Προς το περιεχόμενο

Forex Trading


not87not

Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.forexmicrolot.com/ δοκιμασε τον micro account με ελαχιστη καταθεση 50ε. Κανε καλυτερα 100ε καταθεση

με αποθάρρυνε τελείως η υπεύθυνη λογαριασμών..

σε δυο mail ρωτάω ενα υπάρχει εναλλακτική και μου λένε οτι ειναι καλύτερα να κάνεις κατάθεση των 2000ε... για μεγαλύτερη ασφάλεια... αν και την ρώτησα απευθείας για live λογαριασμό... δεν ήξερα οτι έχει διαφορά

ευχαριστώ πάντως...απο το micro εαν αυξηθεί το κεφαλαίο μου πρέπει να το μεταφέρω για να μπορέσω να κάνω μεγαλύτερες κινήσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 676
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

με αποθάρρυνε τελείως η υπεύθυνη λογαριασμών..

σε δυο mail ρωτάω ενα υπάρχει εναλλακτική και μου λένε οτι ειναι καλύτερα να κάνεις κατάθεση των 2000ε... για μεγαλύτερη ασφάλεια... αν και την ρώτησα απευθείας για live λογαριασμό... δεν ήξερα οτι έχει διαφορά

ευχαριστώ πάντως...απο το micro εαν αυξηθεί το κεφαλαίο μου πρέπει να το μεταφέρω για να μπορέσω να κάνω μεγαλύτερες κινήσεις?

 

σωστα σου απαντησε. στο ελληνικο τμημα της fxcm μπορεις να ανοιξεις λογαριασμο με ελαχιστη καταθεση 2000ε. το fxcm micro δεν υποστηριζεται απο το ελληνικο τμημα γι αυτο σου προτιναν τον κανονικο λογαριασμο.

 

οσον αφορα την αυξηση του κεφαλαιου σου πιστεψε θα αργησει να γινει χωρις να θελω να αποθαρρυνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιά εναλλακτικές της FXCM (που είναι όντως αξιόπιστη), κοίταξε την http://www.ibfx.com/ και http://www.oanda.com/

 

Το αρνητικό της FXCM είναι νομίζω, ότι όταν έχεις micro account, κάνεις συναλλαγές στη δική τους πλατφόρμα, που είναι μεν αξιοπρεπής,

αλλά δεν έχει την υποστήριξη από χρήστες όσο η πλατφρμα metatrader.Τώρα γιά την OANDA το μειονέκτημα της είναι ότι εάν κρατάς θέσεις ανοιχτές το Σαββατοκύριακο, τα spreads της γιαυτές τις δυο ημέρες εκτοξεύονται στο Θεό και πρέπει να προσαρμόζεις ανάλογα τα stops σου.

 

Οσο για τα 2000 μη ψαρώνεις,ξεκίνα με 100 όπως σου είπε ο φίλος not87not, και μακάρι να τα φτάσεις 2000 :-) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη εχω δουλεψει πολλες πλατφορμες, η πλατφορμα της fxcm με βολεψε πολυ. με metatrader δεν εχω ασχοληθει για να εκφρασω γνωμη αν και η fxcm προσφερει τη δυνατοτητα να χρησιμοποει τη metatrader εχοντας ομως τον standard account με τα 2000ε. To μεγαλο μειονεκτημα της fxcm ειναι τα υψηλα spread αλλα αυτο σε ενδιαφερει μονο αν κανεις scalping κατι που δε στο συνιστω με τιποτα.

 

αφου εισαι αρχαριος, μελετησε με την ησυχια σου το διαγραμμα σου και ανοιξε την θεση σου με στοχο πχ 50 pips. το scalping ειδικα οταν εισαι αρχαριος ειναι καταστροφικο.

 

Ας υποθεσουμε οτι ο φιλος κανει καταθεση 100ε. Με πολυ κοπο και προσπαθεια σε ενα μηνα βγαζει 30ε και το κεφαλαιο του δειχνει 130ε. Οκ θα πει καποιος σιγα τα λεφτα. Και ομως μιλαμε για κερδη +33,3% σε ενα μηνα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το scalping ειναι η προσπάθεια για γρήγορα αποτελέσματα σε μικρό χρόνο?

έχω διαπιστώσει οτι τα πάω καλύτερα στους βραχυπρόθεσμους στόχους(με μια εξαίρεση σημερα που εχασα τα μισα στο Demo)...

παντως επειδη την έπρηξα λιγο την κοπελιά και επειδη δεν έχει πράγματι ελληνικό τμήμα το FMCMmicro μου είπε οτι θα ρωτήσει εαν γίνεται να ανοίξει με 100ε... αποτι κατάλαβα δυσκολο αλλα για να μου λεει οτι θα ρωτησει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δεν έχεις άδικο, είναι βολικότατη πλατφόρμα και δείχει οτι αναπτύσεται http://www.fxcodebase.com/code/viewforum.php?f=17, απλά στη metatrader (παρόλα τα μειονεκτήματα της), εαν έχεις διάθεση να παίξεις, γίνεται η παιδική σου χαρά με ανεξαντλητη γκάμα custom τεχνικών δεικτών και λοιπών καλουδιών που κυκλοφορούν στο web.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το scalping ειναι η προσπάθεια για γρήγορα αποτελέσματα σε μικρό χρόνο?

έχω διαπιστώσει οτι τα πάω καλύτερα στους βραχυπρόθεσμους στόχους(με μια εξαίρεση σημερα που εχασα τα μισα στο Demo)...

παντως επειδη την έπρηξα λιγο την κοπελιά και επειδη δεν έχει πράγματι ελληνικό τμήμα το FMCMmicro μου είπε οτι θα ρωτήσει εαν γίνεται να ανοίξει με 100ε... αποτι κατάλαβα δυσκολο αλλα για να μου λεει οτι θα ρωτησει....

 

ναι αυτο ειναι. εκ πειρας σου λεω οτι το scalping ειναι καταστροφικο αν δεν εισαι πολυ εμπειρος. θελει αριστη γνωση της τεχνικης αναλυσης για να εισαι σταθερα κερδοφορος, που και παλι δυσκολο ειναι. σαν πρωταρης που εισαι ανοιγεις θεσεις για μικρο χρονικο διαστημα και εχεις μερικες κερδοφορες. that's all. απεχει πολυ ομως απο την σταθεση κερδοφορια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη το ψάχνεις, κάνε λογαριασμό εδώ που είναι η "μαμά" FXCM για micro λογαριασμούς http://www.forexmicrolot.com/open-forex-account.jsp

 

Οσο γιά το ότι βγήκες κερδισμένος γιά μερικά trades σε demo account, στο λέω πολυ απλά: ΕΤΥΧΕ!!! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν μπω με 100ε...

και αν παιζω με 2000 η αξια του pip θα ειναι 0.15 με δεσμευμένο κεφάλαιο 10ε...

ποιος πρέπει να ειναι ο ημερήσιος αντικειμενικός μου στόχος...?? γιατι εγω σκεφτόμουν 1ε ειναι καλος στόχος ανα συναλλαγή για αρχη τουλάχιστον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν μπω με 100ε...

και αν παιζω με 2000 η αξια του pip θα ειναι 0.15 με δεσμευμένο κεφάλαιο 10ε...

ποιος πρέπει να ειναι ο ημερήσιος αντικειμενικός μου στόχος...?? γιατι εγω σκεφτόμουν 1ε ειναι καλος στόχος ανα συναλλαγή για αρχη τουλάχιστον...

 

λαθος εκφραση το "παιζω". Δεν ειναι παιχνιδι. ο ημερισιος αντικειμενικος σου στοχος ειναι να χανεις οσο το δυνατον λιγοτερα και απεχεις πολυ απο το να κερδιζεις ακομα και 1ε καθε μερα σταθερα. στη θεση σου θα διαβαζα οτι εχει σχεση γυρω απο το trading και ειναι παρα πολλα αυτα που πρεπει να διαβασεις και να τα εφαρμοσεις στα διαγραμματα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν μπω με 100ε...

και αν παιζω με 2000 η αξια του pip θα ειναι 0.15 με δεσμευμένο κεφάλαιο 10ε...

ποιος πρέπει να ειναι ο ημερήσιος αντικειμενικός μου στόχος...?? γιατι εγω σκεφτόμουν 1ε ειναι καλος στόχος ανα συναλλαγή για αρχη τουλάχιστον...

 

Δεν υπάρχει ημερήσιος αντικειμενικός στόχος.Αυτό που πρέπει να καταλάβεις και να το εμπεδώσεις είναι:

 

και θα χάνεις και θα κερδιζεις, αυτό που πρεπει να καταφέρεις είναι, αυτά που κερδιζεις να είναι περισσότερα απο αυτα που χάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...