Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με παρκάρισμα στο σπίτι μου


Haldol

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μα δεν απαγορεύεται το παρκάρισμα στο δρόμο. Δες τη φωτογραφία που ανέβασα. Ο άνθρωπος με το κόκκινο αυτοκίνητο είναι φυσιολογικά παρκαρισμένος. Ε, απλά λέω μήπως πάρω κάνα Yugo και το αφήσω μόνιμα εκεί.

 

:P

 

λοιπον

αν το yugo εχει πληρωμενα τελη κυκλοφοριας και πινακιδες μπορεις να το παρκαρεις οπου θελεις αρκει να ειναι νομιμο σημειο.

δεν μπορεις να το παρκαρεις μπροστα στο γκαραζ ακομα και αν ειναι δικο σου.

αν δεν εχει τελη και πινακιδες θεωρειται σκουπιδι και στο πανε ανακυκλωση.

 

η πολυκατοικια σου για να ειναι νομιμη η θεση του γκαραζ θα πρεπει οι εισοδοι εξοδοι στο αθροισμα τους να μην πιανουν πανω απο το 50% της συνολικης προσοψης,

και κατα 90% απαγορευονται οι 2 εισοδοι εξοδοι αρα εισαι παρανομος.

αν βαλεις κoλωνακια γλαστρες κασονια κτλ,εισαι πολυ παρανομος και τρως 400 ευρω προστιμο ανα εμποδιο η ανα μετρο δρομου που καβατζωνεις.rolleyes.gif

 

απ οσο τη κοβω τη κατασταση ειναι γενικα μαιμουδοπαρανομο το γκαραζ σου και μονο με καλη θεληση μπορεις να πεισεις καποιον να μη παρκαρει μπροστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 100
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

λοιπον

η πολυκατοικια σου για να ειναι νομιμη η θεση του γκαραζ θα πρεπει οι εισοδοι εξοδοι στο αθροισμα τους να μην πιανουν πανω απο το 50% της συνολικης προσοψης,

και κατα 90% απαγορευονται οι 2 εισοδοι εξοδοι αρα εισαι παρανομος.

αν βαλεις κoλωνακια γλαστρες κασονια κτλ,εισαι πολυ παρανομος και τρως 400 ευρω προστιμο ανα εμποδιο η ανα μετρο δρομου που καβατζωνεις.rolleyes.gif

 

απ οσο τη κοβω τη κατασταση ειναι γενικα μαιμουδοπαρανομο το γκαραζ σου και μονο με καλη θεληση μπορεις να πεισεις καποιον να μη παρκαρει μπροστα.

 

Καταλαβαινεις TS πως να αφαιρεις 2 θεσεις παρκιγκ απο τον δρομο ( ο οποιος ειναι κοινοχρηστος χωρος και ανηκει σε ολους) για να κερδισει το κτιριο σας 2 ειναι καργα παραλογο+ παρανομο. Οποτε πας στην δημο και αν οντως ειναι νομιμες οι θεσεις βαζεις κολωνακια και οτι αλλο θες. Αν ομως αυτες οι θεσεις δεν ειναι παρκινγκ αλλα ειναι απλα χωρος στην πρασια τοτε μαλλον πρεπει να κανεις την παπια και να βασιστεις μηπως και ψαρωσει καποιος και δεν παρκαρει...Οποτε μην κατηγορεις τον αλλο που σε εκλεισε αλλα δες τα πραγματα οπως θα πρεπει να ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαινεις TS πως να αφαιρεις 2 θεσεις παρκιγκ απο τον δρομο ( ο οποιος ειναι κοινοχρηστος χωρος και ανηκει σε ολους) για να κερδισει το κτιριο σας 2 ειναι καργα παραλογο+ παρανομο. Οποτε πας στην δημο και αν οντως ειναι νομιμες οι θεσεις βαζεις κολωνακια και οτι αλλο θες. Αν ομως αυτες οι θεσεις δεν ειναι παρκινγκ αλλα ειναι απλα χωρος στην πρασια τοτε μαλλον πρεπει να κανεις την παπια και να βασιστεις μηπως και ψαρωσει καποιος και δεν παρκαρει...Οποτε μην κατηγορεις τον αλλο που σε εκλεισε αλλα δες τα πραγματα οπως θα πρεπει να ειναι.

 

Δεν έχουν αφαιρεθεί θέσεις από το δρόμο. Σκέψου ότι αν δεν είχαμε αυτές τις θέσεις πολύ απλά θα παρκάραμε... στο δρόμο. Οπότε έρχεται μία ή άλλη. Τώρα το αν είναι νόμιμες ή όχι δε το ξέρω (ακόμα), είναι θέμα του ιδιοκτήτη. Θα μάθω σε λίγες μέρες.

 

Αλλά καταλαβαίνεις το ότι να βλέπεις σταθμευμένο αυτοκίνητο και να το κλείνεις για ώρες, εκτός από (ακόμα πιο) παράλογο είναι και ανάγωγο.

 

Και παράνομα να παρκάρει κάποιος δεν έχεις δικαίωμα να τον κλείσεις. Τι είσαι, δικαστής ή τιμωρός;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχουν αφαιρεθεί θέσεις από το δρόμο. Σκέψου ότι αν δεν είχαμε αυτές τις θέσεις πολύ απλά θα παρκάραμε... στο δρόμο. Οπότε έρχεται μία ή άλλη. Τώρα το αν είναι νόμιμες ή όχι δε το ξέρω (ακόμα), είναι θέμα του ιδιοκτήτη. Θα μάθω σε λίγες μέρες.

 

Αλλά καταλαβαίνεις το ότι να βλέπεις σταθμευμένο αυτοκίνητο και να το κλείνεις για ώρες, εκτός από (ακόμα πιο) παράλογο είναι και ανάγωγο.

 

Και παράνομα να παρκάρει κάποιος δεν έχεις δικαίωμα να τον κλείσεις. Τι είσαι, δικαστής ή τιμωρός;

 

Μα και τωρα σαν να παρκαρεις στον δρομο ειναι αφου ζητας 2 θεσεις του δρομου να ειναι παντα κενες για να εξυπηρετειστε εσεις. Πχ στην παλια μου γειτονια γειτονας εκανε ενα ισογειο καταστημα παρκιγκ και εβαζε μεσα το αμαξι βαζοντας ταμπελα μην τον κλεισουν. Μετα απο λιγο καιρο αρχισε να βαριεται τις μανουβρες οποτε απλα το παρκαρε στο δρομο βασιζομενος οτι κανεις δεν θα κλεισει το γκαραζ, τα παραλογα των νομων αυτης της χωρας...

 

Για το δευτερο εχεις απολυτο δικαιο, το να βαλει καποιος ενα χαρτακι με ενα τηλ δεν βλαπτει αφου μπορει να ειχες κατι εκτακτο και να επρεπε να φυγεις. Απλα καλα ειναι να μην κανεις κανενα τσαμπουκα μεχρι να ξεκαθαρισεις τι ακριβως παιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ακριβώς αυτό λέω! Είτε υπάρχει το γκαράζ ή όχι, πάλι στο δρόμο 2 θέσεις θα πιάναμε (στην πολυκατοικία υπάρχουν 2 αυτοκίνητα όλα κι όλα). Κι αν δε τις πιάναμε σε ακριβώς αυτό το σημείο, θα τις πιάναμε στην απέναντι μεριά του δρόμου. Οπότε ποιο το νόημα να συζητάμε επ' αυτού;

 

Τσαμπουκάδες γενικότερα δε κάνω. Μόνο με δύο άτομα έγινε θέμα που είχαν παρκάρει μέσα στις θέσεις. Με τον ένα τσακώθηκα, ο άλλος ήταν πιο ευγενικός και ζήτησε συγγνώμη. Αλλά έχω κρατήσει στοιχεία για το αυτοκίνητό τους στο κινητό μου (μάρκα, μοντέλο, χρώμα, πινακίδα) για να ξέρω άμα το ξανακάνουν.

 

:devil:

 

Τέλος πάντων, το συμπέρασμα βγήκε: μόκο μέχρι να μάθω τι γίνεται με τις θέσεις, εάν είναι νόμιμες δηλαδή ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχουν αφαιρεθεί θέσεις από το δρόμο. Σκέψου ότι αν δεν είχαμε αυτές τις θέσεις πολύ απλά θα παρκάραμε... στο δρόμο. Οπότε έρχεται μία ή άλλη. Τώρα το αν είναι νόμιμες ή όχι δε το ξέρω (ακόμα), είναι θέμα του ιδιοκτήτη. Θα μάθω σε λίγες μέρες.

 

Αλλά καταλαβαίνεις το ότι να βλέπεις σταθμευμένο αυτοκίνητο και να το κλείνεις για ώρες, εκτός από (ακόμα πιο) παράλογο είναι και ανάγωγο.

 

Και παράνομα να παρκάρει κάποιος δεν έχεις δικαίωμα να τον κλείσεις. Τι είσαι, δικαστής ή τιμωρός;

 

με την ιδια λογικη μπορω να παρκαρω εγω μεσα στο γκαραζ σου?αφου αν δεν υπηρχε θα παρκαρα στο δρομο,τωρα που υπαρχει να το βαλω και μεσα :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με την ιδια λογικη μπορω να παρκαρω εγω μεσα στο γκαραζ σου?αφου αν δεν υπηρχε θα παρκαρα στο δρομο,τωρα που υπαρχει να το βαλω και μεσα :P

 

/ you win. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εθεσε σωστα ο ντιναρας......

Για το αλλο που ανεφερες, την επομενη φορα κλεισε τους και πες τους αυτα που ανεφερα......ζητα τους να πανε και στον δημο να δουνε αμα παρκαρανε σε νομιμη θεση.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και νόμιμο να είναι, χωρίς τη κατάλληλη σήμανση ούτε κλήση δε θα πάρουν.

 

Πιστεύω να κατανοείς ποιός «παράλογα και ανάγωγα» περιορίζει την ελευθερία του άλλου. :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε πινακίδες απαγόρευσης στάθμευσης με τον αριθμό άδειας πάνω να είσαι εντάξει, και φώναζε την τροχαία για κλήσεις.

 

Το θεμα ειναι οτι και κληση να κοψει η τροχαια και παλι ο φιλος μας θαναι αποκλεισμενος καιδ ε θα μπορει να βγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ακριβώς αυτό λέω! Είτε υπάρχει το γκαράζ ή όχι, πάλι στο δρόμο 2 θέσεις θα πιάναμε (στην πολυκατοικία υπάρχουν 2 αυτοκίνητα όλα κι όλα). Κι αν δε τις πιάναμε σε ακριβώς αυτό το σημείο, θα τις πιάναμε στην απέναντι μεριά του δρόμου. Οπότε ποιο το νόημα να συζητάμε επ' αυτού;

 

Τώρα όμως είναι ρεζερβέ, αν ήταν στο δρόμο θα έπρεπε να παλέψετε γι' αυτές.

 

Απλή συνεισφορά στο σκεπτικό της αντιλογίας σας, δεν είναι επιχείρημα υπέρ ή κατά των πάρκιν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι οτι και κληση να κοψει η τροχαια και παλι ο φιλος μας θαναι αποκλεισμενος καιδ ε θα μπορει να βγει.

 

Ακριβώς αυτό. Τώρα πάρκαρα με «κώλο» (συμβουλή του PCHaron) για να είναι πιο εύκολο να βγω εάν με κλείσουν πάλι.

 

Τώρα κάτι εξυπνάδες ότι εγώ περιορίζω την ελευθερία του άλλου παρκάροντας εκεί, τι να πω. «Εξυπνάδες» απλά. Εάν υποθέσουμε ότι δεν υπάρχει άδεια για πάρκιν τότε το σημείο που παρκάρω μπορεί κάλλιστα να θεωρηθεί δρόμος. Και άρα αυτό που κάνω είναι να παρκάρω στο δρόμο, όπως και έχω κάθε δικαίωμα να κάνω. Και όποιος με κλείνει, είναι σα να διπλοπαρκάρει. Και μάλιστα για ώρες, χωρίς καν να αφήσει σημείωμα με τηλέφωνο.

 

Όπως και να το δει κανείς, κακώς με κλείνουν.

 

Υπάρχει άδεια; Τότε είναι πάρκιν μου και δεν έχουν δικαίωμα να παρκάρουν εκεί. Δεν υπάρχει άδεια; Τότε είναι δρόμος και έχουν όλοι δικαίωμα να παρκάρουν εκεί - και εγώ. Αλλά δεν έχει κανείς δικαίωμα να κλείσει τον άλλο (διπλοπαρκάρισμα). Σε κάθε περίπτωση, δεν είμαι εγώ ο γάιδαρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλ.οι αλλοι να ψαχνουν μια ωρα για παρκινγκ αλλα εσεις οχι ακομη και παρανομοι που ειστε.οχι μονο δεν θα δεινατε την θεση του παρκινγκ σε οποιον την προλαβει αλλα τωρα για αρκετες ωρες την μερα που λειπει το αυτοκ.δεν παρκαρουν μπροστα αυτοκ.ενω θα μπορουσαν!

ο χωρος ισως να ειναι της πολ/κιας αλλα το πεζοδρομιο και ο δρομος οχι.δεν μπορει κανενας εξυπνος να καβατζωνει θεσεις για την δικη του ευκολια.-

το ιδιο ζωα ειναι αυτοι που εγκρινουν τα συμβολαια+σχεδια με τους μλκς που κοβουν κλησεις και αλλο τοσο ζωα ειναι αυτοι που πανε και τις πληρωνουν αντι να σας γυρισουν μηνυσεις+καταγγελιες σε αστυνομια και ιδιοκτητες αυτων των παρανομιων!

να υπενθυμισω οτι ακομη και το τσιμεντο για να κατεβαινει το αυτοκινητο ειναι παρανομο!

η πολυκατοικια σου για να ειναι νομιμη η θεση του γκαραζ θα πρεπει οι εισοδοι εξοδοι στο αθροισμα τους να μην πιανουν πανω απο το 50% της συνολικης προσοψης,

και κατα 90% απαγορευονται οι 2 εισοδοι εξοδοι αρα εισαι παρανομος.

http://www.michanikos.gr/topic/9893-%CE%99%CE%B4%CE%B9%CE%BF%CE%BA%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CF%8C-%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%B5%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%B5%CF%81%CF%8E%CF%84%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CE%A0%CF%81%CF%8C%CF%83%CE%BF%CF%88%CE%B7-%CF%80%CE%BF%CE%BB/ αν ειναι του 04' και μετα εν ολιγης μονο μια εισοδο εξοδο.

http://www.insomnia.gr/topic/315018-%ce%bd%ce%bf%ce%bc%ce%b9%ce%bc%cf%8c%cf%84%ce%b7%cf%84%ce%b1-%ce%ba%ce%b1%ce%b9-%cf%87%cf%81%ce%ae%cf%83%ce%b7-%cf%83%ce%ae%ce%bc%ce%b1%cf%84%ce%bf%cf%82-no-parking/page__view__findpost__p__2929177

-------------------------------

αν ειναι νομιμα

<<Πηγαίνεις στον Δήμο της περιοχής σου και κάνεις αίτηση για να τοποθετήσεις πινακίδες απαγόρευσης

στάσης -σταθμευσης .Θα σου ζητήσουν βέβαια κάπια χαρτιά π.χ κατόψη παρκιν ή πυλοτής αλλά μικρό το κακο.Στη συνέχεια θα σου χορηγήσει ο Δήμος σου μία αδεια που θα αναγράφει και τομήκος του δρόμου που θα ισχυέι η σχετική απαγορευση συνήθως 3,5 με 5 μέτρα ανάλογα με με τα κριτήρια που υπάρχουν.Στη συνέχεια πηγαίνεις σε ένα κατάστημα που φτιάχνει διαφημιστικές πινακίδες και παραγγέλνεις 2 πινακίδες απαγόρευσης στάσης -στάθμευσης προσοχη όμως να αναγράφεται ο αριθμός απόφασης του Δημου(αν δεν αναγράφεται η Τροχαία δεν εχει το δικαίωμα να γράψει τον παραβάτη ή και να μεταφέρει το όχημα με τον γερανό ) και τις τοποθετείς.Στο Δήμο δεν πρεπει να πληρώνεις τίποτα απόσον θυμάμαι , τώρα για τις πινακίδες με τους στύλους ειχα πληρώσει κάπου 80-100 ευρώ πριν 2 χρόνια χωρίς την τοποθέτηση (μου την έκανε ο κατασκευαστής της πολυκατοικίας)>>

αλλα αν ειναι στενος ο δρομος!

<<υπάρχει πολεοδομική διάταξη που λέει ότι εαν το πλάτος του δρόμου συν την υποχώρηση της θέσης σταθμευσης σου από την ρυμοτομική σου γραμμή είναι μικρότερη των 7.50 μέτρων τότε θα πρέπει να υποχωρήσεις τόσο την θέση σου ώστε να ισχύουν τα 7.5 μέτρα. δηλαδή δεν επιτρέπεται πχ σε δρόμο πλάτους 5 μέτρων να ξεκινάει η θέση σου απο την στιγμή που θα μπεις στο οικόπεδο σου. θα πρέπει να ειναι πιο μέσα 2.5 μέτρα έτσι ώστε να υπάρχουν τα 7,5 μέτρα. και εκτος αυτού επειδή είναι στενός ο δρόμος σε υποχρεώνει η είσοδος και έξοδος στο γκαράζ σου να έχει πλάτος 6.00 μέτρα. Οταν τηρούνται αυτά (τα έχω εφαρμόσει σε στενούς δρόμους) δεν έχεις πρόβλημα ακόμη και να έχεις παρκαρισμένο απέναντι γιατί 6.00 μέτρα πλάτος η είσοδος του γκαράζ, 5.00 μέτρα πχ ο δρόμος, παρκαρισμένο απέναντι, και το αυτοκίνητο σου 2.50 μέτρα μέσα από την ρυμοτομική σου (την μάντρα σου δηλαδή) βγαίνεις χωρις πρόβλημα. Δεν ξέρω τώρα πόσο παλαιά είναι η οικοδομή σου (γιατί ο συγκεκριμένος νόμος δεν γνωρίζω πότε βγήκε, πιθανόν το 92), θα πρέπει να πας στην πολεοδομία να πάρεις ένα διάγραμμα κάλυψης να δεις πως έχουν τοποθετηθεί τα γκαράζ και αν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα. Αν όντως συμβαίνει αυτό έχω την εντύπωση ότι δεν μπορείς να κάνεις κάτι. >>

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απάντησε ο Lucifer.

 

Εξήγησέ μου σε παρακαλώ τη «λογική» και την «αγωγή» τη δική σου, όταν θέλοντας ντε και καλά να έχεις είσοδο-έξοδο ελεύθερη σε χώρο που δεν προβλέπεται απαιτείς με το έτσι θέλω τους άλλους να μη παρκάρουν στο δρόμο που δικαιούνται να το κάνουν. Εγώ επειδή δεν είμαι τόσο «εξυπνάκιας» όσο νομίζεις δεν το κατάλαβα...

 

 

Παρεπιμπτόντως, έχετε χαλάσει το πεζοδρόμιο κι έχετε ρίξει τσιμέντο στην άκρη του δρόμου και αυτά δεν προβλέπονται. Σε νόμιμους χώρους στάθμευσης όπου υπάρχει πεζοδρόμιο μπροστά προβλέπεται - αν το πεζοδρόμιο είναι ψηλό - άδεια για διαμόρφωση πεζοδρομίου, δηλαδή χαμήλωμα με συγκεκριμένες προδιαγραφές και χωρίς αλλοίωση (αντικαθιστάς τις πλάκες με ίδιες). Αυτά που βλέπω στη φωτό είναι και καραγκιοζιλίκια και παράνομα και συνάμα με την έλλειψη σήμανσης και διαγράμμισης είναι σημάδια ανυπαρξίας άδειας ή τουλάχιστον κακοτεχνίας. Αν διαμαρτυρηθεί κάποιος στο Δήμο και ασχοληθούν είτε θα υποχρεωθείτε να τα διορθώσετε είτε θα φάτε μήνυση από το Δήμο. Αν κάποιος περαστικός πεζός ή με τροχοφόρο πάθει ατύχημα/βλάβη και σας κάνει μήνυση πάλι θα τρέχετε. Βρες μου τη λογική σου τώρα και δίδαξέ μου αγωγή, γι άλλη μία φορά....

 

[edit] Πρόλαβε κι ο kage και το παρατήρησε κι αυτός το τσιμέντο όσο έγραφα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε μου τη χάρη ρε συ kage.

 

Οκ, τα είπαμε και πριν με άλλους, το έχω υπόψιν μου ότι μπορεί οι θέσεις πάρκιν να μην έχουν άδεια. Θα το ψάξω από 'βδομάδα αυτό το θέμα. Έγαρψα και πριν ότι δε πρόκειται να κάνω το οτιδήποτε πριν βεβαιωθώ για τη νομιτότητα του πάρκιν.

 

Αλλά τώρα να μπαίνεις και να λες ότι ακόμα και το τσιμέντο που ανεβαίνει-κατεβαίνει το αυτοκίνητο είναι παράνομο, δε το λέω ακριβώς «προσφορά στο thread». Λες και με αφορά εμένα η νομιμότητα του τσιμέντου ή του πεζοδρομίου ή οποιουδήποτε γενικά στοιχείου του ακινήτου. Δεν είναι δικό μου το σπίτι. Τα κατασκευαστικά δε με αφορούν στο ελάχιστο. Με ενδιαφέρει μόνο να μάθω τι ισχύει για να ξέρω πως θα λειτουργώ και εγώ από τούδε και στο εξής.

 

Αυτό που μου κάνει εντύπωση όμως είναι η λογική ορισμένων να δικαιολογούν γαϊδουριές τύπου να κλείνουν τον άλλον. Δηλαδή και εγώ όταν βλέπω είσοδο πάρκιν, θα πρέπει σκεφτώ «α, μπορεί να μην έχει άδεια οπότε ας τους κλείσουμε»; Rofl.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...