Προς το περιεχόμενο

Xbox One Topic v1


aslanG7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προφανως το Kinect και πάλι δεν θα ικανοποιήσει 100%.  Το θέμα είναι ότι η MS εστιάζει περισσότερο στο casual κοινο το οποίο έχει πολλά λεφτά για ξόδεμα σε συνάρτηση με τις απαιτήσεις του από τα παιχνίδια. Σίγουρα έχει δυνατά exclusives αλλά δυστυχώς στο τέλος δεν μπορείς να τους έχεις όλους ευχαριστημένους. Οπότε αν δεν προχωράει το kinect , είτε θα πρεπει να υποστηριχθεί περεταίρω το project βάζοντας στην άκρη το hardcore κοινό , είτε θα πρεπει να το εγκαταλήψει σταδιακά με αποτέλεσμα να δυσαρεστήσει τους early adopters καθως και το casual κοινό. 

 

Επίσης θα ήθελα να πω ότι εμείς δεν εκφράζουμε το προφιλ του μέσου αγοραστή κονσόλας. Οι περισσότεροι καταναλωτές δεν αγοράζουν κονσόλα για να παιξουν 5 exclusives και δεν έχουν-θέλουν να διαθέσουν πόρους για τρείς κονσόλες και high end pc , όποτε  το ποιά κονσόλα παιζει καλύτερα τα multi έχει μεγαλό αντίκτυπο στις πωλήσεις (εδώ πέρισυ βλέπαμε διαφορές μεταξύ 720p-670p... :P  ). Ειδικά στην συγκεκριμένη περίπτωση που η κονσόλα που διατίθεται σε χαμηλότερη τιμή  έχει και ποιο αναγνωρίσιμο brand name.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα, αφου οι casual που αγοραζουν τις κονσολες δεν το κανουν για τα καλυτερα γραφικα, απόδειξη οι πωλησεις του Wii.. Αυτες οι τεχνικες λεπτομερειες ενδιαφερουν τους χρηστες που γνωριζουν 5 πραγματα και επιλεγουν μια κονσολα για τα multiplatform τους.. 

 

Επισης ο casual θα προτιμησει την φτηνοτερη κονσολα που παιζει fifa/pro/cod κατα κυριο λογο. Το kinect επρεπε να ειναι optional και η διαφορα στις πωλησεις θεωρω οτι εχει να κανει με την τιμη περισσοτερο παρα με την σωστη ενημερωση για το τι κανει η καθε κονσολα και τι παιχνιδια εχει. Φυσικα ειναι και το always online που κανεις δεν εχει παρει χαμπαρι οτι δεν ισχυει πλεον.. :P

 

Γενικα λαθη εγιναν απο τη ms αλλα ειμαι αισιόδοξος οτι θα στρωσει το πραγμα με τον καιρο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο "casual" το μονο που θα ακουσει ειναι "τα παιχνιδια τρεχουν καλυτερα σε αυτη την κονσολα" και αυτη θα επιλεξει.Μετα θα δει και την τιμη και αυτο ηταν.

 

Επισης δειτε πωλησεις παιχνιδιων σε ps4/x1 σε ατομα που για να αγορασουν την κονσολα day 1 ειναι σιγουρα ενημερωμενοι για τα παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοι που αγοραζουν day one προφανως γνωριζουν μετα ειναι το θεμα τι γινεται, πως και απο ποιους φτανουμε σε 80m πωλησεις.. Τα παιχνιδια τρεχουν καλυτερα θα το ακουσει απο που?? Θα διαβασει digital foundry μηπως?? :P Και με τα ματια του να τα δει διαφορα δεν παιζει να καταλαβει..Θα παρει την φτηνοτερη κονσολα που εχει τα παιχνιδια που θελει να παιξει απλα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε μην ξεχνάς και το φουτουριστικό φακτορ που το ONE είναι πάρα πολύ μπροστά. Φαντάσου να επιδείξεις κάποιου τις δυνατότητες του νέου XBOX και αυτά που μπορεί να κάνει το νέο Κινεκτ, είτε είναι φωνητικές εντολές ή κάτι άλλο. Ακόμη και αυτό το snap είναι όντος κάτι πολύ δυνατό, όπως και το πάγωμα του game απλά με ένα πάτημα κουμπιού, και η επιστροφή το ίδιο εύκολη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε μην ξεχνάς και το φουτουριστικό φακτορ που το ONE είναι πάρα πολύ μπροστά. Φαντάσου να επιδείξεις κάποιου τις δυνατότητες του νέου XBOX και αυτά που μπορεί να κάνει το νέο Κινεκτ, είτε είναι φωνητικές εντολές ή κάτι άλλο. Ακόμη και αυτό το snap είναι όντος κάτι πολύ δυνατό, όπως και το πάγωμα του game απλά με ένα πάτημα κουμπιού, και η επιστροφή το ίδιο εύκολη.

Μια που το λες σημερα ειπα σε κατι φιλους μου που ηθελαν να παρουν PS4(μαθημένοι απο ps2 και pro) για τις δυνατοτητες του X1, δηλαδη το kinect τα voice commands την συνδεση με tv και τα σχετικα μετα τους εδειξα λιγο interface features και επαθαν πλακα, το μονο που με ρωτησαν ειναι αν θα εχει cod/pro/fifa/nba να παιξουμε?? Φυσικα τους ειπα και τελος ψηθηκαν αμεσως.. :P Κανεις δεν με ρωτησε ποσα GFLOPS ειναι το καθενα και που τρεχουν καλυτερα τα παιχνιδια κτλπ, μου ειπαν βεβαια και επεμεναν για το always online και επρεπε να μπω google για να τους το αποδειξω..

 

Επρεπε να πιασω δουλεια στο PR της MS ρε γμτ, καλυτερη δουλεια απο το Major Nelson θα εκανα.. :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια που το λες σημερα ειπα σε κατι φιλους μου που ηθελαν να παρουν PS4(μαθημένοι απο ps2 και pro) για τις δυνατοτητες του X1, δηλαδη το kinect τα voice commands την συνδεση με tv και τα σχετικα μετα τους εδειξα λιγο interface features και επαθαν πλακα, το μονο που με ρωτησαν ειναι αν θα εχει cod/pro/fifa/nba να παιξουμε?? Φυσικα τους ειπα και τελος ψηθηκαν αμεσως.. :P Κανεις δεν με ρωτησε ποσα GFLOPS ειναι το καθενα και που τρεχουν καλυτερα τα παιχνιδια κτλπ, μου ειπαν βεβαια και επεμεναν για το always online και επρεπε να μπω google για να τους το αποδειξω..

 

Επρεπε να πιασω δουλεια στο PR της MS ρε γμτ, καλυτερη δουλεια απο το Major Nelson θα εκανα.. :P

αφου θα εχει cod/pro/fifa/nba και δεν θα εχει always online ας τρεξουμε να το παρουμε ολοι :P

περαν της πλακας το kinect οπως usaρει στο interface μου αρεσε και μενα πολυ ειναι εντυπωσιακο βρε παιδι μου πως να το κανουμε :D

φαινεται να ειναι κατα πολυ ανωτερο του προηγουμενου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει ωραια ολα αυτα αλλα ο "casual" στο τελος τη τσεπη του θα κοιταξει απο τη στιγμη που παιζει μονο fifa cod και pro.Επισης για το που θα τρεχουν καλυτερα τα παιχνιδια δεν χρειαζεται να μπεις σε καποιο σαιτ.Word of mouth πολυ απλα.Εδω μερικοι νομιζουν οτι το x1 θελει συνεχως ιντερνετ οπως λετε.Ετσι εχει ηδη περασει στον κοσμο οτι το ps4 ειναι δυνατοτερο ασχετα αν σε λιγο καιρο οι διαφορες θα ειναι ελαχιστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ιστορια των κονσολων ποτε δεν ηταν advantage μονο η αποδοση, πολλες κονσολες απετυχαν και ας ειχαν περισσοτερη δυναμη στην εποχη τους.. Στην τιμη μαλιστα ναι συμφωνουμε, πρεπει να πεισεις τον καταναλωτη οτι παιρνει κατι πολυ καλυτερο για να δωσει 100ε παραπανω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν καταφέρει η MS και φέρει την τιμή στα ίδια επίπεδα με το PS4 , είναι εκεί νομίζω που θα ισορροπήσουν κάπως οι πωλήσεις, γιατί στο πακέτο θα παίρνεις και την κάμερα με τα ίδια ακριβώς χρήματα.

 

offtopic . Χαλάλι τα χρήματα που χάλασα και για το ηχοσύστημα της SONY (περισσότερα από ONE το ίδιο), βγάζει εξαιρετικό ήχο για τα αφτιά μου. Το μοναδικό θεματάκι που είχα, είναι ότι με το ONE δεν μπορούσα να πάρω ήχο 5.1 από HDMI και αναγκάστηκα να αγοράσω καλώδιο optical και τώρα είναι οκ (DTS 5.1)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν καταφέρει η MS και φέρει την τιμή στα ίδια επίπεδα με το PS4 , είναι εκεί νομίζω που θα ισορροπήσουν κάπως οι πωλήσεις, γιατί στο πακέτο θα παίρνεις και την κάμερα με τα ίδια ακριβώς χρήματα.

το μονο σιγουρο ειναι οτι απο τους δυο, η microsoft ειναι αυτη που κανει αερα με λεφτα...

 

ομως πιστευω οτι η microsoft για πρωτη της φορα βγηκε να πουλησει με κερδος, γιατι ΠΙΣΤΕΥΕΙ οτι θα πουλησει πολυ καλα.

εχοντας χρησιμοποιησει την κονσολα για μια βδομαδα, πιστευω πως εχουν δικιο αυτοι που το σκεφτηκαν ετσι.

 

παρ'ολα αυτα, αν οταν η κονσολα ειναι πλεον γνωστη στο κοινο, μεινει πισω στις πωλησεις (δεν το πολυ-βλεπω), εγω προσωπικα περιμενω αρκετα επιθετικη πολιτικη. "οσο χρειαζεται για οσο χρειαζεται". καπως ετσι.

δε νομιζω οτι η microsoft εχει μπει σε αυτη την αγορα 12 χρονια για να κανει τον κομπαρσο..

η μοναδικη περιπτωση να μη γινει ετσι, θα ειναι αν με καποιο μαγικο τροπο γινουν πραγματικοτητα αυτες οι χαζες φημες οτι η microsoft ισως σκεφτεται να πουλησει ολοκληρο το game department... του δινω 0.5% να συμβει ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δοκίμασα αυτό με το 100 λεπτά δωρεάν ομιλίας που δίνει μηνιαίος (για έξι μήνες σε κινητά και σταθερά) στο SKYPE και δουλεύει άψογα.

 

Νομίζω αξίζει ένα μπράβο η MS γ` αυτό , μετά από τόσο κράξιμο που της ρίξαμε τόσο καιρό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...