Προς το περιεχόμενο

Forex Trading


not87not

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχασα καποιες εκατονταδες ευρω. Δεν λεω πως καταποντίστηκα, αλλα στις δυσκολες εποχες που ζουμε, ειναι χασούρα. Με εκνευρισε απιστευτα η 'ιδιαιτεροτητα' του forex, να μην μπορεις να κρατήσεις τίποτε, να κανεις κατι ωστε να μην τα χασεις ολα για ολα.

Σε παροιμοια περιπτωση στο χρηματιστηριο, ναι μεν ειχα χασει χρηματα, αλλα ωστοσο οχι τοσα πολλα οσο στις πρωτες χασουρες. Περιμενα και επανακτησα μερος της αξιας των μετοχων.

 

Στο φορεξ ενιωσα την ελευθερη πτωση χωρις απολυτως καμια δικλειδα ασφαλειας. Εχασα το κεφαλαιο, δεν ειχα τιποτε σαν ονομαστικες μετοχες στην κατοχη μου, τελειωσα. Ψεκαστε σκουπιστε τελειωσατε.

 

Οποτε προσωπικη αποψη ειναι οτι το φορεξ ειναι ακομη πιο επισφαλες, ακομη και απο το χρηματιστηριο.

 

Το forex ΔΕΝ ειναι επενδυση. ΔΕΝ κανουμε trading στο forex οπως και στις μετοχες. Στο forex διακρινουμε ευκαιριες και τοποθετουμαστε αναλογα. Οταν πρωτοξεκινησα το trading ασχοληθηκα με trading μετοχων και μου πηρε λιγες μερες να συνηθισω αργοτερα το forex. Εχει αλλη φιλοσοφια. Προσωπικα το μεγαλυτερο διαστημα που θα αφησω θεση ανοιχτη στο forex ειναι 1,5 μερα και μετα κοιταω μεχρι που θα διορθωσει και τοποθετουμαι ξανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 676
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για δωρεάν demo account και αν θες να ασχοληθείς με metatrader 4 δοκίμασε την Alpari.co.uk είναι παρα πολυ καλη & αξιοπιστη εταιρεία. Δοκιμασμένη απο εμενα.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρηματοοικονομικα προιοντα ειναι και τα δυο, Δεν ειναι τιποτε ασχετα. Οταν λεω οτι το προσπερνατε, περιμενω να μου πει καποιος, οτι τα λεω λαθος, ή οτι τα λέω καλά και είναι αληθή.

 

Και επειδη ειναι αληθη (αν κανω λαθος διορθωστε με), κανεις δεν βγαινει να μου πει, οτι ναι, 'ειναι οπως τα λες, τα λες σωστα, με το forex τα χανεις ολα αν χασεις, ενω στις μετοχες τουλαχιστον στις ονομαστικες, αν χασεις, τουλαχιστον σου μενουν οι μετοχες στα 'χερια' και μια ελπιδα επανακαμψης στο τελος'.

Δεν το λεει κανεις ομως.

 

Κι αυτο γιατι μαλλον θιγω ενα μεγαλο μειονεκτημα του forex, απο το οποιο εγω την πάτησα.

(etoro ηταν το συστημα παρεπιπτοντως...)

 

Πειτε μου λοιπον: καλα δεν τα λεω; (αν οχι, πειτε γιατι)

 

Οι ελληνικές μετοχές έχουν προμήθεια στην καλύτερη περίπτωση 0.55% στην αγορά και 0.55% του κεφαλαίου στην πώληση. Στό φόρεξ χάνεις 1% όταν χτυπάει στο stop loss (εφόσον ρίσκάρεις 1% στο trade που για intraday trading είναι πολύ).

 

Καμία σχέση λοιπόν. Οι μετοχές δεν ειναι για intra day trading έιναι για buy and hold η πιο μακροχρόνιες καταστάσεις. Δεν λέμε οτι οι μετοχές ειναι κακές και το φορεξ είναι καλό ουτε το αντίθετο , ειναι διαφορετικά προιόντα για άλλη χρήση.

 

Για τις εταιρίες που αναφέρθηκαν στο thread να ξέρετε οτι ότι κάνετε είναι εντελώς αέρας κοπανιστός. Spread betting σε ένα feed τιμών απο το πουθενά. Στην απεναντι όχθη της πλατφόρμας υπάρχει dealer που τσεκάρει τα stop loss σας τα take profit σας και κάνει οτι θέλει στο feed. Σας είπα μην ασχολείστε με market makers.

 

Όσον αφορά το forex και το trading το πρώτο μου real trade το έκανα μετά απο 2 χρόνια διάβασμα και demo.. 2 χρόνια μιλάμε για 8ωρα την ημέρα. Αν δεν γνωρίζετε μην ασχολείστε, είναι δύσκολη δουλειά κανεις δεν μοιράζει λεφτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να κανεις intra day trading σε μετοχες πρεπει να εχεις πολυ μεγαλη εμπειρια στο χρηματιστηριο για να ξερεις που θα εντοπισεις τις ευκαιριες καθε μερα και δε στο συνιστω με τιποτα. Ενω στο forex μπορεις με 2 ισοτιμιες να παρακολουθεις στενα την πορεια τους και να εντοπιζεις συνεχως τις ευκαιριες που διαμορφωνονται. Απ οτι καταλαβα δεν εχεις πειρα απο trading και καλο θα ηταν να ασχοληθεις μονο me forex αφου η κοινοτητα που το συζητα στο ιντερνετ ειναι τεραστια και μπορεις να βρεις συμβουλες, διαγραμματα κλπ. Πιασε το eur/usd και ασχολησου μονο με αυτο. Αν φυσικα ενδιαφερεσαι για day trading

 

 

alex_000 φαινεται οτι ασχολεισαι σε βαθος. ποια εταιρια χρησιμοποιεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστιχώς το βάθος παραείναι βαθύ και δεν μπορώ να μπώ σε λεπτομέριες (η να κάνω προτάσεις) ουτε σε πμ ειλικρινά.

 

οτι λέω το λέω για να βοηθήσω, όποιος θέλει ακούει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Για τις εταιρίες που αναφέρθηκαν στο thread να ξέρετε οτι ότι κάνετε είναι εντελώς αέρας κοπανιστός. Spread betting σε ένα feed τιμών απο το πουθενά. Στην απεναντι όχθη της πλατφόρμας υπάρχει dealer που τσεκάρει τα stop loss σας τα take profit σας και κάνει οτι θέλει στο feed. Σας είπα μην ασχολείστε με market makers.

 

 

Δηλαδη, υπαρχουν εταιριες-απατεωνες, που δινουν 'ψευτικο' feed, ή εναλλακτικα, το stop loss - take profit το οριζουν αλλοι? Πως;

Ειναι πολυ σημαντικο αυτο που ειπες. Δωσε καπως περισσοτερες πληροφοριες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"ψευτικο" feed σημαίνει οτι δεν αντικατοπτρίζει πραγματικό liquidity απο πίσω. Οι τιμές που έρχονται δεν είναι απο τράπεζες αλλά απο εταιρείες παροχής τιμών (πχ reuters). Οι traders κάνουν spread betting σε αυτές τις τιμές. Το stop loss και το take profit το δικό σου το βλέπει ο dealer στην αλλη μεριά την πλατφορμας εκεί που συνδέεται η πλατφόρμα σου. Επίσης ο dealer ως market maker μπορεί να επέμβει στο feed και να "δημιουργήσει" τιμες.

 

Δεν είναι τιποτα παρανομο όλο αυτό γιαυτό η λέξη "απατεώνας" είναι λάθος. Απλά ποντάρουν στην ασχετοσύνη του κόσμου.

 

Μακρυα απο market makers να προτιμάτε ECN πλατφόρμες. Οχι οτι θα σταματήσετε να χάνετε αλλά θα χάνετε γιατι δεν ξέρετε την αγορά και για κανένα άλλο λόγο.

 

Αρκετά για εμένα έδω τραβάω γραμμη σας αφήνω να το ψάξετε! Ενα google search τα αποκαλύπτει όλα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα υπάρχει καμία κονσόλα απο αυτές να παίξεις χωρίς να ρισκαρεις λεφτα; Η I forex ζητάει 100 ε

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

+500

demo account

 

Χρηματοοικονομικα προιοντα ειναι και τα δυο, Δεν ειναι τιποτε ασχετα. Οταν λεω οτι το προσπερνατε, περιμενω να μου πει καποιος, οτι τα λεω λαθος, ή οτι τα λέω καλά και είναι αληθή.

 

Και επειδη ειναι αληθη (αν κανω λαθος διορθωστε με), κανεις δεν βγαινει να μου πει, οτι ναι, 'ειναι οπως τα λες, τα λες σωστα, με το forex τα χανεις ολα αν χασεις, ενω στις μετοχες τουλαχιστον στις ονομαστικες, αν χασεις, τουλαχιστον σου μενουν οι μετοχες στα 'χερια' και μια ελπιδα επανακαμψης στο τελος'.

Δεν το λεει κανεις ομως.

 

Κι αυτο γιατι μαλλον θιγω ενα μεγαλο μειονεκτημα του forex, απο το οποιο εγω την πάτησα.

(etoro ηταν το συστημα παρεπιπτοντως...)

 

Πειτε μου λοιπον: καλα δεν τα λεω; (αν οχι, πειτε γιατι)

 

εχεις δει πολλες μετοχες που να εχουν πιασει πατο απο πτοχευση να ξαναπαιρνουν αξια...?

επισης το να αγορασεις μετοχες ειναι πολυ ποιο ακριβο απο το forex

 

just saying

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βλέπω σιωπή τις τελευταίες ημέρες στο θέμα...

ελπίζω να αλλάξει αυτό γιατί μπορεί να μην απαντάω σε όσα διαβάζω αλλά θέλω να βλέπω κινητικότητα.

 

λοιπόν έχω μερικές απορίες... οποιοδήποτε στοιχείο θα με βοηθήσει.

ο σύμβουλος μου από την iForex μου είπε να ψάξω γενικά

για την ακολουθία Φιμπονάτσι

για τα Ελιοτ waves

και για Πολινγκερ.

φυσικά δεν μου είπε που θα τα χρειαστώ και πώς να αξιοποιήσω την κατανόηση αυτών των τριών.

έχω βρεί πολύ γενικά αν και ήξερα για την ακολουθία Φιμπονάτσι

 

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CE%BA%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CF%85%CE%B8%CE%AF%CE%B1_%CE%A6%CE%B9%CE%BC%CF%80%CE%BF%CE%BD%CE%AC%CF%84%CF%83%CE%B9

 

και

 

http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=12338&subid=2&pubid=22189168

(τι είναι ο αμερικάνικος δείκτης S&P 500?)

 

χρειάζομαι επεξηγήσεις σένα σημερινό παράδειγμα. (σημείωση αυτή η ακολουθία εμπεριέχει την χρυσή αναλογία που υπάρχει παντού στην φύση....!!!! σαν να μας λέει οτι η ισοτιμία συμπεριφέρεται με φυσικούς νόμους???)

http://www.youtube.com/watch?v=P0tLbl5LrJ8&feature=player_embedded#!

 

επίσης βρήκα και στο Wiki για τα Ελιοτ Waves

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Elliott_Wave_Principle

 

που όμως είναι στα αγγλικά και το ψηλό χάνω...

βρίκα όμως και αυτο

 

http://analytakis.capitalblogs.gr/showArticle.asp?id=6057&blid=54

 

που εξηγεί λίγο αλλά ακόμα δεν το έχω..

για το Πολινγκερ ακόμα δεν έψαξα.

εσείς που ασχολείστε καιρό.. όλα αυτά τα λαμβάνετε υπόψιν σας? και εαν ναι... μπορείτε να μου πείτε το σκεπτικό σας. που, πότε και γιατί...?

οποιαδήποτε άποψη θα με βοηθήσει...

:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουτε διδακτορικο στο forex να εκανες...

 

 

xaxaxaax εγραψες!

 

Για τα fibonacci τα μονα αρθρα που θα χρειαστει να διαβασεις ειναι αυτα

http://www.dailyfx.gr/fx/view_list/fibonacci/2011-07-01/114

 

http://www.dailyfx.gr/fx/view_list/basic-fibonacci-strategy/2011-07-25/776

 

http://www.dailyfx.gr/fx/view_list/trading_course/2012-02-23/14343

 

 

Διαβασε τα με τη σειρα οπως τα εβαλα. Kαι κοιτα να αλλαξεις εταιρια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

έχω ακόμη μια ερώτηση...

λοιπόν εγω έμαθα για το forex απο την iForex και μερικοί απο σας με παροτρύνατε να δοκιμάσω και άλλη εταιρία... ε λοιπόν δοκίμασα την FXCM. πολυ καλή τουλάχιστον στο demo και γενικά καλά οργανωμένο το site, καλύτερο απο της iForex.

όμως έχω ένα θέμα...

για να ανοίξω λογαριασμό και να αρχίσω συναλλαγές απαιτείται κατάθεση 2000ε.

στην iForex μπορείς και με 80ε νομίζω (εγώ μπήκα με 100ε, και αν θέλω αρχίζω συναλλαγές). όμως θέλω να συνεχίσω-αρχίσω με την FXCM.

κάποια λύση ή εναλλακτική γιατί εαν είχα 2000ε θα παντρευόμουν....:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

έχω ακόμη μια ερώτηση...

λοιπόν εγω έμαθα για το forex απο την iForex και μερικοί απο σας με παροτρύνατε να δοκιμάσω και άλλη εταιρία... ε λοιπόν δοκίμασα την FXCM. πολυ καλή τουλάχιστον στο demo και γενικά καλά οργανωμένο το site, καλύτερο απο της iForex.

όμως έχω ένα θέμα...

για να ανοίξω λογαριασμό και να αρχίσω συναλλαγές απαιτείται κατάθεση 2000ε.

στην iForex μπορείς και με 80ε νομίζω (εγώ μπήκα με 100ε, και αν θέλω αρχίζω συναλλαγές). όμως θέλω να συνεχίσω-αρχίσω με την FXCM.

κάποια λύση ή εναλλακτική γιατί εαν είχα 2000ε θα παντρευόμουν....:-)

 

http://www.forexmicrolot.com/ δοκιμασε τον micro account με ελαχιστη καταθεση 50ε. Κανε καλυτερα 100ε καταθεση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...