Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με παρκάρισμα στο σπίτι μου


Haldol

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ερώτηση ρε παιδιά αν και δεν είναι ακριβώς πάνω στην πτυχή του θέματος.

Απέναντί μου 2 παπάρες έχουν θέση στάθμευσης στην πιλωτή τους,

αλλά επειδή βαριούνται να ανοιγοκλείνουν την πόρτα τους τη συρόμενη

καθώς δεν εχει αυτόματο μηχανισμό,

τα αφήνουν έξω τα αυτοκίνητά τους με αποτέλεσμα οι

υπόλοιποι που δεν έχουμε πιλωτή να ψάχνουμε σαν μαλάκες

και να παρκάρουμε 1-2 στενά πιο μακριά.

Πιθανότατα δεν μπορώ να τους κάνω τίποτα???

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 100
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ερώτηση ρε παιδιά αν και δεν είναι ακριβώς πάνω στην πτυχή του θέματος.

Απέναντί μου 2 παπάρες έχουν θέση στάθμευσης στην πιλωτή τους,

αλλά επειδή βαριούνται να ανοιγοκλείνουν την πόρτα τους τη συρόμενη

καθώς δεν εχει αυτόματο μηχανισμό,

τα αφήνουν έξω τα αυτοκίνητά τους με αποτέλεσμα οι

υπόλοιποι που δεν έχουμε πιλωτή να ψάχνουμε σαν μαλάκες

και να παρκάρουμε 1-2 στενά πιο μακριά.

Πιθανότατα δεν μπορώ να τους κάνω τίποτα???

Αν τα αφήνουν μπροστά στην πιλοτή τους δεν θα ήταν θέση για κάποιον άλλον έτσι κι αλλιώς γιατί θα τους κλείνατε, αν τα αφήνουν σε άλλη νόμιμη θέση στο δρόμο δε μπορείς να τους κάνεις κάτι (αν είναι συνεννοήσιμοι μπορείς να τους πεις μόνο ότι υπάρχει πρόβλημα στάθμευσης και αφού έχουν πάρκινγκ καλό θα ήταν να το χρησιμοποιούν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τα αφήνουν μπροστά στην πιλοτή τους δεν θα ήταν θέση για κάποιον άλλον έτσι κι αλλιώς γιατί θα τους κλείνατε, αν τα αφήνουν σε άλλη νόμιμη θέση στο δρόμο δε μπορείς να τους κάνεις κάτι (αν είναι συνεννοήσιμοι μπορείς να τους πεις μόνο ότι υπάρχει πρόβλημα στάθμευσης και αφού έχουν πάρκινγκ καλό θα ήταν να το χρησιμοποιούν)

λαθος.

σε κανεναν δεν επιτρεπεται να σταθμευει μπροστα σε γκαραζοπορτα που απαγορευεται το παρκαρισμα,ουτε στον ιδιοκτητη.

αν παρκαρουν εκει η σε κανα πεζοδρομιο καλεις τροχαια και τους γραφει.

αν παρκαρουν αλλου και δεν απαγορευεται δε μπορεις να κανεις τιποτα.

Συγγνώμη αλλά το πρόβλημα έλλειψης διαθέσιμων θέσεων θα έπρεπε (κατά την ταπεινή μου γνώμη) να έχει σαν λογική συνέπεια ο καθένας μας που χρησιμοποιεί έναν χώρο για να παρκάρει, να προσπαθεί να χρησιμοποιεί τον χώρο κατά το δυνατόν καλύτερα για το σύνολο. Πολύ περισσότερο όταν ο Δήμος αναλαμβάνει να χρεώνει και να ελέγχει τους χώρους στάθμευσης, θα πρέπει να έχει την υποχρέωση να επιβλέπει το πώς οι χώροι αυτοί χρησιμοποιούνται.

 

Πέρα από το ότι δεν καταλαβαίνω γιατί στην Αθήνα υπάρχουν ολόκληροι δρόμοι που προορίζονται (πολύ σωστά κατά τη γνώμη μου) αποκλειστικά και μόνο για τους μόνιμους κατοίκους που έχουν το σχετικό σήμα, ενώ στη δική μου πόλη κάτι τέτοιο δεν έχει εφαρμοστεί, βρίσκω ενοχλητικό το να πιστεύει ο καθ΄ένας ότι μπορεί να κάνει ό,τι τον βολεύει και να απειλεί κιόλα! Προσωπικά αν με ενημέρωναν να πάρω το αυτοκίνητό μου πριν με γράψουν, θα έλεγα και ευχαριστώ.

 

Ειλικρινά δεν ξέρω αν αξίζει να μιλάει κανείς και να κάνει τις παρατηρήσεις και τις προτάσεις του αν πρόκειται να κινδυνεύει από μήνυση επειδή τόλμησε να το κάνει. Αυτό εκτός από καφρίλα το λες και μαφία.

 

για μενα ολοι οι δρομοι θα επρεπε να ειναι ελευθεροι για ολους στο παρκαρισμα,εκτος απο περιπτωσεις ΑΜΕΑ φυσικα.

αυτο με τους μονιμους κατοικους δε μπορω να το καταλαβω,ολοι οι αλλοι κατοικοι ειναι μαλακες που δεν θα βρουν να παρκαρουν σπιτι τους ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό που λες το ότι απαγορεύεται ακόμα και στους ιδιοκτήτες να παρκάρουν μπροστά από το νόμιμο τους γκαράζ , τουλάχιστον στην ελλάδα έχει καταντήσει ανέκδοτο. παράδειγμα, πρόσφατα σε μία παλιά μονοκατοικία έγινε ανακατασκευή και μαζί με αυτήν ανοίχτηκε και γκαράζ (τί πρωτότυπο) ενώ πριν δεν είχε. φυσικά αριθμός αδείας δεν είναι αναρτημένος στη σήμανση και εκτός αυτού ο ιδιοκτήτης έχει το ένα αυτοκίνητο του πάνω στην παράνομη ράμπα του και το άλλο μέσα στην αυλη του σπιτιού του που την ανακαίνισε σε αμαξοστασιο. επίσης πολυκατοικία που μέχρι πριν 2 με 3 χρόνια είχε τον κοινόχρηστο χωρο της ως κήπο με παγκάκια μεσα τώρα ξηλώθηκε ο κήπος και τα παγκάκια και εγινε πυλωτη όπου μπαίνουν αυτοκίνητα μέσα.φυσικά το μέγεθος της εισόδου καταλαμβάνει όλη την πρόσοψη της πολυκατοικίας. επίσης, στο mall στο μαρόυσι, εάν έχετε παρκάρει ποτέ μέσα σε ένα στενό καμιά τριανταριά μέτρα πιο μπροστά από το σταθμό του ηλεκτρικού, (στη γωνία έχει σαντουιτσαδικο) εκεί μπροστά σε μία κατοικία οικογενειακή στο δεξι σας χέρι, εκτός από το παρκινγκ του ο τύπος σε όλο το μήκος του οικήματος έχει βάλει ελαστικόυς στύλους γιατι προφανώς δεν του αρέσει να βλέπει αυτοκίνητα μπροστά από το σπίτι του. λίγο πιο κάτω σχεδόν στο τέλος του μικρού αυτού δρόμου που στρίβετε αριστερά δίπλα από το σχόλείο είναι μία μονοκατοικία η οποία ενώ έχει γκαραζόπορτα , λίγα μέτρα πιο πίσω άνοιξε και δεύτερη πορτίτσα με σήμα "μην παρκάρετε είσοδος-έξοδος μοτοσυκλέτας" ενώ στο ένα μέτρο ποιο πέρα φιγουράρει η γκαραζόπορτα της αυλής του. γενικώς το θέμα "πάρκινγκ στην ελλάδα" είναι άλλη μία από τις αναρίθμητες πληγές της χώρας με αποτέλεσμα να ταλαιπωρούνται ανυποψίαστοι ενοικιαστές θέσεων στάθμευσης και φυσικά οι υπόλοιποι οδηγοί που κάθε μέρα κάνουν και 1 ώρα να βρουν θέση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και γω κάτι, ξέρω πως καπελώνω το θέμα του TS και ζητώ συγγνώμη γι αυτο.

Στη περίπτωση που μια γωνιακή πολυκατοικία εχει πιάσει με τα ¨μη παρκάρετε" της πυλωτής της 8 θέσεις γύρω γύρω τι γίνεται;
Σωστά θυμάμαι πως ένα πάρκινγκ πρέπει να έχει μια, αντε το πολύ δύο "είσοδος/έξοδος". Στη περίπτωση της πυλωτής ο νόμος επιτρέπει κατι διαφορετικό;

 

Θα το εκτιμούσα πολύ αν κάποιος που ξέρει να αναφέρει και το αρθρο του νόμου. Έχω ψάξει αλλα ακρη δεν έβγαλα.  

 

Να σημειώσω πως αριθμός αδειας δεν υπάρχει πουθενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 χρόνια αργότερα...

Το καλητερο κόλπο και νομοταγες είναι πάρε ένα Σκούτερ 50 cc που δεν σε υπόχρεο η για κτεο και ασφάλεια στα 50cc και βάλτο εκεί που παρκάρουν και σου κλείνουν το γκαράζ με αλυσίδα πληρονης στην τροχαία μόνο 15 ευρώ το χρόνο και καθάρισες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Καλησπέρα σας θα ήθελα να σας ρωτήσω και εγώ με κάτι σχετικό. Μένω σε μια γειτονιά στην οποία μια γειτόνισσα μου, μου γράφει συνεχώς σημειώματα πάνω στο αυτοκίνητο και μου απαγορεύει να παρκάρω  απ έξω από το σπίτι της. Να σημειώσω σε αυτό το σημείο ότι δεν παρκάρω ούτε απ έξω από την πόρτα της ούτε η συγκεκριμένη από έξω από το σπίτι της έχει κίτρινη γραμμή ούτε κάποιο γκαράζ. Τι κάνω σε αυτή την Περίπτωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...
Στις 27/1/2012 στις 4:54 ΜΜ, Haldol είπε

Έχω πρόβλημα πάρκιν στο σπίτι που νοικιάζω. Έχει συμβεί πάρα πολλές φορές είτε να μου πιάσουν άλλοι τη θέση πάρκιν στην πολυκατοικία (όχι άλλος ένοικος, αλλά τρίτο άτομο, άσχετο!) ή (το συνηθέστερο) να μου κλείσουν την θέση με το αυτοκίνητό τους και να μη μπορώ να βάλω το δικό μου.

 

Η πολυκατοικία είναι τραβηγμένη «προς τα μέσα» για κάποια μέτρα από το πεζοδρόμιο, ώστε να υπάρχουν δύο θέσεις στάθμευσης αριστερά και δεξιά της εισόδου. Δεν υπάρχει βέβαια κάποια πόρτα, μπάρα ή οτιδήποτε που να εμποδίζει τον καθένα από το να αφήσει το αυτοκίνητό του καθώς ο χώρος στάθμευσης είναι λίγο πολύ... προσβάσιμος στον οποιονδήποτε.

 

Για να καταλάβετε λίγο καλύτερα πως είναι, έχω κάνει ένα σχεδιάγραμμα. Μαύρο = ντουβάρια, τοίχοι, πεζούλια. Γκρι είναι ο δρόμος. Μπλε τα φυσιολογικά σταθμευμένα οχήματα. Και κόκκινο ο μα_λ_κας.

 

Αυτό το περιστατικό έγινε εχθές το απόγευμα. Μάλιστα κόρναρα επίμονα για λίγο, σκεφτόμενος ότι για να άφησε το αυτοκίνητο έτσι, λογικά θα είναι εκεί γύρω και «σε ετοιμότητα». Δεν ήρθε κανείς. Και το καλύτερο είναι ότι το αυτοκίνητό του ήταν εκεί για ώρες, μέχρι και τη 01:30 τη νύχτα που βγήκα στο μπαλκόνι μου, ακόμα εκεί ήταν!

 

Τι θα κάνατε εσείς στη θέση μου; Καμιά ιδέα για το πως μπορώ να... «ασφαλίσω» το σημείο, ώστε ούτε να μου παίρνουν τη θέση, ούτε και να με κλείνουν;

 

http://i43.tinypic.com/28s0f0z.png

Καλησπέρα σας!!

Ότι πιο κοντινό βρήκα στο ιντερνετ με το πρόβλημα πάρκινγκ.

Έχω το ίδιο θέμα εδώ και 3 εβδομάδες.

Μένω πάνω σε περιφερειακό δρόμο από τη μία πλευρά σπίτι από την άλλη βουνό με χωματόδρομο. Έρχεται λοιπόν ένα παλικάρι/κύριος κάθε πρωί αφήνει το μηχανάκι του για να πάρει το φορτηγό της δουλειάς  το οποίο το παρκάρει κάτω από την πολυκατοικία μας πιάνοντας δύο θέσεις. Κάθε μερα αφήνεις το ένα παίρνει το άλλο. Εμείς στη πολυκατοικία 5 αμάξια και τώρα δεν έχουμε χώρο για τα δύο με αποτέλεσμα να παρκάρουμε έξω από άλλα σπίτια ή δύο στενά πιο πάνω.

Επίσης εδώ κ ένα χρόνο έχει παρατήσει ένας άλλο φορτηγό που δεν το κουνάει , πήραμε τροχαία αλλά δεν μπορεί να κάνει κάτι είπε.

Στο κύριο που αφήνει το αμάξι της δουλειάς του κάτω από την πολυκατοικία έχω αφήσει δύο φορές ευγενικό σημείωμα αλλά  προφανώς με την ευγένεια δεν προκύψει κάνεις στην .

Τι θα μπορούσα να κάνω?

Δεν προκοψε κανείς στην Ελλαδα**

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Mpellas είπε

Καλησπέρα σας!!

Ότι πιο κοντινό βρήκα στο ιντερνετ με το πρόβλημα πάρκινγκ.

Έχω το ίδιο θέμα εδώ και 3 εβδομάδες.

Μένω πάνω σε περιφερειακό δρόμο από τη μία πλευρά σπίτι από την άλλη βουνό με χωματόδρομο. Έρχεται λοιπόν ένα παλικάρι/κύριος κάθε πρωί αφήνει το μηχανάκι του για να πάρει το φορτηγό της δουλειάς  το οποίο το παρκάρει κάτω από την πολυκατοικία μας πιάνοντας δύο θέσεις. Κάθε μερα αφήνεις το ένα παίρνει το άλλο. Εμείς στη πολυκατοικία 5 αμάξια και τώρα δεν έχουμε χώρο για τα δύο με αποτέλεσμα να παρκάρουμε έξω από άλλα σπίτια ή δύο στενά πιο πάνω.

Επίσης εδώ κ ένα χρόνο έχει παρατήσει ένας άλλο φορτηγό που δεν το κουνάει , πήραμε τροχαία αλλά δεν μπορεί να κάνει κάτι είπε.

Στο κύριο που αφήνει το αμάξι της δουλειάς του κάτω από την πολυκατοικία έχω αφήσει δύο φορές ευγενικό σημείωμα αλλά  προφανώς με την ευγένεια δεν προκύψει κάνεις στην .

Τι θα μπορούσα να κάνω?

Παρκάρετε κοντά στο μηχανάκι ώστε να μην έχει χώρο για το φορτηγό.

Επίσης ανάλογα την περιοχή δεν επιτρέπεται παρκάρισμα φορτηγού πάνω απο 24 ωρες 

Στις κατοικημένες περιοχές απαγορεύεται η στάθμευση φορτηγών αυτοκινήτων μεγίστου επιτρεπόμενου βάρους πάνω από 3,5 τόνους, λεωφορείων, μηχανημάτων έργων, αγροτικών μηχανημάτων, ρυμουλκούμενων, τροχόσπιτων και σκαφών, πέρα από είκοσι τέσσερις (24) συνεχείς ώρες.

http://www.opengov.gr/yme/?p=4572

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...