Προς το περιεχόμενο

Forex Trading


not87not

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ηθικόν δίδαγμα:<br><pre class="_prettyXprint _lang-auto _linenums:0">Της ψωλής σας το χαβά

να τον είχατε χαλβά</pre>

 

Πρέπει να πινεις λιγότερες κολόνιες .

 

Το foreign exchange είναι ένα industry 4ων τρισεκατομυριων δολαρίων την μερα. Φυσικά ο έλληνας πάντα ασχολείται μάξιμουμ δέκα λεπτά ακούει και ένα βράχο κουμπάρο και εχει το συμπέρασμα έτοιμο

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

(Με επιφύλαξη καθώς μπορεί να αντιλαμβάνομαι λάθος το νόημα της φράσης που εγραψες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 676
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ευχαριστω alex για την βοηθεια,εχω κανει αρκετα trade με επιτυχια βαση νεων σε ανακοινωσεις απο το ημερολογιο,το οτι το ρουφηξα ηταν καθαρα θεμα απειριας.Ελπιζω να εμαθα μετα απο αυτο για να μην την ξαναπατησω.Γενικα μπαινω στην αγορα οταν υπαρχει κατι δυνατο σε ανακοινωσεις ωστε να εχω αποδοση γιατι ειναι και το srpead στην μεση.

Υπαρχει καποιος δεικτης που ισως βοηθαει λιγο πριν τις ανακοινωσεις η κατα την διαρκεια αυτων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Κρίμα που ατόνησε αυτό το θέμα.... Υπήρχαν πολλοί σιωπηλοι θεατές !

'Οπως ανέφερα κ' αλλού ομόσταβλα ωστόσο, τέτοια topic είναι κακό να μην αναπτύσσονται ταυτόχρονα με τα δρώμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Τελικά ο χρυσός ρε παίδες θα πάει όπως περιμένουν μετά το 1250 το σημερινό μέχρι 1080-1100 όπως λένε; Sell σε χρυσό δε παίζει να κάνω, αλλά αφού έκλεισα όσες θέσεις είχα σήμερα με κέρδος λέω να το περιμένω να κάνει βουτιά πριν κάνω πάλι buy

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως τα 30 δολάρια πτώση την έφαγε μέχρι στιγμής. Bitcoin ευχαριστώ δε θα πάρω

 

Που πριν απο μερικές ημερες ήταν στα $500...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν λες για τον χρυσό τελευταία φορά που ήταν στα 500 ήταν τέλη 2005 αρχές 2006...

 

Αν λες για την φούσκα των bitcoin ξαναλέω, ευχαριστώ δε θα πάρω. Μετά χριστόν προφήτης μπορώ να γίνω και εγώ. Επειδή ανέβηκε απότομα τι λέει το ίδιο απότομα μπορεί να πέσει. Σε τέτοια μακριά, εκτός αν έχεις τα κεφάλαια για να χάσεις και να μη σε νοιάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  1. δεν μιλαω για τον χρυσο
  2. το volatility ειναι cash machine
  3. αν εισαι αρκουδα, περιμενε.
  4. δεν ξερω τι μπορει μια αρκουδα στο forex

Υγ. Οι κανονες εχουν αλλαξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

  Γεια σας κι από εμένα. Συγχαρητήρια για το παιδί που άνοιξε το topic. Ως αρχάριος στο trading, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι και αν ξέρει κάποιος να μου απαντήσει, θα ήμουν υπόχρεος. Με μπερδεύει ο δείκτης stochastic. Θέλω να τον χρησιμοποιήσω για να κάνω trading, αλλά τα αποτελέσματα που βγάζω με μπερδεύουν.

  Για παράδειγμα, στο μισάωρο ο δείκτης μου λέει ότι η ισοτιμία είναι υπερπουλημένη (κοντά στο 20), ενώ στην ώρα τη δείχνει ως υπεραγορασμένη (κοντά στο 80). Ποιο μήνυμα του stochastic είναι ορθό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε θα σου δώσω short answer γιατί αυτό που ρωτάς δεν απαντιέται ούτε με βιβλίο. Το κάθε timeframe δίνει διαφορετικά σήματα. Ο λόγος ύπαρξης των timeframe είναι για ανάλυση της τιμής σε βάθος αλλά και για να επιλέγεις σαν trader το trading frequency σου. 

 

Παράδειγμα trading frequency είναι οτι το 1 min timeframe θα σου δώσει 10 σήματα, το 10 Min timeframe θα σου δώσει ένα σήμα κτλ, οπότε ανάλογα με το πόσο συχνά θέλεις να κάνεις trading και το risk management σου επιλέγεις. 

Παράδειγμα ανάλυσης σε βάθος είναι ότι όταν βλέπεις οτι το h1 που είναι το timeframe Που παίζεις είναι υπεραγορασμένο Long και θέλεις να κάνεις σωστό entry για short στην στρατηγική range μπορείς να πας στο 1m και να περιμένεις short breakout για να μπεις. Αυτό γιατί αν ακολουθήσεις το σήμα στο Η1 μέχρι να γίνει σωστό confirmation θα είναι πολύ αργά. 

 

Κανένα απο τα δύο σήματα δεν είναι σωστό η λάθος. Το επιτυχημένο trading δεν γίνεται με σωστα και λάθος σήματα, αν ήταν τόσο απλό κανείς δεν θα είχε day job. Το επιτυχημένο trading είναι τεχνική ανάλυση (δεν εννοώ μόνο σήματα) / risk management / σωστό entry σωστό exit και παρακολούθυση economic calendar

 

Τέλος για να κάνεις αυτή την ερώτηση , σου προτείνω να μην ανοίξεις live account πάνω απο 500 ευρώ εκτός αν θες να το πάς κωρόνα γράμματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...