Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με παρκάρισμα στο σπίτι μου


Haldol

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 100
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

..................................Με λιγα λογια δεν γκρινιαζω για την παρανομια αλλα για την ελειψη ανθρωπιας και φιλοτιμου.........................

η οποία όμως "έλλειψη ανθρωπιάς και φιλότιμου" είναι παρούσα και όταν εγώ (ή ο δίπλα ή ο παραδίπλα) έχω 3 τηλεοράσεις να παίζουν στο σπίτι ταυτόχρονα με ένα υπολογιστή που έχει τροφοδοτικό 700watt και δεν με νοιάζει καθόλου η κατανάλωση ηλεκτρικου (την οποία πληρώνω κανονικά). την ίδια στιγμή όμως ντουμανιάζουν αυτοί που μένουν στην κοζάνη και την πτολεμαϊδα

ή όταν παίρνω το αυτοκίνητο για να πάω στο περίπτερο και βέβαια πληρώνω κανονικά την βενζίνη μου και όλα τα σχετικά (αλλά ψιλοχ....κα για τις περιβαλλοντικές επιτπώσεις).

ή.........

ή.........

ή.........

με τα παραπάνω δεν θέλω να την "βγω" στον συνφορουμίτη. απλά να επισημάνω ότι σε διαφορετικά επίπεδα ή "μικρόκοσμους" ΟΛΟΙ είμαστε κατακριτέοι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Εγώ πάντως βρήκα την υγειά μου με ένα μηχανάκι. Έπιασα έναν γείτονα, του λέω το και το, συμφωνήσαμε λοιπόν να παρκάρει μόνιμα το μηχανάκι του σ' εκείνο το σημείο. Problem solved.

 

tongue.gif

Τα μηχανάκια μπορούν να καταλαμβάνουν νόμιμα και μόνιμα θέσεις αυτοκινήτων και να μην τα γράφει κανείς; Ενδιαφέρον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μηχανάκια μπορούν να καταλαμβάνουν νόμιμα και μόνιμα θέσεις αυτοκινήτων και να μην τα γράφει κανείς; Ενδιαφέρον.

ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μηχανάκια μπορούν να καταλαμβάνουν νόμιμα και μόνιμα θέσεις αυτοκινήτων και να μην τα γράφει κανείς; Ενδιαφέρον.

 

Λογικό δεν είναι; Για ποιο λόγο θα μπορούσε να απαγορεύεται; Οχήματα που κυκλοφορούν νόμιμα, δεν είναι και τα δίκυκλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μηχανάκια μπορούν να καταλαμβάνουν νόμιμα και μόνιμα θέσεις αυτοκινήτων και να μην τα γράφει κανείς; Ενδιαφέρον.

Για την ακρίβεια αυτός είναι ο νόμιμος και προβλεπομενος τρόπος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Τροχαία γράφει τα αυτοκίνητα που καταλαμβάνουν θέσεις που προορίζονται για μηχανές αλλά όχι τις μηχανές που καταλαμβάνουν θέσεις που προορίζονται για αυτοκίνητα; Δεν είναι κάπως περίεργο αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν θέσεις ελεγχόμενης στάθμευσης για οχήματα που δικαιούνται να παρκάρουν μόνο εφόσον έχουν ειδικό σήμα.

Τα μοτοποδήλατα δεν δικαιούνται να φέρουν αυτό το σήμα.

Επίσης υπάρχουν ειδικές θέσεις στάθμευσης για τα μοτοποδήλατα.

Δεν ξέρω αν μπορούν να χρησιμοποιούνται σαν εμπόδια για να καταλαμβάνουν θέσεις στάθμευσης. Η Τροχαία και ο Δήμος λένε πως αυτό είναι παράνομο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μοτοποδήλατα δεν ξέρω.

Μηχανάκια διάβασα παραπάνω και για αυτά απάντησα. Τα μηχανάκια λοιπόν παρκάρουν κανονικά όπως και τα αυτοκίνητα. Έτσι προβλέπεται από το νόμο. Δεν υπάρχουν θέσεις ειδικά για αυτοκίνητα. 

Σαν εμπόδιο, χωρίς δηλαδή πινακίδες, τέλη και πλέον και ασφάλεια, τίποτα δεν μπορεί να παρκάρει στο δρόμο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε τα μηχανάκια όμως έχουν δικαίωμα να πάρουν σήμα ότι επιτρέπεται να παρκάρουν σε θέση ελεγχόμενης στάθμευσης. Είναι λοιπόν πολύ πιθανό να μην έχουν δικαίωμα να παρκάρουν σε μια τέτοια θέση, που προορίζεται για όσους ή τη δικαιούνται ή την πληρώνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Τροχαία γράφει τα αυτοκίνητα που καταλαμβάνουν θέσεις που προορίζονται για μηχανές αλλά όχι τις μηχανές που καταλαμβάνουν θέσεις που προορίζονται για αυτοκίνητα; Δεν είναι κάπως περίεργο αυτό;

οι θεσεις που προοριζονται για μηχανες συνηθως εχουν και καγκελα διπλα για ακριβως αυτο το λογο.

δεν υπαρχουν θεσεις ειδικα για αυτοκινητα,

τα 2κυκλα πρεπει να παρκαρουν παραλληλα στο πεζοδρομιο οπως τα αυτοκινητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη αλλά το πρόβλημα έλλειψης διαθέσιμων θέσεων θα έπρεπε (κατά την ταπεινή μου γνώμη) να έχει σαν λογική συνέπεια ο καθένας μας που χρησιμοποιεί έναν χώρο για να παρκάρει, να προσπαθεί να χρησιμοποιεί τον χώρο κατά το δυνατόν καλύτερα για το σύνολο. Πολύ περισσότερο όταν ο Δήμος αναλαμβάνει να χρεώνει και να ελέγχει τους χώρους στάθμευσης, θα πρέπει να έχει την υποχρέωση να επιβλέπει το πώς οι χώροι αυτοί χρησιμοποιούνται.

 

Πέρα από το ότι δεν καταλαβαίνω γιατί στην Αθήνα υπάρχουν ολόκληροι δρόμοι που προορίζονται (πολύ σωστά κατά τη γνώμη μου) αποκλειστικά και μόνο για τους μόνιμους κατοίκους που έχουν το σχετικό σήμα, ενώ στη δική μου πόλη κάτι τέτοιο δεν έχει εφαρμοστεί, βρίσκω ενοχλητικό το να πιστεύει ο καθ΄ένας ότι μπορεί να κάνει ό,τι τον βολεύει και να απειλεί κιόλα! Προσωπικά αν με ενημέρωναν να πάρω το αυτοκίνητό μου πριν με γράψουν, θα έλεγα και ευχαριστώ.

 

Ειλικρινά δεν ξέρω αν αξίζει να μιλάει κανείς και να κάνει τις παρατηρήσεις και τις προτάσεις του αν πρόκειται να κινδυνεύει από μήνυση επειδή τόλμησε να το κάνει. Αυτό εκτός από καφρίλα το λες και μαφία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...