένα set up 

- Πόσο εύκολα κάνει pass σε υποδεέστερα setup και πώς αρνείται να μπει σε οτιδήποτε μη -τέλειο.

- Πως υπολογίζει το risk and reward ratio ανάλογα με την στρατηγική (imo δεν υπάρχει σωστό και λάθος είτε 1:1, 1:2 , 1:3 , 2:1 whatever αρκεί να είναι υπολογισμένο,  τεσταρισμένο και ανάλογο με το win percentage της στρατηγικής.)

 

το video είναι στον S&P αλλα δεν εχει σημασία η φιλοσοφία του trading με ΤΑ είναι ίδιο ανεξαρτήτως του Instrument. Η φιλοσοφία στο trading είναι αυτή. 

 

9/10 traders που βλέπουν αυτό το video πρέπει αμέσως να απογοητευτούν και να βάλουν τα κλάματα. Δεν υπάρχει "ευκαιρία" στις αγορές, δεν υπάρχει "πρόβλεψη" δεν υπάρχει "πίστη" υπάρχουν μόνο 3 πράματα. Τέλειο set up / προγραμματισμένο entry προγραμματισμένο exit. 

 

Όχι οτι θα βγάλεις λεφτά ετσι αλλά οταν χάνεις τα λεφτά σου με αυτόν τον τρόπο τουλάχιστον ξέρεις γιατί τα χάνεις. Το ότι καταλαβαίνει κάποιος την σωστή αντιμετώπιση δεν σημαίνει οτι θα κερδίζει... κάθε άλλο. Πολύ λίγοι κερδίζουν. 

 

 

 

και για το θέμα με τους μαρκετ makers που τόσο εύκολα το θεωρείτε "έλα μωρέ δεν εχει σημασία κτλ", σκεφτείτε ποσο καλά θα παεί ο τυπος σαν αυτόν στο βίντεο αν σε καθε trade που κάνει έχει από πίσω ενα dealer στην brokerage που βλέπει το entry του , το stop loss του και το take profit του και μπορεί όποτε θελει και συγκεκριμένα / στοχευμένα σε αυτον τον trader να αυξήσει το spread, να κάνει insert οποιαδήποτε τιμή θέλει στο chart, να αποφασίσει σε ποια τιμη ακριβώς θα γίνει fill , να τον κάνει requote, σε κάθε θέση που κλείνει να του δίνει προγραμματισμένο slpippage - 1/2 pip κτλ. Αν τα stop σας και τα profit σας είναι 40+ pip μπορείτε να τους γράψετε στα @@ σας (που πάλι δεν βλέπω το γιατί να ασχοληθείτε) . Αν είστε scalpers η χρησιμοποιείτε μικρότερα targets μην το προσπαθήσετε καν είναι σαν να παίζετε σε ρουλέτα με μαγνήτες από κάτω.

 

Επεξ/σία από alex_000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποπο ρε παιδιά, εκεί που ήμουν έτοιμος να γράψω οτι για πρώτη φορά έβγαλα θετικό πρόσημο μέσα σε μία μέρα συνολικά, πήρα αέρα και έγιναν και κάποιες απρόβλεπτες κινήσεις και έχασα ένα 20ευρω έτσι (70Ε αρχικό κεφάλαιο). Σε σύνολο είχα χάσει ήδη 20Ε...Παίζω με ~30 τώρα, θα συμπληρώσω και άλλα 30 (για εκπαίδευση βέβαια, δεν περιμένω να βγάλω λεφτά, τα συνολικά 100 τα βλέπω λίγο ως "δίδακτρα")

 

Αποκορύφωμα ένα πολύ περίεργο spike μου μου έφαγε 26 pip σε θέση 5Κ, έχασα 8Ε μέσα στο μισό δευτερόλεπτο να ρυθμίσω το stop loss.

Παρ, όλα αυτά έκανα πολλά trades χθες (~40) και νομίζω ήταν αρκετά εκπαιδευτική εμπειρία. Πάντως παιχνίδι με την ψυχολογία σου είναι, σε πολύ μεγάλο βαθμό. Τις περισσότερες χασούρες τις έκανα όταν είχα πολυ κερδοφόρες θέσεις και ήθελα να βάλω και άλλα χρήματα, και τα έβαζα στο τέλος του trend οπότε εξανέμιζα τα κέρδη μου και από την κερδοφόρα θέση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...