Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με παρκάρισμα στο σπίτι μου


Haldol

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ηράκλειο, μαζί με το κυνήγι του χαμένου θησαυρού τώρα και Parking Challenge 2012, δηλώστε συμμετοχή!.:P

 

Το πιο συνηθισμένο που βλέπω είναι κάποια πλαστικά, σχετικά άκαμπτα (αλλά όχι τελείως άκαμπτα) πασαλάκια, τα οποία βιδώνονται στο δρόμο, λίγο μπροστά από το σημείο όπου αρχίζει ο χώρος στάθμευσης, ώστε να σχηματίζεται ένα νοητό V αριστερά και δεξιά (πάνω και κάτω στο ωραίο διάγραμμα που έφτιαξες) των χώρων στάθμευσης.

 

Σε πολυκατοικία όπου μένει συγγενής, μου έχουν πει ότι συνεννοήθηκαν μεν με το δήμο, αλλά το εγκατέστησαν οι ίδιοι, σε συμφωνημένα όρια. Δε χάνεις κάτι να ρωτήσεις στο δικό σου δήμο.

 

Θέλουν σχετική άδεια από τον δήμο αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 100
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Θέλουν σχετική άδεια από τον δήμο αυτά.

 

Ελπίζω να μην έδωσα την εντύπωση πως προτείνω να κατέβει ο οποιοσδήποτε και να αρχίσει να βιδώνει πασαλάκια. Είπα να ρωτήσει στο δήμο, δεν ξέρω τι ισχύει στην Κρήτη, στον Άλιμο μου είπαν ότι δίνει ο δήμος άδεια, δεν το γνωρίζω από πρώτο χέρι όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω να μην έδωσα την εντύπωση πως προτείνω να κατέβει ο οποιοσδήποτε και να αρχίσει να βιδώνει πασαλάκια. Είπα να ρωτήσει στο δήμο, δεν ξέρω τι ισχύει στην Κρήτη, στον Άλιμο μου είπαν ότι δίνει ο δήμος άδεια, δεν το γνωρίζω από πρώτο χέρι όμως.

 

Ο δήμος τις εκδίδει, νταξ ήμουν λίγο Cpt Obvious και σόρρυ:*

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως όμως κάθε Δήμος να έχει ξεχωριστή αντιμετώπιση, αυτό δεν το γνωρίζουμε.

 

Όταν με το καλό ο Haldol βγάλει την άδεια, να τις βγάλουμε να τις συγκρίνουμε.;ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι μου λέει πως δε μπορεί να δώσει άδεια ο Δήμος για τέτοιο πράγμα. Από τον ΚΟΚ προβλέπεται ο χώρος που πρέπει να μένει ελεύθερος κι επίσης προβλέπονται τα διάφορα είδη διαγραμμίσεων. Εμπόδια στο δρόμο γενικώς δεν επιτρέπονται. Σε μένα όταν ήρθε υπάλληλος του Δήμου να ελέγξει το χώρο αν έγινε σωστή η μετατροπή, δε μου είπε τίποτα για ελαστικά πασσαλάκια στο δρόμο, μόνο τη διαγράμμιση μου είπε να βάλω.

 

Ελαστικά πασσαλάκια εγώ δεν βλέπω συχνά, κυρίως σε στάσεις λεωφορείων, στροφές που στρίβουν συχνά μεγάλα οχήματα, δίπλα από κάδους, δημόσια κτίρια και τέτοιες φάσεις, δηλαδή σημεία όπου η μη κατάληψη του οδοστρώματος εξυπηρετεί το δημόσιο συμφέρον. Προσωπικά πρώτη φορά ακούω για άδεια από το Δήμο για πασσαλάκια στο δρόμο μπροστά από ιδιωτικό χώρο στάθμευσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νοοτροπια χωριου..!!!!!!

ρε παληκαρια ακομη και να πληρωσατε γι αυτη την fake θεση παρκαρισματος χλωμο να εχετε αδεια...-ακομη και αν στο συμβολαιο το εχει σαν χωρος παρκαρισματος,το ιδιο ισχυει για τις πυλωτες-

απ οσο ξερω απαγορευετε απο την πολεοδομια να εχεις πανω απο μια εισοδο εξοδο εκτος και αν ειναι γωνιακη πολ/κια-οικημα..

οταν αρχισουν ολοι να κανουν καταγγελειες θα βαλουν μυαλο ολοι...

ακου εκει γιαουρτια,χαρακιες,καρεκλες,γλαστρες,πασαλακια και στο τελος τους λες και μαλακες!!!

 

Κάτσε ρε φίλε 2 λεπτά... Καταρχάς το όλο θέμα για το γιαούρτι για πλάκα το ανέφερα, αν και είναι πραγματικό. Κατά δεύτερον τι να κάνει κάποιος που έχει τέτοιο πρόβλημα δλδ? Στην δικιά μου περίπτωση μία έξοδο είχε η πολυκατοικία η οποία κλεινόταν ακριβώς με τον ίδιο τρόπο που περιγράφεται στην εικόνα. Κάλεσα την τροχαία 200 φορές, κόψανε κλήσεις οι άνθρωποι αλλά και τι να κάνουν παραπάνω? Πλήρωνα χώρο για πάρκινγκ στον οποίο σχεδόν σε καθημερινή βάση δεν μπορούσα να μπώ, και μερικές φορές μάλιστα ούτε να βγώ το πρωί για να πάω στην δουλειά μου. Αριθμό αδείας το πάρκινγκ είχε κανονικά ο οποίος ήταν εμφανής και εξωτερικά. Στον δήμο πήγα (μιας και ήταν δίπλα) και μου λέγανε μπαρμπουτσαλιές επειδή δεν είμαι ιδιοκτήτης του κτιρίου κτλ. Και το θέμα δεν είναι ότι μου το κλείσανε μια φορά και θα βρώ κάπου αλλού, για κέντρο χαλανδρίου μιλάμε... Γυρνούσα 4 το απόγευμα κουρασμένος από την δουλειά μου και με ανάγκαζε ο άλλος να ψάχνω 1+ ώρα για πάρκινγκ κάπου εξωτερικά. Κάτι κολωνάκια που είχε τοποθετήσει ο δήμος παλιότερα στο πεζοδρόμιο έμπροσθεν της πολυκατοικίας τα βγάλανε για να παρκάρουνε πιο άνετα για να καταλάβεις. Τι προτείνεις δλδ εσύ να γίνει σε μια τέτοια περίπτωση?

 

Η μόνη λύση που βρήκα, ήτανε να αλλάξω σπίτι...

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λύση να πάρω κάνα Yugo με 100€ και να το αφήσω στο σημείο ενδείκνυται; Σκέφτηκα και για σαραβαλο-μηχανάκι, αλλά αυτό το μετακινούν, το αυτοκίνητο όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λύση να πάρω κάνα Yugo με 100€ και να το αφήσω στο σημείο ενδείκνυται; Σκέφτηκα και για σαραβαλο-μηχανάκι, αλλά αυτό το μετακινούν, το αυτοκίνητο όχι.

Φαντάσου να πάρει τηλ άλλος που θέλει να σου τη σπάσει και να έρθουν να σου δώσουν κλήση στο σαράβαλο. :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο συνηθισμένο που βλέπω είναι κάποια πλαστικά, σχετικά άκαμπτα (αλλά όχι τελείως άκαμπτα) πασαλάκια, τα οποία βιδώνονται στο δρόμο, λίγο μπροστά από το σημείο όπου αρχίζει ο χώρος στάθμευσης, ώστε να σχηματίζεται ένα νοητό V αριστερά και δεξιά (πάνω και κάτω στο ωραίο διάγραμμα που έφτιαξες) των χώρων στάθμευσης.

 

Σε πολυκατοικία όπου μένει συγγενής, μου έχουν πει ότι συνεννοήθηκαν μεν με το δήμο, αλλά το εγκατέστησαν οι ίδιοι, σε συμφωνημένα όρια. Δε χάνεις κάτι να ρωτήσεις στο δικό σου δήμο.

 

Χωρίς να είμαι ειδικός δε νομίζω να μπορεί ένας ιδιώτης να τα εγκαταστήσει νόμιμα.

 

Για να μη γράφω ξανά τα ίδια και τα ίδια ...

 

(Με επιφύλαξη - ρώτα Δήμο/Τροχαία)

 

1. Δε μπορείς να κάνεις τίποτα πάνω στο δρόμο (ούτε και γλάστρες)

2. Δε μπορείς να "χτήσεις" τίποτα πάνω στο πεζοδρόμιο (είχαμε πρόβλημα επειδή παράρανε πάνω στο πεζοδρόμιό μας, ο θείος μου που μένει από κάτω έβαλε αυτές τις τσιμεντένιες μπάλες που βάζουν οι δήμοι και ήρθε η Δημ. Αστυνομία και μας είπε να τις βγάλουμε).

 

με λίγα λόγια ...

 

Αν το parking είναι νόμιμο το μόνο που μπροείς να κάνεις είναι να φωνάζεις την αστυνομία να κόβει κλήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

f51z60.jpg

 

 

 

εγώ γιατί νομίζω ότι μπορούσες μα βγεις άνετα ???

στο κάνουν καθημερινά αυτό ή έτυχε μια φορά ?

πιστεύω πολύς λόγος για το τίποτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν απαγορεύεται το παρκάρισμα στο δρόμο. Δες τη φωτογραφία που ανέβασα. Ο άνθρωπος με το κόκκινο αυτοκίνητο είναι φυσιολογικά παρκαρισμένος. Ε, απλά λέω μήπως πάρω κάνα Yugo και το αφήσω μόνιμα εκεί.

 

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ γιατί νομίζω ότι μπορούσες μα βγεις άνετα ???

στο κάνουν καθημερινά αυτό ή έτυχε μια φορά ?

πιστεύω πολύς λόγος για το τίποτα!

 

Σε παραπλανεί η φωτογραφία. Στο πλάτος όντως, το αυτοκίνητο χωράει να βγει (ίσα-ίσα βέβαια και με αρκετό ρίσκο). Αλλά μετά δε θα μπορούσα να γυρίσω σωστά ως προς την κατεύθυνση του δρόμου (ήδη ανέφερα ότι είναι μονόδρομος). Έχει και παρκαρισμένα και από την άλλη μεριά, οπότε ο χώρος για ελιγμούς είναι πολύ περιορισμένος.

 

Ε, το να βγω αλλά να πάω αντίθετα στο μονόδρομο δε είναι ότι καλύτερο. Η άλλη λύση θα ήταν να βγω όπως λες, αλλά να προχωρήσω με... όπισθεν (!) για 40-50 μέτρα που μετά στρίβω. Πόντιο, έτσι;

 

:mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ώπα, τώρα είδα τη φωτό.

 

Αρχηγέ μου υπάρχουν και χειρότερα. Εσύ είσαι τυχερός διότι δίπλα έχει κι άλλη θέση στάθμευσης κι έχει κι άλλο κενό. Οπότε αφού έχεις τόση άπλα, πολύ απλά αντί να μπαίνεις μέσα με τη μούρη να σταθμεύσεις, μπες με το κόλο. Έτσι ακόμα και να σε στριμώξει κάποιος από τη μεριά του κόκκινου, δε σε νοιάζει γιατί δε θα χρειάζεται να κάνεις οπισθογωνία, θα βγαίνεις με τη μία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...